Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 14 minut.
5/5 - (1 vote)

Na każdym kierowcy spoczywa obowiązek ubezpieczenia samochodu. Dla wielu z nas to przykry i zwykle kosztowny obowiązek. Pytanie “ile kosztuje OC samochodu?” często wywołuje wiele kontrowersji. Zazwyczaj płacimy “za dużo, za drogo, niesprawiedliwie”. Zatem, jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego uzależniona jest jego cena?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na pytanie: “ile kosztuje OC samochodu osobowego?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jego wysokość uzależniona jest od różnych czynników. Wśród składowych wyróżnić możemy te związane z parametrami technicznymi auta, a także związane z profilem samego kierowcy.

Czy stawki polis komunikacyjnych rzeczywiście odczuwalnie uderzają w kierowców? Ile kosztuje miesięczne OC i z jakimi kosztami ubezpieczenia samochodu musi liczyć się właściciel? Ile zyskuje kierowca ze zniżkami, a ile za OC zapłaci ten bez zniżek? Czy ubezpieczenia dobrowolne to rzeczywiście ogromny i niezupełnie konieczny wydatek? Jedno jest pewne. O ubezpieczeniach obowiązkowych nie wolno zapominać!

Ubezpieczenia komunikacyjne: obowiązkowe czy dobrowolne?

Pytanie nurtujące większość kierowców brzmi: “ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC, AC?”. Innych zainteresuje kwestia dodatkowych polis takich jak Assistance. W przypadku pierwszego – ubezpieczenia OC – nie ma takich dylematów. Niezależnie od tego, jaki jest jego koszt, polisę OC musi mieć absolutnie każdy zarejestrowany pojazd i od tej reguły nie ma żadnych wyjątków.

Zakres takiego ubezpieczenia regulowany jest ustawowo, więc w każdym towarzystwie będzie on wyglądał dokładnie tak samo.

Ubezpieczenie to jest gwarancją pokrycia kosztów szkód, jakie wyrządzimy na drodze innym uczestnikom ruchu. Ochroną objęte jest nie tylko mienie, ale także – a może przede wszystkim – zdrowie i życie osób poszkodowanych.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak AC, Assistance czy chociażby NNW, kierowca ma prawo wyboru. Nie jest zobligowany do ich posiadania, jednak wykupienie takiej polisy może zapewnić mu kompleksową ochronę i spokojną głowę.

Niemniej, rozważania na temat ubezpieczeń komunikacyjnych warto zacząć jednak od obowiązkowego ubezpieczenia OC i wypunktować wszystkie kwestie, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Wiele kierowców decyduje się na kupno dwóch polis – OC, AC.

Czynniki wpływające na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?

Kalkulując kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz uwzględnić szereg czynników, które są brane przez ubezpieczycieli podczas wyliczania składki OC. Niektóre z nich mogą wydawać się bez znaczenia, a w rzeczywistości mają jednak spory wpływ na ostateczną wysokość składki.

Składowe te możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: te związane z samym pojazdem i takie, które bezpośrednio dotyczą kierowcy.

Do najważniejszych z nich zaliczymy:

 • marka i model samochodu,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • aktualny przebieg,
 • częstotliwość użytkowania pojazdu.

Pośród czynników, które dotyczą bezpośrednio kierowcy, możemy wyróżnić:

 • miejsce zamieszkania,
 • wiek kierowcy,
 • staż posiadania prawa jazdy,
 • liczba szkód,
 • posiadane zniżki.

Do każdego z tych czynników ubezpieczyciele mogą przypisywać różną wagę. Tak, jak dla jednego zakładu ubezpieczeniowego najważniejsze będzie miejsce zamieszkania, tak inny ubezpieczyciel zwróci szczególną uwagę na staż za kółkiem. Różne czynniki wpływają na cenę OC samochodu. W tym przypadku nie ma żadnej reguły.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Ile kosztuje OC samochodu?

Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, w odpowiedzi na tak zadane pytanie, możemy jedynie oszacować koszt OC i przynależność do konkretnej grupy kierowców. Warto mieć na uwadze, że składka OC w przypadku dwóch kierowców może różnić się nawet o kilkaset złotych.

Opierając się na indywidualnych danych możemy jednak przewidzieć, czy w oczach ubezpieczycieli będziemy zaliczani do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, która stwarza większe zagrożenie na drodze, a co za tym idzie – musi liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczenia, czy może wręcz przeciwnie – zostaniemy uznani za bezpiecznych kierowców i nagrodzeni niższą ceną polisy.

Odpowiedź na powyższe pytanie możesz jednak uzyskać w szybki i prosty sposób. Wysokość składki OC możesz wyliczyć bez wychodzenia z domu. Pomoże Ci w tym kalkulator OC.

Kalkulacja składki nie zobowiązuje Cię do kupna polisy, a pozwala zorientować się w stawkach i zweryfikować, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować Ci najkorzystniejszą cenę OC.

Wystarczy, że podasz kilka niezbędnych danych, takich jak data urodzenia, miejsce zamieszkania czy parę informacji technicznych dotyczących auta, a po paru minutach, otrzymasz zróżnicowaną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w różnych towarzystwach i będziesz wiedział, ile za ubezpieczenie auta będzie trzeba zapłacić. Znajdź OC w świetnej cenie.

Korzystając natomiast z kalkulatora Beesafe dowiesz się jaki jest koszt OC, podając nam jedynie trzy podstawowe dane: datę urodzenia właściciela pojazdu, numer rejestracyjny samochodu oraz jego rok produkcji. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, by poznać koszt ubezpieczenia auta. Co jednak najważniejsze – koszt, jaki uzyskasz w wyniku kalkulacji jest kosztem wiążącym. Oznacza to, że decydując się na kupno polisy, zapłacisz dokładnie tyle, ile przedstawia wykonana przez Ciebie kalkulacja.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy to temat, który wraca jak bumerang zawsze wtedy, gdy poruszana jest kwestia cen ubezpieczenia OC. W oczach ubezpieczycieli należą oni do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka i uważani są za zdecydowanie mniej bezpiecznych kierowców.

Nie są to jednak puste słowa, ponieważ według policyjnych statystyk stanowią oni zdecydowanie najliczniejszą grupę sprawców wypadków. W czym upatrywać takiego stanu rzeczy?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Z reguły, młodzi kierowcy cechują się zamiłowaniem do szybkich samochodów i brawurowej jazdy. Na drodze lubią zaznaczyć swoją obecność, więc z upodobaniem wybierają szybkie i sportowe samochody rozwijające zawrotne prędkości.

To wszystko w połączeniu z małym doświadczeniem za kółkiem stanowi mieszankę absolutnie wybuchową. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczając się na ewentualność kolizji i wypadków spowodowanych przez młodych, umyślne nakładają na nich zwyżki w OC.

Efekt? Młodzi kierowcy płacą średnio około 60 proc. więcej od swoich doświadczonych za kółkiem kolegów. Ale i na to nie ma reguły, ponieważ w ekstremalnych przypadkach, na pytanie “ile kosztuje OC dla młodych kierowców” spokojnie można odpowiedzieć, że jeszcze raz tyle, co dla wytrawnych i doświadczonych sąsiadów z pasa obok. OC pojazdu należącego do młodego kierowcy to spory wydatek.

Średnia cena OC dla młodego kierowcy jest zazwyczaj wyższa, niż w przypadku doświadczonych, bezkolizyjnych kierowców.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Ubezpieczyciele preferują bezpieczną jazdę. Zniżkami nagradzają kierowców, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, natomiast zwyżki w OC nakładają na tych, którzy mają na swoim koncie jakiekolwiek szkody. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe nagradza i minusuje kierowców według własnej polityki.

Najczęściej jednak, rok bezpiecznej jazdy to od 10 do 20 proc. zniżki na koncie kierowcy. Po latach, w większości towarzystw, bezszkodowy zmotoryzowany może liczyć na OC tańsze nawet o 60 proc.

Pamiętajmy jednak, że wyznacznikiem najtańszego OC wcale nie jest wielkość przyznawanych zniżek. Istotą jest tak naprawdę ustalenie składki podstawowej, a każdy ubezpieczyciel, w różny sposób “punktuje” różne czynniki. Może się więc zdarzyć, że składka podstawowa oferowana przez jedno towarzystwo, będzie na porównywalnym poziomie, jak składka ze zniżkami u innego ubezpieczyciela. Aby znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu, trzeba się sporo natrudzić.

Młodzi kierowcy zwykle nie orientują się ile kosztuje ubezpieczenie auta i płacą bardzo wysokie składki OC, AC.

Sposoby na tańsze OC. Ile zapłacę za ubezpieczenie auta?

W kontekście cen ubezpieczenia OC dominują dwa podstawowe pytania: “ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC” oraz “jak płacić mniej za OC”. Tymczasem sposobów na oszczędność jest kilka, a każdy z nich znajduje swoje zastosowanie wśród kierowców. Jednym z najpopularniejszych sposobów i najchętniej wykorzystywanych, szczególnie w przypadku młodych kierowców, jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i doświadczonego pogromcę szos.

Zazwyczaj wybór pada na członka rodziny, który latami bezszkodowej jazdy wypracował sobie spore zniżki na OC. Młodzi kierowcy powinni rozważyć także wybór miejskiego auta, z mniejszym silnikiem.

Warto pamiętać, że na preferencyjne stawki możemy także liczyć w przypadku zakupu pakietu ubezpieczeń. Nie sposób pominąć także kwestię zniżek, które cenę naszego OC mogą obniżyć nawet o 60 proc. Wielu kierowców kusi się także na zarejestrowanie auta w mniejszym mieście, bo jak wiemy to także ma wpływ na koszt OC.

Jeśli więc na co dzień poruszają się po wielkich aglomeracjach miejskich, a zameldowani są w mniejszej miejscowości, często to właśnie tę drugą podają do dowodu rejestracyjnego. Warto jednak tę kwestię przemyśleć dwa razy, ponieważ jeśli na jaw wyjdzie lekkie zafałszowanie rzeczywistości, możemy mieć niemałe problemy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup OC na raty, co nie zawsze jest jednak opłacalnym rozwiązaniem. W świetle prawa, są jednak przewidziane pewne sytuacje, w których możliwy jest zakup ubezpieczenia OC na miesiąc.

Pojawia się tylko pytanie – czy wszystkim przysługuje prawo do ubezpieczenia krótkoterminowego? Absolutnie nie. OC na miesiąc zarezerwowane jest jedynie dla:

 • właścicieli aut sprowadzonych z zagranicy,
 • właścicieli aut zarejestrowanych czasowo,
 • właścicieli samochodów zabytkowych i historycznych,
 • właścicieli pojazdów wolnobieżnych,
 • właścicieli komisów samochodowych.

Z uwagi na to, że ochrona gwarantowana w ramach OC na miesiąc działa jedynie przez 30 dni, średnia cena OC jest adekwatnie niższa. O ile? To zależy.

Biorąc pod uwagę czynniki związane z profilem kierowcy i samym autem, koszt OC na miesiąc może wahać się średnio od 50 do 150 złotych.

Kary za brak OC. Brak OC droższy niż ubezpieczenie

Często już z przyzwyczajenia lubimy sobie ponarzekać na ceny OC. Na to, że są za wysokie, że obowiązkowe, że nieuniknione. Czasem jeszcze próbujemy swojego szczęścia i bardziej lub mniej świadomie decydujemy się na jazdę bez ważnego ubezpieczenia. Liczymy na to, że unikając kontroli drogowej, uda nam się uniknąć także konsekwencji związanych z brakiem posiadania obowiązkowej polisy.

Tymczasem oszczędność jest tylko pozorna, ponieważ brak polisy OC wyjdzie na jaw wcześniej czy później. Co najważniejsze – nie tylko podczas rutynowej kontroli drogowej! Najczęściej brak ubezpieczenia wychodzi na jaw bez udziału samego kierowcy – UFG wirtualnie namierza przerwy w ubezpieczeniu i z sukcesem egzekwuje należności.

Czy warto zatem ryzykować? Absolutnie nie warto! Kary za brak OC będą zdecydowanie bardziej dotkliwe, niż koszt takiej polisy na cały rok. W 2020 roku kierowcy, który poruszają się samochodem osobowym bez ważnego ubezpieczenia do trzech dni, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 1040 złotych.

Jeśli czas bez polisy wynosi powyżej 3 i poniżej 14 dni, kara rośnie już do 2600 złotych. Kierowcy, którzy spóźnią się z kupnem OC powyżej dwóch tygodni – zapłacą 5200 złotych kary za brak ubezpieczenia auta.

Może się więc okazać, że w sytuacji, gdy chcieliśmy zaoszczędzić nieco na naszej niesubordynacji, przyjdzie nam jednak zapłacić mandat w wysokości wynoszącej kilkukrotność składki OC dla naszych czterech kółek.

Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco?

W kwestii ubezpieczenia AC warto wiedzieć jedno – w jego przypadku nie warto kierować się jego ceną. Najtańsze AC to zazwyczaj najbardziej okrojona wersja polisy, która w rzeczywistości może nie spełniać naszych oczekiwań. Oczywiście zależność jest prosta – im szerszy zakres ochrony, tym musisz zapłacić wyższą cenę ubezpieczenia AC.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór odpowiedniej polisy, zamiast zadawać sobie pytanie: “ile kosztuje AC?”, warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej ochrony tak naprawdę potrzebujemy i co jest dla nas ważne. Często kupno dwóch polis – OC, AC, jest korzystniejsze, niż przy kupnie polis osobno.

Cena AC, w zależności od wybranego wariantu i konkretnego auta może wahać się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. A jeśli już o tym mowa – jakie czynniki mają wpływ na cenę ubezpieczenia Autocasco? Czy warto kupić OC, AC razem?

Od czego zależy cena AC?

Cena ubezpieczenia AC, OC, uzależniona jest od kilku czynników. Ubezpieczyciel wyliczając dla nas składkę AC weźmie pod uwagę przede wszystkim:

 • wiek i wartość pojazdu,
 • zakres ochrony,
 • sumę ubezpieczenia,
 • udział własny w szkodzie,
 • rodzaj części wykorzystanych do naprawy,
 • liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych,
 • miejsce parkowania.

Ubezpieczenie AC bardzo często oferowane jest w pakiecie z podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Zakup takiego pakietu OC i AC jest zdecydowanie bardziej opłacalny, niż nabycie polis OC, AC osobno.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC i AC możemy łatwo sprawdzić korzystając z dostępnego kalkulatora online, wyliczając OC, AC bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu Assistance?

Ubezpieczenie Assistance to obok ubezpieczenia AC, najpopularniejsza opcja wśród ubezpieczeń dobrowolnych. Z uwagi na ten fakt często zastanawiamy się, czy taka usługa będzie nam rzeczywiście niezbędna. Tymczasem może ona okazać się przydatna wówczas, gdy na środku drogi zabraknie nam paliwa czy gdy nasz akumulator odmówi posłuszeństwa. Pozornie niegroźne zatrzaśnięcie kluczyków w aucie? Tutaj także z pomocą przyjdzie pakiet Assistance.

A ile kosztuje taka przyjemność? Ubezpieczenie Assistance przez większość towarzystw oferowane jest w pakiecie z OC, AC. Jego cena uzależniona będzie także od zakresu. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to zakres terytorialny takiego ubezpieczenia, zakres usług czy chociażby opcja wynajęcia auta zastępczego.

Pamiętajmy jednak, że im szerszy zakres, tym wyższa cena polisy OC,AC.

PODSUMOWANIE:

 • Na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa wiele różnych czynników – począwszy od parametrów technicznych auta, a skończywszy na danych dotyczących jego kierowcy.
 • Zniżki za bezszkodową jazdę są tylko jednym z elementów wpływających na cenę OC – nie muszą odgrywać decydującej roli. Najważniejsza jest wysokość składki podstawowej.
 • Ubezpieczyciele mają pełną dowolność w sposobie przyznawania zniżek i ich odbierania.
 • Młodzi kierowcy, bez doświadczenia za kółkiem, poruszający się po dużych miastach, za ubezpieczenie OC zapłacą zdecydowanie więcej od doświadczonego kierowcy z mniejszej miejscowości.
 • Istnieje kilka sposobów na tańsze OC. Jednym z najchętniej wykorzystywanych jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcę z wypracowanymi zniżkami.
 • W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, na przykład ubezpieczenia AC, warto kierować się zakresem polisy, a nie jej ceną.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej