Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Test na obecność koronawirusa, konieczność odbycia kwarantanny czy przedstawienia świadectwa szczepień na granicy należą dziś do standardowych kryteriów, jakie musi spełnić właściwie każdy podróżny, jednak zasady te różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami. Warto więc dowiedzieć się, gdzie można latać bez testów.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV2 okazała się prawdziwym wstrząsem nie tylko dla światowej gospodarki, ale również dla codziennego życia milionów ludzi na całym świecie. Przepełnione szpitale, konieczność używania masek i ciągłej dezynfekcji, a także życie w izolacji – to tylko niektóre z wielu nowych scen, jakie od kilkunastu miesięcy obserwujemy niemal na całym świecie; do tego dochodzi powszechnie wykorzystywana praca, nauka zdalna i ograniczenia w podróżach. Trzeba przyznać, że od czasu wybuchu pandemii podróżowanie stało się niezwykle trudne i związane z koniecznością spełnienia wielu szczegółowych, a często uciążliwych warunków.

Gdzie można latać bez testów? Surowe zasady dotyczące podróży

Test na obecność koronawirusa dla podróżnych jest dziś powszechnie stosowanym rozwiązaniem na całym świecie – bez tego zwykle nie można wjechać do wybranego przez kraju, nawet w ramach Unii Europejskiej. Od czasu pojawienia się szczepionek negatywny wynik testu wykonanego w odpowiednim, przeważnie niezbyt długim odstępie czasu od przekroczenia granicy, może zostać zastąpiony przedstawieniem certyfikatu świadczącego o pełnym zaszczepieniu.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że każdy kraj prowadzi swoją politykę sanitarną dla podróżnych, stąd zawsze po wyborze destynacji należy zapoznać się z regulacjami przeciwpandemicznymi obowiązującymi w danym państwie.

Kwestii tych nie udało się kompleksowo skoordynować na poziomie Unii Europejskiej, a co dopiero wśród państw, które nie są jej członkami. Podróżny zawsze musi też być na bieżąco z zasadami wjazdu do danego kraju, które często zmieniają się z dnia na dzień. Oznacza to, że wyruszając w podróż można być przekonanym o obowiązywaniu innych reguł pandemicznych niż te, które zastało się po przybyciu do danego kraju. Dlatego wyruszając do kraju, gdzie można latać bez testów trzeba pamiętać, że w drodze powrotnej będzie to już wymagane.

Niektóre państwa nadal pozostają zamknięte – nie pomoże nawet negatywny wynik testu PCR

Z punktu widzenia podróżnych największą przeszkodą pozostaje zamknięcie granic. Wjazd do danego kraju jest wówczas możliwy tylko dla obywateli, rezydentów lub członków ich najbliższej rodziny – jeżeli nie posiada się takiego statusu, nie pomoże nawet test na obecność koronawirusa. Do niedawna przykładem jednego z krajów, które zdecydowały się na taki krok były Stany Zjednoczone. Można też wskazać na Australię czy Japonię – w tym ostatnim kraju przyjazd osób podróżnych w dalszym ciągu jest niemożliwy.

Ciekawymi przypadkami są także kraje Unii Europejskiej – przykładowo Holandia otworzyła swoje granice jedynie dla podróżujących z Unii oraz ze Strefy Schengen. Warunkiem wjazdu jest okazanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa bądź posiadanie statusu ozdrowieńca. Choć tego rodzaju rozwiązania są dziś na porządku dziennym, właściwie każdy kraj prowadzi swoją politykę pandemiczną – niekiedy dochodzi jeszcze obowiązek odbycia kwarantanny po wjeździe. Dlatego odpowiedzi na pytanie, gdzie można latać bez kwarantanny, zawsze należy poszukiwać w odniesieniu do danego miejsca.

Podróż z Polski bez dodatkowych formalności? To prawie niemożliwe

Wśród popularnych, ale też rzadziej wybieranych przez turystów krajów trudno wskazać na takie, gdzie można latać bez testów. Do najczęstszych obowiązków podróżnego należy oczywiście test, w tym negatywny wynik testu PCR. Musi on zostać wykonany w odpowiednim odstępie czasu przed przekroczeniem granicy – najczęściej pomiędzy 24 a 72 godzinami. Jednocześnie są państwa, które nie wymagają od podróżnych odbycia kwarantanny po przylocie – na tej liście na szczęście można znaleźć sporo kierunków chętnie wybieranych przez turystów – Chorwację, Bułgarię, Cypr, Grecję, Francję, Portugalię, Włochy, Rumunię, Albanię. Podobne rozwiązania obowiązują chociażby w Czechach, na Litwie, w Irlandii, Islandii, Macedonii, Słowenii, Szwajcarii, na Ukrainie.

Kwestie restrykcji sanitarnych dla podróżnych przedstawiają się podobnie również innych krajach świata. Spośród długiej listy można wskazać np. Arabię Saudyjską, Algierę, Dominikanę, Czad, Katar, Kenię, Liberię, Malediwy, Meksyk, Mozambik, Salwador, Republikę Zielonego Przylądka czy Turcję.

Gdzie można latać bez testów na Covid-19 a szczepionki

W aktualnym stanie pandemii podstawowym i najczęściej stosowanym przez władze państw Europy i świata rozwiązaniem jest wymóg posiadania przez przyjezdnych certyfikatu potwierdzającego pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa bądź posiadanie statusu ozdrowieńca. Tu jednak warto poczynić jedno, ale bardzo istotne zastrzeżenie.

Niektóre państwa nie honorują określonych szczepionek – przeważnie produkowanych w Rosji lub Chinach. Z tego względu przed wylotem warto sprawdzić jakim preparatem należy się zaszczepić, aby uniknąć kwarantanny lub konieczności wykonywania testu. W przeciwnym razie podczas kontroli granicznej podróżnego może spotkać niemiła niespodzianka.

Trzeba wykonać odpowiedni test

Podobnie sprawa ma się z wykonywaniem testów na obecność koronawirusa – na rynku można obecnie (w przeciwieństwie do początkowego okresu pandemii) spotkać całe mnóstwo różnego rodzaju testów, nie wyłączając takich, które dostępne są nawet w sklepach czy drogeriach. Oczywiście wyniki tego rodzaju badań na niewiele się zdadzą – urzędnikowi państwa, do którego się wybraliśmy, zawsze należy okazać wynik testu wykonanego w laboratorium, jednak i to nie zawsze załatwi sprawę…

Szereg państw wymaga od podróżnych wykonania testu PCR, czyli testu antygenowego pozwalającego z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić kwestię zakażenia, dlatego przed podróżą najlepiej jest uzyskać negatywny wynik testu PCR. Co prawda jest to badanie nieco droższe, jednak pozwala ono na bardziej swobodne i wolne od niepotrzebnego stresu podróżowanie. Równocześnie pozytywny wynik testu PCR powinien stanowić sygnał, po którym bezzwłocznie należy udać się na wizytę do lekarza.

Ubezpieczenie dla podróżujących w czasie pandemii

Test na obecność koronawirusa to nie wszystko – warto pomyśleć także o odpowiednim na czas pandemii ubezpieczeniem dla podróżnych; zresztą niekiedy może ono okazać się koniecznością wynikającą z przepisów danego państwa. Wybór ubezpieczeń dla podróżujących w obecnym, trudnym czasie jest szeroki i obejmuje całą gamę produktów ubezpieczeniowych. Przed zakupem polisy należy jednak zawsze dokładnie zapoznać się z jej warunkami, gdyż pomiędzy tego rodzaju produktami zachodzą spore różnice, także w kwestii zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Wśród nich można wymienić standardowe polisy, a więc od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków czy też gwarantujące pokrycie kosztów zagranicznego leczenia i transportu chorego oraz osób mu towarzyszących do Polski.

Niektóre towarzystwa oferują także ubezpieczenia umożliwiające zabezpieczenie się przed skutkami kwarantanny, gdyby takową trzeba było odbyć za granicą – zwłaszcza w zakresie pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia w tym czasie. Wybór jest szeroki, lecz zawsze należy wnikliwie przeanalizować szczegóły tych rozwiązań.

Obecnie podróżni powinni na bieżąco (jeszcze przed samym wylotem) śledzić informacje o ewentualnych zmianach w obostrzeniach pandemicznych obowiązujących w kraju, do którego się wybierają – to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemnych doświadczeń po dotarciu na miejsce. Szukając ubezpieczenia turystycznego, warto sprawdzić ofertę Compensa Voyage.

Podsumowanie

  • Nie ma wątpliwości, że pandemia koronawirusa stanowi dla podróżnych wyjątkowy czas związany z koniecznością przestrzegania różnego rodzaju restrykcji
  • Szukając odpowiedzi na pytanie gdzie można latać bez testów na covid-19, należy zdawać sobie sprawę, że lista takich państw jest bardzo ograniczona;
  • W przypadku podróżujących, do najczęściej spotykanych ograniczeń należą konieczność posiadania negatywnego wyniku testu (niekiedy PCR) na obecność koronawirusa; świadectwa pełnego zaszczepienia lub dokumentu potwierdzającego status ozdrowieńca;
  • Obywatele Polski w większości przypadków mogą podróżować do innych krajów Europy i świata bez obowiązku odbywania w nich kwarantanny po przylocie;
  • Rozwiązaniem odpowiednio zabezpieczającym przed negatywnymi skutkami podróży w czasie pandemii (np. przed odbyciem kwarantanny za granicą) jest wykupienie właściwego ubezpieczenia. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert takich polis;
  • Trzeba jednocześnie pamiętać, że we wszystkich krajach przepisy pandemiczne zmieniają się bardzo szybko, stąd wybierający się w podróż powinni na bieżąco śledzić te kwestie w kraju swojej destynacji.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej