Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 06.10.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (3 votes)

Stale powiększa się grono osób, które kupuje dodatkowe ubezpieczenie dla swojego czworonoga. Sukcesywnie rozwija się też oferta towarzystw w tym zakresie. Jak ubezpieczyć psa? Gdzie to zrobić? Co daje ubezpieczenie psa i ile kosztuje? O tym między innymi piszemy w naszym poradniku.

Ubezpieczenie psa – dla kogo?

Zgodnie z ubiegłorocznymi danymi GFK Polacy mają 8 mln psów. Średnio co piąty z nas ma tego czworonoga. Przez ostatnie lata zmienił się też nasz stosunek do psów jako zwierząt domowych. Coraz lepiej dbamy o swoje czworonogi i coraz bardziej zwracamy uwagę na ich potrzeby. Zaczynamy traktować małych domowników jak członków najbliższej rodziny.

Czytaj także: Jak przewozić psa w samochodzie

W podobny sposób chcemy też zabezpieczyć ich zdrowie. Na rosnącą świadomość właścicieli w zakresie ochrony czworonogów zwrócili też uwagę ubezpieczyciele. W konsekwencji rozszerzają swoje oferty o ubezpieczenie dla psa. Tym bardziej, że ze względu na dość znaczne koszty usług weterynaryjnych, dobra polisa dla zwierząt jest znaczącą ulgą dla kieszeni.

Gdzie ubezpieczyć psa?

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych ma swojej ofercie ubezpieczenie psa. Najczęściej jest ono uzupełnieniem większego pakietu, np. ubezpieczenia mieszkania, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia zdrowotnego.

W pakietach komunikacyjnych zdarzają się też ubezpieczenia dodatkowe obejmujące zwierzęta.

Ubezpieczenie psa może też być produktem dedykowanym. Polisy dodane do innych pakietów na pewno są łatwiejsze do kupienia i często tańsze. Jednak mają swoje ograniczenia zarówno na poziomie zakresu, jak i sumy ubezpieczenia. Ochrona psa w ramach dodatkowej usługi może nie obejmować części czworonogów z powodu rasy, wieku lub wagi.

Co może zawierać ubezpieczenie psa?

Dedykowane ubezpieczenie psa obejmuje koszty leczenia w dwóch sytuacjach:

 • w przypadku niespodziewanej choroby, np. biegunka, kaszel, babeszjoza, nowotwór,
 • w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. złamania lub rozcięcia łapy, zerwanego więzadła, pogryzienia przez psa.

Ważne: wszystkie zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie psa są wypisane w OWU danego ubezpieczenia.

Tak samo, jak w przypadku innych polis, także ubezpieczenie psa może występować w kilku wariantach. Do wyboru mamy też sumę ubezpieczenia – zwykle towarzystwo proponuje przynajmniej dwie opcje kwot, do jakich będzie udzielane świadczenie. Warto bowiem pamiętać, że zwrot kosztów będziemy dostawać, dopóki nie wyczerpie się wybrana suma ubezpieczenia w danym okresie ważności polisy.

Ubezpieczenie dla psa – co zawiera pakiet podstawowy?

W pakiecie podstawowym najczęściej znajdziemy zwrot kosztów leczenia:

 • wizyty weterynaryjnej,
 • badań, leków i innych środków medycznych,
 • zabiegów ambulatoryjnych i operacji,
 • pobytu w szpitalu,
 • eutanazji i kremacji.

W podstawowym wariancie ubezpieczenia może się też znaleźć zwrot wydatków za szukane psa lub kosztów opieki nad czworonogiem, gdy jego właściciel jest w szpitalu.

 Ubezpieczenie dla psa – rozszerzenia

W opcji dodatkowej ubezpieczenie psa możemy poszerzyć o OC właściciela za szkody, które pupil wyrządził innym. Ochrona zadziała np. wtedy, gdy:

 • pies pogryzł lub zranił inne zwierzę lub osobę trzecią,
 • pies uszkodził czyjeś mienie,
 • pies biegał bez smyczy i przestraszył rowerzystę, który z tego powodu spadł i doznał urazu lub uszkodził rower.

Ubezpieczenie mieszkania i domu może obejmować zakresem mienie od uszkodzeń i zniszczeń przez zwierzęta. Jeśli nasz zwierzak narobił szkody w naszym domu podczas naszej nieobecności, to tego typu zdarzenie też jest objęte ochroną.

Pamiętaj: OC właściciela psa obejmuje osoby, którym powierzyliśmy opiekę nad psem nawet tymczasowo.

Innym dodatkowym rozszerzeniem ubezpieczenia psa jest ubezpieczenie śmierci. Zwykle dotyczy psów młodych – w wieku od kilku tygodni do 3-5 lat. Jeśli w tym czasie dojdzie do śmierci czworonoga w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku lub eutanazji, towarzystwo wypłaci nam przeciętną wartość rynkową psa danej rasy lub w typie rasy. Także popularne mieszańce mogą być objęte tego typu polisą, choć suma ubezpieczenia jest zazwyczaj dość niska i nie przekracza kilkuset złotych.

Ciekawostka: w przypadku ubezpieczenia śmierci psa warianty sumy ubezpieczeń są zazwyczaj ustalane dla każdej rasy oddzielnie.

Kolejnym rozszerzeniem ochrony psa są usługi assistance. Chodzi tu o takie świadczenia, jak:

 • transport psa we wskazane miejsce,
 • umówienie wizyty u weterynarza, groomera lub behawiorysty,
 • weterynaryjna pomoc informacyjna.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa w Polsce?

Jak to zwykle bywa w ubezpieczeniach, koszt polisy zależy od towarzystwa i zakresu ochrony oraz usług dodatkowych. Nie inaczej jest w przypadku, gdy chodzi o ubezpieczenie psa. Dodatkowo na ostateczną składkę za polisę wpływ mają takie czynniki jak m.in.: rasa, wiek i płeć psa, wybrane sumy ubezpieczenia, miejsce zamieszkania i przeciętne koszty weterynaryjne w danym regonie.

Czytaj także: Potrącenie psa

Cena za ubezpieczenie psa, w przypadku najbardziej podstawowego wariantu zaczyna się od 100 złotych. Zwykle jednak jest to produkt o dość niskich sumach ubezpieczenia. Jeśli wariant polisy jest bardziej rozbudowany i ma wyższą kwotę zabezpieczenia, może kosztować nawet kilkaset złotych rocznie. Biorąc jednak pod uwagę dość wysokie koszty usług weterynaryjnych czy potencjalną wartość rekompensaty za szkody spowodowane przez pupila, ubezpieczenie psa nie jest drogim produktem.

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenie psa to wydatek od około 100 złotych do kilkuset złotych rocznie. Zależy od wybranego wariantu.
 • Polisy podstawowe obejmują m.in. zwrot kosztów leczenia i leków, pobytu w szpitalu, zabiegów czy eutanazji.
 • Ubezpieczenie psa można poszerzyć o OC właściciela, dodatkowe usługi assistance czy ubezpieczenie śmierci pupila.
 • Ubezpieczenie psa można kupić jako samodzielny produkt (sukcesywnie poszerza się oferta w tym zakresie) lub jako dodatek w innych pakietach (np. w ubezpieczeniu nieruchomości czy komunikacyjnym).
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej