Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Pierwsze skojarzenie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC to polisa zawierana na pełne 12 miesięcy. Mieć musi ją każdy właściciel pojazdu, a jej wypowiedzenie możliwe jest w ściśle określonych przypadkach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją szczególne przesłanki, w których możliwe staje się wykupienie OC na miesiąc lub innego ubezpieczenia krótkoterminowego. Sprawdzamy, kiedy jest to możliwe i komu przysługuje OC na miesiąc!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W świetle Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, klasyczna umowa ubezpieczenia dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zawierana jest na okres 12 miesięcy. Do posiadania takiej polisy zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, a za brak OC grożą naprawdę wysokie kary.

Prawo dopuszcza jednak kilka szczególnych sytuacji, w których kierowca może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli na przykład tak popularne OC na miesiąc. Choć takie rozwiązanie dla wielu osób wydaje się naprawdę opłacalne, OC na miesiąc nie każdy może mieć. Jak działa polisa krótkoterminowa i kto ma do niej prawo? 

OC na miesiąc – jak to działa? Czy można ubezpieczyć auto na miesiąc?

Tak, jak wspomnieliśmy, standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Nie dłużej i nie krócej. Prawo dopuszcza jednak możliwość wykupienia tak zwanego OC krótkoterminowego, które działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak roczna polisa, ale gwarantuje ochronę przez krótszy czas. Krótszy, to znaczy jaki? Jednym z najpopularniejszych rodzajów OC krótkoterminowego jest popularne OC na miesiąc, choć możliwa jest także polisa na 3 miesiące.

Ubezpieczenie krótkoterminowe, podobnie jak klasyczna polisa roczna, ma taki sam zakres ochrony oraz uregulowane jest tymi samymi przepisami. Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Ciebie i Twoje interesy przed ewentualnymi roszczeniami ze strony osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym, którego jesteś sprawcą. Jeśli w wyniku kolizji czy wypadku, ucierpią osoby trzecie, to właśnie z ubezpieczenia OC zostaną pokryte wszelkie szkody, a także zadośćuczyniony zostanie uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała czy utrata zdrowia przez osobę poszkodowaną. W przeciwnym wypadku, koszty wszelkich szkód sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. 

Czym różni się OC krótkoterminowe od klasycznego OC? 

Oczywistą i podstawową różnicą pomiędzy standardową umową ubezpieczenia komunikacyjnego a OC na miesiąc jest okres obowiązywania ochrony. Zaraz za tym idzie niższa cena składki. Jest jednak coś, co stanowi najważniejszą różnicę i o czym warto zawsze pamiętać. Mianowicie – mechanizm jej przedłużenia, a raczej wygaśnięcia. Warto wiedzieć, że w przypadku umowy podpisanej na 12 miesięcy i przy spełnieniu warunku, że pojazd pozostaje u tego samego właściciela, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłuży się na kolejny rok.

Nie ma więc ryzyka, że zapominając o końcu umowy, pozostaniemy bez ochrony i narazimy się na wysokie kary. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku OC na miesiąc – umowa ubezpieczenia krótkoterminowego wygasa po upływie okresu, na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeśli nie dopilnujemy zawarcia nowej umowy, nasz pojazd pozostanie bez ochrony. Przerwa ta z kolei wcześniej czy później zostanie wykryta przez UFG, czego naturalną konsekwencją będzie nałożenie kary za brak polisy. 

Ile kosztuje OC na miesiąc?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu różnych czynników. Niektóre z nich mają związek z samym autem i jego parametrami technicznymi, inne będą związane z profilem kierowcy. Zazwyczaj na nieco tańsze OC mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy za kółkiem spędzili już długie lata, na swoim koncie nie mają żadnych szkód. Na co dzień poruszają się po mniejszych miejscowościach, miejskim samochodem z niewielką mocą silnika. Po drugiej strony będą natomiast młodzi stażem kierowcy, którzy automatycznie uważani się za kierowców mniej bezpiecznych.

Na pytanie: “ile kosztuje OC?” nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w przypadku różnych kierowców różnice w składkach mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia OC na miesiąc. Jedno jest jednak pewne – jego cena będzie nieporównywalnie niższa od klasycznego ubezpieczenia na 12 miesięcy. Często koszt takiej polisy mieści się w granicach od około 50 do 150 złotych.

Gdzie można kupić OC krótkoterminowe?

Potrzebujesz ubezpieczenia OC? Doskonale wiesz, że masz kilka możliwości znalezienia takiej polisy. Dla jednych, jedynym i słusznym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia OC u agenta, który doradzi, pokaże i sprzeda. Cyfrowa rzeczywistość, w której żyjemy daje nam aktualnie jednak ogromne możliwości, które z upodobaniem wykorzystujemy. Tak też coraz popularniejszy staje się zakup ubezpieczenia OC online. Znalezienie ubezpieczenia, dopasowanie go do indywidualnych potrzeb, a w końcu zakup polisy – teraz to wszystko możemy zrobić bez wychodzenia z domu.

A jak wygląda to w przypadku ubezpieczenia OC na miesiąc? Polityka poszczególnych firm ubezpieczeniowych w kwestii OC krótkoterminowego znacznie się od siebie różni. Niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie mają go w swojej ofercie. Część towarzystw z kolei chętnie sprzedaje miesięczne ubezpieczenie auta, ale  w tym celu trzeba udać się do stacjonarnego agenta. Jeśli natomiast krótkoterminowa polisa dostępna jest online, najczęściej przygotowana jest dla potrzeb dealerów samochodowych oraz komisów, a nie dla indywidualnego klienta. 

Ubezpieczenie OC na miesiąc, dla kogo?

Wiemy już czym różni się OC na miesiąc od standardowej, rocznej umowy ubezpieczenia. Ustaliliśmy, gdzie taką polisę można nabyć i ile kosztuje taka przyjemność. Na koniec pozostaje jedno – kto może skorzystać z tej formy ubezpieczenia? Komu przysługuje OC na miesiąc? W jakich sytuacjach możliwe jest krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu? 

Na początek warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna taką możliwość miały jedynie firmy zajmujące się sprzedażą aut. Jednak obecnie otrzymali ją także klienci indywidualni. Komu zatem przysługuje OC na miesiąc?

OC dla pojazdów zarejestrowanych czasowo   

Ubezpieczenie OC na miesiąc przysługuje pojazdom, które są zarejestrowane czasowo. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być w tym przypadku krótszy niż okres czasowej rejestracji pojazdu, który trwa właśnie dokładnie 30 dni. Tego typu polisa przyda się między innymi w sytuacji, gdy chcesz wywieźć swój samochód za granicę, albo wówczas, gdy potrzebujesz dokumentów niezbędnych na dojazd do warsztatu czy na stację kontroli pojazdów w celu wykonania przeglądu okresowego.

OC dla aut sprowadzonych z zagranicy

Kolejną sytuacją, w której przysługuje Ci prawo do krótkoterminowego ubezpieczenia OC jest klasyczna sytuacja, w której sprowadzasz swoje auto z zagranicy. Nie ma co kryć, że auta sprowadzane chociażby z Niemiec cieszą się niesłabnącą popularnością, a Twoim obowiązkiem po sprowadzeniu czterech kółek od zachodnich sąsiadów jest ich zarejestrowanie w Polsce. Na dokonanie tego masz dokładnie 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Na taki sam okres możesz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC – w tym przypadku OC na miesiąc. Warto jednak pamiętać, że taka polisa nie odnowi się automatycznie, a Ty po jej wygaśnięciu będziesz musiał podpisać już klasyczną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej gwarantującą ochronę przez okrągły rok.

OC dla pojazdów zabytkowych

Każdy odpowiedzialny i przezorny kierowca wie, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC bardzo ważna jest jego ciągłość. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu będzie skutkował karami finansowymi. Wyjątkiem są jednak pojazdy historyczne i zabytkowe – w ich przypadku ciągłość ubezpieczenia nie ma takiego znaczenia. Dlaczego? Z reguły są to pojazdy, które na drogę wyprowadzamy na przykład raz do roku, na zlot fanów zabytkowej motoryzacji.

To właśnie do właścicieli takich pojazdów skierowane jest także ubezpieczenie OC na miesiąc. W tym miejscu powstaje jednak pytanie, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem pojazdu historycznego? W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, taki pojazd musi być wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach i musi mieć co najmniej 40 lat. W przypadku uznania przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, wiek ten został obniżony do 25 lat.

OC dla pojazdów wolnobieżnych

Być może pierwsze skojarzenie związane z pojazdami wolnobieżnymi, to maszyny rolnicze. Jednak nie do końca tak jest! Dla przykładu – ciągnik rolniczy wykorzystywany jest w gospodarstwie przez większość roku, więc musi mieć klasyczne ubezpieczenie OC ważne przez cały rok. Czym jest więc pojazd wolnobieżny w świetle prawa? Jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Zaliczają się do nich wszelkie maszyny budowlane, leśne czy transportowe. Co jednak najciekawsze – w przypadku tego rodzaju pojazdów, minimalny okres, na jaki może zostać zawarta polisa OC wynosi 3 miesiące.

OC dla aut sprzedawanych w komisach

Nie jest tajemnicą, że wszystkie samochody, które są wystawione na sprzedaż w komisach samochodowych, muszą posiadać ważną polisę OC. I to właśnie osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami mają prawo do wykupienia OC na miesiąc. W ich przypadku, polisa ta często oferowana jest jako tzw. OC komisowe. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że każda osoba, które zdecyduje się kupić auto z komisu jest zobowiązana do wykupienia całorocznego ubezpieczenia OC.

PODSUMOWANIE:

  • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość wykupienia OC krótkoterminowego.
  • Posiadacze aut zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, historycznych oraz znajdujących się w komisach mogą wykupić polisę OC na miesiąc.
  • Dla pojazdów wolnobieżnych OC musi być wykupione na co najmniej 3 miesiące.
  • Ubezpieczenie auta na miesiąc lub inne krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Rejestracja quada
Rejestracja quada Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne Brak komentarzy
Quady stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Poza miastem w cenie są możliwości terenowe tych pojazdów, które równie dobrze radzą sobie z jazdą po szosie, jak i po wertepach. Decydując się na czterokołowiec pamiętaj o obowiązkach z nim związanych. Jednym z nich jest re...
Czytaj dalej
Jak dobrać koło dojazdowe
Jak dobrać koło dojazdowe Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne Brak komentarzy
W czasie podróży może się zdarzyć wiele nieplanowanych sytuacji. Jedną z nich jest złapanie gumy w trasie. Ne tę okoliczność kierowcy zabezpieczają się na różne sposoby. Wożą więc koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy. Podpowiadamy, jak dobrać koło dojazdowe do samo...
Czytaj dalej