Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 31.08.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Są monumentalne, skrywają tajemnice i zwyczajnie cieszą oko. Najpiękniejsze zamki w Polsce, bo o nich mowa, zachwycają różnorodnością i ciekawymi historiami. Idealnie nadają się na krótki weekendowy wypad czy dłuższe „wakacje z duchami”. Przedstawiamy trzy kierunki, gdzie na pewno natkniecie się na najpiękniejsze zamki w Polsce.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nie każdy wie, ale Polska to prawdziwe zagłębie zamkowe. Łącznie w naszym kraju jest aż 419 takich obiektów. Niestety, większość to mniej lub lepiej utrzymane ruiny. Jest też jednak spora grupa dobrze zachowanych lub odrestaurowanych obiektów.

Wybór najlepiej prezentujących się zamków do prostych nie należy. Każda z tych budowli ma swój urok, czymś się wyróżnia i fascynuje. Dlatego każde zestawienie jest subiektywne i stanowi wstęp do prawdziwej przygody z polskimi zamkami. W naszym tekście prezentujemy 3 zamkowe „zagłębia”, które świetnie nadają się zarówno na krótki wypad, jak i dłuższą „objazdówkę”. Do tego zobaczycie tam najpiękniejsze zamki w Polsce.

Najpiękniejsze zamki w Polsce – Dolny Śląsk

W Polsce praktycznie w każdym regionie można znaleźć budowle warowne lub pozostałości po nich. I to zarówno na nizinach, jak i w bardziej górzystych terenach. Największym zagęszczeniem zamków na kilometr kwadratowy (i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie) cieszy się Dolny Śląsk. Grodziec, Książ, Czocha, Chojnik to tylko skromne przykłady monumentalnych budowli tego regionu. I zaledwie wstęp do pasjonującej historii regionu i Polski. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Propozycji jest naprawdę sporo, poniżej zaledwie kilka z nich.

Grodziec, warownia na starym wulkanie

Ten późnogotycki budynek jest jedynym bazaltowym zamkiem w Polsce. Stoi na dość stromym, powulkanicznym zboczu. Obecny wygląd warownia zawdzięcza pracom konserwatorskim prowadzonym za czasów jednego z ostatnich właścicieli grodu – Jana Henryka VI von Hochberg. Historia zamczyska sięga jednak czasów znacznie wcześniejszych, bo piastowskich. Co ciekawe, Grodziec był pierwszym  w Europie zabytkiem przystosowanym do  zwiedzania przez turystów i miało to miejsce w latach 30. XIX wieku.

Zamek Grodziec, Grodziec 111, 59-516 Zagrodno

www.new.grodziec.net

Czocha, filia Hogwartu

Skojarzenie z najsłynniejszą szkołą magii to jeden z najnowszych chwytów marketingowych tego miejsca. Pasjonujących historii związanych z tym miejscem jest tak wiele, że nie trzeba się uciekać do skojarzeń z literaturą młodzieżową. Biała dama, siostra nasyłająca na brata husytów, studnia, z której nocą wydobywają się jęki utopionych niewiernych żon, tajne archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – to tylko kilka legend i hipotez, które dotyczą tego miejsca.

Czocha jest też jednym z najlepiej zachowanych zamków w Polsce z bardzo dobrze rozbudowaną ofertą turystyczną. Jedną z atrakcji jest nocne zwiedzanie murów warowni wraz z tajemniczymi podziemiami.

Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna

www.zamekczocha.com

Książ, magnacka twierdza

Zamek w Książku jest kolejną perełką na Dolnym Śląsku. Okazała warownia zachwyca wyglądem. Jest świetnym przykładem tego, co działo się tego typu budowlami przez wieki. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, dlatego mieszają się w nim różne style od renesansu do klasycyzmu. Od frontu oko cieszy barokowa fasada i imponujące wejście do zamku. Z kolei od strony skarpy możemy podziwiać renesansowe gmaszysko, które przywołuje pamięć o pierwszych latach świetności tego obiektu, które sięgają 700 lat wstecz. Budowla otoczona jest przez tarasy i ogrody w stylu francuskim, które szczególnie dobrze prezentują się w lecie. Ciekawa jest też stała ekspozycja zamku, która pozwala poznać codzienność ostatnich właścicieli – rodziny Hochbergów, z księżną Daisy na czele.

Jedną z najnowszych atrakcji są podziemia. Udostępniony kilka lat temu do zwiedzana podziemny kompleks kryje sporo tajemnic i ciekawych hipotez. Tutaj podobno przechowywano cześć Berlińskiej Biblioteki Państwowej. Są tacy, którzy szukają w tym miejscu śladów złotego pociągu i bursztynowej komnaty. Niewykluczone, że tunele miały służyć jako fabryka sprzętu wojskowego lub miejsce badań nad bombą atomową.

Zamek Książ, Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

www.ksiaz.walbrzych.pl

Chojnik, niezdobyta twierdza

Zamek stoi na dość stromym szczycie góry Chojnik. Pochodzi z XIV wieku i do naszych czasów dotrwały dobrze zachowane ruiny. Ze względu na swoje położenie obiekt nigdy nie został zdobyty. Pokonał go dopiero … piorun, który spowodował pożar. Od tego czasu gród powoli popadał w ruinę. Z położeniem zamku wiąże się też lokalna legenda o księżniczce Kunegundzie, która doprowadziła do śmierci wielu zalotników wystawiając ich na próbę nie do wykonania. Gdy pojawił się śmiałek, który podołał wyzwaniu, po skończonym zadaniu odmówił zaślubin z księżniczką, która z rozpaczy rzuciła się w przepaść.

Co ciekawe, zamek ma swojego ducha. Nie jest nim jednak Kunegunda, a jeden z rycerzy-zalotników.

Na zamek można dostać się tylko pieszo, co jest dodatkową atrakcją wycieczki do Chojnika. Do wyboru mamy dwie trasy: spacerowy szlak czerwony i czarny z elementem wspinaczki. Widoki z góry, szczególnie z wieży widokowej wynagrodzą nam włożony wysiłek.

Zamek Chojnik, Bronka Czecha, 58-570 Jelenia Góra

www.chojnik.pl

Najpiękniejsze zamki w Polsce – szlak Orlich Gniazd i nie tylko

Nie gorsze od Dolnego Śląska są też Małopolska i Śląsk. To tu jest jeden z najważniejszych i chyba najpopularniejszy zamek w Polsce, czyli Wawel. Przez Śląsk i Małopolskę przebiega szlak Orlich Gniazd, który jest rajem nie tylko dla zamkofilów, ale też wspinaczy.

Wawel, kolebka królów

Zamku na Wawelu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z najważniejszych zabytków w kraju i murowany kandydat każdego zestawienia typu „najpiękniejsze zamki w Polsce”. Obiekt był siedzibą królów z dynastii Piastów i Jagiellonów. W Katedrze na Wawelu pochowana jest większość królów polskich i ich rodzin (17 władców), narodowych bohaterów i wieszczów. Od 1978 roku kompleks znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecny renesansowy wygląd jest zasługą Jagiellonów, przede wszystkim czasów panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.

Zachowane ślady architektoniczne sięgają jednak czasów znacznie wcześniejszych, bo przełomu X i XI wieku.

Do dziś, poza okazałą architekturą, przetrwały w nim dzieła sztuki jak m.in. słynne głowy w Sali Poselskiej i kolekcja arrasów. Na zamku jest 71 sal wystawowych, które podzielone są na pięć stałych ekspozycji. Do tego dochodzą dwie reprezentacyjne klatki schodowe: Senatorska i Poselska. Turystom udostępniono też większość budynków, ogrody królewskie i Smoczą Jamę.

Zamek Królewski na Wawelu,  Wawel 5, 31-001 Kraków

www.wawel.krakow.pl

Szlak Orlich Gniazd

Trasa łączy Kraków z Częstochową, ma prawie 164 km długości i łączy 17 (w większości gotyckich) obiektów postawionych na skałach. I właśnie lokalizacji zamków na stromych słupach wapiennych szlak zawdzięcza swoją nazwę. Na trasie spotkamy zarówno zachowane obiekty (jak choćby wspomniany Wawel czy Pieskową Skałę), obiekty rewitalizowane (Bobolice i Mirów, który jest w trakcie odbudowy) oraz dobrze utrzymane ruiny, jak Ogrodzieniec czy zamek w Rabsztynie. Szlak najlepiej przemierzać pieszo lub rowerem. Do większości zamków nie da się bowiem podjechać bezpośrednio samochodem.

Szlak Orlich Gniazd

www.orlegniazda.pl

Wiśnicz, „drugi Wawel”

Zamek na Wiśniczu, typowa renesansowa budowla, jest drugim największym zamkiem w Małopolsce i jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu. Stało się tak za sprawą kolejnych właścicieli. Gmach należał do najzamożniejszych polskich rodów:  Kmitów, Lubomirskich, Sanguszków, Potockich czy Zamoyskich.

Najwięcej legend i ciekawostek dotyczących tego miejsca pochodzi z czasów królowej Bony, która była częstym gościem Kmitów, właścicieli zamku.

Zamek Wiśnicz, Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz

www.zamekwisnicz.pl

Najpiękniejsze zamki w Polsce – krzyżackim szlakiem

Okazale prezentuje się też północna Polska i szlak czerwonych warowni pokrzyżackich. Oczywiście na myśl od razu przychodzi największy zamek na świecie, czyli Malbork. Ale podróżując tropem zamków krzyżackich warto odwiedzić Nidzicę, Kętrzyn, Ryn, Reszel, Gniew czy Frombork. Większość obiektów na krzyżackim szlaku została przekształcona w obiekty hotelowe, które udostępnione są dla zwiedzających.

Malbork, krzyżacka stolica

Zamek w Malborku to obiekt, który robi wrażenie. Należy do najbardziej okazałych średniowiecznych fortec i jest zaledwie 2 razy mniejszy niż cały Watykan. Warownia zbudowana jest z blisko 15 milionów cegieł i przez prawie 150 lat była siedzibą zakonu krzyżackiego. Od 1997 roku zamek znajduje się na liście UNESCO. Niestety, podczas II wojny światowej niemal połowa warowni została zniszczona. Prowadzone w latach 50. ubiegłego wieku prace rewitalizacyjne doprowadziły do powstania największego muzeum zamkowego w kraju.

Zamek w Malborku, Starościńska 1, 82-200 Malbork

www.zamek.malbork.pl

Frombork, zamkowa perełka

Szukając zamku we Fromborku można dowiedzieć się, że go tam… nie ma. Poniekąd słusznie, bo rolę warownego kompleksu pełniła tam katedra (podobnie jak klasztor w Tyńcu czy na Jasnej Górze). Obecnie w obrębie 10-metrowych murów mieści się katedra, 2 wieże, dawny pałac biskupi oraz budynek kanonii. Dawniej wież było aż 9, a najwyższa mierzyła 40 metrów. Zamek nie-zamek nie tylko znany jest ze względu na ciekawą architekturę i niezwykłe sklepienie w katedrze (z sufitu zwisają kapelusze kardynalskie na pamiątkę każdego biskupa pochodzącego z Fromborka, który dotarł do godności kardynalskiej).

To tutaj Mikołaj Kopernik kupił sobie wieżę, w której mieszkał. Tutaj też został pochowany.

Zamek we Fromborku, Katedralna 8, 14-530 Frombork

www.frombork.art.pl

PODSUMOWANIE:

  • W Polsce jest 419 zamkowych obiektów. Większość przetrwała do naszych czasów jako ruiny.
  • Największe zagęszczenie zamków na kilometr kwadratowy na świecie jest na Dolnym Śląsku. Tam też znajduje się jedyny bazaltowy zamek w Polsce – Grodziec.
  • Jednym z najpopularniejszych szlaków zamkowych są Orle Gniazda, które wiodą przez 17 obiektów warownych poczynając od ruin zamku Olsztyn lub warownego klasztoru w Częstochowie (zależy skąd się jedzie), a na Wawelu kończąc.
  • Jednym z ciekawszych szlaków zamkowych jest trasa śladami zamków krzyżackich. Przez niektórych uważane za najpiękniejsze zamki w Polsce, są zlokalizowane na Warmii i Mazurach. To tutaj mieści się największy zamek w Polsce – Malbork.
  • Wybierając się na wycieczkę, nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym na wyjazd krajowy.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej