20/04/2020 15 maja, 2020 Turystyczne
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.

Planujesz wakacyjny wypad. Czy to na gorące, złote piaski czy na szusowanie we włoskich Alpach. Niezależnie od celu podróży, jej podstawą jest Twoje bezpieczeństwo. Nie ruszasz się więc bez kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. Jednym z jej rozszerzeń może być klauzula alkoholowa. Co to jest i w jakich sytuacjach może się przydać?

“Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte koszty leczenia oraz koszty powstałe w przypadku zdarzeń po spożyciu alkoholu” albo “Ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu” – to standardowe zapisy w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczycieli. Jednocześnie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zagranicznego wypoczynku bez dobrego drinka albo lampki wina, polisa taka może tracić sens. Klauzula alkoholowa może wtedy rozwiązać problem. 

Co to jest klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa, to dodatkowa opcja, za pomocą której możesz rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku szkody, do której doszło po spożyciu alkoholu. Klauzula alkoholowa dotyczy dwóch elementów ubezpieczenia podróżnego – kosztów leczenia oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, do których doszło nawet wtedy, gdy ofiara była w stanie nietrzeźwym. 

Ubezpieczenie dla osób “pod wpływem”. Kiedy się przyda? 

Cieszysz się beztroskim czasem i pokonujesz kolejne kilometry na stoku. Pomiędzy jednym a drugim zjazdem, raczysz się rozgrzewającą herbatą z prądem. Do tego gdzieniegdzie grzaniec i kolejny zjazd. Upadasz niefortunnie i łamiesz nogę. Spokojnie – przecież masz ubezpieczenie turystyczne. I tutaj może pojawić się pewien problem – jeśli w szpitalnej adnotacji pojawi się zapis, że byłeś pod wpływem alkoholu, więcej niż pewne jest, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania, a co więcej – może nie pokryć kosztów leczenia. Co w takiej sytuacji? Wszelkie koszty leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, a miejmy na uwadze, że leczenie za granicą oznacza horrendalne kwoty. 

Podobna sytuacja może mieć miejsce także wtedy, gdy spędzasz leniwe wakacje na plaży. Wystarczy, że po kilku wieczornych drinkach poślizgniesz się przy basenie i złamiesz rękę. Tutaj – adekwatnie do powyżej sytuacji – ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za to zdarzenie, ponieważ w OWU miałeś zapisek, że ta wyłączana jest w przypadku zdarzeń “pod wpływem”. Sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej, jeśli wcześniej zdecydowałbyś się na wykupienie dodatkowego rozszerzenia, którego zakres obejmowałby także szkody, do których doszło po drinku lub dwóch. 

Klauzula alkoholowa a szkody wyrządzone osobom trzecim

Warto pamiętać, że klauzula alkoholowa zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe w zakresie kosztów leczenia oraz NNW. Natomiast nie ma ona zastosowania w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Oznacza to, że jeśli szusując na stoku po kilku piwach spowodujesz wypadek, w którym ucierpi osoba trzecia czy chociażby dojdzie do zniszczenia jej sprzętu sportowego – wszystkie koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Kiedy klauzula alkoholowa nie spełni swojej roli? 

Jeśli jako przezorny turysta zdecydowałeś się rozszerzyć ochronę i wykupiłeś klauzulę alkoholową, jesteś pewien, że już nic nie jest w stanie popsuć Ci wakacji, ponieważ masz ochronę absolutną. Uważaj – są sytuacje, w których klauzula alkoholowa po prostu nie zadziała. Tak, jak wspomnieliśmy, nie obejmuje ona przede wszystkim ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Jeśli więc pod wpływem alkoholu, wyrządzisz krzywdę osobie trzeciej, wszelkie koszty zadośćuczynienia będziesz musiał wziąć na siebie. Klauzula nie spełni swojej roli także w sytuacji, gdy w stanie nietrzeźwości dopuścisz się lub będziesz usiłował popełnić przestępstwo lub gdy do szkody dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa.

PODSUMOWANIE:

  • Klauzula alkoholowa dotyczy dwóch elementów ubezpieczenia podróżnego – kosztów leczenia oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. 
  • Nie ma ona zastosowania w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. 
  • Niektóre towarzystwa oferują klauzulę alkoholową jako dodatek do ubezpieczenia, w niektórych – będziesz musiał za nią dodatkowo zapłacić. 
  • Klauzula alkoholowa nie zadziała wówczas, gdy w stanie nietrzeźwości popełnisz przestępstwo lub gdy szkoda będzie wynikiem rażącego niedbalstwa. 
Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.