Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Czas spędzony nad wodą może być niesamowitą frajdą, ale bywa też niebezpieczny. Aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo nad wodą, czy to w czasie pływania czy w trakcie innych aktywności, warto mieć w tyle głowy kilka zasad. O jakich wytycznych mowa? Dowiesz się z naszego poradnika.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Statystyki dotyczące wypadków nad wodą nie są optymistyczne. Utonięcia są trzecią, najczęstszą przyczyną niezamierzonej śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że co roku w ten sposób ginie ponad 300 tys. osób. W Polsce co roku tonie około 500 osób. Dlatego tak ważne jest przypominanie, że bezpieczeństwo nad wodą zależy od naszego zdrowego rozsądku.

Dlaczego dochodzi do wypadków nad wodą?

Wiesz, dlaczego dochodzi do wypadków nad wodą? Główne powody są dwa – nadmierna brawura, która oznacza przecenienie własnych umiejętności oraz wodne aktywności pod wpływem alkoholu często w połączeniu z popisywaniem się. Chodzi tutaj nie tylko o pływaków, ale też nietrzeźwych użytkowników sprzętu wodnego (łódek, kajaków, subów itp.).

Policyjne statystyki wskazują, że do utonięć najczęściej dochodzi w miejscach niestrzeżonych. Co ciekawe, większość śmiertelnych wypadków w wodzie (ponad 80 proc.) zdarza się w obrębie województwa, z którego pochodzi ofiara. Potencjalny scenariusz wygląda więc tak, że ktoś uznaje że ma duże umiejętności pływackie, do tego dobrze zna dane kąpielisko i niestety, zdarza się, że kończy się to tragedią.

Bezpieczeństwo nad wodą – 9 złotych zasad

Woda jest żywiołem i nie wolno jej lekceważyć. Warto więc znać podstawowe zasady wypoczynku i zadbać o bezpieczeństwo nad wodą swoje, bliskich i towarzyszy. Wytyczne można mnożyć, ale generalnie sprowadzają się one do takich podstaw, jak:

  1. Pływaj w tylko w dozwolonych miejscach. Zawsze stosuj się do zasad i oznaczeń danego kąpieliska.
  2. Staraj się poznać kąpielisko, z którego korzystasz (jak jest głęboko, czy są miejsca z wodorostami, bagna, niespodziewane głębiny itp.).
  3. Nie zapominaj o sprzęcie ratunkowym. Zakładaj kapok lub kamizelkę asekuracyjną, gdy korzystasz ze sprzętów wodnych (kajak, łódka, kite, sub itp.).
  4. Nie wypływaj daleko od brzegu na nieznanych wodach i w pojedynkę.
  5. Na strzeżonych plażach stosuj się do poleceń ratowników.
  6. Nie pływaj pod wpływem alkoholu i innych używek.
  7. Nie skacz do wody w nieznanych sobie zbiornikach. Szczególnie niebezpieczne są skoki na główkę oraz z dużych wysokości.
  8. Zabawy w wodzie i wszelkie aktywności sportowe powinny być dostosowane do twoich umiejętności.
  9. Nie pływaj w trudnych warunkach (np. podczas sztormu, burzy, ulewnego deszczu czy po zmroku).

Pamiętaj, tylko przestrzeganie zasad, unikanie brawury i zachowanie zdrowego rozsądku zapewni tobie i bliskim bezpieczeństwo nad wodą.

Ważne numery alarmowe

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: 0 601 100 100

numer alarmowy: 112

ratownictwo wodne: 984

ratownictwo morskie: 985

Nad wodą nie wpadaj w panikę

Częstym problemem pływaków są skurcze mięśni w trakcie pływania. Zjawisko jest szczególnie typowe dla osób, które mają nierozruszane mięśnie lub wchodzą do wody mocno rozgrzani. Co robić, gdy dopadnie cię bolesny skurcz? Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Pozostałe kończyny spokojnie utrzymają cię na powierzchni wody. Nie rób gwałtownych ruchów, bo to nie sprzyja utrzymaniu równowagi. W takiej sytuacji najlepiej położyć się w wodzie na plecach, uspokoić oddech (jeśli z powodu stresu jest on przyspieszony) i wyprostować nogę w kolanie, po czym zgiąć stopę w stawie skokowym do siebie, najmocniej jak się da.

Nie powinno to sprawić bólu, a rozciągnie przykurczony mięsień i będziesz mógł spokojnie dopłynąć do brzegu.

Podobnie w innych nieprzewidzianych sytuacjach w wodzie – nie wpadaj w panikę. Przykładowo, gdy wpłyniesz w zamulony czy obrośnięty wodorostami obszar, pojawią się niespodziewane fale albo nagle dopadnie cię zmęczenie na środku jeziora. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest opanowanie oddechu, co zmniejszy poczucie stresu i uspokojenie ruchów ciała. I jak najszybciej połóż się w wodzie na plecach. Pozwól się nieść nurtowi (w przypadku fal lub zmęczenia) lub spokojnie odpłyń z niebezpiecznego miejsca stylem grzbietowym.

Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą dzieci?

Bezwzględną zasadą bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przebywanie nad wodą z dziećmi jest to, by znajdowały się one pod opieką dorosłych. Jeśli plażujesz z maluchami, zawsze towarzysz im w wodnych zabawach. Dla małych dzieci także płycizny są niebezpieczne, bo może mogą się niebezpiecznie zakrztusić wodą w czasie chlapania i taplania przy brzegu.

Dobrą praktyką, zwłaszcza na zatłoczonych plażach, jest założenie najmłodszym opasek z numerem kontaktowym do ciebie. Maluch zajęty zabawą może nieopacznie się od ciebie oddalić. Dzięki numerowi łatwiej cię będzie namierzyć.

Tonący na horyzoncie – co robić?

Widzisz tonącą osobę? Nie rzucaj się od razu na ratunek, tylko zadzwoń pod któryś z numerów alarmowych: 601 100 100, 112 lub 984 i podaj dokładną lokalizację zdarzenia, by dyspozytor wiedział, gdzie wysłać ekipę ratunkową. Jeśli tonący jest blisko brzegu, podaj mu konar, ręcznik lub element swojej odzieży, by miał się czego złapać, a tobie i innym świadkom będzie łatwiej przyciągnąć taką osobę na brzeg. Jeśli nie jesteś ratownikiem, nie próbuj ratować tonącego w wodzie. Może się to dla ciebie skończyć tragicznie, gdy zostaniesz wciągnięty pod wodę. Najważniejsze w takiej sytuacji jest zadbanie o własne bezpieczeństwo nad wodą.

Pamiętaj też o tym, że tonie się zazwyczaj w ciszy.

Taka osoba nie chlapie na boki i nie krzyczy. Zazwyczaj ma głowę w wodzie z ustami na poziomie tafli, nieobecne spojrzenie lub nawet zamknięte oczy. Czasem głowa tonącego jest przechylona i ma on otwarte usta, a włosy opadają mu na czoło i oczy. Może mieć też mało skoordynowane ruchy, gdy próbuje płynąć w stronę brzegu.

Ważne ubezpieczenie

Samo przestrzeganie zasad to nie wszystko. Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. W przypadku zagranicznego wyjazdu pod uwagę weź odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego, możesz liczyć na transport medyczny, organizację akcji ratunkowej czy poszukiwawczej. Upewnij się tylko, że tego typu usługi mieszczą się w zakresie wybranej polisy i ma ona odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia, przynajmniej 500 tys. złotych. Jeśli planujesz aktywności sportowe, np. kite czy surfing upewnij się, że polisa nie ma wyłączeń na amatorskie uprawianie sportu. Warto wiedzieć, że polisa turystyczna nie zadziała, jeśli zawiera klauzulę alkoholową. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać odpowiednio ubezpieczenie turystyczne, przeczytaj nasz artykuł …

Tobie i bliskim przyda się także ubezpieczenie NNW, które ma rozbudowany pakiet wypadkowy. we. Tego typu polisy działają zarówno podczas rekreacji w kraju, jak i za granicą (jeśli tylko nie ma wyłączeń terytorialnych).

Żadna polisa jednak nie sprawi, że nagle będziesz mieć zagwarantowane pełne bezpieczeństwo nad wodą.

Wszak nie o to chodzi przy ubezpieczaniu się. Odpowiednio dobrana polisa do rodzaju wyjazdu czy planowanej wodnej aktywności ma być wsparciem finansowym i logistycznym w nieprzewidzianej sytuacji, o bezpieczeństwo musisz zadbać sam.

PODSUMOWANIE:

  • Utonięcia są trzecią przyczyną niezamierzonej śmierci. W Polsce rocznie umiera z tego powodu około 500 osób.
  • Bezpieczeństwo nad wodą zależy od zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad: korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych, przestrzegania oznaczeń i poleceń ekipy ratowniczej oraz korzystania z kamizelek asekuracyjnych w czasie używania sprzętów wodnych.
  • Jeśli planujesz wyjazd krajowy lub zagraniczny z wodnymi atrakcjami zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne i NNW.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Paweł pisze:

    Poprawcie sobie merytotykę suby są w yt, po wodzie pływa się raczej sup’ami.
    Także logika pozostawia troszkę do życzenia; czy przy każdym skurczu należy mocno zginać stopę ?!?
    Powodzenia

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Czarnogóra samochodem
Czarnogóra samochodem Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy marzyłeś kiedyś o podróży samochodem przez malownicze krajobrazy Europy, aż do słonecznej Czarnogóry? Jeśli tak, to ten przewodnik jest dla Ciebie! Czarnogóra samochodem to prawdziwa przygoda. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kluczowych informacji, które pomogą Ci w planowaniu i r...
Czytaj dalej
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej