Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Kierowcy, wybierając OC dla swojego samochodu, kierują się wysokością składki. Na cenę tej polisy wpływa co prawda wiele czynników, ale jednym z najważniejszych są zniżki za bezszkodową jazdę. Co więc w sytuacji, gdy z twojej winy dojdzie do kolizji? O ile wzrośnie OC po stłuczce? Ile zniżek OC traci się po kolizji? Czy masz możliwość ustrzec się przed zwyżkami? Sprawdź, co może cię czekać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co składa się na cenę OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, którym muszą być objęte wszystkie pojazdy mechaniczne. Jego zakres jest zawsze taki sam – chroni ono sprawcę zdarzenia drogowego od odpowiedzialności finansowej za spowodowanie szkody. Jest też uregulowane prawnie w kwestii sumy gwarancyjnej czy wyłączeń. Jednak poszczególne polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zdecydowanie mogą różnić się od siebie ceną. Od czego zatem zależy kwota, jaką finalnie zapłacimy za polisę OC?

Otóż składa się na nią kilka czynników:

  • parametry samochodu np. marka i model oraz pojemność silnika
  • miejsce zamieszkania
  • wiek i płeć
  • czas posiadania prawa jazdy
  • zniżki za bezszkodową jazdę.

Zwłaszcza to, że przez kilka lat z rzędu jeździsz bezpiecznie i nie jesteś sprawcą żadnego wypadku ani kolizji, ma największy wpływ na wysokość składki OC. Dowiedz się więc, w jaki sposób naliczane są zniżki i o ile wzrośnie OC po szkodzie.

W jaki sposób ubezpieczyciele naliczają zniżki?    

Nie ma jednej niezmiennej zasady. Teoretycznie kwestia wydaje się prosta – im dłużej jeździsz bezszkodowo, tym większy procent zniżek zyskujesz. Za każdy rok bezpiecznego prowadzenia samochodu powinieneś zyskać 10% zniżki, więc po 6 latach maksymalne 60%. Jednak w praktyce okazuje się, że tak naprawdę nie istnieją odgórne zasady wyliczania zniżek i każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tego indywidualnie. Oznacza to, że przypadku różnych firm uzyskasz maksymalne zniżki po różnym czasie.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu

Utrata zniżek OC

Składka OC z pakietem maksymalnych zniżek staje się całkiem przyjazna dla portfela. Tym bardziej bolesna okazuje się sytuacja, kiedy stajesz się sprawcą kolizji lub wypadku, a zdarzyć się to może każdemu. W takim razie warto dowiedzieć się konkretnie, ile zniżek OC traci się po kolizji. Utrata zniżek OC po kolizji to w przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych zwyżka 10% za szkodę powstałą z winy kierowcy. Jednak okazuje się część firm z powodu szkody zwiększa składkę OC w przyszłym roku o 20%, a niektóre nawet o 30%. Zasada ta nazywa się bonus-malus.

Zgodnie z nią ubezpieczyciele klasyfikują klientów na podstawie dotychczasowych szkód do odpowiedniej taryfy. Trzeba przyznać, że wizja takiej zwyżki OC robi wrażenie. Tym bardziej, że im większe zniżki wypracowałeś, tym mocniej uderzy cię po portfelu podniesienie składki za ubezpieczenie czyli utrata zniżek OC.

O ile wzrośnie OC po stłuczce?

Warto zadać sobie teraz ważne pytania. Przede wszystkim, o ile wzrośnie OC po szkodzie? To zależy od tabeli procentowej, którą ustala konkretny ubezpieczyciel. A drugie pytanie brzmi, czy istnieje zależność pomiędzy tym, kiedy doszło do szkody lub do ilu szkód doszło z twojej winy? Jak najbardziej. Oczywiście największy wpływ na zwiększenie składki za OC ma fakt, czy do kolizji doszło w czasie trwania ostatniej polisy. Następna umowa zostanie już zawarta z odpowiednią dla danego ubezpieczyciela zwyżką.

Z kolei w przypadku osoby, która w ostatnim okresie ubezpieczeniowym spowodowała aż dwie szkody, najtańsze OC to suma ponad 900 zł. Jeśli do szkody doszło wcześniej, kierowca powoli odzyskuje zniżki. Kiedy może odzyskać poprzedni status? Zniżki OC po kolizji wrócą do wcześniejszego poziomu po 3 kolejnych latach bezszkodowej jazdy.

Na jak długo traci się zniżki po kolizji?

Jak już wiadomo po każdej kolizji, kierowca może z czasem odzyskać zniżki, które już wcześniej wypracował podczas trwania swojej historii ubezpieczeniowej. W takim razie na jak długo traci się zniżki po kolizji? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, do ilu zdarzeń doszło w trakcie trwania konkretnej umowy ubezpieczeniowej i jaka była ich skala. Jednak biorąc pod uwagę statystycznego właściciela samochodu, który spowodował szkodę, to już po 3 latach jest on w stanie wrócić do poprzedniego stanu zniżek. Oczywiście pod warunkiem, że przez ten czas nie zdarzyła się kolejna szkoda i nie przerwała procesu odzyskiwania zniżek na OC.

Czy to znaczy, że po 3 latach i odzyskaniu zniżek zapłacisz za polisę identyczną sumę, którą płaciłeś za składkę OC, zanim przydarzyła ci się utrata zniżek OC? Niekoniecznie. Co prawda ilość zniżek wróci do poprzedniego stanu, ale przez ten czas rynek ubezpieczeń może zanotować ogólną tendencję do zwyżek lub zniżek poziomu cen. Dlatego sama cena składki u tego samego ubezpieczyciela może się wahać w nieznacznym zakresie.

Czy po kolizji traci się zniżki na wszystkie samochody?

Zasada – jeden kierowca, jeden samochód plus spowodowana kolizja równa się zwyżka OC -jest zrozumiała. A co w przypadku, gdy kierowca opłaca OC na dwa lub więcej samochodów? Takie sytuacje przecież zdarzają się relatywnie często. Młodzi kierowcy zmuszeni płacić średnio ok. 1500 zł za polisę, proszą o pomoc rodziców lub dziadków, by z współwłaścicielem korzystać z jego zniżek. Ale kij ma dwa końce. Jeśli niedoświadczony kierowca spowoduje kolizję, zniżki traci także współwłaściciel samochodu.

Podobnie dzieje się także, gdy ktoś jest posiadaczem więcej niż jednego auta, które są na niego zarejestrowane. Jeśli jadąc jednym z nich, spowoduje szkodę, straci także zniżki na pozostałe samochody.

Jak się ustrzec przed wzrostem ceny OC?

Istnieje jednak prosty sposób na to, by ustrzec się przed wzrostem ceny polisy OC. Aby zachować swoje zniżki, warto dodatkowo wykupić u swojego ubezpieczyciela tzw. ochronę od utraty zniżek. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku kierowców, którzy mają maksymalny procent zniżek. Coraz więcej firm ma tę możliwość w swojej ofercie. Dzięki temu kierowca, który do tej pory jeździł bezszkodowo, otrzyma odszkodowanie i jednocześnie zachowa procent zniżki, ale tylko w przypadku jednej szkody w trwania czasie polisy. Jednak zasada ta obowiązuje tylko w przypadku lojalności wobec ubezpieczyciela.

Pozostać u tego samego ubezpieczyciela, czy szukać nowego?

Wszystko zależy oczywiście od sytuacji i indywidualnego przypadku. Jeśli jesteś sprawcą szkody i po spowodowaniu zdarzenia drogowego powinieneś stracić wszystkie zniżki masz prawo zmienić ubezpieczyciela po zakończeniu trwania umowy. Czy w takim razie warto postawić na lojalność, czy jednak wybrać inne towarzystwo ubezpieczeniowe. To także zależy od sytuacji.

Jeśli wykupiłeś ochronę zniżek, lojalność się opłaca. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego i zniżki na OC trzeba wypracowywać od początku od następnego okresu ubezpieczeniowego, warto przemyśleć sprawę. Na rynku ubezpieczeń dostępne są oferty, które dopasowują się do oczekiwań różnych grup klientów. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na bardzo szybki tryb odbudowania poziomu zniżek po ich utracie. Dlatego następną umowę OC możesz śmiało podpisać z takim towarzystwem ubezpieczeniowym, które proponuje najbardziej korzystne warunki w kwestii odzyskania zniżek.

PODSUMOWANIE:

  • Cena OC zależy od wielu czynników, w tym od bezszkodowej jazdy.
  • Zniżki i zwyżki OC obliczane są indywidualnie przez poszczególnych ubezpieczycieli na zasadzie bonus-malus.
  • Za rok bezszkodowej jazdy najczęściej otrzymujemy 10% zniżki.
  • Po szkodzie OC może w zależności od ubezpieczyciela wzrosnąć o 10, 20 lub nawet 30%.
  • Po spowodowaniu szkody kierowca już po 3 latach bezszkodowej jazdy może wrócić do poprzedniego poziomu zniżek na OC.
  • Jeśli kierowca spowoduje szkodę, traci zniżki na wszystkie samochody, których jest właścicielem.
  • Warto wykupić ochronę zniżek u swojego ubezpieczyciela, by zachować zniżki w razie jednorazowego spowodowania szkody.\
  • Po utracie zniżek warto poszukać ubezpieczyciela, który najszybciej przyzna je z powrotem kierowcy po spowodowaniu szkody.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej