Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Dla wielu kierowców, jedną z najbardziej dotkliwych kar za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, są punkty karne. Na samą myśl o przekroczeniu dozwolonego limitu – często zdejmują nogę z gazu. W przypadku tych, u których moment otrzeźwienia przychodzi zbyt późno, ostatnią deską ratunku jest kasowanie punktów karnych. Jak wygląda kasowanie punktów karnych w 2022 roku, ile to kosztuje i kto może z takiego przywileju skorzystać?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Punkty karne w 2022 roku – co się zmieniło? 

Kierowcy nie mogą narzekać – a raczej mieć nadziei – na stagnację w ich motoryzacyjnej rzeczywistości. Prawo o nich nie zapomina, a ustawodawca regularnie funduje garść nowości, które mają usprawniać system, poprawiać bezpieczeństwo na drodze i trzymać kierowców w garści, a także eliminować z drogi tych, którzy wydają się niereformowalni.

Wszystko to odbywa się poprzez liczne zmiany przepisów, takie jak chociażby zaktualizowanie taryfikatora mandatów czy zmiany dotyczące punktów karnych.

Te drugie – od 1 stycznia 2022 roku – odnotowały poważną rewolucję. W przeciwieństwie do wcześniej obowiązujących zasad, dziś kierowca, który będzie na bakier z przepisami ruchu drogowego, za wykroczenie może otrzymać maksymalnie aż 15 punktów karnych (wcześniej limit zakładał 10 punktów). Kolejną istotną zmianą jest kasowanie punktów karnych. 

UWAGA: Do stycznia 2022 roku punkty karne kasowane były po roku od dnia ich otrzymania, obecnie redukowane są one po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu.

To, co warte jest uwagi to fakt, że nawet w przypadku niezapłacenia mandatu, punkty karne nie tracą swojej ważności. 

Kasowanie punktów karnych – jak to możliwe, kto może z tego skorzystać? 

Niefrasobliwi kierowcy, którzy nieco zagalopują się na drodze, muszą trzymać rękę na pulsie. Zbliżenie się do limitu 24 punktów karnych jest dosyć ryzykowne, więc dla wielu z nich kasowanie punktów karnych działa jak zbawienie. 

UWAGA: Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą utracić uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych. W przypadku “doświadczonych” kierowców limit ten wynosi 24 punkty.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego otwierają kierowcom drogę umożliwiającą kasowanie punktów karnych. To możliwe jest poprzez udział w specjalnych kursach redukujących liczbę punktów karnych. Kierowca może uczestniczyć w takim kursie nie częściej niż raz na 6 miesięcy, a odbycie szkolenia trwającego 6 godzin skutkuje odjęciem z konta kierowcy 6 najstarszych punktów karnych. 

Ile kosztuje kasowanie punktów karnych? 

Kursy organizowane przez WORD-y, których przejście skutkuje redukcją punktów karnych, obejmują między innymi takie kwestie jak najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, skutki prawne i społeczne zdarzeń na drodze czy psychologii kierowania pojazdem. W kursie udział mogą wziąć kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, nie przekroczyli limitu 24 punktów karnych i nie brali udziału w podobnym kursie na przestrzeni ostatniego półrocza. 

Czytaj także: Jak sprawdzić liczbę punktów karnych

Kasowanie punktów karnych dotyczy tutaj zarówno punktów, które uzyskane zostały jeszcze w 2021 roku, jak i tych, które pojawiły się na koncie kierowcy już po 1 stycznia 2022 roku. A ile kosztuje kasowanie punktów karnych? Udział w szkoleniu jest odpłatny, a cena kursu waha się od 300 do 400 złotych. 

Kasowanie punktów karnych 2022 – koniec kursów redukujących punkty 

W ostatnim czasie kierowcy namiętnie gromadzący na swoim koncie punkty karne, masowo zapisują się na kursy redukujące. Liczy się każde 6 punktów mniej. Skąd tak wielkie zainteresowanie szkoleniami organizowanymi przez WORD-y? Już niedługo zmotoryzowani stracą możliwość redukcji swojego konta z punktami karnymi. Wraz ze zmianami, którym muszą stawiać czoła od początku 2022 roku, zmianie uległ także mechanizm redukujący. 

UWAGA: Kasowanie punktów karnych poprzez udział w kursie redukującym ich liczbę możliwe jest tylko do końca września 2022 roku.

Od października 2022 roku kierowcy nie będą mieli możliwości zredukowania punktów na swoim koncie.

PODSUMOWANIE: 

  • Od 1 stycznia 2022 roku kierowca za wykroczenie może otrzymać maksymalnie aż 15 punktów.
  • Punkty karne kasowane są po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu. 
  • W przypadku nieuregulowania należności, punkty nie tracą ważności.
  • Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą utracić uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych.
  • Udział w kursie redukującym liczbę punktów karnych odejmuje 6 punktów z konta kierowcy.
  • Kierowca może wziąć udział w szkoleniu nie częściej niż raz na pół roku.
  • Kasowanie punktów karnych poprzez udział w kursie redukującym ich liczbę możliwe jest tylko do końca września 2022 roku. 
  • Kasowanie punktów karnych poprzez udział w kursie kosztuje od 300 do 400 złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej