Pracy pszczół nie widać. ​


W tym roku jej wartość to…​

*Wyliczenie szacunkowe na bazie danych zapisanych w Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Świat bez pszczół to​ szkoda całkowita

Beesafe to szybkie i wygodne ubezpieczenia.
Ale jak każdy ubezpieczyciel musimy kalkulować ryzyko i myśleć o przyszłości.

I przekalkulowaliśmy.

Nawet jeśli tego nie widać, to pszczoły i inne owady zapylające mają ogromny wkład w naszą gospodarkę. Ich praca jest warta rocznie miliardy złotych. I to od ich pracy zależy wszystko, co piękne smaczne i kwitnące. ​

Nie stać nas na takie ryzyko.

Dlatego mówimy o tym głośno i wspólnie z ekspertami, którzy na co dzień pomagają pszczołom, przygotowaliśmy działania, by temu ryzyku zapobiec.

Pszczoły nas inspirują.

Zobacz, jak szybko potrafimy wyliczyć Twoją składkę.

20.09.2021

Wartość pracy pszczół

Praca pszczół w polskim rolnictwie warta jest rocznie miliardy złotych. Możesz to zaobserwować na naszym liczniku.

Na świecie wartość ich pracy szacuje się na 235 miliardów dolarów rocznie. Mamy pszczołę w nazwie i w logo, ale nie tylko dlatego o tym mówimy. Chcemy się odwdzięczyć pszczołom za ich pracę i spróbować zapobiec najgorszemu, czyli ich wyginięciu.

Jesteśmy towarzystwem ubezpieczeniowym i wyliczyliśmy, że cztery lata po wyginięciu pszczół wyginą i ludzie. Dlatego musimy zadbać o pszczoły dla naszego wspólnego dobra.  Zostań z nami i śledź nasze działania na stronie na facebooku.

Beesafe - Facebook

20.09.2021

Nasi partnerzy

Zapytasz, co wspólnego mają ubezpieczenia OC/AC z pszczołami?

Wszystko.

Bez pszczół nie będzie OC. Dlatego postanowiliśmy zająć się na poważnie tą sprawą.

Ale nie jesteśmy sami. Wspierają nas nasi partnerzy, fundacje i stowarzyszenia, które na co dzień pracują na rzecz pszczół. Przedstawiamy je tutaj:

Fundacja Łąka do działająca od 2014 r. organizacja ekologiczna, której celem jest ochrona różnorodności biologicznej w miastach. Jako pierwsza w Polsce zakładała miejskie łąki kwietne na dużą skalę. Łąki to ogromna korzyść dla owadów, dla ludzi i dla środowiska.

Więcej na  www.laka.org.pl

Klub Gaja to polska organizacja ekologiczna, która buduje Pokolenie EkoXXI. Od ponad 30 lat angażujemy ludzi w realne działania na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. Edukujemy i inspirujemy do życia w zgodzie z naturą!

Więcej na  www.klubgaja.pl

Bractwo Bartne działa na rzecz pszczół w lasach, swoim działaniami przypomina, że pszczoły stanowią naturalny element ekosystemów leśnych i powinniśmy na nie patrzeć nie tylko jako na zwierzęta gospodarcze przydatne w rolnictwie.

Więcej na www.bartnictwo.com

Fundacja Kochajmy Pszczoły została powołana w 2017 roku, skupia pszczelarzy, których wspólnym celem jest edukacja pszczelarska i leśna dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz budowanie relacji człowiek-środowisko w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

Więcej na www.kochajmypszczoly.pl

04.10.2021

Pszczoły w radio

Co ma wspólnego pomidor, Twoja ulubiona koszulka czy majtki z pszczołami. Wyjaśniamy a naszych spotach radiowych na antenie RMF FM. Możesz ich posłuchać także tutaj:

Posłuchaj Spotu – Dynia
Posłuchaj Spotu – Kawa
Posłuchaj Spotu – Majtki

05.10.2021

Group 33

Świat bez pszczół to szkoda całkowita

Zapraszamy do Puszczy Augustowskiej, gdzie Piotr Piłasiewicz z Fundacji Bractwo Bartne opowiada o roli pszczół w ekosystemie.

Obejrzyj wideo

05.10.2021

Praca pszczół w przeliczeniu na PLN

Na co dzień nie dostrzegamy pracy pszczół. Tymaczsem pszczoły i owady zapylające mają ogromny wpływ na gospodarkę. Magdalena Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły tłumaczy, ile tak naprawdę warta jest praca pszczół.

Obejrzyj wideo

Group 33

08.10.2021

Group 33

Jedz tak, jakby pszczół nie było

Michał Bachowski z Noizz poświęcił się dla nauki i przez tydzień jadł tylko produkty, które nie wymagają pracy owadów zapylających. Zobaczcie wyniki naszego wspólnego eksperymentu. Uwaga, film zawiera drastyczne sceny kulinarne.

Obejrzyj wideo

08.10.2021

Pierwsze pszczoły w życiu człowieka

Interkacja człowieka z pszczołami zaczęła się od… kradzieży. A co było potem? Opowie Piotr Piłasiewcz z Bractwa Bartnego.

Obejrzyj wideo

Group 33

12.10.2021

Group 33

Pszczoły w mieście

Magdalena Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły zastanawia się, czy w ogóle warto dbać o pszczoły w miastach.

Obejrzyj wideo

12.10.2021

Siejmy łąki jesienią

Maciek Podyma z Fundacji Łąka tłumaczy, dlaczego łąki kwietne są kluczowe dla przetrwania pszczół i podpowiada, jak zasiać własną łąkę w mieście.

Obejrzyj wideo

Group 33

12.10.2021

Group 33

Czy pszczoły można całować?

Pod koniec tego filmu Magdalena Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły pokazuje, że można!

Obejrzyj wideo

05.11.2021

Tajemnice kłody bartnej

Czym jest kłoda bartna, jak powstaje i kiedy najlepiej ją przygotować?
O tym wszystkimi opowie Piotr Piłasiewicz z Fundacji Bractwo Bartne.

Obejrzyj wideo

Group 33

Częste pytania i wątpliwości

Samochody, które ubezpieczacie, zabijają pszczoły – tysiące pszczół ginie od uderzeń w szybę samochodu.

Na co dzień zapewniamy naszym klientom ubezpieczenia i nawołujemy do rozsądku na drogach. Rozpoczęliśmy także działania mające na celu m.in. uwrażliwienie na los pszczół i innych zapylaczy poprzez uświadamianie, jak wiele zależy od pracy tych pożytecznych owadów w naszym życiu – jedzenie, odzież, kawa – to tylko niektóre z rzeczy, z których możemy korzystać dzięki pszczołom.

Ponadto, warto wspomnieć o tym, że znane są już sposoby na to, żeby ograniczać zabijanie owadów przez samochody – to np. coraz częstsze na naszych drogach ekrany akustyczne oraz przeprowadzanie dróg ekspresowych w obniżeniach terenów. Mamy nadzieję, że tego typu działania będą podejmowane coraz częściej, a w powiązaniu z edukacją, na którą postanowiliśmy postawić, przyczynią się do ochrony dzikich zapylaczy.

Czy Beesafe to marka, która ubezpiecza pszczoły?

Nie, nie proponujemy ubezpieczeń dla bartników, ani związanych z pracą pszczół. Umożliwiamy wybór online ubezpieczeń OC i AC. Podjęcie tematu pszczół jest jednak dla nas ważne ze względu na to, że to kwestia, która dotyczy nas wszystkich. Chcemy więc uświadamiać, że świat bez pszczół to szkoda całkowita. Ponadto mamy w naszym zespole miłośników tych pożytecznych owadów ;).

Jak liczona jest kwota długu podana na muralu?

Kwota wskazana na muralu opiera się na wyliczeniu wskazanym w Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Bierze ona pod uwagę tylko najbardziej rozpowszechnione w naszym kraju uprawy i szacuje roczny udział zapylaczy w wartości produkcji rolnej na co najmniej 3–4 mld złotych.

Ponadto Polska odpowiada za 5 do 6% unijnej produkcji rolnej (w zależności od wyliczeń i roku), więc jeśli z kwoty 14,2 mld EUR (wartość pracy pszczół w UE na podstawie opracowania Gallai, N., Salles, J.-M., Settele, J., Vaissière, B.E. (2009). Economic valuation of the vulnerability of world agriculture confronted with pollinator decline. “Ecological Economics 68”) weźmiemy 6% to wyjdzie: 0,852 mld EUR, co po kursie 4,5 zł/EUR da kwotę 3,834 mld zł.  Na bazie tych źródeł przyjęliśmy więc jako roczną wartość pracy pszczół 4 mld zł, co w przybliżeniu daje 7716,05 zł/min. W oparciu o te dane wyliczyliśmy kwotę początkową, która na dzień uruchomienia licznika wynosi 3 736 986 301 zł i co sekundę zwiększa się o 127 zł, uświadamiając nam wszystkim, jak ogromny dług mamy wobec pszczół.

Czy mural został wykonany w ekologiczny i przyjazny środowisku sposób?

Tak, tworząc mural mieliśmy na uwadze środowisko. Do jego powstania wykorzystaliśmy farbę fotokatalityczną, co oznacza, że posiada ona właściwości czyszczące – w tym oczyszczające powietrze w otoczeniu powierzchni malowanych tym produktem. Ta farba potocznie jest nazywana antysmogową, ponieważ zanieczyszczenia i toksyny, w tym np. składniki spalin samochodowych, dwutlenek siarki czy tlenki azotu, które stykają się z pomalowaną nią powierzchnią, natychmiast zostają wychwycone i rozłożone. Ponadto w instalacji użyliśmy światła ledowego, które charakteryzuje się niewielkim zużyciem prądu.

Dlaczego akcja dotyczy akurat pszczół? Dlaczego mowa jest o świecie bez pszczół? Co takiego niby one robią?

Akcja dotyczy pszczół i szerzej dzikich zapylaczy. Niemniej w Polsce występuje ponad 400 gatunków pszczół – zaskakujące, prawda? Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele w naszym życiu zależy od ich pracy. Uzależniona od niej jest uprawa jednej trzeciej naszego pożywienia. To dzięki nim możliwa jest również uprawa roślin przemysłowych, w tym bawełny, a więc i spora część naszej odzieży powstała, dzięki pracy tych pożytecznych owadów.

Praca pszczół na świecie związana z zapylaniem jest warta rocznie ponad 869 miliardów złotych. To dług, którego na co dzień nie spłacamy. Chcemy więc uświadamiać ludzi, że jeżeli nie zaczniemy tego robić, to w przyszłości – jeśli populacja pszczół i innych dzikich zapylaczy drastycznie spadnie – nie będziemy mieli czego ubezpieczać. Stąd hasło: Świat bez pszczół to szkoda całkowita. Założeniem naszych działań jest więc również inspirowanie ludzi do tego, by zacząć spłacać nasz dług wobec tych pożytecznych owadów.

Fajnie, że podjęliście się tematyki edukacji w zakresie pszczół – może warto iść dalej i edukować w zakresie katastrofy klimatycznej?

To start naszych działań na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy. Na początku chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę odbiorców na to, jak wiele w naszym życiu zależy od pszczół oraz zainspirować ich do wspierania tych pożytecznych owadów. Nie wykluczamy jednak szerszych działań na rzecz środowiska w przyszłości. Mamy świadomość tego, że każda aktywność na rzecz zachowania bioróżnorodności, a także dobrostanu naszego środowiska ma znaczenie.