Podróż własnym samochodem to nie tylko przyjemność z jazdy i niezależność. To również kwestia odpowiedzialności za swoje zdrowie, jak i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego ważne jest, by zawsze pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC jest obowiązkowe.
Jest to powinność ustawowa, określona w takich aktach prawnych jak: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to zabezpieczenie w przypadku szkód wyrządzonych przez posiadacza pojazdu mechanicznego. W razie kolizji drogowej, poszkodowane osoby otrzymują odszkodowanie lub gwarancję naprawy szkody, które wypłacane są z naszej ważnej polisy OC. Jest to także sposób na to, by uniknąć wysokiego obciążenia kosztami naszego konta finansowego, gdyż to ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy polisę, wypłaci kwotę odszkodowania. Ważne jest jednak to, aby pamiętać o terminach naszego ubezpieczenia OC, ponieważ jest ono ważne jedynie przez 12 miesięcy. Najczęściej jednak automatycznie się przedłuża, kontynuując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym wykupiliśmy pakiet OC. Termin ważności ubezpieczenia OC znajdziemy na potwierdzeniu zawarcia polisy.
Z kolei, jeśli nie wiemy, czy osoba, która spowodowała kolizję, posiada ważne OC, warto zajrzeć na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tam znajdziemy potrzebne informacje. Pamiętajmy, że nawet jeśli sprawca nie wykupił ubezpieczenia OC, to poszkodowani i tak otrzymają rekompensatę z UFG. Następnie Fundusz wypłaconą kwotą obarczy niefrasobliwego kierowcę. Warto więc zawsze pamiętać o ważnym ubezpieczeniu OC.
Jednak obowiązkowe ubezpieczenie samochodu nie jest jedyną przydatną polisą, którą oferują nam firmy ubezpieczeniowe. Popularną formą, i już nieobowiązkową, ochrony ubezpieczeniowej jest wykupienie Autocasco, czyli w skrócie AC. Jest ono dobrowolne, a zakres ubezpieczenia różni się w zależności od polisy i ubezpieczyciela. Najczęściej jednak Autocasco zabezpiecza nasze finanse podczas kolizji i wypadków, które nie miały miejsca w ruchu drogowym, a wynikają ze zdarzeń losowych czy przyczyniły się do nich osoby trzecie. A więc rekompensuje nam uszkodzenia auta na parkingu, kradzież samochodu, szkody w wyniku ataku wandali itp. Często jest również kojarzone z bezgotówkową naprawą auta w warsztatach partnerskich naszego ubezpieczyciela czy z pojazdem zastępczym. Oczywiście, to, jak bogate będzie nasze ubezpieczenie AC, zależy od tego, jak szeroką ochroną objęliśmy nasz pojazd mechaniczny.