Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Transakcja kupna- sprzedaży samochodu zdecydowanie kojarzy się z zapłatą podatku. Czy sprzedawca samochodu nie musi odprowadzać podatku? Zazwyczaj rzeczywiście nie. Jednak istnieją sytuacje, w których także sprzedający jest zobowiązany do opłacenia podatku. Kiedy i w jaki sposób należy uiścić podatek od sprzedaży samochodu? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

Jak słusznie się można domyślić, podatek od sprzedaży samochodu płaci osoba, która sprzedała auto. Ale czy dotyczy to każdego zbywcy pojazdu, który zamierza sprzedać swój pojazd? Zdecydowanie nie.

Chodzi tylko o te przypadki, gdy właściciel samochodu z jakiegoś powodu zdecyduje się sprzedać pojazd przed upływem 6 miesięcy od zakupu samochodu.

A to dlatego, że tego rodzaju transakcyjne postrzegane są przez przepisy jako sposób na zarabianie na dopiero co kupionym aucie. W związki z tym Urząd Skarbowy nakłada na  takich zbywców podatek, ponieważ w świetle przepisów uzyskali z niego przychód.

Jaki podatek od sprzedaży samochodu?

Przepisy dotyczące podatku, który trzeba zapłacić po sprzedaży samochodu, uregulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi w tym przypadku o podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż pojazdu przed upływem pół roku traktowane jest przez polskie przepisy podatkowe jako uzyskanie dochodu.

Czytaj także: Podatek od kupna samochodu PCC

A co jeśli ktoś z losowych powodów zmuszony jest do sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zrobi to na kwotę niższą niż wydał na samochód? Czyli straci na sprzedaży. Czy wtedy także płaci podatek? Na szczęście nie, ponieważ nie uzyskał dochodu ze sprzedaży. Musi tylko zaznaczyć w rozliczeniu rocznym tę transakcję bez płacenia podatku.

Po jakim czasie można sprzedać samochód bez podatku?

Jak już wiadomo, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeśli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Jednak trzeba mieć świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od dnia jego zakupu. Czyli liczą się pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna – sprzedaży.

Dopiero jeśli minie od niej 6 miesięcy, można sprzedać samochód bez odprowadzania podatku dochodowego.

Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu?

Jaki podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy czeka na zbywcę, który musi zapłacić podatek dochodowy? Wszystko zależy od tego, w którym progu podatkowym znajduje się osoba, która sprzedała auto. Oznacza to, że jeśli zbywca zarabia:

  • poniżej 85 528 zł – zapłaci 17% podatku
  • powyżej 85 528 zł – zapłaci 32% podatku.

Wygląda to dość przerażająco, ale na szczęście podatek dochodowy nie jest obliczany od kwoty, za którą zbywca sprzedaje auto, ale od kwoty, którą na nim zarobił. To znaczy, jeśli sprzedał auto o 5 tysięcy drożej niż kupił, podatek płaci się od tej właśnie sumy. W rozliczeniu podatkowym można także odliczyć wszelkie nakłady, czyli na przykład wymianę części zamiennych czy założenie instalacji gazowej. Może to jeszcze znacznie zmniejszyć kwotę odprowadzonego ostatecznie podatku.

Jak zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

Pozostaje pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Czy robi się to od razu w Urzędzie Skarbowym? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero w następnym roku przy okazji rozliczenia rocznego.

W deklaracji podatkowej dochód ze sprzedaży pojazdu wykazuje się w formularzu PIT-36. Znajduje się w nim pozycja Dochody i straty i tam właśnie w rubrykę Inne źródła należy wpisać otrzymaną kwotę. Kwota ta, to jak już zostało wspomniane, różnica między sumą, za jaką kupiono i sprzedano auto plus ewentualne nakłady. Od tej sumy w zależności od sytuacji obowiązuje podatek 17% lub 32%.

Trzeba pamiętać, że na wypełnienie deklaracji podatkowej i zapłatę podatku dochodowego od sprzedaży samochodu jest czas do końca kwietnia każdego roku.

PODSUMOWANIE:

  • Podatek od sprzedaży samochodu zobligowani są opłacić sprzedający samochód pod warunkiem, że zbywają pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna.
  • Przepisy dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży samochodu regulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Wysokość podatku od sprzedaży samochodu wynosi 17 lub 32% w zależności od progu podatkowego, który obowiązuje zbywcę i płaci się go od kwoty, którą zarobił na sprzedaży.
  • Podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero przy rozliczeniu deklaracji podatkowej z danego roku w formularzu PIT-36.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

rodzaje nadwozia
Rodzaje nadwozia. Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne Brak komentarzy
Samochody różnią się od siebie pod wieloma względami. Rodzaj paliwa, pojemność silnika to niezwykle ważne różnice. Ale najbardziej rzuca się w oczy po prostu kształt samochodu. Wygląd pojazdu jest istotny, ale wpływa także na jego funkcjonalność i możliwości. Przyjrzyjmy się wię...
Czytaj dalej
Odgromienie domu
Odgromienie domu Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości Brak komentarzy
Trudno uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Możemy jednak zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. Podpowiadamy, jak działa i jak zrobić odgromienie domu? Sprawdzamy też, czy tego typu instalacja jest obowiązkowa. Burze są nieodłącznym elementem strefy klimatycznej, w któ...
Czytaj dalej