Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Pęknięta szyba w samochodzie to wbrew pozorom spory problem. Może ulec dalszym uszkodzeniom i spowodować zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa czy być przyczyną nałożenia na nas mandatu karnego. Czy warto kupić ubezpieczenie szyby w aucie? Kiedy trzeba szybę wymienić? Jak wygląda kwestia napraw? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Szyby to jeden z bardziej narażonych na uszkodzenia elementów auta. Wystarczy kamyk spod kół lub spadający z dachu kawałek lodu, aby szybę uszkodzić. Co prawda dzisiejsza technologia sprawia, że szyby są znacznie bardziej wytrzymałe niż ich poprzedniczki jeszcze sprzed 20 czy 30 lat, ale drobne uszkodzenia tego elementu są codziennością. 

Czytaj także: Ile kosztuje wymiana szyby przedniej?

Część uszkodzeń da się dość sprawnie naprawić, ale w wielu wypadkach, czeka nas wymiana całej szyby. Taka operacja może być kosztowna. W zależności od modelu, może kosztować minimum kilkaset złotych. W takiej sytuacji wsparciem jest ubezpieczenie szyb w samochodzie. Jak działa i kiedy warto je kupić? 

Pęknięta szyba w samochodzie – co robić? 

Jeśli zauważymy pęknięcie na szybie, nie warto panikować. Nie bagatelizujmy jednak tego problemu, ponieważ odporność uszkodzonej szyby może być zmniejszona. Szybę należy wymienić bezwzględnie, jeśli uszkodzenie, pęknięcie jest duże albo w jakikolwiek sposób zaburza widoczność. 

Niewielkie odpryski czy pęknięcia, jeśli tylko nie są zlokalizowane na krawędziach szyby, można naprawiać. W internecie znajdziemy zestawy naprawcze, ale warto jednak to zadanie powierzyć specjaliście z zakładów typu auto szyby. Ubezpieczenie w takiej sytuacji pokryje koszt naprawy. Jeśli zdecydujemy się zrobić to sami, możemy doprowadzić do zniszczenia szyby lub jeszcze pogorszyć jej stan. 

Taka drobna naprawa nie jest kosztowna, zwykle musimy zapłacić około 100 zł. Pamiętajmy, że jazda z uszkodzoną szybą może spowodować negatywny wynik przeglądu technicznego auta, a policja w razie kontroli może nałożyć na nas mandat karny, a w skrajnych wypadkach zatrzymać dowód rejestracyjny.

Ubezpieczenie szyb samochodowych a wymiana

Cena wymiany szyby przedniej to zwykle kilkaset złotych. W przypadku niektórych pojazdów będzie to jednak znacznie więcej. Dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia szyb i nie narażać się na dodatkowe koszty związane z posiadaniem samochodu. 

Koszt ubezpieczenia szyb to zwykle kilkadziesiąt złotych rocznie. Takie ubezpieczenie możemy kupić przy okazji zakupu ubezpieczenia OC/AC lub samodzielnie. 

Ubezpieczenie szyby w aucie – czy warto? Jaką polisę wybrać? 

Jeśli posiadamy stosunkowo wartościowy pojazd, dużo podróżujemy, dobrze rozważyć zakup takiego ubezpieczenia. Ryzyko uszkodzenia szyby przy sporadycznym poruszaniu się autem jest oczywiście mniejsze, ale ubezpieczenie i tak może się przydać. 

Nie każde ubezpieczenie szyby w aucie będzie jednak tak samo przydatne. Dobrze zapoznać się przed zakupem z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, sprawdzić jaka jest maksymalna suma, do której odpowiada towarzystwo, oraz jaki jest zakres terytorialny takiego ubezpieczenia. 

Jeśli wykupujemy ubezpieczenie auto szyb jako dodatek do AC, warto także sprawdzić, czy likwidacja szkody z tego ubezpieczenia, zostanie zaliczona do historii ubezpieczeniowej. 

PODSUMOWANIE:

  • Szyby samochodowe to jeden z bardziej narażonych na uszkodzenia elementów pojazdu. 
  • Jazda z uszkodzoną szybą, to nie tylko igranie z naszym bezpieczeństwem, ale także ryzyko mandatu czy zatrzymania dowodu rejestracyjnego. 
  • Ubezpieczenie szyb możesz wykupić przy okazji zakupu OC/AC lub samodzielnie. 
  • Zwykle takie ubezpieczenie możemy kupić za kilkadziesiąt złotych – wymiana szyby będzie dużo droższa – zapłacimy zwykle minimum 500-700 zł.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej