27/04/2020 1 września, 2020 Komunikacyjne

Pierwsze skojarzenie z obowiązkowym OC to pełne 12 miesięcy ochrony. I rzeczywiście zdecydowana większość kierowców właśnie taką polisę musi wykupić, aby poruszać się po drogach. Pojawiają się jednak sytuacje, w których kierowca może wykupić OC na miesiąc lub inne, krótkoterminowe. W jakich przypadkach jest to możliwe? Dowiedz się więcej na ten temat.

OC na miesiąc – jak to działa?

OC krótkoterminowe działa na tej identycznej zasadzie, co roczna polisa. Co to znaczy? Przede wszystkim ma taki sam zakres ochrony oraz uregulowana została tymi samymi przepisami. Również ona chroni przed finansowymi skutkami w razie sprawstwa kolizji lub wypadku. Jednak roczną polisą musi być objęty każdy pojazd mechaniczny, a ubezpieczenie krótkoterminowe chroni tylko w niektórych sytuacjach.

Polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni i na nie dłużej niż 12 miesięcy. A więc OC krótkoterminowe to takie, które wykupuje się w zależności od pojazdu na 30 dni lub 3 miesiące. Pamiętaj też, że OC krótkoterminowe nie wznowi się automatycznie i wygasają po zakończeniu. 

OC na pół roku – czy to możliwe?

Skoro możliwe jest wykupienie polisy krótkoterminowej na miesiąc i na 3 miesiące, to może także na pół roku? Może planujesz sprzedać auto i nie chcesz płacić sumy za cały rok? Niestety to niemożliwe. Jednak możesz ten problem nieco obejść. Wyjściem z tej sytuacji okazuje się zakup ubezpieczenia na raty. Wystarczy sprzedać samochód przed terminem drugiej raty i poinformować o tym ubezpieczyciela. Następnej raty już nie będzie i wyjdzie, że opłaciłeś OC na pół roku.

Gdzie można kupić OC krótkoterminowe?

Roczną polisę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można wykupić u agenta, ale standardem staje się zakup polisy online. A czy OC krótkoterminowe online także jest możliwe? Polityka firm ubezpieczeniowych w kwestii OC krótkoterminowego znacznie się od siebie różni. Niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie mają go w swojej ofercie. Część towarzystw z kolei chętnie sprzedaje OC na miesiąc, ale  w tym celu trzeba udać się do agenta. Jeśli natomiast krótkoterminowa polisa dostępna jest online, najczęściej przygotowana jest dla potrzeb dealerów samochodowych oraz komisów. 

A w jakich konkretnie sytuacjach można wykupić polisę krótkoterminową? Jeszcze do niedawna tę możliwość miały jedynie firmy zajmujące się sprzedażą aut. Jednak obecnie otrzymali ją także klienci indywidualni. Zdecydowanie jest to bardziej opłacalne zwłaszcza w przypadku, gdy pojazdu używamy tylko przez jakiś czas, np. tylko w sezonie letnim. Koszt takiej polisy mieści się w granicach od ok. 50 do 150 złotych. Oto lista przykładów, kiedy wchodzi w grę kupno OC krótkoterminowego.

OC dla pojazdów zarejestrowanych czasowo   

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc jest możliwe, gdy kierowca potrzebuje zarejestrować swoje auto tylko czasowo. Przykład? Gdy jest potrzeba dojazdu do warsztatu lub na stację kontroli pojazdów w celu wykonania przeglądu okresowego. Okres ochrony ubezpieczeniowej na pewno nie może być w tym przypadku krótszy niż okres rejestracji pojazdu, a czasowej rejestracji dokonuje się właśnie na 30 dni. I nie chodzi to o rejestrację tymczasową, która jest normalną procedurą związaną z rejestracją pojazdu na stałe. Wówczas należy wykupić roczną polisę. 

OC dla aut sprowadzonych z zagranicy

Polisa OC na 30 dni bardzo przydaje się, gdy chcemy sprowadzić auto z zagranicy. Wiadomo, że zwłaszcza samochody z Niemiec cieszą się niesłabnącą popularnością. Można taki kupiony pojazd przewieźć na lawecie. Jest to nawet konieczne, gdy auto nie ma już tablic. Jeśli jednak sami chcemy wjechać do kraju nowym nabytkiem, musi mieć on jeszcze zagraniczne tablice rejestracyjne.

Na ten czas przejazdu oraz załatwiania niezbędnych formalności konieczne jest wykupienie OC krótkoterminowego właśnie na okres 30 dni. Po tym czasie jednak trzeba wykupić już standardowe OC.    

OC dla pojazdów zabytkowych

Pojazd historyczny lub zabytkowy wcale nie musi mieć utrzymanej ciągłości ubezpieczeniowej. Przecież zabytkowe cacko wyciąga się na drogę tylko w sezonie przy sprzyjających warunkach i dobrej pogodzie. Dlatego pojazdy historyczne śmiało można ubezpieczać tylko czasowo i nie grozi za to żadna kara.

A co w prawie ubezpieczeniowym kryje się pod pojęciem pojazd historyczny? W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd musi być wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach, musi mieć co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat. Musi też zostać uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

OC dla pojazdów wolnobieżnych

Być może pierwsze skojarzenie z tym związane to maszyny rolnicze, ale tak nie jest. Ciągniki są przecież przez większość roku wykorzystywane w gospodarstwie, więc muszą mieć opłacone normalne OC. Czym jest więc pojazd wolnobieżny? To pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Czyli pod tym określeniem rozumie się wszelkiego typu maszyny budowlane, leśne lub transportowe. One z kolei nie są wykorzystywane przez cały rok, więc obejmuje je polisa krótkoterminowa. Minimalny okres OC wynosi w ich przypadku 3 miesiące. 

OC dla aut sprzedawanych w komisach

Wszystkie samochody, które są wystawione na sprzedaż w komisie, muszą posiadać ważną polisę OC. Osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami chętnie korzystają z ubezpieczenia krótkoterminowego. Taka polisa sprawia, że nie trzeba kupować dla auta ubezpieczenia na cały rok. Często jest ono oferowane jako tzw. OC komisowe. Po zakupie samochodu z komisu pamiętaj, by wykupić dla niego całoroczne OC.

PODSUMOWANIE:

  • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość wykupienia OC krótkoterminowego.
  • Posiadacze aut zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, historycznych oraz znajdujących się w komisach mogą wykupić polisę na 30 dni.
  • Dla pojazdów wolnobieżnych OC musi być wykupione na co najmniej 3 miesiące.
  • OC na miesiąc, lub inne krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.
Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.