Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.3/5 - (48 votes)

Transakcja kupna-sprzedaży samochodu zdecydowanie kojarzy się z zapłatą podatku. Czy sprzedawca samochodu nie musi odprowadzać podatku? Zazwyczaj rzeczywiście nie. Jednak istnieją sytuacje, w których także sprzedający jest zobowiązany do opłacenia podatku. Czy od sprzedaży samochodu płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych? Kiedy i w jaki sposób należy uiścić podatek od sprzedaży samochodu? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu płaci osoba, która sprzedała auto. Obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy jednak każdego zbywcy pojazdu, który zamierza sprzedać swój pojazd. Kiedy nie płacimy podatku od sprzedaży samochodu?

Chodzi tylko o te przypadki, gdy właściciel samochodu z jakiegoś powodu zdecyduje się sprzedać pojazd przed upływem 6 miesięcy od zakupu samochodu.

A to dlatego, że tego rodzaju transakcyjne postrzegane są przez przepisy jako sposób na zarabianie na dopiero co kupionym aucie. W związku z tym Urząd Skarbowy opodatkował takie transakcje, ponieważ w świetle przepisów nabywcy takich samochodów uzyskali z nich przychód.

Jaki podatek od sprzedaży samochodu?

Przepisy dotyczące podatku, który trzeba zapłacić po sprzedaży samochodu, uregulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi w tym przypadku o podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż pojazdu przed upływem pół roku traktowane jest przez polskie przepisy podatkowe jako uzyskanie dochodu.

Czytaj także: Podatek od kupna samochodu PCC

A co jeśli ktoś z losowych powodów zmuszony jest do sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zrobi to na kwotę niższą, niż wydał na samochód? Czyli straci na sprzedaży. Czy wtedy także płaci podatek? Na szczęście nie, ponieważ nie uzyskał dochodu ze sprzedaży auta. Musi tylko zaznaczyć w rozliczeniu rocznym tę transakcję sprzedaży bez płacenia podatku.

Po jakim czasie można sprzedać samochód bez podatku?

podatek od sprzedaży samochodu

Jak już wiadomo, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeśli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Jednak trzeba mieć świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od dnia jego zakupu. Czyli liczą się pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna-sprzedaży.

Dopiero, jeśli minie od niej 6 miesięcy, można sprzedać samochód bez odprowadzania podatku dochodowego.

Ile samochodów można sprzedać rocznie 2023

Niestety przepisy są w tej kwestii nieprecyzyjne. Chodzi o to, że nie istnieje jednolita definicja działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, przez co samo pojęcie jest nieprecyzyjne. Tym samym trudno określić, ile samochodów można sprzedać w ciągu roku, by nie ponosić obowiązku opłaty podatku. Przyjmuje się jednak, że jeżeli wartość ta przekroczy 5 sztuk, wówczas fiskus może zwrócić się do nas z żądaniem zapłaty podatku.

Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu?

Jaki podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy czeka na zbywcę, który musi zapłacić podatek dochodowy? Wszystko zależy od tego, w którym progu podatkowym znajduje się osoba, która sprzedała auto. Oznacza to, że jeśli zbywca zarabia:

 • poniżej 120 000 zł – zapłaci 12% podatku
 • powyżej 120 000 zł – zapłaci 32% podatku.

Wygląda to dość przerażająco, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ile wynosi podatek od sprzedaży auta? Otóż podatek dochodowy nie jest obliczany od kwoty, za którą zbywca sprzedaje auto, ale od kwoty, którą na nim zarobił. To znaczy, jeśli sprzedał auto o 5 tysięcy drożej, niż kupił, podatek płaci się od tej właśnie sumy.

W rozliczeniu podatkowym można także odliczyć wszelkie nakłady, czyli na przykład wymianę części zamiennych czy założenie instalacji gazowej. Może to jeszcze znacznie zmniejszyć kwotę odprowadzonego ostatecznie podatku.

Jak zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

podatek od sprzedaży samochodu

Pozostaje pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Czy robi się to od razu w Urzędzie Skarbowym? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero w następnym roku przy okazji rozliczenia rocznego.

PIT-36

W deklaracji podatkowej dochód ze sprzedaży pojazdu wykazuje się w formularzu PIT-36. Znajduje się w nim pozycja Dochody i straty i tam właśnie w rubrykę Inne źródła należy wpisać otrzymaną kwotę. Kwota ta, to jak już zostało wspomniane, różnica między sumą, za jaką kupiono i sprzedano auto plus ewentualne nakłady. Od tej sumy w zależności od sytuacji do 2021 roku obowiązywał podatek 17% lub 32%.

Tymczasem od 2022 roku obowiązują nowe stawki i progi podatkowe. Od dochodów uzyskanych po 2021 roku stawka wynosi teraz 12% i liczona jest do pułapu 120 000 zł.

Trzeba pamiętać, że na wypełnienie deklaracji podatkowej i zapłatę podatku dochodowego od sprzedaży samochodu jest czas do końca kwietnia każdego roku.

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży auta? Podsumowanie

Wiesz już, jaki podatek od sprzedaży samochodu, należy zapłacić po zakończonej transakcji.

 • podatek od sprzedaży samochodu zobligowani są opłacić sprzedający samochód pod warunkiem, że zbywają pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna;
 • przepisy dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży samochodu regulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 • podstawą opodatkowania jest dochód płatnika – różnica między ceną sprzedaży a kosztem zakupu auta;
 • podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero przy rozliczeniu zeznania podatkowego z danego roku w formularzu PIT-36.

Najczęściej zadawane pytania

Czy sprzedający musi zgłosić sprzedaż samochodu?

Tak, sprzedaż należy zgłosić w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy w odpowiednim urzędzie (wydziale komunikacji), a także w firmie ubezpieczeniowej (w ciągu 14 dni).

Czy po sprzedaży samochodu należy go wyrejestrować?

Nie ma takiego obowiązku, jednak należy pamiętać o zgłoszeniu faktu sprzedaży w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub altu darowizny.

Jak wyliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Od dochodów uzyskanych ze sprzedaży po 2021 r. stawka wynosi 12% i liczona jest do pułapu 120 000 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • gość pisze:

  Artykuł aktualizowany we wrześniu 2022 – nie ma już stawki 17%

 • Ninka pisze:

  No właśnie- i próg podatkowy to 120000

 • Basia pisze:

  Czy mogę prosić o źródło, odpowiednie przepisy w których zapisane jest po upływie 6 miesięcy od zakupu

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej