Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Chyba nie ma kierowcy, który nie spotkał się z ubezpieczeniem OC. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi mieć tę polisę, by legalnie poruszać się po drogach. Po co? By nie płacić za szkody, które możemy wyrządzić autem. Ale czy tylko? Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC jest regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że niezależnie od zakładu ubezpieczeń, w którym kupimy taką polisę, jej zakres będzie taki sam. OC możesz kupić w dowolnym towarzystwie. Pamiętaj jednak, że cena tego ubezpieczenia nie jest wszędzie taka sama.  Obowiązek posiadania tej polisy mają właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych (samochód, ciągnik, motorower i przyczepa) oraz pojazdów wolnobieżnych. 

Kogo chroni ubezpieczenie samochodu OC?

Na pewno nie raz słyszałeś narzekania, że OC to ukryty podatek. Że ten cały przymus jest po to, żeby wyciągnąć od ciebie kasę. Takie podejście to błąd i wie o tym każdy, komu zdarzyła się kolizja lub wypadek. Dzięki OC sprawca zdarzenia nie musiał płacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Uważanie więc, że OC to zbędny wydatek, a na pewno coś, za co płacę nie dla swoich korzyści tylko dla innych, jest  nieporozumieniem. 

Ale nie tylko ochrona naszych kieszeni przyświecała ustawodawcy, który uregulował kwestie OC. To ubezpieczenie chroni też interes osób trzecich. Chodzi o to, by nie zostały na lodzie, gdy w wyniku zdarzenia drogowego mają zniszczony samochód lub muszą poddać się długiej kosztownej rehabilitacji. Polisa OC chroni też bliskich poszkodowanego. Bo z tego ubezpieczenia wypłacane jest zadośćuczynienie, gdy w wypadku drogowym zginęła bliska osoba. 

Ważne : Według polskiego prawa ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu a nie właściciela pojazdu. Oznacza to, że niezależnie od tego, kto kierował pojazdem „sprawcą”  – z polisy tego auta czy motocykla będzie wypłacone odszkodowanie. 

Co obejmuje ubezpieczenie OC pojazdu – zakres

Ubezpieczenie OC kojarzy się ze szkodami, które powstały w wyniku wypadku lub kolizji.  Tych statystycznie jest najwięcej. Polisa OC obejmuje też szkody, które powstały w trakcie załadunku i wyładunku pojazdu, wsiadania i wysiadania z pojazdu, postoju, zatrzymania lub garażowania.

Co to znaczy? Że jeśli podczas wysiadania uderzysz drzwiami w samochód stojący obok, to właścicielowi uszkodzonego auta należy się odszkodowanie z twojego OC. Gdy w twoim garażowanym pojeździe dojdzie do samozapłonu, za wyrządzone szkody zapłaci twój ubezpieczyciel. 

Sytuacje, które obejmuje OC. Zestawienie:

  • potrącenie pieszego, rowerzysty lub motocyklisty 
  • zderzenie z innym pojazdem 
  • uderzenie w inny budynek, ogrodzenie lub obiekt publiczny 
  • uszkodzenie innego pojazdu lub mienia podczas postoju
  • potrącenie domowego lub dzikiego zwierzęcia 

Co pokryje ubezpieczenie OC?

Polisą OC objęte są dwa rodzaje szkód – majątkowa lub osobowa. Ta pierwsza to wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zniszczenia samochodu i innego mienia. Pamiętajmy, że naszym samochodem możemy też np. wjechać w czyjeś ogrodzenie,  w rower, a nawet uszkodzić dom. Gdy zniszczymy mienie ubezpieczenie OC pokryje wszelkie koszty związane z jego naprawą lub w przypadku szkody całkowitej – równowartość straty. Dodatkowo odszkodowanie może zawierać też koszty:

  • wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy
  • holowania uszkodzonego pojazdu 
  • płatnego parkingu, na który odstawiono uszkodzony pojazd
  • badania technicznego po naprawie uszkodzonego pojazdu 
  • noclegu dla poszkodowanych, jeśli był potrzebny 
  • akcji ratunkowej 
  • uprzątnięcia terenu zdarzenia, jeśli było potrzebne

Z kolei szkoda osobowa oznacza uszkodzenie ciała, utratę zdrowia i śmierć. W tym przypadku zwracane koszty w ramach odszkodowania dotyczą wydatków związanych z udzieleniem pierwszej pomocy, transportem medycznym, leczeniem i rehabilitacją. W zależności od tego, jak poważnie ucierpiał poszkodowany w ramach odszkodowania może być zasądzona dożywotnia renta ubezpieczeniowa czy zwrot utraconych korzyści majątkowych, np. z powodu niezdolności do pracy. 

Przy szkodzie osobowej wypłacane jest też zadośćuczynienie za cierpienie i krzywdę na rzecz poszkodowanego. Jeśli jednak poszkodowany w wyniku zdarzenia poniósł śmierć zadośćuczynienie może być wypłacone jego bliskim. Mogą oni także dostać odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej w związku ze śmiercią kogoś bliskiego. 

Czego nie obejmuje OC?

Nie myśl, że jak masz OC to hulaj dusza, piekła nie ma – zawsze będziesz bezpieczny, cokolwiek narozrabiasz samochodem. Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach mówi o kilku sytuacjach, w których poszkodowany odszkodowanie dostanie, ale potem twój ubezpieczyciel będzie chciał od ciebie zwrotu wypłaconej kasy (tzw. regres ubezpieczeniowy).

Kiedy tak się może stać? Gdy złamiesz prawo, czyli:

  • spowodowałeś szkodę umyślnie 
  • spowodowałeś szkodę pod wpływem alkoholu lub innych używek
  • spowodowałeś szkodę kradzionym pojazdem 
  • nie miałeś prawa jazdy 
  • uciekłeś z miejsca wypadku

Jest tu jeden wyjątek. Jeśli nie masz jeszcze prawa jazdy, ale wsiadłeś za kierownicę, by ratować komuś życie lub mienie – OC zadziała i nikt nie będzie chciał od ciebie zwrotu odszkodowania. 

Obowiązkowe ubezpieczenie jest… obowiązkowe

Na koniec ważna rzecz. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie tylko mówi o zasadach działania OC – co, komu i w jakich sytuacjach. Ustawodawca zadbał też o to, by nie zdarzyło się tak, by zarejestrowany pojazd tego ubezpieczenia nie miał. Metody zapobiegawcze są dwie. 

Pierwsza, łagodna, to automatyzm. Z mocy prawa, jeśli nie wypowiesz najpóźniej dzień przed jej końcem swojej aktualnej polisy, przedłuży ci się ona na kolejne 12 miesięcy u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Drugi sposób wiążę się z konsekwencjami finansowymi dla zapominalskiego kierowcy. Za każdy dzień braku OC naliczana jest stosowna kara, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Maksymalnie sięga ona nawet kilku tysięcy złotych. I z roku na rok coraz trudniej takiej kary uniknąć. Dzięki cyfrowym bazom danych fundusz bardzo skutecznie wyłapuje nieubezpieczonych w zakresie OC i wlepia kary. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC pojazdów jest obowiązkowe, a jego zakres reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że niezależnie od towarzystwa jego zakres jest zawsze taki sam. 
  • Polisa OC obejmuje posiadaczy zarejestrowanych pojazdów mechanicznych i wolnobieżnych. Chroni ich przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Tym z kolei gwarantuje odszkodowanie w przypadku szkody wyrządzonej przez dany pojazd.
  • Odszkodowanie z polisy OC zawiera zwrot kosztów za szkody na mieniu i na osobie. Także bliscy ofiar śmiertelnych mogą rościć o zadośćuczynienie lub odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej