Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.4/5 - (11 votes)

Nie możesz się doczekać, kiedy usiądziesz za kierownicą auta albo poczujesz wiatr we włosach na swoim jednośladzie? Na szczęście jesteś już niemal na finiszu długiej drogi. Pozostaje tylko poczekać na odbiór dokumentu. Jak długo to trwa? Ile się czeka na prawo jazdy obecnie? Jak wyglądają procedury jego wydania – o tym przeczytasz poniżej. Sprawdź, ile czeka się na prawo jazdy w 2023 roku!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy nie wystarczy, żeby legalnie prowadzić samochód. Musisz mieć fizycznie dokument wydany przez wydział komunikacji w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Przygotowanie prawa jazdy trwa jednak jakiś czas ze względu na potrzebne zabezpieczenia i produkcję przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wyjaśniamy więc, ile się czeka na prawo jazdy i jakie procedury cię obowiązują.

Czytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy kat b

Procedury wydania prawa jazdy

To, jakie procedury obowiązują przy wydaniu pierwszego prawa jazdy, opisuje dokładnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231). Proces składa się z trzech etapów:

 1. Właściwy urząd musi dostać informacje o pozytywnie zdanym przez ciebie egzaminie na prawo jazdy danej kategorii. Leży to po stronie Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym zrobiłeś egzamin. WORD lub MORD wysyła stosowną informację do wydziału komunikacji.
 2. We właściwym urzędzie lub online za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP składasz wymagane dokumenty.
 3. Uiszczasz opłatę za wydanie prawa jazdy, która – zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem – wynosi 100,50 zł. Płacisz w urzędzie lub przelewem. W tym drugim przypadku dołącz potwierdzenie płatności do składanych dokumentów.

Wymagane dokumenty 

Warto wiedzieć, jakie dokumenty trzeba złożyć w ramach wniosku o wydanie prawa jazdy. Ich poprawność może mieć wpływ na to, ile się czeka na prawo jazdy. Pełny pakiet dokumentów wymaganych do wydania prawka zawiera:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy do pobrania w Urzędzie lub na stronie: obywatel.gov.pl,
 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów,
 • aktualne zdjęcie twarzy, na którym twarz przedstawiona jest od frontu i zajmuje 70 proc. obrazu; zdjęcie musi mieć wymiary 35 x 45 mm,
 • pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, jeśli masz mniej niż 18 lat,
 • dotychczasowe prawo jazdy, jeśli składasz wniosek o uprawnienia na kolejną kategorię pojazdów,
 • orzeczenie psychologiczne przy wnioskach o wydanie prawa jazdy na kategorie C i wyższe.

Dokumenty składasz online przez profil zaufany ePUAP lub w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Mogą to być wydziały w urzędzie miasta na prawach powiatu, w starostwie powiatowym lub w urzędzie jednej z dzielnic Warszawy. Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo czeka się na prawo jazdy?

 Sprawdź, ile kosztuje odnowienie prawa jazdy?

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Ile się czeka na prawo jazdy po złożeniu dokumentów?

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile się czeka na prawo jazdy, bo nigdzie nie jest to jasno powiedziane. Jedno jest pewne – dokumentu nie dostaniesz od ręki, bo … zabezpieczenia. Średnio musisz się liczyć  z tym, że potrwa to ok. 14 dni od otrzymania przez urząd dokumentów oraz opłaty za wydanie prawa jazdy (czasem szybciej). Zdarzają się jednak sytuacje, w których proces trwa znacznie dłużej. Najczęściej powodem są błędnie podane dane we wniosku lub niekompletna dokumentacja.

Uwaga: status wydania swojego prawa jazdy możesz śledzić na stronie www.pwpw.pl. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko oraz PESEL.

Ile czeka się na prawo jazdy w przypadku cudzoziemców? Z wydłużonym czasem oczekiwania, nawet do dwóch miesięcy, muszą się liczyć cudzoziemcy, gdy chcą wymienić zagraniczne prawko na polskie. To, ile się czeka na prawo jazdy w takim przypadku, wynika z tego, że polski urząd często weryfikuje uprawnienia do powadzenia pojazdów danej osoby.

Jeśli dany kierowca pochodzi z kraju, który nie jest objęty konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, musi dodatkowo zdać egzamin teoretyczny. Co też dodatkowo wydłuża czas wydania polskiego dokumentu.

PODSUMOWANIE:

 • Nie ma jednoznacznie ustalonego terminu, ile się czeka na prawo jazdy.
 • Ile trwa wydanie prawa jazdy? Najczęściej czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi 14 dni od złożenia dokumentów i wniesienia opłaty.
 • To, ile się czeka na prawo jazdy, zależy m.in. od poprawności złożonych dokumentów.
 • W przypadku problemów z danymi podanymi we wniosku lub brakiem części dokumentów musisz się liczyć z wydłużeniem całego procesu. Ile trzeba czekać na prawo jazdy w takiej sytuacji? Nawet 2 miesiące.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

 • Adam pisze:

  Informacje są błędne. Nic mi nie wiadomo o o zaświadczeniu o zameldowaniu a strona którą pani podaję w celu sprawdzenia gotowości prawa jazdy jest nieaktualna.

 • Anonim pisze:

  Czemu wydłużył się czas oczekiwania na wymianę prawa jazdy do 30 dni?

 • Jola pisze:

  Czemu wydłużył się czas oczekiwania na wymianę prawa jazdy do 30 dni?

 • Jacek pisze:

  Ten artykuł jest kompletnie niezgodny z prawdą i napisany bez sensu. Dokumenty składa się PRZED ROZPOCZECIEM KURSU a nie po zdanym egzaminie, wprowadzacie ludzi w błąd ! Po pozytywnym wyniku egzaminu nic nie trzeba wpłacać ! Drogą elektroniczną WORD wysyła info do urzędu komunikacji a ci z automatu wysyłają do druku. Cały proces można śledzić w ifo-car. Za dokument płaci się przy ODBIORZE w urzędzie do 7 dni roboczych a nie 14 + ! Kompletne bzdury są tu wypisane i nic nie jest zgodne z prawdą.

 • Kris pisze:

  Teraz czeka się 3 tygodnie od opłacenia z góry prawa jazdy w urzędzie. Nie trzymają się 7 dni, tyle trwało zanim urząd Szczecin wysłał zgłoszenie do Warszawy
  Wniosek przyjęty w urzędzie

  1. 14.09.2022 Dokument został zamówiony
  2. 20.09.2022 Złożone w urzędzie dokumenty zostały zweryfikowane. Prawo jazdy zostało zamówione w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dokument zostanie wyprodukowany w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych.
  3. done
  mamy 3.10.22 , a nadal status się nie zmienia … prawa jazdy jeszcze nie ma, choć 7 dni roboczych minęło 23.09.2022

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej