14/04/2020 15 maja, 2020 Komunikacyjne

Na każdym kierowcy spoczywa obowiązek ubezpieczenia samochodu. Dla wielu z nas, obowiązek przykry, bo zwykle kosztowny. Pytanie “ile kosztuje OC samochodu” często wywołuje wiele kontrowersji. Zazwyczaj płacimy “za dużo, za drogo, niesprawiedliwie”. Zatem ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Wpływa na to wiele różnych czynników. 

Na pytanie “ile kosztuje OC samochodu osobowego” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jego wysokość uzależniona jest od wielu składowych – począwszy od parametrów technicznych auta, a skończywszy na danych dotyczących jego kierowcy. Czy stawki OC rzeczywiście odczuwalnie uderzają w kierowców? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? 

Czynniki wpływające na cenę OC

Kalkulując kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie OC, musisz uwzględnić szereg czynników. Niektóre z nich mogą wydawać się bez znaczenia, a jednak mają spory wpływ na ostateczną wysokość składki. Składowe te możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: te związane z samym pojazdem i takie, które bezpośrednio dotyczą kierowcy.

Do najważniejszych z nich zaliczymy:

 • marka i model samochodu,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • aktualny przebieg,
 • częstotliwość użytkowania pojazdu.

Pośród czynników, które dotyczą bezpośrednio kierowcy, możemy wyróżnić:

 • miejsce zamieszkania,
 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • liczba szkód,
 • posiadane zniżki.

Ile kosztuje OC samochodu?

Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, w odpowiedzi na tak zadane pytanie, możemy jedynie oszacować, czy w oczach ubezpieczycieli będziemy zaliczani do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, która stwarza większe zagrożenie na drodze, a co za tym idzie – musi liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczenia. Zasada jest bardzo prosta – jeśli jesteś młodym kierowcą, bez doświadczenia za kółkiem, poruszasz się szybkim, sportowym samochodem, a w dodatku na co dzień przemierzasz ulice dużych miast, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciele nałożą na Ciebie znaczące zwyżki. Po drugiej stronie barykady stoją kierowcy, którzy mogą liczyć na łaskawsze traktowanie i tańsze OC. Do tych z pewnością zaliczymy osoby, które mają na swoim koncie zniżki wypracowane latami bezszkodowej jazdy, poruszają się autem o małej pojemności silnika i zazwyczaj podróżują po małych miejscowościach, gdzie jest mniejsze ryzyko kolizji.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? 

Ubezpieczyciele preferują bezpieczną jazdę. Zniżkami nagradzają kierowców, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, natomiast zwyżkami w OC każdą tych, którzy mają na swoim koncie jakiekolwiek szkody. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe nagradza i karze kierowców według własnej polityki. Najczęściej jednak, rok bezpiecznej jazdy to 10-20 proc. zniżki na koncie kierowcy. Po latach, w większości towarzystw, bezszkodowy zmotoryzowany może liczyć na OC tańsze nawet o 60 proc. Pamiętajmy jednak, że wyznacznikiem najtańszego OC wcale nie jest wielkość przyznawanych zniżek. Istotą jest tak naprawdę ustalenie składki podstawowej, a każdy ubezpieczyciel, w różny sposób “punktuje” różne czynniki. Może się więc zdarzyć, że składka podstawowa oferowana przez jedno towarzystwo, będzie na porównywalnym poziomie, jak składka ze zniżkami u innego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC: ile kosztuje polisa komunikacyjna?

Ze zniżkami czy bez… Odpowiedź na to pytanie możesz uzyskać w szybki i prosty sposób. Wysokość składki OC możesz wyliczyć bez wychodzenia z domu. Pomoże Ci w tym kalkulator OC. Kalkulacja składki nie zobowiązuje Cię do kupna polisy, a pozwala zorientować się w stawkach i zweryfikować, jakie towarzystwo może zaproponować Ci najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy, że podasz kilka niezbędnych danych, takich jak data urodzenia, miejsce zamieszkania czy parę informacji technicznych dotyczących auta, a po paru minutach, otrzymasz zróżnicowaną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w różnych towarzystwach i będziesz wiedział, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu którym się poruszasz. 

Kary za brak OC. Brak OC droższy niż ubezpieczenie

Często już z przyzwyczajenia lubimy sobie ponarzekać na ceny OC. Na to, że są za wysokie, że obowiązkowe, że nieuniknione. Czasem jeszcze próbujemy swojego szczęścia i bardziej lub mniej świadomie decydujemy się na jazdę bez ważnego ubezpieczenia. Oszczędność to tylko pozorna, ponieważ brak polisy OC wyjdzie na jaw wcześniej czy później. Kary za brak OC będą zdecydowanie bardziej dotkliwe, niż koszt takiej polisy na cały rok. W 2020 roku kierowcy, który poruszają się samochodem osobowym bez ważnego ubezpieczenia do trzech dni, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 1040 złotych. Jeśli czas bez polisy wynosi powyżej 3 i poniżej 14 dni, kara rośnie już do 2600 złotych. Kierowcy, którzy spóźnią się powyżej dwóch tygodni – zapłacą 5200 złotych kary za brak OC.

PODSUMOWANIE: 

 • Wysokość składki OC uzależniona jest od wielu różnych czynników – począwszy od parametrów technicznych auta, a skończywszy na danych dotyczących jego kierowcy.
 • Zniżki za bezszkodową są tylko jednym z elementów wpływających na cenę OC – nie muszą odgrywać decydującej roli. 
 • Ubezpieczyciele mają pełną dowolność w sposobie przyznawania zniżek i ich odbierania. 
 • Młodzi kierowcy, bez doświadczenia za kółkiem, poruszający się po dużych miastach, za ubezpieczenie OC zapłacą zdecydowanie więcej od doświadczonego kierowcy z mniejszej miejscowości. 
 • Cena OC w poszczególnych towarzystwach może różnić się nawet o kilkaset złotych. Warto porównywać i sprawdzać oferty różnych ubezpieczycieli.
Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.