Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 25.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Od kilku lat jednoślady stanowią coraz większy udział w rynku kupowanych pojazdów. Wygoda podróżowania, szybkość przemieszczania się i stosunkowo niskie koszty eksploatacji, to argumenty, które przemawiają do wielu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla bez zniżek i jakie inne koszty zmuszeni będziemy ponieść decydując się na taki pojazd. Czy ubezpieczenie motocykla to tylko OC? Wyjaśniamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC na motocykl

Ubezpieczenie motocykla

Właściciel jednośladu, po tym jak dokona już rejestracji motocykla, podobnie jak posiadacz samochodu, zgodnie z polskim prawem ma obowiązek wykupienia OC. Kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne na 12 miesięcy. W wypadku jednośladów nie ma bowiem innych przepisów niż te, które dotyczą samochodów. Oznacza to, że mimo tego, iż właściciel motocykla nie porusza się nim zazwyczaj w okresie zimowym, musi posiadać OC. 

Pamiętaj!
OC motocykl + obowiązkowa polisa na cały rok = brak kar

Ubezpieczenie OC motocykla jest niezbędne, aby móc się poruszać po polskich drogach. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki systemowi informatycznemu wyszukuje pojazdy, które nie mają polisy. Brak tego rodzaju ubezpieczenia karany jest grzywną już od pierwszego dnia braku OC.

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Ponieważ motocykla to pojazdy, również w ich wypadku konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W związku z tym koszty, które ponosimy, już przy zakupie i w dniu zakupu jednośladu, musimy powiększyć o wysokość składki za ochronę polisą na 12 miesięcy. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad półtora miliona jednośladów.

W internecie często zobaczymy pytania: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 600, czy też: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125? Co one oznaczają? Już wyjaśniamy.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Po pierwsze na wstępie możemy być pewni, że praktycznie dla większości typowych jednośladów ubezpieczenie OC będzie dużo niższa niż w przypadku samochodów osobowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj są w stanie zaoferować kilka wariantów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla motocykli.

Często oferowane są one z bezpłatnym assistance mini, a także Zieloną Kartą. Naturalnie im więcej świadczeń dołożymy do pakietu ubezpieczeń, tym wyższa będzie składka pobierana przez ubezpieczyciela. Co do zasady musimy pamiętać, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zakresu ochrony polisą, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, określany jest w przepisach ustawy i dzięki temu właściciel pojazdu może zdecydować się na zakup polisy OC jedynie na podstawie ceny.

W przypadku polis dobrowolnych zakresy ochroną w przypadku assistance, autocasco czy NNW mogą różnić się między różnymi towarzystwami ubezpieczeń, jak również pomiędzy pakietami. Dlatego wtedy warto zwrócić szczególną uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia, w których określono zakres ochrony, a także wyodrębniono tak zwane wykluczenia.

Wykluczenia to takie sytuacje, w których zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłacenia świadczenia. Może się tak zdarzyć w sytuacji gdy kierowca będzie poruszał się autem bez uprawnień lub dla przykładu będzie pod wpływem środków odurzających.

Sposób wyliczenia składki za 12 miesięcy ochrony polisą może się znacząco różnić, a co tym idzie, możemy zdziwić się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak: marka i model motocykla, rok jego produkcji, pojemność silnika, przebieg.

TU biorą również pod uwagę miejsce eksploatacji pojazdu, czyli czy motocykl porusza się po mieście, czy raczej po mniejszych miasteczkach i wsiach. Bardzo istotnym elementem jest również ocenienie tego, kto będzie faktycznie prowadził pojazd, czyli zakład ubezpieczeń zainteresowany jest właścicielem pojazdu, jego stanem cywilnym, wiekiem, a niejednokrotnie również liczbą posiadanych dzieci.

Ile trzeba zapłacić za OC motocykla?

Ubezpieczenie motocykla

Teoretycznie można więc znaleźć ubezpieczenie, które może się zaczynać od 150 zł, ale zazwyczaj dotyczy to właścicieli motocykli o małej pojemności silnika, z niewielkim przyspieszeniem, które są prowadzone przez doświadczonych, wieloletnich kierowców, którzy nie mają wypadkowej historii prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę w takich sytuacjach nie tylko historię dotyczącą jednośladów, ale również wszystkich pojazdów mechanicznych, które posiadaliśmy, a także tych pojazdów, które prowadziliśmy jako kierowcy.

Pamiętajmy też, że więcej zapłacą młodzi kierowcy, gdyż statystyki bezwzględnie - wskazują, że to im właśnie zdarza się najwięcej wypadków, które są najbardziej tragiczne w skutkach. Miejmy również w pamięci, że OC dla motocykla, który ma 1000 cm 3 z całą pewnością będzie z droższe, od tego który ma tylko 125 cm 3, a z pewnością najtańsze będzie dla skutera, który ma zaledwie 50 cm 3.

Oczywiście młody kierowca może zdecydować się na to, aby współwłaścicielem motocykla została osobą z wieloletnim doświadczeniem, która posiada zniżki na OC i dzięki temu pozwoli to obniżyć wyliczoną składkę. Część firm oferuje również branie pod uwagę wypracowanych lat bezszkodowej jazdy samochodem, w przypadku kupowania OC na motocykl. Najtańsze ubezpieczenie motocykla 125 cm 3 można zakupić za około 150 zł, w przypadku jednośladów o pojemności 600 cm 3 najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne znajdziemy w kwocie około 400 zł. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla o pojemności ponad 1 litra? Znacznie więcej, bo przynajmniej 600 zł.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na motocykl

Niezależnie od tego, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, tak, jak już wspomnieliśmy, musimy posiadać ubezpieczenie OC. Za brak tego rodzaju polisy grozi nam grzywna. Jeżeli nie będziemy posiadać ważnego OC poniżej 3 dni to otrzymamy karę w wysokości 20% wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia, jeśli zapomnimy o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym od 4 do 14 dni zapłacimy 50% wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku gdy taka zwłoka wchodź będzie powyżej 14 dni właściciel pojazdu zobowiązany będzie do zapłaty 100% z jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W związku z tym, że na początku stycznia 2023 roku została podniesiona wysokość płacy minimalnej, podwyższeniu uległy również mandaty Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W związku z tym kierowcy zapłacą odpowiednio 230 zł, 560 zł i 1130 zł za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Kary za brak OC motocykla

Czy OC dla motocyklisty można wykupić przez internet?

Nie wszystkie, ale większość firm ubezpieczeniowych, posiada propozycję dla właścicieli jednośladów. Niektóre pozostawiają możliwość skorzystania ze specjalnych kalkulatorów, dzięki którym po wprowadzeniu danych można otrzymać propozycją składki na 12 miesięcy ochrony polisą.

W kalkulatorze Beesafe wystarczy wpisać numer rejestracyjny oraz datę urodzenia kierowcy, aby już po kilkudziesięciu sekundach zobaczyć oferowaną kwotę składki. Niektóre firmy decydują się na dodatki do ubezpieczeń kupowanych na odległość, Do tego rodzaju rozwiązań bardzo często dodawana jest na przykład Zielona Karta, zniżki na inne produkty oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczenie opon, a często też ochrona zniżek czy podstawowy assistance. Przekonaj się sam na https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/

OC krótkoterminowe dla motocykla

 Jeśli już wiesz, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, a Twój jednoślad nie jest najmłodszy, warto sprawdzić, czy motocykl nie kwalifikuje się do bycia zabytkiem.  Właściciele pojazdów tego rodzaju, jeśli należą do Polskiego Związku Motorowego mogą otrzymać bardzo korzystnie wyliczone składki, a dodatkowo jest to jedna z niewielu sytuacji przewidziana w polskich przepisach, gdy właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy. Nie może być to jednak krótszy czas niż 30 dni kalendarzowych.

Tylko w przypadku zabytkowych jednośladów ustawodawca przewidział, podobnie jak w przypadku aut osobowych, tego rodzaju rozwiązania.

Ubezpieczenie zawarte na odległość

Obecnie możesz też dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla przez internet oraz u doradcy telefonicznie. Nie musisz stawiać się u agenta, ani też w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego. Tego rodzaju rozwiązanie niesie za sobą jednak szereg konsekwencji, w tym również takich, które są korzystne z punktu widzenia konsumenta, W sytuacji gdy zakupimy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, nie mamy możliwości zrezygnowania z niego lub wypowiedzenia. Jest jednak wyjątek. Jeżeli dokonamy takiego zakupu na odległość, czyli właśnie przez internet lub telefon, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.

Należy powołać się na ustawę o Prawach Konsumentów artykuł 40 ustęp drugi, dzięki któremu możesz odstąpić od umowy ubezpieczeniowej zawartej na odległość. Tego rodzaju wypowiedzenia można wysłać zgodnie ze wskazówkami danego ubezpieczyciela na stronie internetowej.

Najczęściej możliwe jest wysłanie tego poprzez formularz lub dostarczenie osobiście, a także wysłanie przez Pocztę Polską. Tu warto wspomnieć, że decydując się na wysłanie wypowiedzenia, należy je podpisać odręcznie i tylko takie wypowiedzenie niesie ze sobą faktyczne skutki. Jeżeli decydujemy się na wysłanie wypowiedzenia przez Pocztę Polską to za datę wypowiedzenia będzie uznawana ta, która pojawi się na pieczęci przystemplowanej do nadania. Zachowajmy dokument potwierdzający nadanie, a jeśli jest to możliwe zachowajmy również potwierdzenie odbioru. Teoretycznie nie powinno być problemu z wypowiedzeniem umowy w ten sposób, ale zawsze warto posiadać potwierdzenia wykonanych przez siebie czynności.

Ubezpieczenie motocykla to ochrona majątku!

Kierowca, który spowoduje wypadek bez ważnej obowiązkowej polisy komunikacyjnej, może stracić dorobek całego życia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca bowiem ofierze wypadku należną rekompensatę, ale o zwrot kosztów, czyli tak zwany regres ubezpieczeniowy, występuje do sprawcy zdarzenia drogowego.

Tu należy pamiętać, że straty związane z uszkodzeniami pojazdu czy drogi to tylko część opłat. Jeżeli poszkodowany będzie wymagał długiej rehabilitacji lub trwałej renty, to kierowca, który spowodował wypadek, będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. W takiej sytuacji może okazać się, że wysokość opłat znacząco przewyższa majątek sprawcy zdarzenia drogowego. Nie warto więc ryzykować i należy bezwzględnie kupić ubezpieczenie motocykla.

Ubezpieczenie motocykla online – wypróbuj kalkulator OC Beesafe!

Ubezpieczenie motocykla

Większość firm sprzedających polisy OC, w swojej ofercie posiada również ubezpieczenia dla kierowców jednośladów. W internecie można znaleźć kalkulatory oraz porównywarki cen OC, które uwzględniają również właścicieli motorowerów i motocykli. Dzięki temu można szybko i tanio znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

W wypadku OC właściciel pojazdu może kierować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony u każdego z ubezpieczycieli jest dokładnie taki sam, gdyż wynika z przepisów polskiego prawa. W tym temacie zakłady ubezpieczeniowe nie mają dowolności, a ich oferta w przypadku tego ubezpieczenia różni się wyłącznie ceną. Często firmy sprzedające polisy oferują swoim klientom różnego rodzaju rozszerzenia, za które należy uiścić dodatkową opłatę. 

Co wpływa na wysokość opłaty za OC?

Przy określaniu wysokości stawki za roczną polisę OC brane są pod uwagę dokładnie takie same czynniki, jak w przypadku pojazdów osobowych. Ma więc znaczenie nie tylko, jaki pojazd ubezpieczamy, to jest: czy pojemność silnika jest duża, a co za tym idzie auto szybkie i potencjalnie niebezpieczne, ale również informacje o kierowcy.

Zatem ubezpieczenie motocykla 125 ccm nie będzie należało do najdroższych, ale ubezpieczyciela będzie interesowało, kto go prowadzi. Młodzi, niedoświadczeni właściciele jednośladów traktowani są przez firmy ubezpieczeniowe z dużą ostrożnością. Zakłada się bowiem, że cechuje ich brawura, a sama jazda motocyklem przysparza im jeszcze wiele problemów. Dlatego też niższe kwoty za ubezpieczenie OC otrzymają bardziej doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego. 

Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym będziemy korzystać z motoroweru czy motocykla. Niższe stawki przewidziane są dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie do wypadków dochodzi rzadziej, a natężenie ruchu jest daleko niższe od tego w aglomeracjach miejskich. 

AC motocykla. Trudno o korzystną ofertę

Naturalnie jednoślady można również ubezpieczyć tak zwanymi dobrowolnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, czyli między innymi AC. Niemniej jednak kwoty takich polis są bardzo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że podczas wypadku i kolizji uszkodzenia jednośladów są zazwyczaj bardzo duże. W związku z tym ubezpieczyciele niechętnie rozszerzają swoją ofertę o ubezpieczenie motocykla w tym segmencie rynku polis. Jednak Beesafe wyróżnia się wyjątkową ofertą Autocasco skierowaną właśnie do właścicieli jednośladów. Sprawdź sam, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Ruchomości domowe
Ruchomości domowe Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Czy wiesz, czym są ruchomości domowe? Dowiedz się, dlaczego są one tak wartościowe i czemu powinieneś pomyśleć o ich ubezpieczeniu! Podpowiadamy, jak ubezpieczyć ruchomości domowe i ile może kosztować taka polisa. Co to są ruchomości domowe? Ruchomości domowe to przedmioty, któ...
Czytaj dalej
Jak wynająć mieszkanie
Jak wynająć mieszkanie? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wynajem mieszkania stał się dla wielu osób dobrym sposobem na zarobek. Aby jednak było to możliwe, należy się do tego wcześniej odpowiednio przygotować. Jak wynająć mieszkanie, aby było to bezpieczne zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy? Czy warto mieć ubezpieczenie mieszkania? Wy...
Czytaj dalej