23/04/2020 15 maja, 2020 Komunikacyjne

Coraz częściej po naszych drogach jeżdżą samochody z rzucającą się w oczy żółtą rejestracją z tyłu. To nasi rodacy pracujący na Wyspach spędzają urlop w rodzinnych stronach. Angielskie auta są też ostatnio chętnie sprowadzane na stałe, ponieważ kuszą atrakcyjnymi cenami. Jak wygląda kwestia OC i ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika? Poznaj szczegóły. 

Angliki w Polsce 

Czy samochody sprowadzone z Anglii mogą jeździć po polskich drogach? Jeszcze do niedawna takie auto było bardzo kłopotliwe. Anglik mógł zostać zarejestrowany w naszym kraju tylko pod warunkiem, że miał kierownicę przełożoną na lewą stronę. Dopiero od 2015 roku prawo się zmieniło i w Polsce można zarejestrować także pojazdy z kierownicą po prawej stronie.  

Korzystne ceny 

Wielu Polaków na stałe lub czasowo wiąże się ostatnio z Wielką Brytanią. Na miejscu kupują samochody, a zważywszy na spory procent powrotów związanych z brexitem, część osób decyduje się na przyjazd do Polski razem z autem. Inny logiczny powód, dla którego Polacy chętnie wybierają samochód sprowadzony z Anglii, to jego niska cena. Dla porównania zestawimy ceny tego samego modelu sprowadzonego z Wysp oraz z Niemiec:

 • Opel Astra rok produkcji 2018 w dieslu to koszt 32 500 zł, a sprowadzony z Niemiec 59 900 zł.
 • Volvo V60 z roku 2012 diesel to odpowiednio koszt za „anglika” 14 500 zł lub 42 500 zł za model z kierownicą po lewej stronie. 

Czy na pewno jest tak tanio? 

Auta z Anglii są na pierwszy rzut oka prawdziwą okazją. To samo auto sprowadzone z Wysp potrafi być tańsze o kilka lub kilkanaście, a nawet w skrajnych przypadkach o kilkadziesiąt tysięcy złotych od auta sprowadzonego z kontynentu. Na pewno więc sam zakup jest korzystny, jednak na dalszym etapie pojawiają się spore wydatki.

 • dostosowanie auta z Anglii przed rejestracją do ruchu w Polsce, które polega na zmianie przednich reflektorów, świateł przeciwmgłowych, lusterek zewnętrznych i licznika, by wskazywał kilometry – koszt od 800-2000 zł
 • przełożenie kierownicy, jeśli ktoś nie decyduje się na jazdę oryginalnym anglikiem – od 1500 zł w górę 
 • opłacenie OC, którego cena bywa nawet o 300% wyższa niż ubezpieczenie auta z kierownicą po lewej stronie.

Ubezpieczenie OC anglika

Omawiając ubezpieczenie anglika, mamy na myśli oczywiście samochody z kierownicą po prawej stronie. Okazuje się niestety, że polisa dla tego typu samochodów zazwyczaj jest o wiele droższa, a cena potrafi być nawet do trzech razy wyższa od tego samego modelu przystosowanego do jazdy po naszych drogach. Dlaczego tak jest? Wyliczając ubezpieczenie OC anglika w Polsce, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na cenę OC.

Są to oczywiście:  

 • model, pojemność silnika i rocznik samochodu 
 • miejsce zamieszkania kierowcy 
 • czas posiadania prawa jazdy
 • historia ubezpieczeniowa kierowcy i wypracowane przez niego zniżki.

Młody kierowca w samochodzie z dużym silnikiem zawsze zapłaci więcej. Jednak kluczowym elementem ceny OC za anglika będzie obecność kierownicy po prawej stronie. Dlaczego? Otóż to kwestia bezpieczeństwa i zwiększonego ryzyka kolizji na drodze. Polski kierowca przyzwyczajony do jazdy tradycyjnym autem będzie miał trudności w prowadzeniu anglika, określaniu odległości i problemy z widocznością. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika?

Jak już wiadomo ubezpieczenie auta z kierownicą po prawej stronie potrafi być nawet kilka razy droższe. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce, czyli na przykładach konkretnych modeli samochodów w wersji tradycyjnej oraz w przypadku anglika.

 

Model  OC tradycyjnego modelu – cena  OC anglika – cena
Renault Clio (1,5 l)
2015 rok

614 zł

887 zł

Honda Civic (1,9 l) 2009 rok

542 zł

823 zł

Ford Focus (2,0 l) 

2015 rok

841 zł

1284 zł

BMW F10 (2,0 l)

2012 rok

742 zł

2983 zł

Audi A6 (2,0 l) 

2010 rok

862 zł

2976 zł

Jak widać, za OC dla anglika możesz zapłacić nawet do 300% więcej, więc nad decyzją o zakupie auta z Wysp trzeba się naprawdę poważnie zastanowić. 

Gdzie szukać OC dla anglika?

Przed zakupem samochodu z kierownicą po prawej stronie warto przeprowadzić symulację, ile zapłacimy za jego ubezpieczenie. A tanio nie będzie, ponieważ średnia cena za OC za anglika to ok. 1400 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż za ubezpieczenie tradycyjnego samochodu. Zdarzają się jednak oferty, które są trzy razy wyższe i oscylują wokół 3 tysięcy zł. Najłatwiej oczywiście znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia w Internecie. 

PODSUMOWANIE:

 • Od 2015 roku w Polsce dopuszczone są do ruchu samochody z Anglii z kierownicą po prawej stronie. 
 • Auto z Anglii jest tańsze, ale aby nim jeździć, trzeba wprowadzić w nim kilka zmian.
 • Ubezpieczenie OC dla anglika jest do 3 razy droższe niż w przypadku tradycyjnego samochodu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
 • Średnia cena za OC dla samochodu z Wysp to ok. 1400 zł.
Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.