Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 09.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
4.6/5 - (7 votes)

Dla wielu kierowców, jedną z najbardziej dotkliwych kar za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, są punkty karne. Na samą myśl o przekroczeniu dozwolonego limitu – często zdejmują nogę z gazu. W przypadku tych, u których moment otrzeźwienia przychodzi zbyt późno, ostatnią deską ratunku jest kasowanie punktów karnych. Jak wygląda kasowanie punktów karnych w 2023 roku, ile to kosztuje i kto może z takiego przywileju skorzystać?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Aktualizacja maj 2023 – kasowanie punktów karnych

Według informacji opublikowanych w gazecie „Rzeczpospolita”, kierowcy, którzy otrzymali punkty karne po 17 września 2022 roku, będą musieli czekać aż dwa lata na ich skasowanie. Niedawno Sejm przyjął nowelizacje prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła zmiany dotyczące kasowania punktów karanych za wykroczenia drogowe.

Zgodnie z tymi zmianami, punkty te będą anulowane po roku, a nie jak obecnie po dwóch latach. Powrócą również kursy, które pozwolą na redukcję punktów karnych dwa razy w roku po 6 punktów. Jednakże, nawet jeśli nowe przepisy wejdą w życie szybko, nie obejmą one wszystkich kierowców. Według posła Jerzego Polaczka, wszyscy kierowcy, którzy otrzymali punkty karne od 17 września 2022 r. do czasu wejścia w życie nowych przepisów, będą musieli czekać dwa lata na ich skasowanie.

Po wprowadzeniu nowych (choć de facto starych) kursów, będzie możliwa redukcja punktów karnych za wykroczenia popełnione po 17 września 2022 roku. Ograniczenia dotyczą natomiast tylko kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy po raz pierwszy w ciągu ostatniego roku.

Punkty karne w 2023 roku – co się zmieniło? 

Kierowcy nie mogą narzekać – a raczej mieć nadziei – na stagnację w ich motoryzacyjnej rzeczywistości. Prawo o nich nie zapomina, a ustawodawca regularnie funduje garść nowości, które mają usprawniać system, poprawiać bezpieczeństwo na drodze i trzymać kierowców w garści, a także eliminować z drogi tych, którzy wydają się niereformowalni. 

Wszystko to odbywa się poprzez liczne zmiany przepisów, takie jak chociażby zaktualizowanie taryfikatora mandatów czy zmiany dotyczące punktów karnych. 

Te drugie – od 1 stycznia 2022 roku – odnotowały poważną rewolucję. W przeciwieństwie do wcześniej obowiązujących zasad, dziś kierowca, który będzie na bakier z przepisami ruchu drogowego, za wykroczenie może otrzymać maksymalnie aż 15 punktów karnych (wcześniej limit zakładał 10 punktów). Kolejną istotną zmianą jest kasowanie liczby punktów karnych. 

UWAGA: Do stycznia 2022 roku punkty karne kasowane były po roku od dnia ich otrzymania, obecnie redukowane są one po dwóch latach od dnia opłacenia kary.

To, co warte jest uwagi to fakt, że nawet w przypadku niezapłacenia mandatu, punkty karne nie tracą swojej ważności. 

Kasowanie punktów karnych – jak to możliwe, kto może z tego skorzystać? 

Niefrasobliwi kierowcy, którzy nieco zagalopują się na drodze, muszą trzymać rękę na pulsie. Zbliżenie się w Polsce do liczby przekraczające 24 punkty karne jest dosyć ryzykowne, więc dla wielu z nich redukowanie liczby punktów karnych działa jak zbawienie. 

UWAGA: Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą utracić uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych. W przypadku “doświadczonych” kierowców limit ten wynosi 24 punkty.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego otwierają dla nowych i doświadczonych kierowców drogę umożliwiającą likwidowanie zdobytych punktów. To możliwe jest poprzez udział w specjalnych kursach redukujących punkty. Przepisy mówią, że kierowca może uczestniczyć w takim kursie raz na 6 miesięcy. A jak wyglądają zasady kasowania punktów? Odbycie szkolenia trwającego 6 godzin skutkuje odjęciem z konta kierowcy 6 najstarszych punktów karnych. 

Ile kosztuje kasowanie punktów karnych? 

Szkolenia organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, których efektem jest redukcja punktów karnych obejmują między innymi takie kwestie jak najczęstsze przyczyny i skutki wypadków drogowych, skutki prawne i społeczne wykroczeń w ruchu drogowym i zdarzeń na drodze czy psychologii kierowania pojazdem. Szkolenie przeznaczone są dla osób, które posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, nie przekroczyli limitu 24 punktów karnych i nie brali udziału w podobnym szkoleniu na przestrzeni ostatniego półrocza. 

Redukcja punktów dotyczy tutaj zarówno punktów za wykroczenia, które uzyskane zostały jeszcze w 2021 roku, jak i tych, które pojawiły się na koncie kierowcy już po 1 stycznia 2022 roku. A ile kosztuje kasowanie punktów karnych? Udział w szkoleniu dla kierowców popełniających wykroczenia jest odpłatny, a cena kursu waha się od 300 do 400 złotych. 

Kasowanie punktów karnych 2023 – koniec kursów redukujących punkty 

W ostatnim czasie aktywni posiadacze prawa jazdy namiętnie gromadzący na swoim koncie kary i sankcje za wykroczenia, masowo zapisują się na kursy redukujące punkty karne. Liczy się każde 6 punktów mniej. Skąd tak wielkie zainteresowanie szkoleniami organizowanymi w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego? Według pierwotnych doniesień, od października 2022 roku szkolenia reedukacyjne liczbę punktów karnych miały zostać zawieszone. Oznaczało to, że kierujący pojazdami nie będą mieli już możliwości zredukowania tychże sankcji poprzez uczestniczenie w szkoleniach.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło jednak nowe zasady i projekt, który zakłada kurs reedukacyjny, ale w nieco zmienionej formie. Od 17 września 2022 roku takie szkolenie ma trwać 28 godzin, które muszą zostać zrealizowane w ciągu 4 dni.

Koszt takiego szkolenia szacuje się na 500 złotych, choć według WORD-ów jego cena może zostać podwyższona nawet do 900 złotych.

Redukcja punktów karnych online – idzie nowe?

Ponieważ coraz więcej kierowców interesuje się możliwością odbycia szkolenia redukującego liczbę punktów karnych poprzez internet, niektóre WORD-y wprowadziły zmiany. Organizowane są kursy dla kierowców online, których ważność jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnych, stacjonarnych. Przykładem są tutaj ośrodki ruchu drogowego w Białymstoku lub Łomży.

Punkty karne a wysokość ubezpieczenia OC

Nowy taryfikator i nowe przepisy sprawiają, że koszt ubezpieczenia OC samochodu także może wzrosnąć. Dlaczego? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do sprawdzenia bazy CEPiK. Znajdują się w niej informacje m.in. na temat liczby punktów czy innych sankcji za wykroczenia, jakie są na koncie każdego zmotoryzowanego.

Zmiany te sprawiły, że przy ustalaniu składek OC, ubezpieczyciele mogą przedstawić wyższe stawki za ubezpieczenie pojazdu tym kierowcom, którzy są mniej ostrożni w czasie jazdy pojazdem mechanicznym.

Punkty karne – ile punktów za jakie wykroczenie? 

Naruszenie przepisów ruchu drogowego, przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym, nieustąpienie pierwszeństwa, jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadku… Każdego dnia policjanci pilnujący porządku na drogach w Polsce, przyznają mandaty i nakładają sankcje na kierowców muszących ponieść konsekwencje swojej niesubordynacji. Z jakimi karami muszą liczyć się posiadacze prawa jazdy, którzy dopuszczają się naruszenia przepisów? 

Dla przykładu 15 punktów karnych można dostać chociażby za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu, spowodowanie katastrofy w ruchu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazdach kolejowych, w przypadku których po drugiej stronie nie ma możliwości do kontynuowania jazdy czy nieustąpienie pierwszeństwa w przypadku pieszych znajdujących się na przejściu lub wchodzących na nie.

Na 10 punktów karnych muszą być przygotowani kierowcy, którzy na przykład naruszą zakaz zawracania na autostradzie lub na drodze ekspresowej czy przekroczą dopuszczalną prędkość od 31 do 40 km/h. Niewiele mniej, bo 8 punktów otrzyma kierowca, który nie dostosuje się do znaku “zakaz wyprzedzania” czy nie ustąpi pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu, pojazdom szynowym, a także rowerzystom.

W praktyce, według nowych zasad wystarczy dopuścić się dwóch z powyższych wykroczeń, by natychmiast stracić prawo jazdy.

PODSUMOWANIE: 

 • Od 1 stycznia 2022 roku kierowca za wykroczenie może otrzymać maksymalnie aż 15 punktów.
 • Punkty karne kasowane są po dwóch latach od dnia opłacenia mandatu. 
 • W przypadku nieuregulowania należności, punkty nie tracą ważności.
 • Osoby posiadający prawo jazdy krócej niż rok, mogą utracić uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych.
 • Udział w kursie redukującym liczbę punktów karnych odejmuje 6 punktów z konta zmotoryzowanego.
 • Kierowca może wziąć udział w szkoleniu nie częściej niż raz na pół roku.
 • Według projektu Ministerstwa Infrastruktury, od 17 września 2022 roku kierowcy będą mogli wziąć udział w kursie reedukacyjnym, ale w nieco zmienionej formie. Kurs ma mieć 28 godzin, które muszą zostać zrealizowane w ciągu 4 dni, a jego koszt szacuje się nawet na 900 złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

 • Viola pisze:

  Chyba raczej komentarzy brak….Trzeba robić swoje jak Rząd ….I INNE instancje….
  Po cóż miałaby być TA jałowa dyskusja i do kogo mowa trawa….
  Zobaczmy CO dzieje się w Polsce i co dzieje się z naszymi nami Rodakami….
  Żallllllllllllllllllllll……
  A ONI robią SWOJE…..

 • Viola pisze:

  U NAS….w KRAJU absurd goni absurd….
  I rozumiem ,że NIKT tego nie widzi…POWIEDZMY.
  Ale co tam….
  Wstyd !!!!

 • Fryzjerr pisze:

  Po co przez cały artykuł pisać to co już nie obowiązuje, po czym napisać jedno zdanie na samym końcu w którym są najbardziej istotne informacje???

 • Angelapirat pisze:

  Nie ma obecnie możliwości kasowania punktów karnych
  Informacja z pierwszej ręki pracownika word odlewicza

 • Lusia pisze:

  A czy obcokrajowcam też są naliczane punkty karne ?

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej