Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

W Polsce z roku na rok i lawinowo rośnie zainteresowanie motocyklami oraz motorowerami. Od stycznia do lipca 2019 roku Polacy zarejestrowali wydziałach komunikacji 27 139 jednośladów. To ponad 30% więcej niż w analogicznym okresie w roku 2018. Ale czy ubezpieczenie motocykla to tylko OC? Wyjaśniamy.

OC na motocykl

Właściciel jednośladu, po tym jak dokona już rejestracji motocykla, podobnie jak posiadacz samochodu, zgodnie z polskim prawem ma obowiązek wykupienia OC. Kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne na 12 miesięcy. W wypadku jednośladów nie ma bowiem innych przepisów niż te, które dotyczą samochodów. Oznacza to, że mimo tego, iż właściciel motocykla nie porusza się nim zazwyczaj w okresie zimowym, musi posiadać OC. 

Pamiętaj!
OC motocykl + obowiązkowa polisa na cały rok = brak kar  

Ubezpieczenie OC motocykla jest niezbędne, aby móc się poruszać po polskich drogach. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki systemowi informatycznemu wyszukuje pojazdy, które nie mają polisy. Brak tego rodzaju ubezpieczenia karany jest grzywną już od pierwszego dnia braku OC.

Za nieubezpieczony motocykl do 3 dni zapłacimy 170 zł, natomiast jeżeli pojazd nie posiadał ubezpieczenia powyżej 4 do 14 dni musimy uiścić opłatę w wysokości 435 zł. W momencie gdy pojazd pozostaje nieubezpieczony powyżej dwóch tygodni właściciel jednośladu musi zapłacić aż 870 zł. 

Wraz ze styczniem w 2020 roku wysokość kar za brak OC nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzrosła. Jest to związane z podniesieniem płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku w Polsce.

Ubezpieczenie motocykla to ochrona majątku!

Kierowca, który spowoduje wypadek bez ważnej obowiązkowej polisy komunikacyjnej, może stracić dorobek całego życia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca bowiem ofierze wypadku należną rekompensatę, ale o zwrot kosztów, czyli tak zwany regres ubezpieczeniowy, występuje do sprawcy zdarzenia drogowego.

Tu należy pamiętać, że straty związane z uszkodzeniami pojazdu czy drogi to tylko część opłat. Jeżeli poszkodowany będzie wymagał długiej rehabilitacji lub trwałej renty, to kierowca, który spowodował wypadek, będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. W takiej sytuacji może okazać się, że wysokość opłat znacząco przewyższa majątek sprawcy zdarzenia drogowego. Nie warto więc ryzykować i należy bezwzględnie kupić ubezpieczenie motocykla.

Kalkulator OC. Motocykl też ubezpieczysz online!

Większość firm sprzedających polisy OC, w swojej ofercie posiada również ubezpieczenia dla kierowców jednośladów. W internecie można znaleźć kalkulatory oraz porównywarki cen OC, które uwzględniają również właścicieli motorowerów i motocykli. Dzięki temu można szybko i tanio znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

W wypadku OC właściciel pojazdu może kierować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony u każdego z ubezpieczycieli jest dokładnie taki sam, gdyż wynika z przepisów polskiego prawa. W tym temacie zakłady ubezpieczeniowe nie mają dowolności, a ich oferta w przypadku tego ubezpieczenia różni się wyłącznie ceną. Często firmy sprzedające polisy oferują swoim klientom różnego rodzaju rozszerzenia, za które należy uiścić dodatkową opłatę. 

Co wpływa na wysokość opłaty za OC?

Przy określaniu wysokości stawki za roczną polisę OC brane są pod uwagę dokładnie takie same czynniki, jak w przypadku pojazdów osobowych. Ma więc znaczenie nie tylko, jaki pojazd ubezpieczamy, to jest: czy pojemność silnika jest duża, a co za tym idzie auto szybkie i potencjalnie niebezpieczne, ale również informacje o kierowcy.

Zatem ubezpieczenie motocykla 125 ccm nie będzie należało do najdroższych, ale ubezpieczyciela będzie interesowało, kto go prowadzi. Młodzi, niedoświadczeni właściciele jednośladów traktowani są przez firmy ubezpieczeniowe z dużą ostrożnością. Zakłada się bowiem, że cechuje ich brawura, a sama jazda motocyklem przysparza im jeszcze wiele problemów. Dlatego też niższe kwoty za ubezpieczenie OC otrzymają bardziej doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego. 

Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym będziemy korzystać z motoroweru czy motocykla. Niższe stawki przewidziane są dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie do wypadków dochodzi rzadziej, a natężenie ruchu jest daleko niższe od tego w aglomeracjach miejskich. 

AC motocykla. Trudno o korzystną ofertę

Naturalnie jednoślady można również ubezpieczyć tak zwanymi dobrowolnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, czyli między innymi AC. Niemniej jednak kwoty takich polis są bardzo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że podczas wypadku i kolizji uszkodzenia jednośladów są zazwyczaj bardzo duże. W związku z tym ubezpieczyciele niechętnie rozszerzają swoją ofertę o ubezpieczenie motocykla w tym segmencie rynku polis.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Najszybsze auto na świecie
Najszybsze auto na świecie Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszyb...
Czytaj dalej
Obszycie kierownicy Autor Agata Wiśniewska Uncategorized
Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia k...
Czytaj dalej