Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 23.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Każdy, kto ma egzamin na prawo jazdy za sobą, nie może doczekać się dokumentu, który potwierdza, że może legalnie prowadzić samochód. Ile się czeka na prawo jazdy obecnie? Jak wyglądają procedury wydania prawka? O tym przeczytasz poniżej. Sprawdź, ile czeka się na prawo jazdy w 2021?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy nie wystarczy, żeby móc legalnie prowadzić samochód. Musisz mieć fizycznie dokument wydany przez wydział komunikacji w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Przygotowanie prawa jazdy zajmuje jednak czas ze względu na potrzebne zabezpieczenia i produkcję przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wyjaśniamy więc, ile się czeka na prawo jazdy i jakie procedury cię obowiązują.

Czytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy kat b

Procedury wydania prawa jazdy

To, jakie procedury obowiązują przy wydaniu pierwszego prawa jazdy, opisuje dokładnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231). Proces składa się z trzech etapów:

 1. Właściwy urząd musi dostać informacje o pozytywnie zdanym przez ciebie egzaminie na prawo jazdy danej kategorii. Leży to po stronie Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym zrobiłeś egzamin. WORD lub MORD wysyła stosowną informację do wydziału komunikacji. 
 2. We właściwym urzędzie lub online za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP składasz wymagane dokumenty. 
 3. Uiszczasz opłatę za wydanie prawa jazdy, która – zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem – wynosi 100,50 zł. Płacisz w urzędzie lub przelewem. W tym drugim przypadku dołącz potwierdzenie płatności do składanych dokumentów. 

Wymagane dokumenty 

Warto wiedzieć, jakie dokumenty trzeba złożyć w ramach wniosku o wydanie prawa jazdy. Ich poprawność może mieć wpływ na to, ile się czeka na prawo jazdy. Pełny pakiet dokumentów wymaganych do wydania prawka zawiera:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy do pobrania w Urzędzie lub na stronie: obywatel.gov.pl
 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, 
 • aktualne zdjęcie twarzy, na którym twarz przedstawiona jest od frontu i zajmuje 70 proc. obrazu; zdjęcie musi mieć wymiary 35 x 45 mm,
 • pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, jeśli masz mniej niż 18 lat,
 • dotychczasowe prawo jazdy, jeśli składasz wniosek o uprawnienia na kolejną kategorię pojazdów, 
 • orzeczenie psychologiczne przy wnioskach o wydanie prawa jazdy na kategorie C i wyższe.

Dokumenty składasz online przez profil zaufany ePUAP lub w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Mogą to być wydziały w urzędzie miasta na prawach powiatu, w starostwie powiatowym lub w urzędzie jednej z dzielnic Warszawy. Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo czeka się na prawo jazdy?

Sprawdź, ile kosztuje odnowienie prawa jazdy?

Ile się czeka na prawo jazdy po złożeniu dokumentów?

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile się czeka na prawo jazdy, bo nigdzie nie jest to jasno powiedziane. Jedno jest pewne – dokumentu nie dostaniesz od ręki, bo … zabezpieczenia. Średnio musisz się liczyć  z tym, że potrwa to ok. 14 dni od otrzymania przez urząd dokumentów oraz opłaty za wydanie prawa jazdy (czasem szybciej). Zdarzają się jednak sytuację, w których proces trwa znacznie dłużej. Najczęściej powodem są błędnie podane dane we wniosku lub niekompletna dokumentacja. 

Uwaga: status wydania swojego prawa jazdy możesz śledzić na stronie www.pwpw.pl. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko oraz PESEL.

Ile czeka sie na prawo jazdy w przypadku cudzioziemców? Z wydłużonym czasem oczekiwania, nawet do dwóch miesięcy, muszą się liczyć cudzoziemcy, gdy chcą wymienić zagraniczne prawko na polskie. To, ile się czeka na prawo jazdy w takim przypadku, wynika z tego, że polski urząd często weryfikuje uprawnienia do powadzenia pojazdów danej osoby. Jeśli dany kierowca pochodzi z kraju, który nie jest objęty konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, musi dodatkowo zdać egzamin teoretyczny. Co też dodatkowo wydłuża czas wydania polskiego dokumentu

PODSUMOWANIE:

 • Nie ma jednoznacznie ustalonego terminu, ile się czeka na prawo jazdy. 
 • Ile trwa wydanie prawa jazdy? Najczęściej czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi 14 dni od złożenia dokumentów i wniesienia opłaty. 
 • To, ile się czeka na prawo jazdy, zależy m.in. od poprawności złożonych dokumentów. 
 • W przypadku problemów z danymi podanymi we wniosku lub brakiem części dokumentów musisz się liczyć z wydłużeniem całego procesu. Ile trzeba czekać na prawo jazdy w takiej sytuacji? Nawet 2 miesiące. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
 • Adam pisze:

  Informacje są błędne. Nic mi nie wiadomo o o zaświadczeniu o zameldowaniu a strona którą pani podaję w celu sprawdzenia gotowości prawa jazdy jest nieaktualna.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl
Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne Brak komentarzy
Chcesz zrobić prawo jazdy na motor? W poniższym tekście znajdziesz wszystkie potrzebne informacje w tym temacie. Dowiesz się, ile kosztuje i jak wygląda kurs, kto może kierować jednośladem. Sprawdzimy też, jakie kategorie są wymagane i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl. [bee_cta_ins...
Czytaj dalej
Jazda bez prawa jazdy
Jazda bez prawa jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne Brak komentarzy
Od stycznia 2022 roku znacznie wzrosły kary za kierowanie pojazdem bez odpowiedniego prawa jazdy. Mandat, grzywna, a nawet więzienie czeka na tych, którzy będą poruszać się po drogach publicznych bez stosowanych uprawnień. Sprawdź, czym może skończyć się i ile kosztuje jazda bez prawa j...
Czytaj dalej