Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
Rate this post

Od kilku lat jednoślady stanowią coraz większy udział w rynku kupowanych pojazdów. Wygoda podróżowania, szybkość przemieszczania się i stosunkowo niskie koszty eksploatacji, to argumenty, które przemawiają do wielu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez zniżek i jakie inne koszty zmuszeni będziemy ponieść decydując się na taki pojazd.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgodnie z raportem “ Motocykle 2020 Skąd i jakie motocykle wprowadzają Polacy?” z marca 2021 roku możemy się dowiedzieć, że w roku kalendarzowym 2020 sprowadzono aż o 8% mniej motocykli z zagranicy. Naturalnie było to skutkiem panujących obostrzeń na granicy kraju. Porównując rok do roku, w kwietniu 2020 sprowadzono o 41,4% mniej motocykli. Niemniej istotne były również kwestie związane z wahaniami cen na rynku jednośladów. Znacząco wzrosła cena samego transportu pojazdu na początku, aby ostatecznie, skali roku, nieznacznie zmaleć. Oczywiście ze względu na sezonowość w okresie wiosenno-letnim sprowadzono najwięcej motocykli.

Od roku 2017 miesiącem, w którym do naszego kraju napływa najwięcej jednośladów, jest zawsze lipiec. Polacy najczęściej sprowadzają motocykle z Niemiec, Wielkiej Brytanii Francji, Holandii, a także z Włoch.

Ile średnio kosztuje transport motocykla do Polski?

 W roku 2020 transport motocykla na terenie Polski kosztował średnio około 332 zł i nieznacznie, bo 5 zł wzrósł w stosunku do roku poprzedniego. Z kolei transport jednośladu z Polski za granicę to koszt około 767 zł, co oznacza spadek tego wydatku aż o 15% w stosunku do roku 2019.

Czytaj także: Trójkołowce na kategorię B

Średnia koszt sprowadzenia motocykla to 686 zł i cena ta spadła o 2,5% w porównaniu do 2019 roku. Największe wzrosty cen w transporcie motocykli do Polski można zauważyć na trasach z Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Holandii. Staniała podróż jednośladu z Niemiec oraz Francji do Polski.

Jakimi motocyklami najczęściej jeżdżą Polacy?

Polacy najczęściej decydują się na marki takie jak: Honda i Yamaha oraz Suzuki. Od 2011 roku są to najbardziej popularne marki sprowadzane do Polski. Co piąty motocykl sprowadzany do naszego kraju to Honda. Ta marka najczęściej wybierana jest przez osoby, które sprowadzają jednoślady z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji oraz Belgii, a także Austrii. W przypadku Yamahy przyjeżdżają one do Polski najczęściej z Włoch, Hiszpanii oraz Danii.

W 2020 roku 41% motocykli stanowiły ścigacze. Jest to stały trend, utrzymujący się od 2014 roku. Do nieco mniej popularnych motocykli należą crossowe, enduro i supermoto.

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Ponieważ motocykla to pojazdy, również w ich wypadku konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W związku z tym koszty, które ponosimy, już przy zakupie i w dniu zakupu jednośladu, musimy powiększyć o wysokość składki za ochronę polisą na 12 miesięcy. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad półtora miliona jednośladów.

W internecie często zobaczymy pytania: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600, czy też: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125? Co one oznaczają? Już wyjaśniamy.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Po pierwsze na wstępie możemy być pewni, że praktycznie dla większości typowych jednośladów ubezpieczenie OC będzie dużo niższa niż w przypadku samochodów osobowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj są w stanie zaoferować kilka wariantów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla motocykli.

Często oferowane są one z bezpłatnym assistance mini, a także Zieloną Kartą. Naturalnie im więcej świadczeń dołożymy do pakietu ubezpieczeń, tym wyższa będzie składka pobierana przez ubezpieczyciela. Co do zasady musimy pamiętać, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zakresu ochrony polisą, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, określany jest w przepisach ustawy i dzięki temu właściciel pojazdu może zdecydować się na zakup polisy OC jedynie na podstawie ceny.

W przypadku polis dobrowolnych zakresy ochroną w przypadku assistance, autocasco czy NNW mogą różnić się między różnymi towarzystwami ubezpieczeń, jak również pomiędzy pakietami. Dlatego wtedy warto zwrócić szczególną uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia, w których określono zakres ochrony, a także wyodrębniono tak zwane wykluczenia.

Wykluczenia to takie sytuacje, w których zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłacenia świadczenia. Może się tak zdarzyć w sytuacji gdy kierowca będzie poruszał się autem bez uprawnień lub dla przykładu będzie pod wpływem środków odurzających.

Sposób wyliczenia składki za 12 miesięcy ochrony polisą może się znacząco różnić, a co tym idzie, możemy zdziwić się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak: marka i model motocykla, rok jego produkcji, pojemność silnika, przebieg.

TU biorą również pod uwagę miejsce eksploatacji pojazdu, czyli czy motocykl porusza się po mieście, czy raczej po mniejszych miasteczkach i wsiach. Bardzo istotnym elementem jest również ocenienie tego, kto będzie faktycznie prowadził pojazd, czyli zakład ubezpieczeń zainteresowany jest właścicielem pojazdu, jego stanem cywilnym, wiekiem, a niejednokrotnie również liczbą posiadanych dzieci.

Ile trzeba zapłacić za OC motocykla?

Teoretycznie można więc znaleźć ubezpieczenie, które może się zaczynać od 150 zł, ale zazwyczaj dotyczy to właścicieli motocykli o małej pojemności silnika, z niewielkim przyspieszeniem, które są prowadzone przez doświadczonych, wieloletnich kierowców, którzy nie mają wypadkowej historii prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę w takich sytuacjach nie tylko historię dotyczącą jednośladów, ale również wszystkich pojazdów mechanicznych, które posiadaliśmy, a także tych pojazdów, które prowadziliśmy jako kierowcy.

Pamiętajmy też, że więcej zapłacą młodzi kierowcy, gdyż statystyki bezwzględnie - wskazują, że to im właśnie zdarza się najwięcej wypadków, które są najbardziej tragiczne w skutkach. Miejmy również w pamięci, że OC dla motocykla, który ma 1000 cm 3 z całą pewnością będzie z droższe, od tego który ma tylko 125 cm 3, a z pewnością najtańsze będzie dla skutera, który ma zaledwie 50 cm 3.

Oczywiście młody kierowca może zdecydować się na to, aby współwłaścicielem motocykla została osobą z wieloletnim doświadczeniem, która posiada zniżki na OC i dzięki temu pozwoli to obniżyć wyliczoną składkę. Część firm oferuje również branie pod uwagę wypracowanych lat bezszkodowej jazdy samochodem, w przypadku kupowania OC na motocykl. Najtańsze ubezpieczenie motocykla 125 cm 3 można zakupić za około 150 zł, w przypadku jednośladów o pojemności 600 cm 3 najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne znajdziemy w kwocie około 400 zł. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla o pojemności ponad 1 litra? Znacznie więcej, bo przynajmniej 600 zł.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na motocykl

 Niezależnie od tego, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, tak, jak już wspomnieliśmy, musimy posiadać ubezpieczenie OC. Za brak tego rodzaju polisy grozi nam grzywna. Jeżeli nie będziemy posiadać ważnego OC poniżej 3 dni to otrzymamy karę w wysokości 20% wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia, jeśli zapomnimy o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym od 4 do 14 dni zapłacimy 50% wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku gdy taka zwłoka wchodź będzie powyżej 14 dni właściciel pojazdu zobowiązany będzie do zapłaty 100% z jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W związku z tym, że na początku stycznia 2021 roku została podniesiona wysokość płacy minimalnej, podwyższeniu uległy również mandaty Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W związku z tym kierowcy zapłacą odpowiednio 190 zł, 470 zł i 930 zł za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/

Czy OC dla motocyklisty można wykupić przez internet?

 Nie wszystkie, ale większość firm ubezpieczeniowych, posiada propozycję dla właścicieli jednośladów. Niektóre pozostawiają możliwość skorzystania ze specjalnych kalkulatorów, dzięki którym po wprowadzeniu danych można otrzymać propozycją składki na 12 miesięcy ochrony polisą.

W kalkulatorze Beesafe wystarczy wpisać numer rejestracyjny oraz datę urodzenia kierowcy, aby już po kilkudziesięciu sekundach zobaczyć oferowaną kwotę składki. Niektóre firmy decydują się na dodatki do ubezpieczeń kupowanych na odległość, Do tego rodzaju rozwiązań bardzo często dodawana jest na przykład Zielona Karta, zniżki na inne produkty oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczenie opon, a często też ochrona zniżek czy podstawowy assistance. Przekonaj się sam na https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/

OC krótkoterminowe dla motocykla

 Jeśli już wiesz, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, a Twój jednoślad nie jest najmłodszy, warto sprawdzić, czy motocykl nie kwalifikuje się do bycia zabytkiem.  Właściciele pojazdów tego rodzaju, jeśli należą do Polskiego Związku Motorowego mogą otrzymać bardzo korzystnie wyliczone składki, a dodatkowo jest to jedna z niewielu sytuacji przewidziana w polskich przepisach, gdy właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy. Nie może być to jednak krótszy czas niż 30 dni kalendarzowych.

Tylko w przypadku zabytkowych jednośladów ustawodawca przewidział, podobnie jak w przypadku aut osobowych, tego rodzaju rozwiązania.

Ubezpieczenie zawarte na odległość

Obecnie możesz też dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla przez internet oraz u doradcy telefonicznie. Nie musisz stawiać się u agenta, ani też w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego. Tego rodzaju rozwiązanie niesie za sobą jednak szereg konsekwencji, w tym również takich, które są korzystne z punktu widzenia konsumenta, W sytuacji gdy zakupimy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, nie mamy możliwości zrezygnowania z niego lub wypowiedzenia. Jest jednak wyjątek. Jeżeli dokonamy takiego zakupu na odległość, czyli właśnie przez internet lub telefon, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.

Należy powołać się na ustawę o Prawach Konsumentów artykuł 40 ustęp drugi, dzięki któremu możesz odstąpić od umowy ubezpieczeniowej zawartej na odległość. Tego rodzaju wypowiedzenia można wysłać zgodnie ze wskazówkami danego ubezpieczyciela na stronie internetowej.

Najczęściej możliwe jest wysłanie tego poprzez formularz lub dostarczenie osobiście, a także wysłanie przez Pocztę Polską. Tu warto wspomnieć, że decydując się na wysłanie wypowiedzenia, należy je podpisać odręcznie i tylko takie wypowiedzenie niesie ze sobą faktyczne skutki. Jeżeli decydujemy się na wysłanie wypowiedzenia przez Pocztę Polską to za datę wypowiedzenia będzie uznawana ta, która pojawi się na pieczęci przystemplowanej do nadania. Zachowajmy dokument potwierdzający nadanie, a jeśli jest to możliwe zachowajmy również potwierdzenie odbioru. Teoretycznie nie powinno być problemu z wypowiedzeniem umowy w ten sposób, ale zawsze warto posiadać potwierdzenia wykonanych przez siebie czynności.

PODSUMOWANIE:

  • Pamiętaj, że wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Za brak polisy OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie kary, które właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić oraz będzie musiał wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Decydując się na zakup pojazdu, warto mieć na uwadze, że koszty które ponosimy na początku dotyczą nie tylko zakupu samego jednośladu i jego rejestracji, ale również sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie motocykla.
  • Chcąc wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można skorzystać z kalkulatora online, który oszczędza czas i ułatwia wyszukanie najbardziej atrakcyjnej oferty.
  • Najwięcej za OC zapłacą ci kierowcy jednośladów, którzy mają niewiele lat doświadczenia w prowadzeniu tego typu pojazdów, poruszają się motocyklami z dużą pojemnością silnika i na co dzień jeżdżą w aglomeracjach miejskich.
  • Właściciele ścigaczy muszą liczyć się bardzo wysokimi opłatami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Najtańsze ubezpieczenie dla motocykla o pojemności silnika 125 cm 3 możemy dostać już za około 150 zł, jeżeli posiadamy jednoślad, którego pojemność silnika wynosi 600 cm 3 zapłacimy około 500 zł, a w przypadku silników powyżej 999 cm 3 zapłacimy minimum 600 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej