Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (3 votes)

“Wyposażenie po VIN” to wygodne rozwiązanie pozwalające na sprawdzenie, po specjalnym numerze, tego, jakiego rodzaju udogodnienia posiada auto, które zamierzamy dopiero zakupić. Nie musimy więc już ślepo wierzyć na słowo osobie, która sprzedaje auto. Obecnie możemy już samodzielnie zweryfikować wszystkie przekazane nam informacje przez zbywcę. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest numer VIN? Czy ma go każdy samochód? 

Numer VIN (z angielskiego Vehicle Identification Number) to nieprzerwany ciąg (najczęściej) 17 cyfr oraz liter. Każdy pojazd mechaniczny otrzymuje swój indywidualny numer, który przypisany jest wyłącznie do tego samochodu. Oznacza to, że numer VIN jest niepowtarzalny niczym linie papilarne. Właśnie do tego numeru przypisane są wszystkie informacje, które związane są z autem. Z tego też tytułu osoby, które zainteresowane są nabyciem nowego samochodu bardzo często proszą, jeszcze przed spotkaniem ze zbywcą, o podanie numeru VIN pojazdu.

Dzięki temu nabywca ma pewność, że przedstawione przez sprzedającego informacje nie są wyssane z palca i wie, że płaci za rozwiązania, które auto faktycznie posiada. Nie zapominajmy o tego rodzaju weryfikacji, uchroni nas często przed nieuczciwymi sprzedawcami. Wyposażenie po VIN powinien więc sprawdzać każdy!

Choć cały numer VIN to aż 17 cyfr i liter, najbardziej kluczowy element to ostatnie 8 z nich.

Jest w nich bowiem ukryty rok, w którym zostało wyprodukowane auto, oraz informacje o fabryce, w której zostało ono stworzone. Numer VIN zawiera również dane dotyczące modelu i rodzaju silnika oraz innych elementów, w które zostało wyposażone fabrycznie. Dlatego chcąc się dowiedzieć, jakie było wyposażenie po VIN, nie trzeba znać całego numeru, wystarczy ostatnie 8 lub 6 znaków.

Sprzedajesz swój samochód i nie wiesz, gdzie znajdziesz numer VIN?

Generalnie numer VIN znajduje się najczęściej na małej tabliczce, która w zależności od modelu samochodu, znajduje się: na silniku, jest przyczepiona do nadwozia, przedniej szyby albo też jest nabita przy fotelu kierowcy. Większość producentów aut udostępnia na swoich stronach internetowych jasne wskazówki, gdzie w konkretnym modelu znajdziemy numer VIN.

Dużo prostsze i mniej czasochłonne, oraz bardziej intuicyjne rozwiązanie, to szukanie tej informacji w dokumentach, czyli dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jednakże jeśli zdecydujesz się już na zakup auta, sprawdź, czy numery znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym samochodu są tożsame z tymi, które nabite są w pojeździe. 

Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

“Wyposażenie po VIN” to hasło, ale tak naprawdę czy wiemy co zanim się kryje? Jakiego rodzaju informacje możemy dzięki temu uzyskać? W momencie gdy znamy już numer VIN, możemy skorzystać ze specjalnej strony internetowej: historiapojazdu.gov.pl, która pozwala na weryfikację informacji z systemu baz Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ta baza danych wymaga jeszcze jednej informacji, którą musimy uzyskać od sprzedawcy samochodu, a mianowicie daty pierwszej rejestracji auta. Podając obie informacje poznamy historię, która kryje się za tym konkretnym samochodem.

Zobaczysz, czy tak naprawdę pojazd nigdy nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym, czy był serwisowany, a także dowiesz się, jaki jest jego prawdziwy przebieg. Jeżeli przebieg samochodu przedstawiony w dokumentacji nie będzie tożsamy z tym, który widzisz w pojeździe, to absolutnie go nie kupuj. Jednakże nie tylko tego rodzaju informacje przyszły nabywca pojazdu znajdzie w informatycznym systemie. Są tam również dane dotyczące fabrycznego wyposażenia, które posiadał pojazd. Nie da się więc niczego ukryć, szczególnie jeśli uważnie sprawdzisz dokumentację i zweryfikujesz ją ze stanem faktycznym auta. 

Ten cały szereg informacji pozwala potencjalnemu nabywcy na ochronę swoich interesów. Będzie wiedział czy auto, które teoretycznie miało być bezwypadkowe, faktycznie tak jest i nie będzie musiał nigdy więcej opierać się wyłącznie na słowie sprzedającego. Pamiętaj też, aby jeszcze przed zakupem samochodu, sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest aktualne. Kupując samochód bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, narażasz się na wiele kłopotów oraz wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Już dwa tygodnie braku OC to 5200 zł kary! Jeśli szukasz najtańszego OC skorzystaj z kalkulatora, który szybko wyliczy najwygodniejsze i najtańsze OC dla Ciebie! 

Sprawdzenie wyposażenia fabrycznego po VIN

CEPiK czy historiapojazdu.gov.pl mogą nam dostarczyć bardzo wielu informacji na temat konkretnego pojazdu, jednak uzyskanie danych dotyczących fabrycznego wyposażenia auta za ich pośrednictwem jest niemożliwe. Dlatego należy udać się do ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi) i tam sprawdzić, przy pomocy sześciu ostatnich znaków numeru VIN, jakie było wyposażenie pojazdu w momencie opuszczenia przez niego fabryki. Jakie wyposażenie samochodu po VIN możemy odczytać?

Otóż będą to takie informacje, jak kolor lakieru i rodzaj tapicerki wraz z jego odcieniem, zastosowane dodatki, jak np. klimatyzacja, wszelkiego rodzaju systemy infotainment (nagłośnienie, nawigacja) czy elementy podnoszące komfort podróżowania (podgrzewane fotele, elektrycznie regulowane lusterka). Wyposażenie po VIN szczególnie jest popularne wśród właścicieli marki BMW, gdzie zgodność wyposażenia z numerem VIN bardzo często podnosi wartość pojazdu na rynku wtórnym.

Wyposażenie auta po VIN a jego cena

Wyposażenie pojazdu jest jego bardzo ważnym elementem nie tylko ze względu na komfort użytkowania. Wpływa ono przecież przede wszystkim na cenę samochodu w momencie jego kupna, a potem także sprzedaży. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie sprawdzić fabryczne wyposażenie po VIN. W momencie zakupu używanego samochodu, można w ten sposób sprawdzić miedzy innymi: kolor tapicerki oraz lakieru, rodzaj i kolor szyb, zewnętrzne wykończenie samochodu, czyli kolory zderzaków, listew, lusterek, klamek.

Ważną informację daje sprawdzenie lusterek, czy się składają i są podgrzewane. Istotne jest także fabryczne podgrzewanie przedniej i tylnej szyby, liczba poduszek powietrznych, czy elektryczne sterowanie szyb. W wyposażeniu pojawi się także rodzaj zainstalowanego sprzętu audio i systemu nawigacji.

Uwaga! – każda zmiana w wyposażeniu fabrycznym niesie ze sobą ważny przekaż, że z autem coś się po drodze wydarzyło.

Nieoryginalne lub dodatkowe elementy wyposażenia świadczą między innymi o tym, że auto może być powypadkowe. Na pewno musi to zwrócić uwagę nabywcy i wpłynie na ostateczną cenę samochodu. Dlatego po odkryciu zmian przemyśl decyzję i zastanów się nad sumą, którą zapłacisz za samochód. Być może masz do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą, jeśli nie uprzedził cię o zmianach wyposażenia wcześniej. Jeśli z kolei w samochodzie masz do czynienia z oryginalnym wyposażenie, auto ma pełne prawo „trzymać się w cenie”.

Jak sprawdzić wyposażenie auta sprowadzonego z zagranicy?

Oczywiście można natknąć się nieświadomie na powypadkowe auto pochodzące z naszego rynku wtórnego. Ale znacznie bardziej ryzykowne bywa kupowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy. Na nabywców czyha wówczas wiele zagrożeń takich jak zakup auta po wypadku, kradzionego, czy z cofniętym licznikiem. Wszystkie te informacje można a nawet trzeba zweryfikować, sprawdzając samochód po numerze VIN. Jak sprawdzić wyposażenie auta oraz jego historię? Robi się to tak samo, jak w przypadku auta krajowego. Coraz więcej baz systemów udostępnia oprócz samochodów zarejestrowanych w Polsce także informacje dotyczące aut sprowadzanych z poszczególnych krajów. Dlatego sprawdzenie VIN za darmo w systemie pozwoli na wykrycie:

  • cofania licznika
  • wypadków lub kolizji
  • kradzieży
  • zmian w fabrycznym wyposażeniu samochodu.

Ta ostatnia informacja daje nam wyobrażenie o tym, jakie było fabryczne wyposażenie samochodu. Po VIN dowiemy się w bazie, czy nie zostały one zmienione. Markowe, oryginalne wyposażenie pozwala mieć świadomość, że przy samochodzie nikt przez ten czas „nie majstrował”. W związku z tym używane auto z zagranicy nie jest powypadkowe i nie ma za sobą żadnej „szemranej” historii, o której nie mówi sprzedający. Jeśli jednak wyposażenie fabryczne zostało zmienione, a zależy ci na tym konkretnie modelu, śmiało możesz powalczyć o niższa cenę auta. Możesz też zrezygnować z zakupu, jeśli zmiany będą wyglądać zbyt podejrzanie.

Jak widać na tej podstawie sprawdzenie tego, jakie jest wyposażenie po VIN pozwala na podjęcie świadomej i racjonalnej decyzji podczas wyboru samochodu używanego. Pozwala też ominąć ewentualne pułapki związane z wyborem używanego auta, jeszcze zanim dojdzie do transakcji.

PODSUMOWANIE:

  • “Wyposażenie po VIN” to hasło, które powinien zapamiętać każdy nabywca! Dzięki numerowi VIN od sprzedającego można zweryfikować wyposażenie auta jeszcze przed zakupem.
  • Dzięki systemowi informatycznemu dowiemy się również, czy auto nie pochodzi z kradzieży.
  • Weryfikacja informacji po numerze VIN pozwoli też na wgląd w pochodzenie i historię użytkowania samochodu.
  • Różnica lub zgodność w wyposażeniu z pierwotnym wyposażeniem fabrycznym wpływa na cenę samochodu.
  • Koniecznie trzeba sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy, by uniknąć pułapek przy zakupie pojazdu oraz poznać jego fabryczne wyposażenie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • PC pisze:

    Artykuł o wszystkim i o niczym. Gdzie można sprawdzić wyposażenie auto po VIN, tej informacji nie ma,

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej