Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (2 votes)

Transakcja kupna- sprzedaży samochodu zdecydowanie kojarzy się z zapłatą podatku. Czy sprzedawca samochodu nie musi odprowadzać podatku? Zazwyczaj rzeczywiście nie. Jednak istnieją sytuacje, w których także sprzedający jest zobowiązany do opłacenia podatku. Czy od sprzedaży samochodu płaci się podatek? Kiedy i w jaki sposób należy uiścić podatek od sprzedaży samochodu? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

Podatek od sprzedaży samochodu płaci osoba, która sprzedała auto. Obowiązek uiszczenia takiej opłaty nie dotyczy jednak każdego zbywcy pojazdu, który zamierza sprzedać swój pojazd. Kiedy nie płacimy podatku od sprzedaży samochodu?

Chodzi tylko o te przypadki, gdy właściciel samochodu z jakiegoś powodu zdecyduje się sprzedać pojazd przed upływem 6 miesięcy od zakupu samochodu.

A to dlatego, że tego rodzaju transakcyjne postrzegane są przez przepisy jako sposób na zarabianie na dopiero co kupionym aucie. W związki z tym Urząd Skarbowy nakłada na  takich zbywców podatek, ponieważ w świetle przepisów uzyskali z niego przychód.

Jaki podatek od sprzedaży samochodu?

Przepisy dotyczące podatku, który trzeba zapłacić po sprzedaży samochodu, uregulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi w tym przypadku o podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż pojazdu przed upływem pół roku traktowane jest przez polskie przepisy podatkowe jako uzyskanie dochodu.

Czytaj także: Podatek od kupna samochodu PCC

A co jeśli ktoś z losowych powodów zmuszony jest do sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zrobi to na kwotę niższą niż wydał na samochód? Czyli straci na sprzedaży. Czy wtedy także płaci podatek? Na szczęście nie, ponieważ nie uzyskał dochodu ze sprzedaży. Musi tylko zaznaczyć w rozliczeniu rocznym tę transakcję bez płacenia podatku.

Po jakim czasie można sprzedać samochód bez podatku?

Jak już wiadomo, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeśli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Jednak trzeba mieć świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od dnia jego zakupu. Czyli liczą się pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna – sprzedaży.

Dopiero jeśli minie od niej 6 miesięcy, można sprzedać samochód bez odprowadzania podatku dochodowego.

Ile samochodów można sprzedać rocznie 2022

Niestety przepisy są w tej kwestii nieprecyzyjne. Chodzi o to, że nie istnieje jednolita definicja działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, przez co samo pojęcie jest nieprecyzyjne. Tym samym trudno określić, ile samochodów można sprzedać w ciągu roku, by nie ponosić obowiązku opłaty podatku. Przyjmuje się jednak, że jeżeli wartość ta przekroczy 5 sztuk, wówczas organy skarbowe mogą zwrócić się do nas z żądaniem zapłaty podatku.

Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu?

Jaki podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy czeka na zbywcę, który musi zapłacić podatek dochodowy? Wszystko zależy od tego, w którym progu podatkowym znajduje się osoba, która sprzedała auto. Oznacza to, że jeśli zbywca zarabia:

  • poniżej 120 000 zł – zapłaci 12% podatku
  • powyżej 120 000 zł – zapłaci 32% podatku.

Wygląda to dość przerażająco, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ile wynosi podatek od sprzedaży auta? Otóż podatek dochodowy nie jest obliczany od kwoty, za którą zbywca sprzedaje auto, ale od kwoty, którą na nim zarobił. To znaczy, jeśli sprzedał auto o 5 tysięcy drożej niż kupił, podatek płaci się od tej właśnie sumy. W rozliczeniu podatkowym można także odliczyć wszelkie nakłady, czyli na przykład wymianę części zamiennych czy założenie instalacji gazowej. Może to jeszcze znacznie zmniejszyć kwotę odprowadzonego ostatecznie podatku.

Jak zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

Pozostaje pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Czy robi się to od razu w Urzędzie Skarbowym? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero w następnym roku przy okazji rozliczenia rocznego.

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

W deklaracji podatkowej dochód ze sprzedaży pojazdu wykazuje się w formularzu PIT-36. Znajduje się w nim pozycja Dochody i straty i tam właśnie w rubrykę Inne źródła należy wpisać otrzymaną kwotę. Kwota ta, to jak już zostało wspomniane, różnica między sumą, za jaką kupiono i sprzedano auto plus ewentualne nakłady. Od tej sumy w zależności od sytuacji do 2021 roku obowiązywał podatek 17% lub 32%.

Tymczasem od 2022 roku obowiązują nowe stawki i progi podatkowe. Od dochodów uzyskanych po 2021 roku stawka wynosi teraz 12% i liczona jest do pułapu 120 ooo zł.

Trzeba pamiętać, że na wypełnienie deklaracji podatkowej i zapłatę podatku dochodowego od sprzedaży samochodu jest czas do końca kwietnia każdego roku.

PODSUMOWANIE:

  • Podatek od sprzedaży samochodu zobligowani są opłacić sprzedający samochód pod warunkiem, że zbywają pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna.
  • Przepisy dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży samochodu regulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Wysokość podatku od sprzedaży samochodu wynosi 17 lub 32% w zależności od progu podatkowego, który obowiązuje zbywcę i płaci się go od kwoty, którą zarobił na sprzedaży.
  • Podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero przy rozliczeniu deklaracji podatkowej z danego roku w formularzu PIT-36.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej