Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
1.3/5 - (13 votes)

Chyba każdy słyszał o sytuacjach, gdy samochód ledwo poskładany po poważnej kolizji był oferowany jako auto bezwypadkowe, a ledwo „zipiący“ rupieć mający kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu, na liczniku nagle miał tych kilometrów kilkadziesiąt tysięcy. Na szczęście obecnie łatwiej jest się przed tym bronić, bo w Internecie dostępna jest historia pojazdu po numerze rejestracyjnym, która pozwoli sprawdzić auto. Sprawdź samochód po numerze rejestracyjnym – pokażemy Ci, jak to zrobić!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprawdzanie historii pojazdu bez wychodzenia z domu?

Wiele osób, chcąc kupić używany samochód na rynku wtórnym, na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą idzie z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Najczęściej zadawane pytania dotyczą stanu technicznego i historii samochodu. Pytania i przegląd zrobiony przez mechanika to dobry sposób, by wykryć pieczołowicie ukryte mankamenty samochodu, kosmiczny przebieg pojazdu z cofniętym licznikiem, zamaskowane naprawy blacharskie czy inne niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia pojazdu.

Niestety kosztuje to wiele czasu, czasami pieniędzy na podróż i generalnie nie jest to specjalnie efektywny sposób na szukanie „zdrowego“, w pełni sprawnego i nie kryjącego żadnych przykrych niespodzianek auta.

Czytaj także:

Historia pojazdu po VIN za darmo
Historia pojazdu gov z Niemiec

Na szczęście od stosunkowo niedawna jest sposób, by nie ruszając się z domu, w łatwy sposób wstępnie sprawdzić samochód – historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Jak sprawdzić historię pojazdu?

Sprawdzanie numeru rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest od 2014 roku dostępne dla każdego dysponującego dostępem do Internetu i jest całkowicie bezpłatne.

Czy baza numerów rejestracyjnych samochodów może nam pomóc? Czy wystarczy sam numer rejestracyjny samochodu? Jak sprawdzić dokładną historię samochodu bez wychodzenia z domu, korzystając z usługi Historia pojazdu? Oto sprawdzone sposoby na sprawdzanie rejestracji samochodu.

Co to jest usługa „Historia pojazdu”?

Najlepszym narzędziem, w którym łatwo można sprawdzić historię pojazdu, jest, jak już wspomniano, baza udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Korzystanie z usługi Historia pojazdu jest dostępne dla każdego, kto zamierza kupić pojazd na rynku wtórnym i chce sprawdzić wiarygodność danych przedstawionych przez sprzedającego. Uzyskany raport można zapisać w formacie PDF i wydrukować.

A czego konkretnie możesz dowiedzieć się przed zakupem auta? Są to nie tylko podstawowe informacje, ale wiele przydatnych danych zapisanych w historii serwisowej. A mianowicie:

 • dane techniczne pojazdu takie jak pojemność i moc silnika
 • termin, w którym samochód przechodzi coroczne badanie techniczne oraz informacja o dodatkowym badaniu technicznym, które samochód przeszedł np. po kolizji
 • odczyty drogomierza czyli przebieg pojazdu jako:

– stan licznika zapisany na ostatnim badaniu technicznym

– stan licznika zarejestrowany podczas kontroli drogowej

 • informacja o aktualnej polisie OC
 • informacja o szkodzie istotnej
 • liczba właścicieli i współwłaścicieli
 • województwo, w którym pojazd jest zarejestrowany
 • informacja czy pojazd nie był skradziony
 • data, kiedy samochód został zbyty
 • informacja, czy pojazd należał do firmy, organizacji czy do osoby prywatnej
 • informacja, że samochód był czasowo wycofany i ponownie dopuszczony do ruchu.

Te wszystkie informacje, które składają się na historię pojazdu, możesz łatwo sprawdzić i udokumentować. Dzięki temu przy zakupie samochodu możesz zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze wydawane na poszukiwania i oglądanie aut. Jazda próbna jest ważna, ale często nie do końca pozwala sprawdzić auto. A więc sprawdzenie auta w bazie po nr rejestracyjnym to przede wszystkim sposób na uniknięcie rozczarowania, jeśli kupujesz używany samochód.

Historia pojazdu po danych w dowodzie rejestracyjnym

Czy sprawdzenie auta jest łatwe? Nic prostszego – otóż aby sprawdzić historię pojazdu, wystarczy wpisać tylko podstawowe informacje, do których mamy dostęp. Dane niezbędne do  sprawdzenia pojazdu możesz uzyskać od sprzedającego samochód. Gdzie się one znajdują? Przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Co więc konkretnie trzeba wpisać w wyszukiwarkę w bazie usługi Historia pojazdu? Otóż, żeby sprawdzić historię pojazdu, musisz wpisać z dowodu rejestracyjnego używanego samochodu następujące informacje:

 • numer rejestracyjny pojazdu
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu
 • numer VIN.

Wiele informacji, które pozwalają sprawdzić historię pojazdu, można odczytać z numeru VIN. To unikalny identyfikacyjny numer samochodu, który w swoich 17 znakach zawiera bezcenne informacje m.in. o wyposażeniu. Niezgodność w tej kwestii powinna być poważnym ostrzeżeniem przed zakupem auta. Wystarczy samochód sprawdzić w Autoryzowanej Stacji Obsługi i wykryć wszystkie nieścisłości. Gdzie szukać numeru VIN oprócz dowodu rejestracyjnego? Umieszczony on jest w różnych częściach auta, w tym na pewno na przedniej szybie.

A skąd pochodzą wszystkie dane, które pozwalają sprawdzić historię pojazdu? Są one gromadzone przez Centralną Ewidencję Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Numer rejestracyjny samochodu – jak znaleźć właściciela?

Bezpłatna baza „Historia pojazdu“ została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Opiera się na Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która wcześniej była dostępna tylko urzędnikom – obecnie dostęp do zgromadzonych tam danych ma każdy. Jak sprawdzić samochód po rejestracji, korzystając z usługi Historia pojazdu?

Sprawdzenie, jaka jest historia pojazdu z użyciem numeru rejestracyjnego, jest proste. Wystarczy nam numer rejestracyjny samochodu, data pierwszej rejestracji pojazdu i numer VIN. Gdzie szukać numeru VIN i daty pierwszej rejestracji? Wszystkie te dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta, więc sprzedawca nie powinien mieć żadnych problemów, by nam je podać.

Czego dowiemy się z bazy usługi Historia pojazdu? Już wiadomo, że sprawdzanie rejestracji samochodu po nr rejestracyjnym umożliwi nam dostęp do takich informacji jak dane techniczne pojazdu, np. rok produkcji pojazdu, aktualna polisa OC, historia badań technicznych auta czyli coroczne badanie techniczne, zarejestrowane podczas kolejnych przeglądów stany licznika, status rejestracji oraz czy pojazd nie został skradziony.

Baza numerów rejestracyjnych samochodów umożliwia nam wydrukowanie sobie przejrzyście zredagowanego raportu, w którym znajdziemy między innymi wszystkie istotne dane techniczne samochodu, wersje nadwozia i tak dalej.

Warto sprawdzić historię pojazdu. Te informacje dotyczące używanego samochodu nie są pozornie bardzo ważne, ale wszystkie odstępstwa od formy, jaką pojazd miał w momencie wyjazdu z fabryki, powinny od razu zapalić u nas w głowie czerwoną lampkę.

W raporcie „Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym” znajdziemy też informację, kto jest właścicielem auta, kiedy został wydany aktualny dowód rejestracyjny oraz poznamy pełną historię auta na terenie Polski. Ta część raportu pozwala poznać poprzednich właścicieli, datę pierwszej rejestracji w Polsce oraz poprzednie badania techniczne wraz ze stanem licznika.

Niestety nie ma danych dotyczących przebiegu pojazdu przed 2014 rokiem, ale wraz z upływem kolejnych lat ta niedogodność będzie siłą rzeczy coraz mniej istotna.

Z bazy nie dowiemy się też czy auto nie zostało skradzione za granicą i czy nie brało udziału w wypadkach. Należy mieć tylko nadzieje, że z czasem funkcjonalność serwisu „Historia pojazdu“ będzie się jeszcze rozszerzać i pozwoli dokładniej sprawdzić historię pojazdu.

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym poza Polską

A jak wygląda zakup używanego samochodu z innego kraju? Niestety sprawdzenie przeszłości i historii serwisowej auta, które przyjechało do nas z zagranicy jest znacznie trudniejsze. Tu numer rejestracyjny pojazdu może nie wystarczyć, ponieważ w chwili obecnej nie ma jednego standardu usługi, umożliwiającego sprawdzanie numeru rejestracyjnego w innym kraju. Niektóre państwa, takie jak na przykład Dania czy Szwecja, umożliwiają zapoznanie się z historią pojazdu w sposób podobny albo jeszcze prostszy, jak w Polsce.

W innych krajach, na przykład takich jak USA czy Kanada, kupujący musi polegać na bardzo dokładnych, ale płatnych raportach, w których może sprawdzić auto i jego stan licznika. Potrafią być one bardzo szczegółowe, zawierać na przykład zdjęcia i opisy uszkodzeń, ale nie należą do najtańszych.

Niemniej warto z nich korzystać – historia pojazdu odszukana za pomocą numeru rejestracyjnego w Stanach Zjednoczonych może oszczędzić nam wiele kosztów i rozczarowań co do stanu technicznego, gdy po wielu tygodniach nie taniej przecież morskiej podróży wymarzone autko okaże się być kupą złomu. Dlatego identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym jest rozwiązaniem, które może nam znacząco pomóc.

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze rejestracyjnym z Niemiec

Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec, a tam też nie ma możliwości bezpłatnego sprawdzenia historii pojazdu. Można skorzystać z namiastki takiej usługi czyli płatnych dekoderów VIN, które zawierają dane zagraniczne lub sprawdzić, co na temat danego auta może nam powiedzieć ASO.

Sprawdzanie rejestracji samochodu w Autoryzowanej Stacji Obsługi jest płatne i niestety nie dowiemy się nic na temat stanu technicznego, czyli napraw poza oficjalną siecią serwisów producenta samochodu, niemniej każde auto na którymś etapie swojego „życia“ bywało w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, więc choćby częściowe dane będziemy mogli uzyskać.

Do niedawna uzyskanie jakichkolwiek oficjalnych informacji na temat auta było praktycznie niemożliwe. Dziś jest dostępne wyszukanie historii pojazdu za pomocą numeru rejestracyjnego, a z czasem zapewne będziemy mieli coraz więcej możliwości uzyskania wiedzy na temat interesującego nas auta.

Dzięki Internetowi nawet zwykłe wpisanie numer VIN w wyszukiwarkę Google nierzadko może nas zaskoczyć informacjami na temat konkretnego używanego samochodu. Jest całkiem spora szansa, że już wcześniej ktoś natknął się na interesujący nas pojazd i postanowił opisać swoje negatywne doświadczenia, ostrzegając innych przed potencjalnym oszustwem. Zatem jeśli znasz numer rejestracyjny, sprawdź go w wyszukiwarce. Możesz dowiedzieć się czegoś więcej o aucie!

A co w przypadku, gdy samochód nie widnieje w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a potrzebujesz sprawdzić dane zagraniczne tego używanego samochodu. Przecież warto sprawdzić, czy pojazd za granicą nie był kradziony, zalany albo służył jako taksówka. Do tego musisz użyć profilu zaufanego (eGo), który potwierdzi twoją tożsamość. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do usługi Historia Pojazdu. Informacje możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować. W ten sposób możesz wyszukać maksimum 20 pojazdów z zagranicy w ciągu godziny.

PODSUMOWANIE:

 • W dzisiejszych czasach nie już jesteśmy skazani tylko na „obstukiwanie“ auta ze znajomych mechanikiem – warto sprawdzić historię auta online.
 • Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym jest dostępna pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Potrzebujesz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
 • W przypadku aut sprowadzanych zza granicy, szczególnie z Ameryki Północnej, warto zamówić szczegółowy płatny raport. Wówczas możliwa jest pełna identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym.
 • W wielu krajach historia pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego nie jest dostępna online – wtedy warto skorzystać z internetowych dekoderów VIN albo sprawdzić, co na temat danego auta wiedzą w Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji

 • Marek pisze:

  Czy potrzebne jest stare ubezpieczenie do zarejestrowania skutera 50 przywiezionego z Niemiec

 • TOJAJA pisze:

  w TYTULE NAPISAŁ DZIENNIKARZYNA, ŻE SPRAWDZENIE PO NR REJESTRACYJNYM. a NA SAMYM KOŃCU DOPISAŁ ,ŻE TRZEBA TEŻ vin I DATĘ PIERWSZEJ REJESTRACJI – CZYLI TRZEBA MIEĆ DOWÓD REJESTRACYJNY POJAZDU ? a JAK SPRAWDZIĆ KIEDY KTOŚ ZROBI MI SZKODĘ I UCIEKNIE I MAM TYLKO JEGO REJESTRACJĘ ? NIE JESTEM DZIENNIKARZEM, ALE NAPISZĘ – TRZEBA ZGŁOSIĆ NA POLICJĘ

 • Pismak z beesafe pisze:

  Tytuł wprowadza w błąd

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej