Skip to main content

Jak nie popsuć choinki?

Podpowiadamy, co zrobić, by świąteczna tradycja była jak najmniejszym obciążeniem dla natury, a choinka stała piękna i pachnąca. Może nawet nie tylko w tym roku?

Wybierz choinkę w doniczce

Choinki cięte, mimo że tańsze i często bardzo okazałe, pozostaną już tylko ozdobą. Nie mają szans wrócić do natury.

Sprawdź korzenie

Kupując choinkę, odsłoń wierzchnią warstwę ziemi i sprawdź, czy korzenie wypełniają równomiernie doniczkę. Jeśli dodatkowo bryła korzeniowa jest zabezpieczona jutą lub drucianą siatką, to znaczy, że drzewko było właściwie hodowane. Zapytaj także o pochodzenie choinki.

Przywitaj ją chłodno

  • Zimą choinka nie jest przygotowana na wysokie temperatury. Po zakupie najlepiej trzymać ją na balkonie, w piwnicy czy w garażu i stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur.
  • Do domu najlepiej ją zaprosić tuż przed ubraniem.
  • Maksymalny czas przebywania w temperaturze pokojowej to 2-3 tygodnie.
  • Unikaj stawiania jej bezpośrednio obok źródeł ciepła.

Kup ubezpieczenie, nie przerywając ubierania choinki.

Skorzystaj z najszybszego kalkulatora OC i AC

Nie obcinaj czubka

Skracając czubek choinki, możesz uszkodzić jej pęd główny, czyli przewodnik. Roślina będzie gorzej przyswajać wodę i stanie się mniej trwała.

Odżywiaj i podlewaj

Użyj odżywki
Aby pomóc choince w tym najbardziej stresującym okresie i wzmocnić jej odporność, użyj odżywki do roślin. My proponujemy biologiczną odżywkę do drzewek choinkowych marki Biology for Garden. Oparta na wyselekcjonowanych szczepach bakterii, jest w pełni bezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Jak jej używać?
Rozpuść 2 g odżywki w 2-5 l wody (w zależności od wielkości choinki) i podlej choinkę po kilku dniach od wstawienia do domu.
Co dalej?
Później podlewaj drzewko co kilka dni, używając już tylko samej wody. Przez cały czas gleba w doniczce powinna być lekko wilgotna.

Przygotuj ją na powrót do natury

Po okresie świątecznym zahartuj choinkę, wystawiając ją w chłodniejsze miejsce: piwnica, garaż, balkon, a po tygodniu przenieś ją na działkę czy podwórko. Tam podlewaj ją rzadziej – 2-3 razy w miesiącu.

Przesadzaj

Wiosną należy przesadzić drzewko do większej donicy bądź wysadzić do gruntu.

  • Przesadzając, delikatnie usuń starą doniczkę, tak aby nie naruszyć bryły korzeniowej.
  • Następnie umieść choinkę w przygotowanym wcześniej miejscu – w większej doniczce lub w wykopanym dołku. W obu przypadkach ziemię uzupełnij podłożem przeznaczonym dla roślin iglastych. Bryła korzeniowa powinna znaleźć się pod powierzchnią ziemi.
  • Następnie mocno ugnieć ziemię wokół posadzonej rośliny.
  • Od razu podlej ją wodą z odżywką biologiczną w proporcjach 2 g na 2-5 l wody. Powtórz co 2-3 tygodnie.