Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 02.03.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.4/5 - (9 votes)

Stale powiększa się grono osób, które kupuje dodatkowe ubezpieczenie dla swojego czworonoga. Sukcesywnie rozwija się też oferta towarzystw w tym zakresie. Jak ubezpieczyć psa? Gdzie to zrobić? Co daje ubezpieczenie psa i ile kosztuje? O tym między innymi piszemy w naszym poradniku.

Ubezpieczenie psa – dla kogo?

Ubezpieczenie psa

Zgodnie z ubiegłorocznymi danymi GFK Polacy mają 8 mln psów. Średnio co piąty z nas ma tego czworonoga. Przez ostatnie lata zmienił się też nasz stosunek do psów jako zwierząt domowych. Coraz lepiej dbamy o swoje czworonogi i coraz bardziej zwracamy uwagę na ich potrzeby. Zaczynamy traktować małych domowników jak członków najbliższej rodziny.

Czytaj także: Jak przewozić psa w samochodzie

W podobny sposób właścicieli psów też zabezpieczyć ich zdrowie. Na rosnącą świadomość właścicieli w zakresie ochrony czworonogów zwrócili też uwagę ubezpieczyciele. W konsekwencji rozszerzają swoje oferty o ubezpieczenie dla naszego psa. Tym bardziej że ze względu na dość znaczne koszty usług weterynaryjnych, dobra polisa dla zwierząt jest znaczącą ulgą dla kieszeni.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć psa?

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych ma swojej ofercie ubezpieczenie zwierząt domowych, w tym także i psa. Najczęściej jest ono uzupełnieniem większego pakietu, np. ubezpieczenia mieszkania, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia zdrowotnego.

W pakietach komunikacyjnych zdarzają się też ubezpieczenia dodatkowe obejmujące zwierzęta.

Ubezpieczenie pupila może też być produktem dedykowanym. Polisy dodane do innych pakietów na pewno są łatwiejsze do kupienia i często tańsze. Jednak mają swoje ograniczenia zarówno na poziomie zakresu, jak i sumy ubezpieczenia. Ochrona psa w ramach dodatkowej usługi może nie obejmować części czworonogów z powodu rasy, wieku lub wagi.

Co może zawierać ubezpieczenie psa?

Dedykowane ubezpieczenie dla pupila obejmuje koszty leczenia w dwóch sytuacjach:

  • w przypadku niespodziewanej choroby np. biegunka, kaszel, babeszjoza, nowotwór,
  • w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. złamania lub rozcięcia łapy, zerwanego więzadła, pogryzienia przez psa.

Ważne: wszystkie zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie psa są wypisane w OWU danego ubezpieczenia.

Tak samo, jak w przypadku innych polis, także i to ubezpieczenie może występować w kilku wariantach. Do wyboru mamy też sumę ubezpieczenia – zwykle towarzystwo proponuje przynajmniej dwie opcje kwot, do jakich będzie udzielane świadczenie. Warto bowiem pamiętać, że zwrot kosztów będziemy dostawać, dopóki nie wyczerpie się wybrana suma ubezpieczenia w danym okresie ważności polisy dla psa.

Ubezpieczenie dla psa – co zawiera pakiet podstawowy?

Ubezpieczenie psa

W pakiecie podstawowym najczęściej znajdziemy zwrot kosztów leczenia:

  • wizyty weterynaryjnej,
  • badań, leków i innych środków medycznych,
  • zabiegów ambulatoryjnych i operacji,
  • pobytu w szpitalu,
  • eutanazji i kremacji.

W podstawowym wariancie ubezpieczenia może się też znaleźć zwrot wydatków za szukane psa lub kosztów opieki nad czworonogiem, gdy jego właściciel jest w szpitalu.

Pokrycie kosztów leczenia pupila po nieszczęśliwym wypadku

W opcji dodatkowej ubezpieczenie pupila możemy poszerzyć o OC właściciela za szkody, które pupil wyrządził innym. Ochrona zadziała np. wtedy, gdy:

  • pies pogryzł lub zranił inne zwierzę lub osobę trzecią,
  • pies uszkodził czyjeś mienie,
  • pies biegał bez smyczy i przestraszył rowerzystę, który z tego powodu spadł i doznał urazu lub uszkodził rower.

Ubezpieczenie mieszkania i domu może obejmować zakresem mienie od uszkodzeń i zniszczeń przez zwierzęta. Jeśli nasz zwierzak narobił szkody w naszym domu podczas naszej nieobecności, to tego typu zdarzenie też jest objęte ochroną. A co z OC właściciela czworonoga?

Pamiętaj: OC właściciela psa obejmuje osoby, którym powierzyliśmy opiekę nad psem nawet tymczasowo.

Świadczenie na wypadek śmierci psa

Innym dodatkowym rozszerzeniem ubezpieczenia dla psa jest ubezpieczenie śmierci. Zwykle dotyczy psów młodych – w wieku od kilku tygodni do 3-5 lat. Jeśli w tym czasie dojdzie do śmierci czworonoga w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku lub eutanazji, towarzystwo wypłaci nam przeciętną wartość rynkową psa danej rasy lub w typie rasy.

Także popularne mieszańce mogą być objęte tego typu polisą, choć suma ubezpieczenia dla takiego psa jest zazwyczaj dość niska i nie przekracza kilkuset złotych.

Ciekawostka: w przypadku ubezpieczenia śmierci psa warianty sumy ubezpieczeń są zazwyczaj ustalane dla każdej rasy oddzielnie.

Kolejnym rozszerzeniem ochrony psa są usługi assistance. Chodzi tu o takie świadczenia, jak:

  • transport psa we wskazane miejsce,
  • umówienie wizyty u weterynarza, groomera lub behawiorysty,
  • weterynaryjna pomoc informacyjna.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa w Polsce?

Jak to zwykle bywa w ubezpieczeniach, koszt polisy zależy od towarzystwa i zakresu ochrony oraz usług dodatkowych. Nie inaczej jest w przypadku, gdy chodzi o ubezpieczenie naszego pupila. Dodatkowo na ostateczną składkę za polisę wpływ mają takie czynniki jak m.in.: rasa, wiek i płeć psa, wybrane sumy ubezpieczenia, miejsce zamieszkania i przeciętne koszty weterynaryjne w danym regonie.

Czytaj także: Potrącenie psa

Cena za polisę dla psa, w przypadku najbardziej podstawowego wariantu zaczyna się od 100 złotych. Zwykle jednak jest to produkt o dość niskich sumach ubezpieczenia. Jeśli wariant polisy jest bardziej rozbudowany i ma wyższą kwotę zabezpieczenia, może kosztować nawet kilkaset złotych rocznie. Biorąc jednak pod uwagę dość wysokie koszty usług weterynaryjnych czy potencjalną wartość rekompensaty za szkody spowodowane przez pupila, ubezpieczenie naszego psa nie jest drogim produktem.

Pokrycie kosztów poszukiwań w przypadku zaginięcia psa

Zaginięcie zwierzaka to zawsze wielkie obciążenie emocjonalne. Zarówno dla właściciela, jak i samego psa. Dlatego warto skorzystać z ochrony polisy ubezpieczeniowej, która choć nie zabezpieczy przed jego zaginięciem, to może być wsparciem przy jego poszukiwaniach. Czy to możliwe? Oczywiście. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia warunki dotyczące zwrotu kosztów poszukiwania zaginionego psa. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie kosztów poniesionych z np. dojazdami, lecz także nagrodą za jego znalezienie.

To szczególnie istotne, gdyż psy bardzo często się przemieszczają, więc jego odnalezienie nie jest łatwe i bez pomocy osób trzecich, wręcz niemożliwe. Ubezpieczenie psa bywa w takiej sytuacji wręcz nieocenione. Pozwoli na spore oszczędności.

Kto pokrywa szkody w przypadku pogryzienia przez psa?

Ubezpieczenie psa

Zdarza się, że nawet psy o łagodnym usposobieniu zachowują się w sposób nieprzewidywalny. Nie zapominajmy, że wciąż są to zwierzęta, u których do głosu dochodzi pierwotny instynkt. Będąc właścicielem psa, bierzemy za niego odpowiedzialność. Nie chodzi wyłącznie o opiekę nad nim, ale także o bezpieczeństwo osób trzecich.

Dlatego warto zabezpieczyć się zawczasu i wykupić ubezpieczenie OC właściciela psa. Taka polisa dostępna jest jako OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to często obejmuje swoim zakresem także sytuacje, w których nasz pies pogryzie lub spowoduje szkody u osób trzecich. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie takiej ochrony upewnijmy się, czytając Ogólne Warunku Ubezpieczenia.

Czy warto mieć ubezpieczenie psa?

Podobnie jak w przypadku większości polis dobrowolnych, tak i w tym przypadku odpowiedź brzmi — warto. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz zwierzak np. został potrącony przez samochód, a nasze finanse akurat są nadszarpnięte. Perspektywa zabiegów, być może operacji, nie nastraja optymistycznie. Jednak mając takie ubezpieczenie, możemy wyleczyć naszego psa, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów leczenia. Jest to zatem bardzo dobra propozycja ochrony, aby zabezpieczyć się przed problemami finansowymi. Dodatkowo warto rozważyć ubezpieczenie OC właściciela czworonoga.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie naszego pupila to wydatek od około 100 złotych do kilkuset złotych rocznie. Zależy od wybranego wariantu.
  • Polisy podstawowe obejmują m.in. zwrot kosztów leczenia i leków, pobytu w szpitalu, zabiegów czy eutanazji.
  • Ubezpieczenie dla zwierząt domowych można poszerzyć o OC właściciela, dodatkowe usługi assistance czy ubezpieczenie śmierci pupila.
  • Polisy dla psa można kupić jako samodzielny produkt (sukcesywnie poszerza się oferta w tym zakresie) lub jako dodatek w innych pakietach (np. w ubezpieczeniu nieruchomości czy komunikacyjnym).
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej