Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 20.10.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
4.6/5 - (9 votes)

Z zasady osoba posiadająca ubezpieczenie assistance powinna otrzymać pomoc techniczną, pomoc medyczną, a nierzadko również prawną. Urlop lub wakacje to najlepszy okres na wykupienie takiej polisy. Assistance krótkoterminowe – co warto o nim wiedzieć? W momencie, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji albo też, gdy auto zepsuje się podczas drogi, assistance krótkoterminowe w podróży zapewni kierowcy spokój i wsparcie, a co najważniejsze – umożliwi kontynuację podróży. Sprawdź, czym jest assistance krótkoterminowe i czy warto wykupić polisę tego typu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak działa assistance pojazdu? Kiedy warto mieć polisę?

assistance krótkoterminowe

Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które przydaje się najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach. Wyjazd na ferie, wakacje z rodziną lub podróż na urlop za granicę – to sytuacje, gdy właściciele pojazdów najczęściej żałują, że nie kupili zawczasu odpowiedniej ochrony.

W razie awarii, braku paliwa czy rozładowania akumulatora wystarczyłoby, by kierowca zadzwonił do towarzystwa ubezpieczeniowego na specjalną infolinię i wezwał odpowiednią pomoc.

Nie musiałby osobiście zajmować się naprawą szkody. Z takim dodatkiem do ubezpieczenia mógłby liczyć chociażby na pomoc medyczną, holowanie do miejsca zamieszkania czy najbliższego warsztatu, wsparcie na miejscu zdarzenia czy nawet auto zastępcze. W przypadku zagranicznych podróży, pomoc tłumacza, którą często oferuje assistance krótkoterminowe, również byłaby ogromnym ułatwieniem.

Assistance – wykluczenia dla kierowców. Ogólne warunki ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeniowe określają w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) sytuacje, w których zobowiązują się do świadczenia pomocy wyłącznie w określonym zakresie, jak również wskazują takie zdarzenia, za które nie będą ponosić odpowiedzialności. Ubezpieczenia wyłączone możemy w łatwy sposób zweryfikować właśnie we wspomnianych wcześniej Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Oczywistym jest, że do takich wykluczeń należy np. prowadzenie pojazdu po alkoholu lub bez koniecznych do tego uprawnień. Ponieważ assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, zakres świadczeń, które wykonuje ubezpieczyciel, nie jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rozwiązania stosowane w poszczególnych firmach, w zakresie tej polisy, mogą znacząco się różnić.

Warto zwrócić uwagę, jaki limit kilometrów holowania przewidział ubezpieczyciel, w jakich wypadkach kierowca otrzyma samochód zastępczy i na ile dni. To wszystko może decydować o tym, czy będziemy musieli skrócić lub przerwać zaplanowany urlop.

Assistance krótkoterminowe w podróży po Europie – to ważne!

assistance krótkoterminowe

Ubezpieczenie auto assistance w podróży własnym samochodem wydaje się obecnie wręcz koniecznością. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy assistance za granicą umożliwi kontynuowanie podróży podczas urlopu. Zatrzaśnięcie kluczyków, dostarczenie paliwa, uruchomienie auta po rozładowaniu akumulatora, to tylko kilka sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może pomóc kierowcy samochodu.

Obecnie ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę nie jest już tak kosztowne jak kiedyś. Coraz więcej firm oferuje rozwiązania na czas krótszy niż jeden rok polisowy. Na razie najczęściej można zakupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd w pakiecie z inną polisą.

Oznacza to, że ubezpieczenie assistance za granicą krótkoterminowe dostępne jest zazwyczaj w pakiecie z polisą OC/AC, ubezpieczeniem podróżnym, rzadziej zaś można znaleźć takie rozwiązanie jako osobny produkt.

Zakres krótkoterminowego assistance samochodu

Często zakłady ubezpieczeniowe określają górną granicę dni, do których tego rodzaju polisa obejmuje ochroną właściciela pojazdu. Najczęściej również zakres świadczonych usług jest węższy niż w przypadku ubezpieczenia assistance na cały rok kalendarzowy. Zakres ochrony w ramach polisy assistance krótkoterminowej obejmuje w takich sytuacjach najczęściej pomoc w razie awarii samochodu, kradzieży pojazdu, zdarzeń losowych, a czasami też wandalizmu.

Warto również zaznaczyć, że assistance krótkoterminowy na terenie Europy, czyli Europ assistance dla Polaków jest zazwyczaj dużo droższy.

Czy opłaca się kupić krótkoterminowe assistance?

Krótszy czas trwania ochrony podnosi składkę, dodatkowo wyjazd za granicę podnosi ryzyko awarii i zniszczeń, co każdy ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę, wyliczając wysokość opłaty dla właściciela pojazdu.

Bardziej przystępne ceny otrzymają zazwyczaj klienci w przypadku całorocznego assistance, nawet jeżeli zdecydują się na wariant ochrony w Polsce oraz za granicą. Ponieważ jednak towarzystwa ubezpieczeniowe stale konkurują ze sobą, warto weryfikować aktualne ceny w różnych firmach. Możliwe, że trafimy na promocję, a dzięki temu zapłacimy dużo mniej.

Ubezpieczenie auta powyżej 15 lat w ramach assistance krótkoterminowego

assistance krótkoterminowe

Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo niechętnie sprzedają polisy assistance właścicielom starszych samochodów. Są jednak wyjątki. Zakup ubezpieczenia assistance dla auta powyżej 15 lat w Beesafe jest możliwy. W naszym kalkulatorze OC bez problemu kupisz taką polisę. W razie pytań lub wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultanta, dzwoniąc pod numer 500 965 626.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe? Wysokość składek

Kierowcy, którzy planują dodatkowo zabezpieczyć się przed podróżą, zadają sobie to pytanie – ile kosztuje assistance krótkoterminowe? Tymczasem cena assistance krótkoterminowego będzie uzależniona od wielu czynników. Zakres ubezpieczenia, liczba dni czy chociażby zakres terytorialny – to wszystko ma wpływ na ostateczny koszt takiej polisy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze assistance na wakacje?

Czy w ramach assistance krótkoterminowego przysługuje Ci pojazd zastępczy na czas naprawy pojazdu uszkodzonego? Czy usługa assistance obejmuje holowanie pojazdu i jaki jest limit km od miejsca awarii? Jak wygląda zakres terytorialny – czy wybrany zakres zapewnia ochronę ubezpieczeniową jedynie na terenie kraju czy ubezpieczyciel pomoże także podczas zagranicznej podróży?

Jeśli zdecydujesz się kupić assistance krótkoterminowe w Beesafe, ceny takiego pakietu assistance zaczynają się już od 39 złotych.

Ile kosztuje dokupienie assistance u ubezpieczyciela?

Ceny i koszty, z jakimi wiąże się krótkoterminowe assistance to bez wątpienia najczęściej zadawane pytania. Tutaj podobnie, jak w przypadku powyższego pytania, na cenę takiego dodatku będzie miał wpływ okres ubezpieczenia czy zakres krótkoterminowego assistance. Jeśli chcesz wykupić assistance osobno, będziesz musiał liczyć się z nieco większymi kosztami, niż w przypadku kupienia usługi chociażby razem z ubezpieczeniem OC.

Różnice w cenach assistance krótkoterminowego

Firmy ubezpieczeniowe mają prawo do indywidualnego kształtowania zakresu i ceny takiej polisy, dlatego jej koszt będzie różnił się w poszczególnych towarzystwach. Jeśli zechcesz wykupić assistance, które obejmie chociażby pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa, naładowanie wyczerpanego akumulatora, holowanie auta do zwiększonego limitu kilometrów czy możliwość otrzymania auta zastępczego na czas naprawy Twojego pojazdu, koszt takiej polisy wyniesie minimum kilkadziesiąt złotych.

Gdzie kupić assistance krótkoterminowe ? Pełny zakres i mini assistance

assistance krótkoterminowe

Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe staje się coraz popularniejszym dodatkiem do ubezpieczeń obowiązkowych. Zadajesz sobie pytanie: jak skorzystać z assistance i gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe? Najłatwiej kupić je wraz z obowiązkową polisą OC. Wówczas możemy zdecydować się na zakup pełnego assistance, mini assistance, NNW czy inne praktyczne dodatki, które sprawią, że rzeczywistość kierowcy będzie jeszcze łatwiejsza.

Jeśli nie zadbałeś wcześniej o takie zabezpieczenie, a szykujesz się właśnie w dalszą podróż, możesz zdecydować się w dowolnym momencie na assistance krótkoterminowe. Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel oferuje taki dodatek do polisy. Większość towarzystw ma w swojej ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych krótkoterminowe ubezpieczenie gwarantujące pomoc w podróży.

Czy ubezpieczenie assistance krótkoterminowe tylko w pakiecie z OC?

Najłatwiejszym i najbardziej opłacalnym sposobem, by kupić assistance krótkoterminowe, jest wykupienie go wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC czy chociażby polisą AC. Jeśli jednak na co dzień nie potrzebujesz pełnego assistance i nie oczekujesz wsparcia ubezpieczyciela w nagłych sytuacjach, taki dodatek możesz dokupić w każdej chwili.

Firmy ubezpieczeniowe oferują auto assistance krótkoterminowe na konkretną liczbę dni - zazwyczaj 7, 14 lub 30 dni.

Assistance krótkoterminowe będzie znacznie mniejszym wydatkiem, jeśli kupimy je jako dodatek do obowiązkowej polisy OC. A ile kosztuje OC? Pamiętaj, że możesz sprawdzić z domu ceny OC obejmujące wsparcie w podróży. W tym pomoże Ci chociażby kalkulator Beesafe. Za jego pomocą możesz obliczyć wysokość składki i kupić ubezpieczenie OC, AC, assistance, NNW czy inne praktyczne dodatki dla kierowcy. 

Ile kosztuje assistance na Europę?

Assistance krótkoterminowe w wariancie Europ assistance to pomoc ubezpieczyciela gwarantowana w krajach Unii Europejskiej. Zwykle będzie ona kosztowała nieco więcej niż podstawowa wersja assistance mini działająca jedynie na terenie Polski. Koszt takiej ochrony wyliczany jest indywidualnie przez ubezpieczyciela, w zależności od wybranego wariantu i zakresu ochrony.

Jakie ubezpieczenie assistance za granicę krótkoterminowe wybrać?

Wybierając się w zagraniczną podróż własnym samochodem, nieocenionym wsparciem może okazać się assistance krótkoterminowe. Warto wybrać wariant, który zagwarantuje nam nie tylko pomoc na miejscu zdarzenia, ale także nieco większe limity holowania, samochód zastępczy czy pomoc w momencie rozładowania akumulatora. Zwykle ubezpieczyciele oferują holowanie w razie awarii od 100 km do 500 km.

Pomoc medyczna czy nawet zagwarantowanie transportu medycznego dla kierowcy i pasażerów oraz wsparcie tłumacza w przypadku awarii – to kolejne usługi, na które powinniśmy móc liczyć w ramach assistance krótkoterminowego za granicą.

Ile kosztuje assistance w podróży za granicą?

Składka ubezpieczenia assistance za granicą wyliczana jest przez ubezpieczyciela w zależności od wybranego wariantu. Wpływ na ostateczną cenę może mieć chociażby limit kilometrów holowania, czas ochrony czy rodzaj pojazdu.

W przypadku assistance krótkoterminowego obejmującego podstawowe zdarzenia, koszt takiej ochrony – w zależności od ubezpieczyciela – wyniesie w granicach kilkudziesięciu złotych.

Pamiętaj, że będąc odpowiedzialnym kierowcą powinieneś zdecydować się nie tylko na ubezpieczenie assistance. NNW to kolejny dodatek, który może okazać się absolutnie bezcenny.

Co obejmuje assistance za granicą?

Assistance krótkoterminowe może mieć ograniczenia terytorialne. W zależności od wariantu, jaki wybierzesz, polisa będzie działała jedynie na terytorium Polski, albo również poza jej granicą.

Dla przykładu - dodatek w zakresie Europ assistance zapewni pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach, do jakich dojdzie na drogach Europy.

Pamiętaj jednak, by decydując się na konkretny zakup, dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić zakres terytorialny ubezpieczenia. Assistance zapewnia wsparcie w ramach awarii, zatrzaśnięcia kluczyków czy braku paliwa. Dzięki assistance ubezpieczyciel może pomóc także po zatankowaniu niewłaściwego paliwa czy chociażby zagwarantować wynajem auta zastępczego.

Holowanie auta do najbliższego warsztatu, pomoc medyczną czy doraźną pomoc na miejscu zdarzenia – na to wszystko możemy liczyć w zależności od wybranego wariantu. Co więcej – przebywając za granicą, pomoc informacyjna czy pomoc tłumacza mogą okazać się naprawdę nieocenione. Assistance na krótki czas umożliwi nam kontynuację podróży i znacznie zmniejszy stres związany z nieprzewidzianą sytuacją na drodze.

Ile kosztuje assistance na 7 dni?

Rozważasz zakup assistance na krótszy czas? Przygotowujesz się do dalszej podróży, podczas której chcesz mieć spokojną głowę? Rozważ zakup assistance krótkoterminowego na 7 dni. Standardowy pakiet takiej ochrony możesz mieć już za mniej niż 50 złotych.

Czy można wykupić assistance na tydzień?

Polisę krótkoterminową możesz dopasować do indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, jak długo chcesz zostać objęty ochroną ubezpieczeniową i jakie masz wymagania, możesz wykupić ubezpieczenie assistance na tydzień, 15 dni czy miesiąc.

Wiesz już, czym jest assistence krótkoterminowe i jak takie ubezpieczenie assistance działa. Wybierając się na krótki wypoczynek samochodem, warto wykupić polisę i nie martwić się nieprzewidzanymi wydatkami. Dla twojej wygody uporządkowaliśmy powyższe informacje w formie podsumowania.

  1. Firmy ubezpieczeniowe oferują assistance krótkoterminowe na 7, 14 lub 30 dni.
  2. Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem, ubezpieczenie assistance krótkoterminowe zagwarantuje Ci wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, a co najważniejsze – umożliwi kontynuację podróży.
  3. Assistance krótkoterminowe – w zależności od wybranego wariantu – może obejmować pomoc w razie awarii, dostarczenie paliwa, doraźne wsparcie na miejscu zdarzenia, holowanie, pomoc tłumacza czy nawet samochód zastępczy.
  4. Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe może mieć za mniej niż 50 złotych.
  5. Decydując się na zakup polisy sprawdź zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zweryfikuj przede wszystkim zakres ochrony, zakres terytorialny i wyłączenia odpowiedzialności.
  6. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia assistance wraz z ubezpieczeniem obowiązkowym OC. Jeśli wcześniej nie zdecydowałeś się na taki dodatek, możesz dokupić go w dowolnej chwili.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Kupując assistance krótkoterminowe, musisz zastanowić się, na jaki czas jest ci potrzebne i jaki zakres polisy cię interesuje. Od tego będzie zależeć cena końcowa.

Czy można wykupić assistance na miesiąc?

Tak, assistance możesz wykupić na rok, ale oferowane są także krótsze okresy ochrony ubezpieczeniowej. Zwykle firmy ubezpieczeniowe oferują polisy na 7, 15 lub 30 dni.

Czy warto mieć assistance?

Warto rozważyć zakup pełnego ubezpieczenia assistance, które może się przydać w najmniej oczekiwanej sytuacji. Koszt takiej polisy często okazuje się niewspółmiernie niski do zakresu ochrony, jaką oferuje tego typu ubezpieczenie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej