Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 29.03.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.4/5 - (57 votes)

Transakcja kupna-sprzedaży samochodu zdecydowanie kojarzy się z zapłatą podatku. Czy sprzedawca samochodu nie musi odprowadzać podatku? Zazwyczaj rzeczywiście nie. Jednak istnieją sytuacje, w których także sprzedający jest zobowiązany do opłacenia podatku. Czy od sprzedaży samochodu płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych? Kiedy i w jaki sposób należy uiścić podatek od sprzedaży samochodu? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu płaci osoba, która sprzedała auto. Obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy jednak każdego zbywcy pojazdu, który zamierza sprzedać swój pojazd. Kiedy nie płacimy podatku od sprzedaży samochodu?

Chodzi tylko o te przypadki, gdy właściciel samochodu z jakiegoś powodu zdecyduje się sprzedać pojazd przed upływem 6 miesięcy od zakupu samochodu.

A to dlatego, że tego rodzaju transakcyjne postrzegane są przez przepisy jako sposób na zarabianie na dopiero co kupionym aucie. W związku z tym Urząd Skarbowy opodatkował takie transakcje, ponieważ w świetle przepisów nabywcy takich samochodów uzyskali z nich przychód.

Jaki podatek od sprzedaży samochodu?

Przepisy dotyczące podatku, który trzeba zapłacić po sprzedaży samochodu, uregulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi w tym przypadku o podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż pojazdu przed upływem pół roku traktowane jest przez polskie przepisy podatkowe jako uzyskanie dochodu.

Czytaj także: Podatek od kupna samochodu PCC

A co jeśli ktoś z losowych powodów zmuszony jest do sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zrobi to na kwotę niższą, niż wydał na samochód? Czyli straci na sprzedaży. Czy wtedy także płaci podatek? Na szczęście nie, ponieważ nie uzyskał dochodu ze sprzedaży auta. Musi tylko zaznaczyć w rozliczeniu rocznym tę transakcję sprzedaży bez płacenia podatku.

Po jakim czasie można sprzedać samochód bez podatku?

podatek od sprzedaży samochodu

Jak już wiadomo, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeśli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Jednak trzeba mieć świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od dnia jego zakupu. Czyli liczą się pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna-sprzedaży.

Dopiero, jeśli minie od niej 6 miesięcy, można sprzedać samochód bez odprowadzania podatku dochodowego.

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy a podatek

Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu w okresie krótszym niż pół roku oblicza się stosując standardowe zasady podatkowe. Stawka podatkowa może wynosić 17% lub 32%, w zależności od stosowanej skali podatkowej.

Procent podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży zależy od całkowitych zarobków sprzedającego w poprzednim roku. Jeżeli dochód roczny sprzedającego nie przekroczył 85 528 zł, stosuje się stawkę 17%. W przypadku wyższych dochodów należy zastosować stawkę 32%.

Ważne jest, aby pamiętać, że podatek nalicza się nie od całkowitej kwoty sprzedaży samochodu, lecz od zysku na nim uzyskanego. Przykładowo, jeśli auto zostało zakupione za 20 tysięcy złotych, a sprzedane za 22 tysiące, to podatek oblicza się od 2 tysięcy złotych.

Dodatkowo, od przychodu ze sprzedaży można odliczyć poniesione wydatki na samochód. Jeśli w czasie posiadania pojazdu dokonywano napraw lub wymieniano części, te koszty mogą być odjęte od przychodu, co obniży wysokość podatku od sprzedaży. Ważne jest, aby wszystkie te informacje były rzetelne i zgodne z rzeczywistością.

Ile samochodów można sprzedać rocznie 2024

Niestety przepisy są w tej kwestii nieprecyzyjne. Chodzi o to, że nie istnieje jednolita definicja działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, przez co samo pojęcie jest nieprecyzyjne. Tym samym trudno określić, ile samochodów można sprzedać w ciągu roku, by nie ponosić obowiązku opłaty podatku. Przyjmuje się jednak, że jeżeli wartość ta przekroczy 5 sztuk, wówczas fiskus może zwrócić się do nas z żądaniem zapłaty podatku.

Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu?

Jaki podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy czeka na zbywcę, który musi zapłacić podatek dochodowy? Wszystko zależy od tego, w którym progu podatkowym znajduje się osoba, która sprzedała auto. Oznacza to, że jeśli zbywca zarabia:

 • poniżej 120 000 zł – zapłaci 12% podatku
 • powyżej 120 000 zł – zapłaci 32% podatku.

Wygląda to dość przerażająco, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ile wynosi podatek od sprzedaży auta? Otóż podatek dochodowy nie jest obliczany od kwoty, za którą zbywca sprzedaje auto, ale od kwoty, którą na nim zarobił. To znaczy, jeśli sprzedał auto o 5 tysięcy drożej, niż kupił, podatek płaci się od tej właśnie sumy.

W rozliczeniu podatkowym można także odliczyć wszelkie nakłady, czyli na przykład wymianę części zamiennych czy założenie instalacji gazowej. Może to jeszcze znacznie zmniejszyć kwotę odprowadzonego ostatecznie podatku.

Jak zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

podatek od sprzedaży samochodu

Pozostaje pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Czy robi się to od razu w Urzędzie Skarbowym? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero w następnym roku przy okazji rozliczenia rocznego.

PIT-36

W deklaracji podatkowej dochód ze sprzedaży pojazdu wykazuje się w formularzu PIT-36. Znajduje się w nim pozycja Dochody i straty i tam właśnie w rubrykę Inne źródła należy wpisać otrzymaną kwotę. Kwota ta, to jak już zostało wspomniane, różnica między sumą, za jaką kupiono i sprzedano auto plus ewentualne nakłady. Od tej sumy w zależności od sytuacji do 2021 roku obowiązywał podatek 17% lub 32%.

Tymczasem od 2022 roku obowiązują nowe stawki i progi podatkowe. Od dochodów uzyskanych po 2021 roku stawka wynosi teraz 12% i liczona jest do pułapu 120 000 zł.

Trzeba pamiętać, że na wypełnienie deklaracji podatkowej i zapłatę podatku dochodowego od sprzedaży samochodu jest czas do końca kwietnia każdego roku.

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży auta? Podsumowanie

Wiesz już, jaki podatek od sprzedaży samochodu, należy zapłacić po zakończonej transakcji.

 • podatek od sprzedaży samochodu zobligowani są opłacić sprzedający samochód pod warunkiem, że zbywają pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna;
 • przepisy dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży samochodu regulowane są w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 • podstawą opodatkowania jest dochód płatnika – różnica między ceną sprzedaży a kosztem zakupu auta;
 • podatek od sprzedaży samochodu odprowadza się dopiero przy rozliczeniu zeznania podatkowego z danego roku w formularzu PIT-36.

Najczęściej zadawane pytania

Czy sprzedający musi zgłosić sprzedaż samochodu?

Tak, sprzedaż należy zgłosić w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy w odpowiednim urzędzie (wydziale komunikacji), a także w firmie ubezpieczeniowej (w ciągu 14 dni).

Czy po sprzedaży samochodu należy go wyrejestrować?

Nie ma takiego obowiązku, jednak należy pamiętać o zgłoszeniu faktu sprzedaży w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub altu darowizny.

Jak wyliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Od dochodów uzyskanych ze sprzedaży po 2021 r. stawka wynosi 12% i liczona jest do pułapu 120 000 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • gość pisze:

  Artykuł aktualizowany we wrześniu 2022 – nie ma już stawki 17%

 • Ninka pisze:

  No właśnie- i próg podatkowy to 120000

 • Basia pisze:

  Czy mogę prosić o źródło, odpowiednie przepisy w których zapisane jest po upływie 6 miesięcy od zakupu

 • MT pisze:

  To ile w końcu 17%, czy 12%??? W nagłówku wpisana aktualizacja 29.03.2024. To jest zaśmiecanie internetu

 • Sławek pisze:

  WItam , czyli skoro zarabiam powyżej kwoty 120tys. z tytułu innej działalności np.1 osobowej działalności na ryczałcie również zapłacę od każdej sumy zysku ze sprzedaży takiego auta 32% ?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej