Każdego roku możemy w prasie i telewizji spotkać się z banerami i reklamami szumnie ogłaszającymi tak zwaną wyprzedaż rocznika. Wyprzedaż rocznika to nic innego jak zmniejszenie ceny za auto z ubiegłego roku kalendarzowego. Podobno dealerzy pozbywają się aut z początkiem roku po to, by na nich stracić. Stracić na nowym aucie? O co w tym wszystkim chodzi?
Z tego artykułu dowiesz się...
Dobry rocznik to podstawa!
Rocznik pojazdu to jedna z najważniejszych informacji podczas wyceny pojazdu. im starszy pojazd tym jego cena zazwyczaj maleje. Wzrastają tylko ceny tych aut które są na przykład zabytkowe lub posiadają nietuzinkowe rozwiązania, jednak co do zasady możemy przyjąć, że im starsze auto, tym mniej zapłacimy za jego zakup.
Taka logika działania rynku niesie za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich jest to, że auta tracą na wartość na przełomie stycznia i grudnia, przy zmianie roku. Jeśli nie zostaną sprzedane, automatycznie tracą wartość o kilka lub kilkanaście procent. W związku z tym producenci i dealerzy samochodowi, którzy zajmują się sprzedażą aut nowych, muszą działać w taki sposób, aby uzyskać najbardziej korzystną cenę dla siebie. Jeśli więc zejdą z marży mają szansę na szybką wyprzedaż pojazdów z minionego rocznika.
Wyprzedaż rocznika – wady i zalety promocji
Wyprzedaż rocznika ma zatem kilka zalet między innymi taką, żeby prostu możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy, a nasza siła negocjacyjna w kontakcie dealerem jest o wiele wyższa. Warto jednak pamiętać o tym, że kupując nowe auto musimy się liczyć z tym, że już wyjeżdżając z salonu traci ono na wartości. Wyprzedaż rocznika wiąże się również z tym, że wybór aut, które są dostępne w ramach organizowanej promocji, zazwyczaj nie jest zbyt szeroki i ogranicza się do aut, które nie cieszyły się tak dużą popularnością, a zatem nie zostały sprzedane w terminie, czyli do końca minionego roku.
W takiej sytuacji nabywca zazwyczaj nie ma możliwości wyboru elementów wyposażenia samochodu i dokonywania ewentualnych zmian. Po prostu kupuje to, co jest już gotowe i czeka na parkingu sprzedawcy. Decydując się na zakup warto porównać cenę z innymi pojazdami dostępnymi na rynku. Może okazać się, że innej marki porównywalne technicznie auto będzie dla nas i bardziej dostępne finansowo i tańsze w eksploatacji – o czym nie możemy zapominać. Kupując nowe auto oczywiście pewność, że nie uczestniczyło w wypadku samochodowym, nie było bite, uszkodzone, nie składa się z części/z innych samochodów.
Niewątpliwą zaletą jest również to, że mamy pewność, iż poszczególne elementy pojazdu są sprawne i niewyeksploatowane.
Jeśli decydujesz się zatem na zakup w ramach akcji wyprzedaż rocznika, przygotuj się merytorycznie. Najczęściej wyprzedaż rocznika to nie tyle ogromny upust z ceny, to często gratisy praktycznie za bezcen lub za darmo. O czym mowa? Te gratisy to dodatkowe elementy takich jak: ogumienie na inną porę roku albo też roczny serwis w autoryzowanej jednostce. Część dealerów oferuje również obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, a czasem nawet cały pakiet ubezpieczeń do wyboru, w ramach polis dobrowolnych takich jak: autocasco czy assistance.
O ile część tego rodzaju gratisów może być wygodna, o tyle w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego czy też wręcz pakietu polis warto sprawdzić, czy towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują bardziej korzystnych warunków. Jeśli od lat jeździmy bezkolizyjnie, nie stanowimy zagrożenia na drodze, mamy pozytywną historię prowadzenia auta i nie kupujemy sportowego pojazdu, może okazać się, że to, co oferuje nam zakład ubezpieczeń bez udziału sprzedawcy w postaci dealera czy producenta aut, będzie bardziej korzystne.
Przy takich akcjach promocyjnych jak wyprzedaż rocznika trzeba działać z ołówkiem w ręku. Najlepiej zawczasu przygotować się do porównywania kilku, a czasem nawet kilkunastu, różnych rozwiązań. Warto skontaktować się z kilkoma dealerami. Zapytać o warunki, możliwe promocje i różne rozwiązania, które mogą nam zaoferować. Nie bójmy się negocjować.
Wyprzedaż rocznika jest również zarobkiem dla dealera i jeżeli możemy na zmianie daty zaoszczędzić - to tak zróbmy.
Wyprzedaż rocznika to też doskonałe rozwiązanie w sytuacji gdy chcemy zdecydować się na auto, które jest naszym marzeniem, a nie stać nas na najbardziej aktualny model na rynku. Dlatego tak wiele zależy od chłodnej analizy, przyjrzeniu się potrzebom oraz ustaleniu, co tak naprawdę oferuje dealer i czy to po prostu tylko brzmi interesująco czy też nam się opłaca. Kupowanie auta w ramach tego rodzaju rozwiązań najbardziej opłacalne jest dla osób, które poszukują auta na dłuższy czas. Ci, którzy często dokonują zmian pojazdów nie będą zadowoleni. Jeżeli jednak zamierzasz długo użytkować auto, codziennie, to tego rodzaju okazja może być bardzo opłacalna.
Kiedy organizowane są wyprzedaże roczników?
Ponieważ auta najwięcej tracą w sylwestrową noc wyprzedaże roczników organizowane są już pod koniec roku. Dealerzy samochodowi doskonale wiedzą, że niewiele osób zdecyduje się na zakupy pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Same święta to też nie czas na tego rodzaju zakupy i inwestycje. Dlatego już od grudnia możemy spotkać reklamy dotyczące wyprzedaży roczników z jeszcze aktualnego roku. Kolejny moment gdy możemy spodziewać się obniżenia cen w sposób znaczny to wczesna wiosna, kiedy do dealerów samochodowych dojeżdżają auta z nowego roku i muszą jak najszybciej wyprzedzać pojedyncze egzemplarze z minionego sezonu.
W tym czasie rabaty są równie wysokie, a często można otrzymać także dodatkowe ubezpieczenie, ogumienie czy pakiet serwisowy.
Czy warto kupować autocasco dla auta z wyprzedaży?
Pamiętajmy, że auto z wyprzedaży z salonu, czyli od dealera to nadal nowe auto. Co prawda ma już rok, ale nadal jego wartość jest dość wysoka. W związku z tym kupowanie autocasco, które bierze pod uwagę wartość pojazdu, jest bardzo istotne i jeżeli tylko masz taką możliwość, warto ubezpieczyć auto, choćby nawet tylko od kradzieży. Takie rozwiązanie pozwoli Ci spać spokojnie i nie będziesz denerwować się, że Twoje auto może zniknąć.
PODSUMOWANIE:
- Kupowanie auta na wyprzedaży pozwala zaoszczędzić, a możliwości negocjacyjne nabywcy są dużo wyższe.
- Kupujący nie ma możliwości konfigurowania w sposób dowolny swojego pojazdu, jeśli kupił go na wyprzedaży.
- Dealerzy decydując się na wyprzedaż rocznika, oferują niewielką liczbę modeli z wysokimi rabatami. Wybór jest zatem ograniczony.
- Wyprzedaż roczników z minionego roku rozpoczyna się już w grudniu i w zależności od firmy, może trwać nawet do wczesnej wiosny.
- Sprzedawcy bardzo często oferują kupującym nie tyle rabaty kwotowe, co pakiety ubezpieczeń, ogumienie zimowe, a często również rok serwisowania gratis.
Samochód zastępczy z AC
Wypadki drogowe w Polsce
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Mandat na raty