Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 20.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Pierwsze skojarzenie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC to polisa zawierana na pełne 12 miesięcy. Mieć musi ją każdy właściciel pojazdu, a jej wypowiedzenie możliwe jest w ściśle określonych przypadkach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją szczególne przesłanki, w których możliwe staje się wykupienie OC na30 dni lub innego ubezpieczenia krótkoterminowego. Sprawdzamy, kiedy jest to możliwe i komu przysługuje!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W świetle Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, klasyczna umowa ubezpieczenia dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zawierana jest na okres 12 miesięcy. Do posiadania takiej polisy zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, a za brak OC grożą naprawdę wysokie kary.

Prawo dopuszcza jednak kilka szczególnych sytuacji, w których kierowca może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli na przykład tak popularne ubezpieczenie krótkoterminowe. Choć takie rozwiązanie dla wielu osób wydaje się naprawdę opłacalne – nie każdy może je mieć. Jak działa polisa krótkoterminowa i kto ma do niej prawo?

OC krótkoterminowe – jak to działa? Czy można ubezpieczyć auto na miesiąc?

Tak, jak wspomnieliśmy, standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Nie dłużej i nie krócej. Prawo dopuszcza jednak możliwość wykupienia tak zwanego OC krótkoterminowego, które działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak roczna polisa, ale gwarantuje ochronę przez krótszy czas. Krótszy, to znaczy jaki?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów OC krótkoterminowego jest popularne OC na 30 dni, choć możliwa jest także polisa na 3 miesiące - wszystko w zależności od posiadanego pojazdu.

Ubezpieczenie krótkoterminowe, podobnie jak klasyczna polisa roczna, ma taki sam zakres ochrony oraz uregulowane jest tymi samymi przepisami. Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Ciebie i Twoje interesy przed ewentualnymi roszczeniami ze strony osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym, którego jesteś sprawcą.

Jeśli w wyniku kolizji czy wypadku, ucierpią osoby trzecie, to właśnie z ubezpieczenia OC zostaną pokryte wszelkie szkody, a także zadośćuczyniony zostanie uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała czy utrata zdrowia przez osobę poszkodowaną. W przeciwnym wypadku, koszty wszelkich szkód sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Czym różni się OC krótkoterminowe od klasycznego OC?

Oczywistą i podstawową różnicą pomiędzy standardową umową ubezpieczenia komunikacyjnego, a polisą OC na jest okres obowiązywania ochrony. Zaraz za tym idzie niższa cena składki. Jest jednak coś, co stanowi najważniejszą różnicę i o czym warto zawsze pamiętać. Mianowicie – mechanizm jej przedłużenia, a raczej wygaśnięcia. Warto wiedzieć, że w przypadku umowy podpisanej na 12 miesięcy i przy spełnieniu warunku, że pojazd pozostaje u tego samego właściciela, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłuży się na kolejny rok.

Nie ma więc ryzyka, że zapominając o końcu umowy, pozostaniemy bez ochrony i narazimy się na wysokie kary. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku OC na 30 dni – umowa ubezpieczenia krótkoterminowego wygasa po upływie okresu, na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeśli nie dopilnujemy zawarcia nowej umowy, nasz pojazd pozostanie bez ochrony. Przerwa ta z kolei wcześniej czy później zostanie wykryta przez UFG, czego naturalną konsekwencją będzie nałożenie kary za brak polisy.

Jak wspominaliśmy – krótkoterminowe OC zapewnia taką samą ochronę kierowcy i pojazdu, jak klasyczne OC. W ubezpieczeniach obowiązkowych liczy się czas trwania ochrony, który różni się w zależności od Twoich preferencji i wyboru.

Najważniejsze jest zachowanie ważnej polisy, aby okres obowiązkowej ochrony nie został przerwany.

Kiedy wygasa krótkoterminowe ubezpieczenie OC? Nie trzeba go wypowiadać. OC krótkoterminowe kończy się wraz z ostatnim dniem trwania umowy, po której należy kolejne wykupić. OC krótkoterminowe wygasa automatycznie i nie jest przedłużane samoczynnie. Wówczas należy dokonać ponownego przedłużenia krótkoterminowego ubezpieczenia na minimum miesiąc.

Dlatego należy pamiętać o utrzymywaniu ważnej polisy i stałemu przedłużaniu, ponieważ nie będzie to dokonywanie automatycznie. W przypadku krótkoterminowego ubezpieczenia OC to po stronie Klienta jest pamiętanie o terminowym wykupieniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Wykupienie polisy OC jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o odnowienie krótkoterminowego OC, które trwa jedynie 30 dni. Czy cena OC się zmienia? A może to wpływa na cenę ubezpieczenia? Ile ostatecznie kosztuje OC krótkoterminowe? Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące polisy OC!

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu różnych czynników. Niektóre z nich mają związek z samym autem i jego parametrami technicznymi, inne będą związane z profilem kierowcy. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest często wyliczane indywidualnie dla Klienta, podobnie jak w przypadku klasycznej polisy OC na rok.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają koszt krótkoterminowego ubezpieczenia OC na podstawie informacji o pojeździe i kierowcy, a inne mają tę kwotę określoną z góry.

Zazwyczaj na nieco tańsze OC mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy za kółkiem spędzili już długie lata, na swoim koncie nie mają żadnych szkód. Na co dzień poruszają się po mniejszych miejscowościach, miejskim samochodem z niewielką mocą silnika. Z drugiej strony będą natomiast młodzi stażem kierowcy, którzy automatycznie uważani się za kierowców mniej bezpiecznych, których polisa OC będzie nieco bardziej kosztowna.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc?

Na pytanie: “ile kosztuje OC?” nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w przypadku różnych kierowców różnice w składkach mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia OC na 30 dni. Jedno jest jednak pewne – jego cena będzie nieporównywalnie niższa od klasycznego ubezpieczenia na 12 miesięcy.

Często koszt takiej polisy mieści się w granicach od około 50 do 150 złotych.

Gdzie można kupić OC krótkoterminowe?

Potrzebujesz ubezpieczenia OC? Doskonale wiesz, że masz kilka możliwości znalezienia takiej polisy. Dla jednych, jedynym i słusznym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia OC u agenta, który doradzi, pokaże i sprzeda. Dzięki temu będziesz w stanie ubezpieczyć samochód z profesjonalnie dopasowaną ofertą.

A jak wygląda to w przypadku krótkoterminowego ubezpieczenia? Polityka poszczególnych firm ubezpieczeniowych w kwestii OC krótkoterminowego znacznie się od siebie różni. Niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie mają go w swojej ofercie.

Część towarzystw z kolei chętnie sprzedaje miesięczne ubezpieczenie auta, ale w tym celu trzeba udać się do stacjonarnego agenta, który zaproponuje optymalne krótkoterminowe OC dostosowane do potrzeb Klienta.

OC krótkoterminowe online – wykup bez wychodzenia z domu

Cyfrowa rzeczywistość, w której żyjemy daje nam aktualnie jednak ogromne możliwości, które z upodobaniem wykorzystujemy. Tak też coraz popularniejszy staje się zakup ubezpieczenia OC online. Znalezienie ubezpieczenia, dopasowanie go do indywidualnych potrzeb, a w końcu zakup polisy – teraz to wszystko możemy zrobić bez wychodzenia z domu. Bardzo szybko możesz poznać wyświetlaną się cenę polisy i dopasować do posiadanego budżetu.

Jeśli natomiast krótkoterminowa polisa dostępna jest online, najczęściej przygotowana jest dla potrzeb dealerów samochodowych oraz komisów, a nie dla indywidualnego klienta i samochodów osobowych. Rejestracja czasowa online jest zdecydowanie wygodniejsza dla osób prowadzących biznes, które wiedzą jakiej oferty oczekują i nie potrzebują wykwalifikowanego doradztwa, a jedynie ciągłości ubezpieczenia.

W tym momencie formularze są możliwie uproszczone i pozwalają na dokładne oszacowanie ryzyka i wykupienie odpowiedniej polisy OC zapewniającej ochronę kierowcy i pojazdu. W określonych przypadkach można wykupić OC na pojazd osobowy obejmujące 30 dni, jednak najczęściej klienci wolą kupić ubezpieczenie OC obejmujące rok. Posiadanie polisy OC na pojazdy zarejestrowane jest obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po drodze publicznej.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe, dla kogo?

Wiemy już czym różni się OC krótkoterminowe od standardowej, rocznej umowy ubezpieczenia. Ustaliliśmy, gdzie taką polisę można nabyć i ile kosztuje taka przyjemność. Na koniec pozostaje jedno – kto może skorzystać z tej formy ubezpieczenia? Komu przysługuje i kto może wykupić OC krótkoterminowe? W jakich sytuacjach możliwe jest krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu?

Na początek warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna taką możliwość miały jedynie firmy zajmujące się sprzedażą aut. Jednak obecnie otrzymali ją także klienci indywidualni. Komu zatem przysługuje krótkoterminowe OC?

Przede wszystkim wszystkie przypadki są konkretnie wymienione w obowiązującej ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

O krótkoterminowe OC mogą się ubiegać właściciele pojazdów, które są zarejestrowane w kraju czasowo lub są zarejestrowane za granicą, właściciele pojazdów historycznych lub takich przeznaczonych wyłącznie do jazd testowych, a także pośrednicy i dealerzy mający działalność komisową skupiającą się na zakupie i sprzedaży aut.

Ubezpieczenie OC dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC przysługuje pojazdom, które są zarejestrowane czasowo. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być w tym przypadku krótszy niż okres czasowej rejestracji pojazdu, który trwa właśnie dokładnie 30 dni.

Tego typu polisa przyda się między innymi w sytuacji, gdy chcesz wywieźć swój samochód za granicę, albo wówczas, gdy potrzebujesz dokumentów niezbędnych na dojazd do warsztatu czy na stację kontroli pojazdów w celu wykonania przeglądu okresowego.

Ubezpieczenie OC dla aut sprowadzonych z zagranicy

Kolejną sytuacją, w której przysługuje Ci prawo do krótkoterminowego ubezpieczenia OC jest klasyczna sytuacja, w której sprowadzasz swoje auto z zagranicy. Nie ma co kryć, że auta sprowadzane chociażby z Niemiec cieszą się niesłabnącą popularnością, a Twoim obowiązkiem po sprowadzeniu czterech kółek od zachodnich sąsiadów jest ich zarejestrowanie w Polsce.

Na dokonanie tego masz dokładnie 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Na taki sam okres możesz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC – w tym przypadku postaw na umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. Warto jednak pamiętać, że taka polisa nie odnowi się automatycznie, a Ty po jej wygaśnięciu będziesz musiał podpisać już klasyczną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej gwarantującą ochronę przez okrągły rok.

Ubezpieczenie OC dla pojazdów zabytkowych

Każdy odpowiedzialny i przezorny kierowca wie, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC bardzo ważna jest jego ciągłość. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu będzie skutkował karami finansowymi. Wyjątkiem są jednak pojazdy historyczne i zabytkowe – w ich przypadku ciągłość ubezpieczenia (https://beesafe.pl/porady/przerwa-w-ubezpieczeniu-oc/) nie ma takiego znaczenia. Dlaczego? Z reguły są to pojazdy, które na drogę wyprowadzamy na przykład raz do roku, na zlot fanów zabytkowej motoryzacji.

To właśnie do właścicieli takich pojazdów skierowane jest także ubezpieczenie OC na miesiąc.

W tym miejscu powstaje jednak pytanie, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem pojazdu historycznego? W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, taki pojazd musi być wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach i musi mieć co najmniej 40 lat.

W przypadku uznania przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, wiek ten został obniżony do 25 lat.

Ubezpieczenie OC dla pojazdów wolnobieżnych

Być może pierwsze skojarzenie związane z pojazdami wolnobieżnymi, to maszyny rolnicze. Jednak nie do końca tak jest! Dla przykładu – ciągnik rolniczy wykorzystywany jest w gospodarstwie przez większość roku, więc musi mieć klasyczne ubezpieczenie OC ważne przez cały rok.

Czym jest więc pojazd wolnobieżny w świetle prawa? Jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Zaliczają się do nich wszelkie maszyny budowlane, leśne czy transportowe. Co jednak najciekawsze – w przypadku tego rodzaju pojazdów, minimalny okres, na jaki może zostać zawarta polisa OC wynosi 3 miesiące.

Ubezpieczenie OC dla aut sprzedawanych w komisach

Nie jest tajemnicą, że wszystkie samochody, które są wystawione na sprzedaż w komisach samochodowych, muszą posiadać ważną polisę OC. I to właśnie osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami mają prawo do wykupienia OC na miesiąc.

W ich przypadku, polisa ta często oferowana jest jako tzw. OC komisowe.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że każda osoba, które zdecyduje się kupić auto z komisu jest zobowiązana do wykupienia całorocznego ubezpieczenia OC.

PODSUMOWANIE:

  • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość wykupienia OC krótkoterminowego.
  • Posiadacze aut zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, historycznych oraz znajdujących się w komisach mogą wykupić polisę OC na miesiąc.
  • Dla pojazdów wolnobieżnych OC musi być wykupione na co najmniej 3 miesiące.
  • Ubezpieczenie auta na miesiąc lub inne krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej