Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 03.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Chyba każdy słyszał o sytuacjach, gdy samochód ledwo poskładany po poważnej kolizji był oferowany jako auto bezwypadkowe, a ledwo „zipiący“ rupieć mający kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu, na liczniku nagle miał tych kilometrów kilkadziesiąt tysięcy. Na szczęście obecnie łatwiej jest się przed tym bronić, bo w Internecie dostępna jest historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Sprawdź samochód po numerze rejestracyjnym – pokażemy Ci, jak to zrobić!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprawdzanie historii pojazdu bez wychodzenia z domu?

Wiele osób, chcąc kupić używany samochód, na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą idzie z zaprzyjaźnionym mechanikiem. To dobry sposób, by wykryć pieczołowicie ukryte mankamenty samochodu, zamaskowane naprawy blacharskie czy inne niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia pojazdu. Niestety kosztuje to wiele czasu, czasami pieniędzy na podróż i generalnie nie jest to specjalnie efektywny sposób na szukanie „zdrowego“, w pełni sprawnego i nie kryjącego żadnych przykrych niespodzianek auta.

Czytaj także:

Historia pojazdu po VIN za darmo
Historia pojazdu gov z Niemiec

Na szczęście od stosunkowo niedawna jest sposób, by nie ruszając się z domu, w łatwy sposób wstępnie sprawdzić samochód – historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Jak to sprawdzić? Sprawdzanie numeru rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest od 2014 roku dostępne dla każdego dysponującego dostępem do Internetu i jest całkowicie bezpłatne. Czy baza numerów rejestracyjnych samochodów może nam pomóc? Czy wystarczy sam numer rejestracyjny samochodu? Jak sprawdzić dokładną historię samochodu bez wychodzenia z domu? Oto sprawdzone sposoby na sprawdzanie rejestracji samochodu.

Numer rejestracyjny samochodu – jak znaleźć właściciela?

Bezpłatna baza „Historia pojazdu“ została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Opiera się na Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która wcześniej była dostępna tylko urzędnikom – obecnie dostęp do zgromadzonych tam danych ma każdy. Jak sprawdzić samochód po rejestracji? Sprawdzenie jaka jest historia pojazdu z użyciem numeru rejestracyjnego jest proste. Wystarczy nam numer rejestracyjny samochodu, data pierwszej rejestracji pojazdu i numer VIN. Wszystkie te dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta, więc sprzedawca nie powinien mieć żadnych problemów by nam je podać.

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Czego dowiemy się z tej bazy? Sprawdzanie rejestracji samochodu umożliwi nam dostęp do takich danych jak rok produkcji pojazdu, aktualna polisa OC, historia badań technicznych auta, zarejestrowane podczas kolejnych przeglądów stany licznika, status rejestracji oraz czy pojazd nie został skradziony. Baza numerów rejestracyjnych samochodów umożliwia nam wydrukowanie sobie przejrzyście zredagowanego raportu, w którym znajdziemy między innymi wszystkie istotne dane techniczne samochodu, wersje nadwozia, i tak dalej. Te informacje nie są pozornie bardzo ważne, ale wszystkie odstępstwa od formy, jaką pojazd miał w momencie wyjazdu z fabryki, powinny od razu zapalić u nas w głowie czerwoną lampkę.

W raporcie „Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym” znajdziemy też informację kto jest właścicielem auta, kiedy został wydany aktualny dowód rejestracyjny oraz pełną historię auta na terenie Polski. Np. poprzednich właścicieli, datę pierwszej rejestracji w Polsce oraz poprzednie badania techniczne wraz ze stanem licznika. Niestety nie ma danych dotyczących przebiegu pojazdu przed 2014 rokiem, ale wraz z upływem kolejnych lat ta niedogodność będzie siłą rzeczy coraz mniej istotna. Z bazy nie dowiemy się też czy auto nie zostało skradzione za granicą i czy nie brało udziału w wypadkach. Należy mieć tylko nadzieje, że z czasem funkcjonalność serwisu „Historia pojazdu“ będzie się jeszcze rozszerzać.

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym poza Polską

Sprawdzenie przeszłości auta, które przyjechało do nas z zagranicy jest znacznie trudniejsze. W chwili obecnej nie ma jednego standardu usługi, umożliwiającego sprawdzanie numeru rejestracyjnego w innym kraju. Niektóre państwa, takie jak na przykład Dania czy Szwecja, umożliwiają zapoznanie się z historią pojazdu w sposób podobny, albo jeszcze prostszy, jak w Polsce.

W innych krajach, na przykład takich jak USA czy Kanada, kupujący musi polegać na bardzo dokładnych, ale płatnych raportach. Potrafią być one bardzo szczegółowe, zawierać na przykład zdjęcia i opisy uszkodzeń, ale nie należą do najtańszych. Niemniej warto z nich korzystać – historia pojazdu odszukana za pomocą numeru rejestracyjnego w Stanach Zjednoczonych może oszczędzić nam wiele kosztów i rozczarowań, gdy po wielu tygodniach nie taniej przecież morskiej podróży wymarzone autko okaże się być kupą złomu. Dlatego identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym jest rozwiązaniem, które może nam znacząco pomóc.

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze rejestracyjnym z Niemiec

Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec, a tam też nie ma możliwości bezpłatnego sprawdzenia historii pojazdu. Można skorzystać namiastki takiej usługi czyli płatnych dekoderów VIN lub sprawdzić co na temat danego auta może nam powiedzieć Autoryzowana Stacja Obsługi. Sprawdzanie rejestracji samochodu w ASO jest płatne i niestety nie dowiemy się nic na temat napraw poza oficjalną siecią serwisów producenta samochodu, niemniej każde auto na którymś etapie swojego „życia“ bywało w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, więc choćby częściowe dane będziemy mogli uzyskać.

Do niedawna uzyskanie jakichkolwiek oficjalnych informacji na temat auta było praktycznie niemożliwe. Dziś jest dostępne wyszukanie historii pojazdu za pomocą numeru rejestracyjnego, a z czasem zapewne będziemy mieli coraz więcej możliwości uzyskania wiedzy na temat interesującego nas auta. Dzięki Internetowi nawet zwykłe wpisanie numer VIN w wyszukiwarkę Google nierzadko może nas zaskoczyć. Jest całkiem spora szansa, że już wcześniej ktoś natknął się na interesujący nas pojazd i postanowił opisać swoje negatywne doświadczenia ostrzegając innych przed potencjalnym oszustwem. Zatem jeśli znasz numer rejestracyjny, sprawdź go w wyszukiwarce. Możesz dowiedzieć się czegoś więcej o aucie!

PODSUMOWANIE:

  • W dzisiejszych czasach nie już jesteśmy skazani tylko na „obstukiwanie“ auta ze znajomych mechanikiem – warto sprawdzić historię auta online.
  • Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym jest dostępna pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Potrzebujesz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
  • W przypadku aut sprowadzanych zza granicy, szczególnie z Ameryki Północnej, warto zamówić szczegółowy płatny raport. Wówczas możliwa jest pełna identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym.
  • W wielu krajach historia pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego nie jest dostępna online – wtedy warto skorzystać z internetowych dekoderów VIN albo sprawdzić co na temat danego auta wiedzą w ASO.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji
Kod 96 do kategorii B
Kod 96 do kategorii B Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie samochodem osobowym z przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Jest to spore ograniczenie, ale są rozwiązania, dzięki którym można je obejść. Jednym z nich jest kod 96 do kategorii B. Prawo jazdy, w którym zostanie on wpis...
Czytaj dalej
Międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przyp...
Czytaj dalej