Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 07.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Ich popularność rośnie z miesiąca na miesiąc. Niemniej wciąż pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego, jakie mamy możliwości i w końcu – ile to kosztuje. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy ładowanie samochodu elektrycznego jest darmowe? 

Początkowo, kiedy elektryki dopiero wjeżdżały na polskie ulice, a sam fakt ładowania samochodów budził niemałe zdziwienie, operatorzy stacji ładowania oferowali darmowy prąd. Właściciele samochodów elektrycznych mogli więc korzystać do woli i darmowo naładować swoje cztery kółka. Wraz z upływem czasu, zainteresowanie elektrykami jednak wzrosło. Wzrosły również opłaty za ich ładowanie… A konkretniej – po prostu trzeba było zacząć za to płacić.

Po drodze był jeszcze jeden problem - dostępność stacji ładowania.

Dziś, ta nie spędza już snu z powiek kierowców. Opcji jest kilka – liczne stacje ładowania, odnawialne źródła energii, aż w końcu – domowe gniazdko czy nieco bardziej profesjonalne rozwiązanie – domowa stacja ładowania samochodów, czyli tak zwany wallbox. I choć jeden problem odszedł w zapomnienie, dziś kierowcy są zajęci czymś innym – kalkulowaniem, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu, a ile zapłacimy za ładowanie na stacji. 

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego i od czego zależy koszt? 

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście coraz popularniejszych elektryków brzmi: “ładowanie samochodu elektrycznego – ile kosztuje?”. Cena, jaką zapłacimy za naładowanie naszego auta będzie uzależniona od kilku czynników, między innymi pojemności akumulatora czy miejsca ładowania i cennika poszczególnych operatorów.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Wśród dostępnych opcji królują dwie – ładowanie samochodu elektrycznego we własnym domu lub na stacji. To pierwsze będzie jednak nieporównywalnie tańsze. A czy w grę wchodzi darmowe ładowanie samochodu elektrycznego? Owszem, o ile dysponujemy odpowiednią ilością paneli fotowoltaicznych i wykorzystujemy odnawialne źródła energii. 

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu? 

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu, choć wydaje się trudno wykonalne, w rzeczywistości jest łatwiejsze, niż myślimy. Co więcej – ten sposób dostarczania energii elektrykowi może przynieść także sporo oszczędności. Samochód elektryczny możemy ładować dokładnie tak samo, jak telefon.

Korzystając z najpopularniejszej taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – taryfy G11, za ładowanie naszych czterech kółek zapłacimy znacznie mniej, niż na stacjach.

W zależności od operatora, stawki za kWh kształtują się średnio na poziomie 0,72 zł-0,80 zł/kWh. Oznacza to, że za naładowanie baterii o pojemności 50 kWh zapłacimy około 40 zł. Za tyle jesteśmy w stanie przejechać około 300 km.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji? 

Wiemy już, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu, czas więc sprawdzić, jak będą prezentowały się koszty ładowania auta na stacji. Tutaj stawki za kWh będą już znacznie wyższe. Na stacjach dostępnych publicznie wahają się one od 1,29 zł/kWh nawet do 3,50 zł/kWh. Za niższą stawkę naładujemy auto prądem przemiennym, który ładuje po prostu wolniej.

Chcąc skorzystać z ładowarek szybszych, niestety musimy liczyć się z automatycznie wyższą stawką. To jednak nie wszystko! Do opłat składających się na ładowanie samochodu elektrycznego na mieście, bardzo często musimy także doliczyć opłatę za parkowanie – około 0,40 zł/min. 

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora oraz od mocy punktu ładowania. Najczęściej wybieranym, najtańszym, ale i najwolniejszym sposobem ładowania jest ładowanie elektryka w domu, za pomocą domowego gniazdka z prądem przemiennym o napięciu 230 V. Wówczas ładowanie zajmie około kilkunastu godzin, jednak najczęściej zostawiamy auto podłączone do prądu na całą noc.

Znacznie szybszym sposobem na naładowanie samochodu jest podłączenie go to wallboxa, które zwiększa natężenie prądu.

PODSUMOWANIE: 

  • Najczęściej wykorzystywanym i najtańszym sposobem na naładowanie samochodu elektrycznego jest podłączenie go do domowego gniazdka o napięciu 230 V.
  • Korzystając z ładowania domowego, za napełnienie baterii pojemności o 50 kWh (umożliwia przejechanie około 300 km) zapłacimy około 40 zł.
  • Znacznie wyższe stawki za prąd obowiązują na stacjach ładowania samochodów elektrycznych. 
  • Podczas ładowania baterii nie należy korzystać z samochodu.
  • Wallbox to nowoczesna ładowarka pojazdów elektrycznych, która przyspiesza ładowanie elektryków w domu. 
  • Czas ładowania elektryka uzależniony jest od pojemności akumulatora i mocy punktu ładowania.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej