11/05/2020 18 grudnia, 2020 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Kierowcy, wybierając OC dla swojego samochodu, kierują się wysokością składki. Na cenę tej polisy wpływa co prawda wiele czynników, ale jednym z najważniejszych są zniżki za bezszkodową jazdę. Co więc w sytuacji, gdy z twojej winy dojdzie do kolizji? O ile wzrośnie OC po stłuczce? Czy masz możliwość ustrzec się przed zwyżkami? Sprawdź, co może cię czekać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co składa się na cenę OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, którym muszą być objęte wszystkie pojazdy mechaniczne. Jego zakres jest zawsze taki sam – chroni ono sprawcę zdarzenia drogowego od odpowiedzialności finansowej. Jest też uregulowane prawnie w kwestii sumy gwarancyjnej czy wyłączeń, ale zdecydowanie może różnić się ceną. Od czego zależy kwota, jaką zapłacimy za polisę OC?

Otóż składa się na nią kilka czynników:

 • parametry samochodu np. marka i model oraz pojemność silnika
 • miejsce zamieszkania
 • wiek i płeć 
 • czas posiadania prawa jazdy
 • zniżki za bezszkodową jazdę.

Zwłaszcza to, że przez kilka lat z rzędu jeździsz bezpiecznie i nie jesteś sprawcą żadnego wypadku ani kolizji, ma największy wpływ na wysokość składki OC. Dowiedz się więc, w jaki sposób naliczane są zniżki. 

W jaki sposób ubezpieczyciele naliczają zniżki?    

Nie ma jednej niezmiennej zasady. Teoretycznie kwestia wydaje się prosta – im dłużej jeździsz bezszkodowo, tym większy procent zniżek zyskujesz. Za każdy rok bezpiecznego prowadzenia samochodu powinieneś zyskać 10% zniżki, więc po 6 latach maksymalne 60%. Jednak w praktyce okazuje się, że tak naprawdę nie istnieją odgórne zasady wyliczania zniżek i każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tego indywidualnie. Oznacza to, że przypadku różnych firm uzyskasz maksymalne zniżki po różnym czasie.

Konkrety? Oto kilka przykładów, po ilu latach otrzymasz zniżki OC:  

 • MTU – już po 3 latach 
 • You Can Drive, Generali – 5 lat 
 • Aviva, Link4, Proama – 6 lat 
 • Benefia – 7 lat 
 • Axa – 8 lat  
 • Gothaer – 10 lat.

Utrata zniżek OC

Składka OC z pakietem maksymalnych zniżek staje się całkiem przyjazna dla portfela. Tym bardziej bolesna okazuje się sytuacja, kiedy stajesz się sprawcą kolizji lub wypadku, a zdarzyć się to może każdemu. Utrata zniżek OC po kolizji to w przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych np. Aviva, Gothaer, Benefia, Link4, You Can Drive zwyżka 10% za szkodę powstałą z winy kierowcy. Jednak okazuje się część firm z powodu szkody zwiększa składkę OC w przyszłym roku o 20% – Axa, Allianz, a niektóre nawet o 30% – np. Generali czy Proama. Zasada ta nazywa się bonus-malus. Zgodnie z nią ubezpieczyciele klasyfikują klientów na podstawie dotychczasowych szkód do odpowiedniej taryfy. Trzeba przyznać, że wizja takiej zwyżki OC robi wrażenie. Tym bardziej, że im większe zniżki wypracowałeś, tym mocniej uderzy cię po portfelu podniesienie składki za ubezpieczenie. 

O ile wzrośnie OC po stłuczce

Czy istnieje zależność pomiędzy tym, kiedy doszło do szkody lub do ilu szkód doszło z twojej winy? Jak najbardziej. Oczywiście największy wpływ na zwiększenie składki za OC ma fakt, czy do kolizji doszło w czasie trwania ostatniej polisy. Następna umowa zostanie już zawarta z odpowiednią dla danego ubezpieczyciela zwyżką.

Z kolei w przypadku osoby, która w ostatnim okresie ubezpieczeniowym spowodowała aż dwie szkody, najtańsze OC to suma ponad 900 zł. Jeśli do szkody doszło wcześniej, kierowca powoli odzyskuje zniżki. Kiedy może odzyskać poprzedni status? Zniżki OC po kolizji wrócą do wcześniejszego poziomu po 3 kolejnych latach bezszkodowej jazdy.

Utrata zniżek OC – kilka samochodów

Zasada – jeden kierowca, jeden samochód plus spowodowana kolizja równa się zwyżka OC -jest zrozumiała. A co w przypadku, gdy kierowca opłaca OC na dwa lub więcej samochodów? Takie sytuacje przecież zdarzają się relatywnie często. Młodzi kierowcy zmuszeni płacić średnio ok. 1500 zł za polisę, proszą o pomoc rodziców lub dziadków, by z współwłaścicielem korzystać z jego zniżek. Ale kij ma dwa końce. Jeśli niedoświadczony kierowca spowoduje kolizję, zniżki traci także współwłaściciel samochodu. 

Podobnie dzieje się także, gdy ktoś jest posiadaczem więcej niż jednego auta, które są na niego zarejestrowane. Jeśli jadąc jednym z nich, spowoduje szkodę, straci także zniżki na pozostałe samochody. 

Jak się ustrzec przed wzrostem ceny OC?

Istnieje jednak prosty sposób na to, by ustrzec się przed wzrostem ceny polisy OC. Aby zachować swoje zniżki, warto dodatkowo wykupić u swojego ubezpieczyciela tzw. ochronę od utraty zniżek. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku kierowców, którzy mają maksymalny procent zniżek. Coraz więcej firm ma tę możliwość w swojej ofercie. Dzięki temu kierowca, który do tej pory jeździł bezszkodowo, otrzyma odszkodowanie i jednocześnie zachowa procent zniżki, ale tylko w przypadku jednej szkody w trwania czasie polisy. Jednak zasada ta obowiązuje tylko w przypadku lojalności wobec ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE:

 • Cena OC zależy od wielu czynników, w tym od bezszkodowej jazdy.
 • Zniżki i zwyżki OC obliczane są indywidualnie przez poszczególnych ubezpieczycieli na zasadzie bonus-malus.
 • Za rok bezszkodowej jazdy najczęściej otrzymujemy 10% zniżki.
 • Po szkodzie OC może w zależności od ubezpieczyciela wzrosnąć o 10, 20 lub nawet 30%.
 • Jeśli kierowca spowoduje szkodę, traci zniżki na wszystkie samochody, których jest właścicielem.

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.