Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 21.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Porównywarka OC czy kalkulator ubezpieczenia – oto jest pytanie. Jedno i drugie to przydatne narzędzie każdego kierowcy zorientowanego na ten sam cel. Jeśli szukasz w sieci dobrego OC, na pewno trafisz właśnie na jedno z nich. Czym różni się porównywarka ofert ubezpieczeń samochodowych od kalkulatora polis i jakie rozwiązania oferują oba narzędzia? Czy któremuś z nich możemy przypisać przewagę nad drugim?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czasy, kiedy jedyną możliwością zakupu ubezpieczenia była wizyta w lokalnym punkcie ubezpieczeń dawno minęły. W Polsce już kilkanaście lat temu, modna stała się sprzedaż ubezpieczeń przez telefon po to, by chwilę później pałeczkę oddać przestrzeni całkowicie wirtualnej. Dziś Internet to najszybszy i najprostszy sposób na znalezienie ubezpieczenia OC. Tylko jak go szukać? Czy zadanie wyłuskania najlepszej polisy powierzyć porównywarce czy może lepiej zdecydować się na kalkulator ubezpieczeń?

Kalkulacja składki ubezpieczeniowej – porównywarka OC vs. kalkulator OC

Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Kupiłeś samochód, który potrzebuje ochrony? A może chcesz po prostu zmienić ubezpieczyciela? Niezależnie od pobudek musisz znaleźć ubezpieczenie, które spełni swoją rolę, przy tym nie zrujnuje domowego budżetu, a najlepiej jeśli dodatkowo zaoferuje Ci coś ekstra. Opcji masz kilka – począwszy od bezpośredniego kontaktu z agentem ubezpieczeniowym i wizycie w lokalnym punkcie, aż na świecie wirtualnym kończąc. Ten drugi charakteryzuje absolutna wygoda i szybkość. To w nim jednak ścierają się dwa narzędzia służące do kalkulacji wysokości składki ubezpieczeniowej. Mowa oczywiście o porównywarce ubezpieczeń i kalkulatorze OC. Oba służą temu samemu. Oba zostały stworzone z myślą o Tobie. Które powinieneś wybrać, by kupić ubezpieczenie samochodu?

Dobrze by wybór samego narzędzia, tak samo jak ubezpieczenia, był wyborem świadomym. Aby takiego dokonać musisz wiedzieć czym różni się kalkulator ubezpieczenia od porównywarki OC. Warto więc zacząć od naczelnej różnicy – porównywarka OC to narzędzie, które umożliwia wyliczenie składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych na raz. Z kolei kalkulator OC jest dedykowany jednemu ubezpieczycielowi, a oferta przez niego przedstawiona będzie obejmowała polisę tylko z tego konkretnego towarzystwa. Pierwsza myśl? Porównywarka pozwala na ogólne rozeznanie na rynku, daje szerszy ogląd sytuacji i umożliwia porównanie większej liczby ofert na ubezpieczenie. Jakiś haczyk? Owszem.

Kalkulator ubezpieczenia OC, czyli minimum wymaganych danych

Porównywarka ubezpieczeń wymaga od nas podania więcej szczegółowych danych, niż klasyczny kalkulator OC. Może się więc wydawać, że oferty przedstawione przez porównywarkę ubezpieczeń będą zdecydowanie bardziej szczegółowe. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej. Weźmy pod uwagę, że porównywarka OC przedstawia oferty wielu różnych towarzystw, z których każde do wyliczenia składki ubezpieczenia potrzebuje innych danych. Jedno towarzystwo będzie kładło szczególny nacisk na miejsce garażowania auta, dla innego ważniejsza będzie na przykład liczba posiadanych dzieci.

To właśnie dlatego, formularz porównywarki OC musi być dostosowany do wymagań wielu ubezpieczycieli. Korzystając z kalkulatora OC dedykowanemu konkretnemu towarzystwu, jesteśmy pytani jedynie o te kwestie, które są istotne z jego punktu widzenia. W przypadku kalkulatora ubezpieczeń Beesafe będą to jedynie trzy podstawowe dane – data urodzenia osoby ubezpieczającej, rok produkcji auta i numer rejestracyjny.

Porównywarka OC a kalkulator ubezpieczenia – porównanie ceny czy bogactwa oferty?

Bardzo często czynnikiem przemawiającym za wybraniem oferty konkretnego ubezpieczyciela jest cena polisy, jaką może nam zaproponować. Pod tym względem porównywarka OC w pełni wywiąże się ze swojego zadania, przedstawiając oferty na ubezpieczenie samochodu od najtańszej do najdroższej. Warto jednak mieć na uwadze, że porównuje ona propozycje kolejnych ubezpieczycieli jedynie pod kątem ceny. Nie bierze ona pod uwagę zakresu polisy. O ile w przypadku ubezpieczenia OC nie będzie miało to znaczenia, ponieważ zakres regulowany jest ustawowo, o tyle może okazać się kłopotliwe, gdybyśmy chcieli dodatkowo rozszerzyć polisę o ubezpieczenie AC czy Assistance.

Korzystając z kolei z kalkulatora ubezpieczeń, często możemy otrzymać także dodatkową zniżkę od ubezpieczyciela czy rozszerzyć pakiet ubezpieczeń samochodu o dodatkowe usługi, o których w przypadku porównywarki OC nie mielibyśmy pojęcia. Efekt? Dostajesz jedną konkretną ofertę, którą poprzez dodatki możesz dopasować do własnych potrzeb, a przy tym nieco zaoszczędzić.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej