Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 20.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 13 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie OC może być znaczącym wydatkiem. W przypadku kierowców młodych nie mających jeszcze zniżek, może dojść do paradoksalnej sytuacji, gdy roczna cena polisy jest porównywalna z ceną zakupu używanego samochodu. Z drugiej strony jesteśmy cały czas bombardowani ofertami kupna różnych dóbr na raty. Czy to samo dotyczy ubezpieczenia? Czy możemy kupić tanie OC na raty? Czy ubezpieczenie samochodu na raty jest opłacalne? Co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które powinien mieć każdy zarejestrowany pojazd. Od tej reguły nie ma absolutnie żadnego wyjątku. Może się jednak zdarzyć, że cena takiej polisy, w przypadku niektórych kierowców okaże się zaporowa. Ubezpieczyciele wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, oferując im kupno ubezpieczenia na raty. Jak to działa i czy zakup OC na raty to korzystne rozwiązanie? Czy płatność tego rodzaju składki OC jest opłacalna? Czy każdy kierowca może rozłożyć OC na raty?

Ubezpieczenie OC – kiedy zaczyna się odpowiedzialność towarzystwa?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Prawo dopuszcza jednak możliwość wykupienia OC krótkoterminowego, jednak przywilej ten jest zarezerwowany dla kilku ściśle określonych sytuacji. Podpisanie klasycznej umowy ubezpieczenia gwarantuje więc nieprzerwaną ochronę przez rok. Odpowiedzialność ubezpieczeniowa towarzystwa rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i opłacenia składki ubezpieczeniowej.

Czytaj także: OC na raty

A jak to jest w przypadku OC na raty? Wówczas, ochrona ubezpieczeniowa zaczyna działać po opłaceniu pierwszej raty. Oznacza to, że jeśli podpiszemy umowę ubezpieczeniową z towarzystwem, ale nie uiścimy wpłaty, chociażby pierwszej raty, w przypadku jakiejkolwiek szkody, będziemy musieli pokryć jej koszty z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OC na raty – od czego zależy cena polisy?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu różnych czynników. Ubezpieczyciel, podczas wyliczenia składki OC, weźmie pod uwagę szereg czynników związanych z samym pojazdem, ale także tych związanych z kierowcą. Znaczenie będzie miał tutaj model i marka samochodu, rok produkcji czy pojemność silnika. Spore znaczenie ma także wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, miejsce zamieszkania, czy chociażby jego historia ubezpieczeniowa. Te wszystkie czynniki wpływają na wysokość składki.

W przypadku niektórych kierowców, szczególnie młodych i niedoświadczonych, składka ubezpieczeniowa może okazać się naprawdę zaporowa, dlatego wolą oni rozłożyć płatność za składkę OC na raty. Cena OC w przypadku młodych nie spada zazwyczaj poniżej tysiąca złotych, a często wynosi nawet kilkukrotność ceny OC dla doświadczonego fana motoryzacji.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kierowców, którzy dorobili się na swoim koncie jakiejś szkody, w związku z czym nie mogą liczyć na zniżki OC. Wielu kierowców zastanawia się, czy można OC zapłacić na raty. Na rozbicie składki OC zazwyczaj decydują się kierowcy, dla których płatność jednorazowa jest niemożliwa z powodu ich sytuacji finansowej. W przypadku zakupu polisy jednorazowej należy liczyć się z kosztem nawet tysiąca złotych za zakup obowiązkowego OC.

Gdy jednorazowe OC to zbyt duży wydatek, warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zapytać, czy istnieje możliwość, aby płatność za OC została rozłożona na raty.

To właśnie dlatego, w przypadku tradycyjnych, jednorazowych płatności, cena OC chociażby dla młodego kierowcy może być czynnikiem uniemożliwiającym zakup polisy. Co w takiej sytuacji ma zrobić kierowca, który nie może pozwolić sobie na opłacenie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy ma ryzykować i próbować swojego szczęścia, poruszając się bez ważnego ubezpieczenia? To niosłoby za sobą kolejne poważne konsekwencje, z których kara za brak ubezpieczenia byłaby jedną z najmniej dotkliwych.

W takiej sytuacji niezłym rozwiązaniem wydaje się to oferowane przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Mowa tutaj o OC na raty. Możesz rozłożyć płatność na raty, tylko czy ratalna płatność za ubezpieczenie ma rzeczywiście same plusy, czy to właśnie płatność jednorazowa jest bardziej opłacalna? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie? W jakim przypadku warto rozłożyć OC na raty? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę ubezpieczenia?

OC na raty – ryzyko dla ubezpieczyciela

Na początek trzeba zaznaczyć, że płatność składek na raty wiąże się ze sporym ryzykiem dla samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego nie jest to powszechne i często oferowane rozwiązanie. Warto wiedzieć, że polisa ubezpieczeniowa obowiązuje od momentu uiszczenia pierwszej raty i nie przestaje działać nawet wtedy, gdy klient spóźnia się z płatnościami. Jeśli kierowca nie jest w stanie pokryć kosztów jednorazowego ubezpieczenia, może zdecydować się na płatność ratalną.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, ochrona ubezpieczeniowa trwa do ostatniego dnia umowy i nie ma znaczenia, ile składek opłacił klient. Oznacza to, że nawet jeśli druga i kolejna rata nie zostanie opłacona, ochrona ubezpieczeniowa nadal działa. Towarzystwo nie ma możliwości wypowiedzenia takiej umowy wcześniej i w razie wypadku z winy swojego klienta musi pokryć wszystkie niezbędne koszty w takim samym stopniu, jakby polisa była całkowicie opłacona.

Ubezpieczenie OC na raty

Dla kierowców to bardzo dobra wiadomość, dla firmy ubezpieczeniowej już mniej. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe muszą w jakikolwiek sposób zabezpieczyć się na taką okoliczność. W związku z wysokim ryzykiem w przypadku OC na raty nie możemy liczyć na „raty 0%“ czy inne podobne promocje, jak w przypadku zakupu na przykład telewizora.

Ubezpieczenie OC na raty to usługa, którą firmy niechętnie wprowadzają. Co więcej – częściej spotkamy się z zachętami dotyczącymi jednorazowej płatności za polisę, co nieraz bywa nagradzane dodatkowymi rabatami.

Dlaczego w takim razie firmy oferują mimo wszystko OC na raty? Odpowiedź jest prosta – klienci tego poszukują i chętnie z takiej możliwości korzystają. Ten sam mechanizm może sprawić, że cena polis OC na raty, dzięki konkurencji na rynku, będzie w przyszłości jednak spadać.

Jak znaleźć tanie OC na raty?

W przypadku płatności jednorazowej sprawa wydaje się być nieco łatwiejsza. Do wyboru mamy wizytę w stacjonarnym punkcie u agenta, automatyczne przedłużenie polisy czy szukanie jej na własną rękę dzięki narzędziom, jakie oferuje nam świat wirtualny. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC, wpisać kilka niezbędnych danych, by po chwili otrzymać spersonalizowaną ofertę. A jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia OC na raty? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę umowy OC?

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i szukać. Różne firmy ubezpieczeniowe mogą mieć bardzo różną politykę, jeśli chodzi o sprzedaż polis OC na raty. Nie każde towarzystwo będzie miało też taką opcję w swojej ofercie. Jedno, na co trzeba się przygotować, decydując się na ratalną spłatę polisy to przede wszystkim wyższa cena końcowa za zakup OC. Co to oznacza? Ubezpieczenie auta na raty nigdy nie będzie tańsze niż w przypadku jednorazowej płatności.

To, ile będziemy musieli dopłacić, może się znacząco różnić w różnych towarzystwach, dlatego trzeba uważnie przejrzeć i przeanalizować dostępne na rynku oferty.

Co więcej? Końcowa cena ubezpieczenia zależy też od ilości rat. Większość firm oferuje OC w postaci dwóch płatności. To zdecydowanie najpowszechniejsza na rynku propozycja. Można też znaleźć OC na 4 raty. Możemy jednak zauważyć jedną uniwersalną zasadę – im więcej rat, tym większe ryzyko dla firmy.

Co za tym idzie – wyższa cena końcowa. Wniosek? Ostatecznie, za OC na raty zapłacimy zdecydowanie więcej niż za polisę, która zostałaby opłacona jednorazowo. To, czy kierowca wybierze raty półroczne, czy zdecyduje się na rozłożenie składki na maksymalną liczbę rat, zależy od samego kierowcy oraz od jego sytuacji finansowej.

Maksymalna liczba rat. Ubezpieczenie OC na 12 rat – czy to możliwe?

Wspomnieliśmy już, że najpopularniejszą opcją OC na raty jest płatność w dwóch ratach. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na opłacenie polisy z góry, pod kątem finansowym będzie to zdecydowanie najbardziej opłacalne rozwiązanie. Niekiedy jednak i to może okazać się zbyt dużym wydatkiem dla naszego budżetu.

Warto więc wiedzieć, że niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie z płatnością co miesiąc. Co prawda, nie ma takich ofert wiele i wybór może być tutaj bardzo ograniczony. Firmy ubezpieczeniowe unikają takiej formy zakupu lub oferują tylko wybranym klientom. Skąd taka ostrożność? Czy każdy kierowca może rozłożyć składkę OC na raty? Czy taki podział składki jest opłacalny? Kto najczęściej decyduje się na płatność składki podzieloną na 12 rat?

Wpłacenie pierwszej, nawet niewielkiej raty, rozpoczyna okres obowiązywania ubezpieczenia, które musi gwarantować ochronę przez cały okres trwania polisy. Nawet jeśli klient będzie zalegał z płatnością kilku kolejnych rat, ubezpieczyciel nie może wymówić mu ochrony, która będzie trwała aż do końca polisy.

Na taką okoliczność musi się więc zabezpieczyć, stosując niekiedy całkiem wysoki procent. To właśnie dlatego, opcja OC z comiesięczną płatnością jest obwarowana najwyższymi odsetkami, a w efekcie jest o wiele droższa od klasycznego ubezpieczenia OC opłaconego jedną wpłatą.

Choć niewiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje taki rodzaj płatności składek, to wciąż jest wielu kierowców, dla których płatność niskich, lecz częstszych składek, mimo wysokiego oprocentowania, to jedyna możliwa opcja.

Ubezpieczenie auta na raty a brak płatności za polisę – kiedy wygasa ochrona?

Faktem jest, że ubezpieczyciel nie może nam wypowiedzieć umowy. Nawet jeśli będziemy zalegali z płatnością, a nawet w przypadku zdarzenia, polisa będzie musiała pokryć koszty szkód. Nie oznacza to jednak, że w związku z naszymi zaległościami pozostaniemy bezkarni. Ubezpieczyciel zawsze będzie dochodził swoich należności. W takim przypadku możemy spodziewać się listów ponaglających i telefonów, a także musimy liczyć się z nałożeniem na nas odsetek karnych.

To jednak nie wszystko! Kolejną konsekwencją może być wpis do ewidencji dłużników, a na końcu egzekucja komornicza. Efekt? Polisa, która będzie miała jakiekolwiek zadłużenie z płatnością, nie zostanie przedłużona o kolejny rok, a inne towarzystwa ubezpieczeniowe będą wiedzieć, jakim klientem jesteśmy. Z brakiem automatycznego przedłużenia polisy może wiązać się jeszcze jedna konsekwencja…

Jeśli przegapimy moment końca umowy i nie zadbamy o zawarcie nowego ubezpieczenia, na naszym koncie kierowcy zostanie odnotowana przerwa w ubezpieczeniu. Co najważniejsze, nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC oznacza wysoką karę za brak OC od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a jazda bez ważnej polisy to mandat. Warto też wiedzieć, że brak ubezpieczenia komunikacyjnego wyjdzie na jaw prędzej czy później. Zazwyczaj lukę w ubezpieczeniu namierza UFG, a wszystko to odbywa się nawet bez bezpośredniego udziału kierowcy. Nie warto więc ryzykować i warto dopilnować ciągłości ubezpieczenia. Zakup ubezpieczenia na raty wiążę się więc z dużą odpowiedzialnością dla wszystkich posiadaczy aut.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że w przypadku niepłacenia składek OC na raty możemy mieć w przyszłości problem z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia w ogóle, a co za tym idzie, nie będziemy mogli w legalny sposób poruszać się samochodem po publicznych drogach. Jest to zdecydowanie ekstremalny przypadek, ale niestety zawsze może się zdarzyć.

OC na raty – czy warto?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to wydatek, który każdy właściciel samochodu musi ponieść i nie ma od tego żadnych wyjątków. Możemy szukać sposobów na to, by ubezpieczenie OC było jak najtańsze, możemy rozpatrywać opcje różnych ubezpieczycieli, korzystać z rabatów i cieszyć się potencjalnymi zniżkami. Każdy kierowca życzyłby sobie, by koszt OC był dla niego jak najniższy. Nie ma co ukrywać, że najbardziej opłacalny jest zakup ubezpieczenia OC z jednorazową płatnością.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, możemy rozpatrywać opcję ubezpieczenia z płatnością na raty. Tutaj musimy się jednak liczyć z tym, że każda rata wiąże się z dodatkowym oprocentowaniem, co w efekcie znacznie podnosi końcową cenę takiej polisy. Niemniej, szczególnie dla młodych kierowców, którzy być może stawiają dopiero pierwsze kroki w pracy zawodowej, możliwość rozłożenia płatności na raty może być tak naprawdę jedynym rozwiązaniem. Zanim jednak się na to zdecydują, mogą rozważyć sposoby na obniżenie kosztów polisy.

Sposoby na tańsze OC – jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Najtańsze OC na raty

Temat obniżenia kosztów ubezpieczenia OC jest żywy wśród wszystkich kierowców. Najbardziej interesujący będzie jednak w grupie młodych i niedoświadczonych, którym za OC zazwyczaj przychodzi zapłacić najwięcej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na tańsze OC jest bez wątpienia współwłasność auta i dopisanie do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczonego kierowcę z wypracowanymi zniżkami.

Wybór samochodu z mniejszym silnikiem czy zarejestrowanie go w mniejszej miejscowości – to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę polisy. Warto jednak zapoznać się z możliwymi rabatami proponowanymi przez ubezpieczycieli, a przede wszystkim jeździć bezpiecznie – latami bezszkodowej jazdy możemy zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze.

PODSUMOWANIE: 

  • Właściciele samochodów, dla których jednorazowa płatność za ubezpieczenie jest zbyt dużym wydatkiem, mają możliwość rozłożenia płatności na raty.
  • Końcowa cena ubezpieczenia OC na raty będzie zawsze zdecydowanie wyższa niż cena polisy wyniku jednorazowej płatności.
  • Odpowiedzialność ubezpieczeniowa towarzystwa rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i wpłacenia pierwszej raty.
  • W przypadku braku płatności kolejnej składki, ubezpieczenie nie wygasa. Towarzystwo musi zapewnić ochronę do ostatniego dnia trwania polisy.
  • Zaległości w spłacie rat mogą skutkować listami ponaglającymi, a także nałożeniem odsetek karnych. Kolejną konsekwencją może być wpis do ewidencji dłużników i egzekucja komornicza.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej