Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 17.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Rankomat jest bez wątpienia jednym z bardziej rozpoznawalnych narzędzi na rynku ubezpieczeniowym. Zaistniał w 2008 roku jako jedna z pierwszych w Polsce porównywarek ubezpieczeń. Jego zadaniem jest wyliczenie składki ubezpieczenia oraz umożliwienie klientowi zakupu polisy online. Jak działa kalkulator Rankomat i jakie ubezpieczenia oferuje? Czym wyróżnia się na tle innych tego typu rozwiązań? Sprawdźmy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rankomat ubezpieczenia: jak działa i co oferuje? 

Rankomat pojawił się na rynku jako jedna z pierwszy porównywarek OC/AC w Polsce. Od tej pory nieustannie rozwija swoją ofertę, pomagając w znalezieniu ubezpieczenia o możliwie najszerszym zakresie. Aktualnie za pomocą kalkulatora Rankomatu możemy sprawdzić i porównać ceny ubezpieczeń takich jak:

  • ubezpieczenie komunikacyjne,
  • ubezpieczenie podróżne, 
  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • ubezpieczenia na życie. 

Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl umożliwia sprawdzenie aktualnych cen ubezpieczeń i zakup polisy bez wychodzenia z domu. Po uzupełnieniu formularza na stronie porównywarki, dane wysyłane są do współpracujących z Rankomatem towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie zostają poddane analizie. W efekcie wygenerowane zostają oferty ubezpieczeń różnych towarzystw, które przedstawione są w formie rankingu.

Wyliczając składkę ubezpieczeniową za pomocą narzędzia, które oferuje Rankomat, ubezpieczenia możemy kupić bez wychodzenia z domu - transakcję sfinalizować możemy przez internet lub telefonicznie, ze wsparciem doradcy.

Rankomat kalkulator OC/AC: krok po kroku 

Choć Rankomat umożliwia wyliczenia także składek ubezpieczenia mieszkania czy chociażby porównanie ubezpieczeń turystycznych, dziś przyjrzymy się bliżej porównywarce OC/AC.

Kalkulator Rankomat do wyliczenia składki naszego ubezpieczenia potrzebuje całkiem sporo danych. Jest to podyktowane faktem, że porównywarka skupiając oferty różnych ubezpieczycieli musi pozyskać informacje, na podstawie których dokonają oni kalkulacji składki. Każde towarzystwo może potrzebować do tego nieco innych danych – jeden ubezpieczyciel będzie wymagał podstawowych informacji, takich jak numer rejestracyjny czy data urodzenia kierowcy, natomiast inny do kalkulacji składki OC będzie potrzebował na przykład numeru PESEL. 

Pierwsza część kalkulacji przeprowadzonej za pomocą kalkulatora Rankomat, skupia się na podstawowych danych pojazdu, takich jak data produkcji, marka czy interesujący nas zakres ubezpieczenia. Tutaj do wyboru mamy obowiązkowe ubezpieczenie OC, AC lub AC Mini, ubezpieczenie Assistance oraz NNW. W pierwszym kroku musimy określić również datę, od której obowiązywać ma nasze ubezpieczenie. Co ciekawe, po wybraniu daty obejmującej kilka najbliższych dni, wyświetli nam się informacja o konieczności opłacenia ubezpieczenia tak, aby ochrona rozpoczęła się w danym terminie (należy pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po opłaceniu składki, a nie jedynie zawarciu umowy ubezpieczeniowej).

Chcąc przejść do następnego kroku, konieczne będzie zaakceptowanie regulaminu porównywarki Rankomat.

Kolejna strona formularza dotyczy informacji związanych stricte z naszym pojazdem. Konieczne będzie określenie aktualnego przebiegu, podanie szacunkowej liczby kilometrów przejechanych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, kraju pierwszej rejestracji pojazdu, podanie zabezpieczeń antykradzieżowych czy chociażby miejsca parkowania w nocy. Na tym etapie pojawi się także pytanie o numer rejestracyjny pojazdu. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że ten nie jest obowiązkowy, natomiast brak podania takiej informacji uniemożliwi nam wyliczenie składki ubezpieczeniowej w niektórych towarzystwach. 

Na drugiej stronie formularza pojawia się pytanie dotyczące numeru telefonu, a poniżej widnieje miejsce na wyrażenie zgody do wykorzystywania go w celach marketingowych. Warto wiedzieć, że zarówno podanie numeru telefonu, jak i udzielenie takiej zgody, jest opcjonalne. Kolejne informacje, jakich potrzebuje kalkulator Rankomat do wyliczenia składki, to dane dotyczące samego właściciela. Tutaj już na samym wstępie pojawia się informacja mówiąca o tym, że podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL nie jest obowiązkowe, jednak bez tego nie otrzymamy oferty ubezpieczenia od niektórych towarzystw. 

Następny krok do wykonania kalkulacji, to podanie danych takich jak data urodzenia kierowcy, miejsce zamieszkania czy chociażby zawód. Na koniec pozostają pytania dotyczące historii ubezpieczeniowej kierowcy, odszkodowań wypłacanych z polis OC czy pytanie o towarzystwo zapewniające nam dotychczasową ochronę. 

Co istotne, Rankomat umożliwia nam zapisanie wykonanej kalkulacji i powrócenie do niej w dowolnym momencie. Chcąc zapisać swoją kalkulację, możemy wysłać ją na adres e-mail. Podając jednak swojego maila, zwróćmy uwagę, że wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych nie jest obligatoryjne.

Rankomat: kalkulator OC/AC pod lupą

Przejście przez wszystkie strony kalkulatora Rankomatu może zająć nam chwilę. Rozbudowane pytania dotyczące zarówno samego pojazdu, jak i jego właściciela, mają jednak swoje uzasadnienie. Po drodze dowiemy się, że podanie wszystkich informacji umożliwi otrzymanie oferty ubezpieczeniowej od większej liczby towarzystw. Niektórzy ubezpieczyciele do wyliczenia składki będą potrzebowali jedynie numeru rejestracyjnego i daty urodzenia właściciela, ale w przypadku kolejnego towarzystwa niezbędne może okazać się podanie numeru PESEL.

Zależność jest więc bardzo prosta – podając mniej danych, musimy liczyć się z dosyć okrojoną ofertą ubezpieczeniową. Niemniej, wykonanie kalkulacji bez danych będzie możliwe. Decydując się jednak na zakup polisy, konieczne będzie już podanie wszelkich danych kontaktowych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail, na który zostanie wysłana nasza polisa. 

Rankomat ubezpieczenia: na co zwrócić uwagę? 

Wypełniając kolejne pola porównywarki Rankomatu warto zwrócić uwagę na zgody, których udzielamy. Zazwyczaj jest to kwestia bardzo drażliwa, a my w obawie o wykorzystywanie naszych danych, nie chcemy dzielić się swoją prywatnością. Niekiedy jednak, nieco odruchowo zaznaczamy poszczególne pola nie czytając, czego one dotyczą.

Tymczasem, w przypadku kalkulatora Rankomatu tylko niektóre z nich mają charakter obowiązkowy (np. regulamin), ale już zgody dotyczące otrzymywania informacji handlowych czy marketingowych nie są obligatoryjne.

Na tym etapie warto zwrócić także uwagę na pomocne informacje, jakie ukryte są pod znakami zapytania widniejącymi przy niektórych polach formularza. Znajdziemy tam podpowiedzi czy wyjaśnienia mówiące o tym, dlaczego wymagane jest podanie konkretnej informacji czy chociażby podpowiedź odnośnie miejsca, w którym znajdziemy potrzebne dane. 

Porównywarka Rankomat: wady i zalety

Obszerny formularz kalkulatora OC/AC może nieco zniechęcać. Przejście przez kolejne pytania nie powinno jednak sprawić nam większego problemu. Całość prezentuje się przejrzyście, a narzędzie jest dosyć intuicyjne. Pomocne mogą okazać się informacje wyświetlające się po uzupełnieniu niektórych pól (na przykład – w przypadku bliskiego startu polisy, dostajemy informację o konieczności wcześniejszego opłacenia składki, aby ochrona ubezpieczyciela zadziałała na czas). 

Na niewątpliwy plus działa opcja wyliczenia składki ubezpieczeniowej dla samochodu, którego jeszcze nie posiadamy. Jeśli przed podjęciem decyzji o zakupie chcemy jedynie zorientować się w kosztach utrzymania danego auta, możliwość wyliczenia dla niego wysokości składki ubezpieczeniowej, może pomóc nam podjąć decyzję. 

Po wyświetleniu wszystkich ofert ubezpieczenia, możemy przejść do szczegółowego podglądu, gdzie zawarte są wszystkie informacje na temat danej oferty – szczegółowy zakres ubezpieczenia, dostępne formy płatności czy aktualne promocje. 

Ukłonem w stronę kierowcy poszukującego najlepszego ubezpieczenia jest także możliwość porównania konkretnych ofert ubezpieczycieli poprzez zaznaczenie pola: “porównaj ofertę”.

Na minus może z kolei zadziałać brak jakiegokolwiek paska postępu czy informacji o krokach, jakie pozostały do zakończenia kalkulacji. Użytkownik odpowiadając na kolejne pytania nie ma wiedzy na temat tego, jak długa jeszcze droga czeka go do uzyskania oferty. W efekcie, po przejściu dwóch stron formularza, kierowca może się nieco zniechęcić. 

Rankomat ubezpieczenia: opinie

Porównywarka Rankomat, jak każda inna, dorobiła się zarówno tych bardziej, jak i mniej pochlebnych opinii. Te, z punktu widzenia potencjalnego użytkownika są bardzo ważne, ponieważ szukając ubezpieczenia skrojonego na naszą miarę, bardzo często bazujemy właśnie na opiniach innych. Coraz chętniej jednak osobiście weryfikujemy opłacalność takich rozwiązań. Z otwartymi ramionami przyjmujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają sprawić, że nasza codzienność kierowcy będzie jeszcze prostsza i przyjemniejsza. Szukamy więc rozwiązań, które nie tylko ułatwiają znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia, ale także pozwalają na szybki i wygodny zakup polisy.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej