Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Kogo dotknie kara za brak OC w 2022 roku? Ile zapłacimy za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i czy można uniknąć kary? Obecnie wykrywalność osób, które uchylają się od płacenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest niezwykle wysoka. Nie ma więc co liczyć na to, że unikniemy opłat za OC.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Od 1 stycznia 2022 roku będą obowiązywały nowe kary za brak OC w Polsce. Za wyszukiwanie właścicieli pojazdów, którzy uchylają się od płacenia za OC, odpowiada specjalny system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pozwala on na automatyczne wykrywanie pojazdów bez obowiązkowej polisy. Oznacza to, że możemy otrzymać karę, nie tylko w sytuacji gdy skontroluje nas policja czy inny organ do tego uprawniony. 

Kary za brak OC? Co grozi za brak ubezpieczenia auta?

Od 1 stycznia 2022 roku kara za brak OC do maksymalnie 3 dni oznaczać będzie grzywnę w wysokości 1200 zł, czyli 40% wartości płacy minimalnej. W przypadku gdy właściciel pojazdu nie ureguluje opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne od 4 do 14 dni to będzie musiał zapłacić 3000 zł kary, czyli 100% płacy minimalnej. Natomiast w momencie gdy kierowca nie zapłaci za OC powyżej 14 dni będzie zobowiązany uiścić na rzecz UFG aż 200% płacy minimalnej, czyli 6020 zł.

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

Jak widać dla kierowców brak OC może okazać się sporym wydatkiem, o wiele większym niż kwota rocznej polisy. Od początku tego roku wysokość mandatu została podniesiona ze względu na wzrost wysokości płacy minimalnej. 

UFG kary – za co jeszcze będzie trzeba zwrócić pieniądze?

Kary za brak OC to oczywiście bardzo duży, jednorazowy wydatek nie oznacza on jednak końca kłopotów. W najgorszej sytuacji znajdują się ci kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku drogowego bez opłaconej obowiązkowej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje z własnych środków szkody wyrządzone przez sprawcę wypadku. Dzieje się tak dlatego, że prawo chroni osoby poszkodowane tak, aby nie musiały czekać na niezbędną rekompensatę i wsparcie. 

Choć kara za brak OC nakładana przez UFG nie jest mała, to prawdziwe kłopoty mogą spotkać właściciela samochodu, gdy zobaczy, ile pieniędzy musi zwrócić. Kwoty te mogą znacznie przewyższać posiadany przez niego majątek. 

Rekordowe kary za brak OC

Jeśli ofiara zdarzenia uległa wypadkowi w stopniu znacznym, który uniemożliwia jej powrót do dotychczasowej pracy lub w ogóle do powrotu na rynek pracy, może się okazać, że sprawca będzie musiał płacić rentę za spowodowany wypadek. Są to często niezwykle wysokie kwoty liczone w milionach złotych i suma roszczeń wiele osób może doprowadzić wręcz do bankructwa.

Jeśli nie zapłacimy swojego zobowiązania nasz majątek może zlicytować komornik sądowy. W przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich ze wspólnotą majątkową małżeńską oznacza to również zlicytowanie majątku męża lub żony w całości.

Pamiętajmy, że w przypadku OC nie warto oszczędzać. Zakres tego ubezpieczenia przewidziany jest przepisami prawa i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam. Właściciel pojazdu może się zatem kierować wyłącznie ceną przy zakupie tej polisy. Nawet najtańsza ochrona zabezpiecza przed utratą dorobku całego życia. 

Za jaki okres UFG nakłada kary za brak OC?

Warto wiedzieć, że kara za brak OC nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest wyłącznie za aktualny rok kalendarzowy Jeśli więc zdarzyło się tak, że właściciel pojazdu przez kilka lat nie płacił obowiązkowej składki OC, to kwota, którą będzie musiał zapłacić, nie sumuje się na przestrzeni kilku lat.

Czy od kary za brak OC samochodu można się odwołać?

Naturalnie, może się zdarzyć, że otrzymamy wezwanie do zapłaty pomimo tego, że o płaciliśmy OC za swój samochód. W takiej sytuacji właściciel pojazdu powinien zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z informacją, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym posiada aktualnie polisę i jaki jest jej numer. Ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywania UFG tego rodzaju informacji, ale należy mieć na względzie, że całość procedury wykonuje system informatyczny, któremu również mogą zdarzyć się błędy. 

W przypadku gdy faktycznie nie posiadamy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, a nasza sytuacja życiowa jest bardzo trudna, możemy poprosić o rozłożenie płatności na dogodne raty lub bardzo wyjątkowych sytuacjach możemy starać się o umorzenie całości zobowiązania. W takim dokumencie warto bardzo szeroko nakreślić złożoność sytuacji życiowej tak, by rozwiać wszelkie potencjalne wątpliwości urzędników.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej