Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 09.02.2023 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Porządne ubezpieczenie NNW przedszkolaka można kupić nawet za mniej, niż 50 zł. Grunt, żeby wiedzieć, jak. Podpowiadamy, jak taką polisę wybrać i gdzie ją kupić. Oraz rozwiewamy najpopularniejsze wątpliwości związanie z tym ubezpieczeniem. 

Oto subiektywna lista ważnych pytań i odpowiedzi

Po co mam kupować ubezpieczenie NNW przedszkolaka?

Ubezpieczenie NNW przedszkolaka

Jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach i nie inaczej jest z dziećmi. Bez względu na to, jak bardzo próbujemy chronić nasze pociechy, ich wrodzona ciekawość i ruchliwość sprawiają, że o mniejsze lub większe urazy nietrudno. Złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia czy inne urazy, ale też choroby wymagające hospitalizacji zdarzają się i zdarzać będą. Stresu i obaw raczej nie unikniemy, ale możemy uniknąć kosztów opieki powypadkowej właśnie dzięki ubezpieczeniu NNW przedszkolaka.

Kiedy i na jaką wypłatę mogę liczyć?

Polisa NNW, jak sama nazwa wskazuje, chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czyli jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu (urazy), rozstroju zdrowia (niektóre NNW obejmą też wybrane choroby, jak np. sepsę, udary czy nowotwory), hospitalizacji czy śmierci, należy nam się świadczenie pod warunkiem, że dane zdarzenie jest wymienione w zakresie ubezpieczenia. Dodatkowo są też warianty NNW z pakietem assistace dodatkowo.

W warunkach ubezpieczenia znajdziemy też tabelkę, która określa zasady wypłat za tzw. trwały uszczerbek na zdrowiu i inne zdarzenia. Zwykle działa to tak, że wypłata za dany uraz to określony procent sumy ubezpieczenia. Niewielki procent, więc jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie z niską sumą gwarancyjną, świadczenie będzie niewielkie. Część świadczeń może być określona kwotowo – np. określona stawka za dobę pobytu w szpitalu. 

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie NNW dla przedszkolaka?

Ubezpieczenie NNW przedszkolaka

Po pierwsze, nie cena jest najważniejsza, ale faktyczna ochrona. Optymalne NNW powinno zapewniać ochronę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu i hospitalizacji (w dobrych produktach już od pierwszego dnia pobytu). Ochrona powinna obowiązywać zarówno na terenie przedszkola, jak i poza, przez 24 godziny na dobę. Czyli podczas wycieczek, wspólnych zabaw z kolegami czy podczas wakacji. Warto też, by w zakresie mieściła się pomoc assistance, przykładowo doraźna pomoc pielęgniarki, lekarza, dostarczenie niezbędnych lekarstw, transport do placówki medycznej czy organizacja zajęć rehabilitacyjnych.

A po drugie suma ubezpieczeniowa!

Po drugie, najważniejsza jest suma ubezpieczeniowa, czyli maksymalna wartość wypłaty. Najczęściej z tego ubezpieczenia są wypłacane świadczenia za drobny uszczerbek na zdrowiu, który jest szacowany na 1 do 3 proc. wartości sumy gwarancyjnej. Jeśli więc weźmiemy polisę z sumą np. 10 tys. zł, to nietrudno policzyć, że wypłata za złamany palec czy wybity ząb nie będzie wysoka. Minimalna suma ubezpieczenia NNW dla przedszkolaka powinna wynieść 50 tys. zł, optymalna – 100 tys. zł. 

Po co mi NNW dla przedszkolaka skoro już mam NNW przy innej polisie?

NNW to takie „sprytne” ubezpieczenie, którego wypłaty się sumują. Co to oznacza? Że jeśli nasze dziecko ma kilka polis NNW, wypłata świadczenia za dany uraz z jednej polisy NNW  nie wyklucza wypłaty ze wszystkich pozostałych. Co chyba jest ciekawym rozwiązaniem? A skoro o pieniądzach mowa, to warto przypomnieć jeszcze raz – NNW jest ubezpieczeniem relatywnie tanim i dedykowana polisa dla przedszkolaka nas nie zrujnuje.

Jak działa to ubezpieczenie?

Wbrew pozorom, ubezpieczenie NNW, to nie jest ubezpieczenie od kosztów leczenia, a w jego zakresie nie znajdziemy pomocy w organizacji pobytu dziecka w szpitalu. Polisa NNW gwarantuje nam wypłatę odszkodowania. Wysokość wypłaty, jak wspomnielismy wyżej, zależy od poziomu uszczerbku na zdrowiu, który powstał na skutek zdarzenia i zazwyczaj jest określona w tabeli. Łatwo znajdziesz te informacje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Typowe zdarzenia, którymi objęte jest ubezpieczenie to np. pobyt w szpitalu na skutek wypadku lub złamana noga na skutek nieszczęśliwego wypadku na nartach.

Czy okres ochrony pokrywa się rokiem szkolnym?

Ubezpieczenie NNW przedszkolaka

Nie. Tzw. ubezpieczenie szkolne to dobrowolna polisa, zawierana najczęściej na rok. Ale data początku i końca ochrony nie jest związana z datą początku i końca roku szkolnego. Gdy kupujemy NNW szkolne, tylko od nas zależy kiedy wyznaczymy początek ochrony ubezpieczeniowej. Polisy NNW są zadem zupełnie niezależne od roku szkolnego. Niemniej warto zadbać o to, żeby w miarę możliwości okres ochrony pokrywał się z aktywnością naszych najmłodszych na szkonych korytarzach i boiskach.

Czy dziecko objęte jest ochroną tylko na terenie przedszkola?

Polisa NNW obejmuje świadczenia, które przysługują nam na skutek nieszczęśliwego wypadku. Dobre polisy NNW, takie jak Beesafe, obejmują swojm zakresem wypadki, które mają miejsce nie tylko na terenie przedszkola czy szkoły. Polisa NNW chroni przedszkolaka również podczas wycieczek szkolnych, wyjazdów na zieloną szkołę czy zabawy na przydomowym podwórku.

Jak zgłosić szkodę z polisy NNW przedszkolaka? 

Wypłata odszkodowania na skutek nieszczęśliwego wypadku nastąpi po spełnieniu wymogu zgłoszenia szkody. Aby zgłoszenie szkody było efektywne, należy przedsatwić dokumentację medyczną, która w jasny sposób wskaże uszczerbek na zdrowiu. Takim dokumentem może być wypis ze szpitala. Gdy dokumentacja trafi do ubezpieczyciela, ten wyliczy poziom uszczerbku na zdrowiu i na tej podstawie przedstawi proponowaną kwotę odszkodowania. Zazwyczaj cała operacja trwa kilka dni, niemniej trzymamy kciuki, żeby nie trzeba było jej weryfikować „na własnej skórze”.

Jak kupić ubezpieczenie dla dziecka?

Możliwości są dwie – możemy to zrobić sami i zdecydować się na ubezpieczenie indywidualne lub np. grupowo w ramach oferty dedykowanej naszej placówce. Zaletą ubezpieczeń grupowych jest ich niska cena, ale cieszą się one sławą „złych” ubezpieczeń. Dlaczego? Bo mogą mieć wąski zakres i bardzo niskie sumy ubezpieczeniowe. Dlatego jeśli chcemy wejść w grupówkę, sprawdźmy najpierw jej warunki, bo może się okazać, że nie jest tak źle albo unikniemy niepotrzebnego kosztu. Z kolei indywidualnie ubezpieczenie NNW możemy kupić bezpośrednio w towarzystwie, np. przez jego stronę internetową.

Jak kupić ubezpieczenie NNW w Beesafe?

Również w Beesafe możesz kupić ubezpieczenie NNW. Wystarczy wejść na stronę beesafe.pl, wybrać wariant oraz uzupełnić dane. Cały proces nie zajmie dłużej niż kilka chwil, a samą polisę otrzymasz w wygodnej formie na adres e-mail. Kalkulator NNW szkolnego w Beesafe jest jednym z najprostszych na rynku.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie NNW przedszkolaka zapewnia wypłatę w przypadku uszczerbku na zdrowiu (urazy), pobytu w szpitalu, rozstroju zdrowia i śmierci. Coraz częściej NNW zapewniają też bogaty pakiet świadczeń assistance. 
  • Koszty ubezpieczenia NNW dla przedszkolaka są niskie i dobrą polisę można mieć nawet za niecałe 50 zł. 
  • Przy zakupie ubezpieczenia NNW dla przedszkolaka upewnijmy się, że suma ubezpieczenia jest odpowiednio wysoka (min. 50 tys. zł, lepiej 100 tys. zł i więcej) oraz że działa ono przez cały rok i niezależnie od miejsca zdarzenia.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej