Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 15 minut.
5/5 - (1 vote)

Kogo dotknie kara za brak OC w 2023 roku? Ile zapłacimy za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i czy można uniknąć kary? Obecnie wykrywalność osób, które uchylają się od płacenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jest niezwykle wysoka, a kary sięgają nawet kwoty trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia. Nie ma więc co liczyć na to, że unikniemy opłat za OC, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie zauważy braku polisy OC.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe kary za brak OC w Polsce. Za wyszukiwanie właścicieli pojazdów, którzy uchylają się od płacenia za OC, odpowiada specjalny system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pozwala on na automatyczne wykrywanie pojazdów bez obowiązkowej polisy.

Oznacza to, że możemy otrzymać karę, nie tylko w sytuacji, gdy skontroluje nas policja podczas rutynowej kontroli drogowej czy inny organ do tego uprawniony. Brak OC? W tym artykule szczegółowo opowiemy Ci o jego konsekwencjach i sposobach na poradzenie sobie z brakiem ważnej polisy.

Kary za brak ważnej polisy OC? Co grozi za brak ubezpieczenia auta?

Wiele osób nie jest świadomych dotkliwych konsekwencji, które grożą w przypadku, gdy nasze dane wykażą nieopłaconą polisę OC na dany rok kalendarzowy. Tymczasem już podczas rutynowej kontroli ruchu drogowego może okazać się, że właściciel auta nie posiada ważnego ubezpieczenia OC.

Warto jednak pamiętać o ubezpieczeniach obowiązkowych. UFG w wypadku niefrasobliwych kierowców może nałożyć na właścicieli samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli czy innych pojazdów mechanicznych surowe i wysokie kary za niewypełnienie obowiązku ubezpieczenia OC.

Warto także pamiętać, że kontrola odpowiednich służb może wykazać brak ubezpieczenia OC, które wynika z naszej słabej pamięci. Kiedy sprzedajemy nasze auto, polisa OC wędruje do nowego właściciela. Sprzedający pozostaje bez polisy, chyba że on również kupi używane auto z wykupionym na ten rok ubezpieczeniem. Podczas każdej transakcji warto o tym pamiętać!

To, czy posiadasz ważną polisę, a także czy właściciel auta, które Cię interesuje posiada ważną umowę ubezpieczenia OC, możesz w szybki sposób sprawdzić na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Wróćmy do nowych przepisów, które mówią o konsekwencjach finansowych w przypadku braku ubezpieczenia OC.

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe, wyższe stawki za brak ważnego ubezpieczenia OC. Wpływ na kwotę kary mają trzy czynniki:

 • wysokość płacy minimalnej,
 • czas przerwy w płaceniu ubezpieczenia OC,
 • rodzaj samochodu.

Poniżej omówimy kwoty nałożonej kary za brak OC w odniesieniu do tych trzech czynników.

Maksymalna kara za brak ważnej polisy OC na podstawie minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku wynosi:

 • Dla właścicieli posiadających samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 9030 zł,
 • Dla właścicieli samochodów osobowych – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, tj. 6020 zł,
 • pozostałe pojazdy, m.in. motocykle – 1/3minimalnej kwoty wynagrodzenia, więc 1004 zł.

Z kolei, gdy mówimy o czasie, w którym wykazywaliśmy brak ubezpieczenia OC, został on podzielony na 3 terminy.

W przypadku samochodów osobowych kara za brak OC nałożona na właścicieli wynosi:

 • do 3 dni: 1350 zł,
 • od 4 do 14 dni: 3380 zł
 • powyżej 14 dni: 6770 zł

Dla samochodów ciężarowych przewidziano kara za brak OC wynosi:

 • do 3 dni: 2030 zł
 • od 4 do 14 dni: 5070 zł
 • powyżej 14 dni: 10150 zł

Właściciele innych pojazdów, którym wykazano brak OC w 2023 roku obejmie kara za brak OC wynosząca:

 • do 3 dni: 230 zł
 • od 4 do 14 dni: 560 zł
 • powyżej 14 dni: 1130 zł

W porównaniu z ubiegłym rokiem maksymalna kara za brak OC wzrosła o ponad tysiąc złotych dla aut osobowych i ciężarowych oraz o kilkaset złotych dla motocykli i innych pojazdów. Wynika to ze wzrostu płacy minimalnej. Jak widzisz, koszt takiej kary jest nieporównywalnie wyższy niż wykupienie nawet najlepszej polisy OC. 

W 2023 roku czekają nas aż dwie podwyżki kar za brak OC. Związane jest to z planowanym zwiększeniem stawek płacy minimalnej po raz pierwszy dwa razy w ciągu jednego roku. Poniżej przedstawiamy wysokość kar za brak ważnego OC od 1.01.2023 r. i 1.07.2023 r.

Stawki od 1 stycznia 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1350 zł 2030 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3380 zł 5070 zł 560 zł
Powyżej 14 dni  6770 zł 10150 zł 1130 zł

Stawki od 1 lipca 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1380 zł 2070 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3450 zł 5180 zł 580 zł
Powyżej 14 dni  6900 zł 10350 zł 1150 zł

Dlatego warto pamiętać o terminach kończącej się umowy ubezpieczenia OC i wraz z profesjonalnym agentem ubezpieczeniowym zadbać nie tylko o bezpieczną podróż, ale także o domowe finanse.

UFG kary – za co jeszcze będzie trzeba zwrócić pieniądze?

Kary za brak OC to oczywiście bardzo duży, jednorazowy wydatek, nie oznacza on jednak końca kłopotów. W najgorszej sytuacji znajdują się ci kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku drogowego bez opłaconej obowiązkowej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje z własnych środków szkody wyrządzone przez sprawcę wypadku.

Dzieje się tak dlatego, że prawo chroni osoby poszkodowane tak, aby nie musiały czekać na niezbędną rekompensatę i wsparcie. Oczywiście potem UFG kwotą rekompensaty zasądzoną na rzecz poszkodowanego obciąży kierowcę, u którego wykazał brak ubezpieczenia OC.

Również właściciel pojazdu bez ważnej ochrony ubezpieczeniowej będzie musiał także zwrócić koszty, jakie w tej sprawie poniósł UFG. Do tego oczywiście musimy doliczyć ustawową karę za brak polisy, której posiadanie jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdów mechanicznych.

Choć kara za brak OC nakładana przez UFG nie jest mała, to prawdziwe kłopoty mogą spotkać właściciela samochodu, gdy zobaczy, ile pieniędzy musi zwrócić. Kwoty te mogą znacznie przewyższać posiadany przez niego majątek.

Rekordowe kary za brak OC

Jeśli ofiara zdarzenia uległa wypadkowi w stopniu znacznym, który uniemożliwia jej powrót do dotychczasowej pracy lub w ogóle do powrotu na rynek pracy, może się okazać, że sprawca będzie musiał płacić rentę za spowodowany wypadek. Są to często niezwykle wysokie kwoty liczone w milionach złotych i suma roszczeń wiele osób może doprowadzić wręcz do bankructwa.

W przypadku braku OC nasz majątek może zlicytować komornik sądowy. Kiedy brak OC dotyczy osób pozostających w związkach małżeńskich, ze wspólnotą majątkową małżeńską. Oznacza to również zlicytowanie majątku męża lub żony w całości.

Pamiętajmy, że w przypadku OC nie warto oszczędzać.

Zakres tego ubezpieczenia przewidziany jest przepisami prawa i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam. To sprawia, że przy zakupie polisy liczy się tak naprawdę jedynie cena OC. Nawet najtańsza ochrona zabezpiecza przed utratą dorobku całego życia. Warto więc pamiętać o ubezpieczeniach obowiązkowych, o odpowiednim ubezpieczeniu OC.

Za jaki okres UFG nakłada kary za brak OC?

Warto wiedzieć, że kara za brak OC nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest wyłącznie za aktualny rok kalendarzowy. Jeśli więc zdarzyło się tak, że właściciel pojazdu przez kilka lat nie płacił obowiązkowej składki ubezpieczenia OC, ale wykazano brak ważnej polisy w 2023, to kwota, którą będzie musiał zapłacić, nie sumuje się w ciągu kilku lat. Właściciel zapłaci wyłącznie karę przewidzianą na rok 2023.

Jak uniknąć kary z UFG za brak OC?

Najprostszym i najlepszym sposobem jest po prostu wykupienie właściwego obowiązkowego ubezpieczenia. UFG kary – za co jeszcze będzie trzeba zwrócić pieniądze?

Kary za brak OC to oczywiście bardzo duży, jednorazowy wydatek, nie oznacza on jednak końca kłopotów. W najgorszej sytuacji znajdują się ci kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku drogowego bez opłaconej obowiązkowej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje z własnych środków szkody wyrządzone przez sprawcę wypadku.

Dzieje się tak dlatego, że prawo chroni osoby poszkodowane tak, aby nie musiały czekać na niezbędną rekompensatę i wsparcie.  Oczywiście potem UFG kwotą rekompensaty zasądzoną na rzecz poszkodowanego obciąży kierowcę, u którego wykazał brak ubezpieczenia OC.

Również właściciel pojazdu bez ważnej ochrony ubezpieczeniowej będzie musiał także zwrócić koszty, jakie w tej sprawie poniósł UFG. Do tego oczywiście musimy doliczyć ustawową karę za brak polisy, której posiadanie jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdów mechanicznych.

Choć kara za brak OC nakładana przez UFG nie jest mała, to prawdziwe kłopoty mogą spotkać właściciela samochodu, gdy zobaczy, ile pieniędzy musi zwrócić. Kwoty te mogą znacznie przewyższać posiadany przez niego majątek.

Czy od kary za brak OC samochodu można się odwołać?

Naturalnie, może się zdarzyć, że otrzymamy wezwanie do zapłaty pomimo tego, że o płaciliśmy OC za swój samochód. W takiej sytuacji właściciel pojazdu powinien zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z informacją, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym posiada aktualnie polisę OC i jaki jest jej numer.

Ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywania UFG tego rodzaju informacji, ale należy mieć na względzie, że całość procedury wykonuje system informatyczny, któremu również mogą zdarzyć się błędy.

W przypadku gdy faktycznie nie posiadamy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, istnieją także pewne możliwości, które pomogą nam uregulować kwotę kary za brak OC lub nawet uniknąć płacenia nałożonej kwoty przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów.

Jak umorzyć karę za brak OC?

Musisz wiedzieć, że istnieje możliwość umorzenia kary za brak ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewidział taką okoliczność, jednak nie tak łatwo jest doprowadzić do anulowania kary w przypadku braku polisy. Musisz jednak pamiętać, że nie można negocjować z UFG kwoty kary za niewypełnienie obowiązku wykupienia polisy OC.

Możemy jedynie wnioskować o ulgę w spłacie nałożonej grzywny lub o umorzenie kary za brak zakupu OC. Ważne, by taki wniosek złożyć w ciągu 30 dni od daty wezwania do zapłaty.

Jeśli dotknęła nas trudna sytuacja finansowa, możemy złożyć wniosek o udzielenie ulgi w spłacie kary za brak ważnego OC. Właściciele pojazdów, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia powinni wejść na stronę UFG i poprzez odpowiedni formularz złożyć wniosek o ulgę. Jednak takie pismo powinno zawierać również odpowiednią dokumentację, w której wykażemy powody naszej trudnej sytuacji finansowej, np.:

 • protokoły o stanie majątku,
 • postanowienia komornicze i sądowe dotyczące majątku,
 • informacje z instytucji pomocowych, np. ośrodka pomocy społecznej,
 • zaświadczenia o kredytach, ratach i długach,
 • posiadanie statusu bezrobotnego w UP,
 • zaświadczenia o braku cennych nieruchomości i ruchomości,
 • fakt posiadania dziecka do 25 lat, które nie uzyskuje własnych dochodów.

Pamiętajmy jednak, że jeśli w złożonym wniosku pojawiają się dane osób trzecich, jak np. małżonka, powinniśmy każde takie pismo uzupełnić o odpowiednią klauzulę RODO.

Doświadczenie wielu osób, na które za brak ważnego OC spotkały konsekwencje finansowe, pokazuje, że UFG do każdej sprawy podchodzi niezwykle skrupulatnie, więc w przypadku najmniejszych niedociągnięć i braków dokumentacji odeśle nasz wniosek do poprawy. Warto mieć także na uwadze, że brak polisy OC wynikający z trudnej sytuacji finansowej nie jest silną kartą przetargową i wiele takich wniosków składanych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym nie zostaje zaakceptowana.

Jednak w sytuacji, kiedy urząd przychyli się do naszego wniosku, możemy liczyć na wydłużenie terminu zapłaty kary lub podzielenie jej na raty.

Jak już powiedzieliśmy, UFG może w wyjątkowych sytuacjach umorzyć kary finansowe z tytułu braku ważnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej są to przypadki, gdy właściciela pojazdu spotkały takie sytuacje jak: ciężka choroba lub wypadek uniemożliwiające opłacenie polisy OC, śmierć bliskiej osoby i związane z tym problemy natury psychicznej, śmierć dłużnika lub gdy koszty ściągnięcia długu byłyby wyższe niż sama kara za brak OC. Jeśli staramy się o umorzenie zapłaty kary, warto przygotować takie dokumenty jak m.in:

 • zaświadczenia o rencie, inwalidztwie
 • posiadamy w gospodarstwie domowym osobę przewlekle chorą lub niepełnosprawna,
 • nasz majątek został utracony w wyniku wypadku czy klęski żywiołowej,
 • zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia,
 • dokumenty o przebiegu i kosztach leczenia.

Na rozpatrzenie wniosku o umorzenie lub ulgę w spłacie kary UFG ma dwa miesiące od daty wpłynięcia wniosku. Co więcej, od decyzji Zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie możemy się odwołać. Z kolei właściciele aut, u których wykazano brak polisy OC, mogą wnosić o sądowe zakwestionowanie decyzji nałożenia kary za brak OC w 2023 roku.

Kara za brak OC – jak ją zapłacić?

Kiedy właściciela pojazdu bez ważnego OC spotkają przykre konsekwencje w postaci wezwania do zapłaty kary za brak OC od UFG, musimy pamiętać, że na spłatę kwoty mamy 30 dni od daty wezwania. Powinniśmy wpłacić pieniądze na indywidualny numer konta, jaki został podany w wysłanym dokumencie.

Jeśli uchylimy się od terminu zapłaty, urząd skarbowy rozpocznie egzekucję takiej kary. Jeśli wezwanie w przypływie emocji gdzieś nam się zawieruszy, warto przelać pieniądze na numer konta: 86 1030 1508 0000 0005 0033 3057 (CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A.), a w tytule przelewu wpisać numer sprawy w UFG.

Jak widzisz, brak ubezpieczenia OC może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Właściciele nieubezpieczonych pojazdów mogą choćby podczas rutynowej kontroli drogowej dowiedzieć się o tym, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów pod numerem rejestracyjnym ich auta nie figuruje ważne ubezpieczenie OC.

Pamiętaj, że kary nałożone mogą sięgać wielokrotności płacy minimalnej, a zapłata kary tak wysokiej może skutkować wieloma sądowymi i skarbowymi zobowiązaniami. Brak OC w 2022 roku jest więc poważnym problemem dla naszego portfela. Tymczasem cena OC, którą proponujemy Ci towarzystwa ubezpieczeniowe, nie tylko może Cię mile zaskoczyć ale skutecznie ochroni przed karą za brak ubezpieczenia OC ze strony UFG.

Zaufaj doświadczonym agentom i przekonaj się, że wykupienie polisy OC może być nie tylko proste, ale i satysfakcjonujące!

 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej