Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 05.05.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Trudno uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Możemy jednak zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. Podpowiadamy, jak działa i jak zrobić odgromienie domu? Sprawdzamy też, czy tego typu instalacja jest obowiązkowa.

Burze są nieodłącznym elementem strefy klimatycznej, w której żyjemy, a wraz ze zmianami klimatycznymi są częstsze i bardziej gwałtowne. Szacuje się, że już teraz każdego roku pioruny uderzają średnio tysiąc razy, a połowa z nich kończy się pożarem. Poza samym uderzeniem problemem, i to poważnym, jest działanie tzw. prądu piorunowego na elektrykę.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie

Wyładowanie może zniszczyć urządzenia elektryczne lub doprowadzić do przepięć w instalacjach. Dlatego też odgromienie domu, czyli zainstalowanie piorunochronu, jest rozsądnym, a w części przypadków obowiązkowym, rozwiązaniem.

Kiedy odgromienie domu jest obowiązkowe?

Obowiązkowo odgromienie domu muszą mieć budynki o powierzchni większej niż 500 m2 i wyższe niż 15 m. Tego typu parametry nie będą miały jednak znaczenia, gdy budynek będzie wykonany z łatwopalnych materiałów. Przykładowo drewniane konstrukcje – niezależnie od wielkości – muszą mieć piorunochron.

W prawie budowlanym występuje też współczynnik zagrożenia piorunowego. Jeśli jest przekroczony, to dany budynek także musi mieć zainstalowane odgromienie niezależnie od swoich gabarytów. Współczynnik można obliczyć samodzielne lub zlecić to zadanie ekspertowi. W wyliczeniach uwzględnia się specyfikację konkretnych elementów nieruchomości, jak np. wymiar, rodzaj konstrukcji, materiały użyte do wykonania dachu.

Pod uwagę bierze się też lokalizację, zagęszczenie budynków dookoła oraz przeciętne warunki atmosferyczne na danym terenie (statystyki występowania burz). Współczynnik zagrożenia piorunowego zależy też od przeznaczania budynku. Inny będzie dla domów jednorodzinnych, a inny dla nieruchomości gospodarczych i przemysłowych.

Uwaga: mimo że prawo nie zawsze nakazuje nam instalację piorunochronu, warto o nim pomyśleć niezależnie od obowiązujących przepisów. Szczególnie jeśli mieszkamy w sąsiedztwie wysokich drzew lub innych budynków.

Ubezpieczenie mieszkania także może zobowiązywać nas do zainstalowania odgromienia domu. Przy wyborze polisy na daną nieruchomość sprawdźmy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), na jakich zasadach działa ochrona na wypadek uderzenia pioruna. Część towarzystw wymaga, by budynek posiadał sprawne odgromienie. W przeciwnym razie zakład nie bierze na siebie skutków tego typu wyładowań atmosferycznych.

Jak zrobić odgromienie domu?

Odgromienie domu kojarzy się zazwyczaj z metalowym prętem, który jest poprowadzony od dachu do gruntu wzdłuż ściany budynku. W istocie fachowa instalacja ma cztery podstawowe części:

  • zwody – czyli przewody, które układa się na dachach, kominach czy innych wystających częściach, które zbierają uderzenie pioruna;
  • przewody uziemiające i odprowadzające – czyli elementy najczęściej poprowadzone wzdłuż ścian i łączące zwody z uziomem;
  • uziom – czyli część, która znajduje się pod ziemią i rozprowadza energię do gruntu;
  • zaciski probiercze – czyli łączniki przewodów odprowadzających z uziomem.

Do instalacji odgromieniowej możemy wykorzystać tzw. naturalne elementy, czy należące do danego budynku. Przykładowo mogą to być zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu, stalowe słupy nośne, metalowe elementy ścian lub te wystające ponad poziom dachu.

Także podziemne części konstrukcji, takie jak żelbetowe fundamenty czy metalowe rurociągi, mogą być wykorzystane jako naturalne uziomy. Warunkiem jest, żeby były nieizolowane od ziemi.

Aktywne odgromienie domów

Jedną z opcji dostępnych na rynku są tzw. piorunochrony aktywne. Przewody dachowe są w nich zastąpione masztem z głowicą, która jest wypełniona materiałem jonizującym lub promieniotwórczym. Mimo że jest to wygodniejsza konstrukcja w instalacji, specjaliści mają wątpliwości odnośnie jej skuteczności. Dlatego tego typu piorunochron powinien być uzupełnieniem tradycyjnego rozwiązania, a nie jego zastępnikiem.

Ile kosztuje odgromienie domu?

Koszt piorunochronu waha się do 500-600 złotych do nawet 3000-4000 złotych. Wszystko zależy od wielkości budynku i innych zmiennych. Jeśli zaplanujemy instalację i jej elementy składowe zaplanować na etapie projektowania budynku, odgromienie domu może być tańsze. Zwłaszcza jeśli w całościowej konstrukcji wykorzystamy naturalne odgromiacze, którymi mogą być elementy powstającej nieruchomości (a o których pisaliśmy wyżej)

PODSUMOWANIE:

  • Odgromienie domu chroni budynek przed niszczycielskimi skutkami uderzenia pioruna i tzw. prądu piorunowego.
  • Instalacja piorunochronu jest obowiązkowa dla budynków o powierzchni powyżej 500 m2 i wysokości powyżej 15 metrów, dla łatwopalnych konstrukcji (np. drewnianych) i budynków, których współczynnik zagrożenia piorunowego jest wyższy niż obowiązująca norma.
  • Obowiązek instalacji odgromienia może wynikać też z umowy ubezpieczenia nieruchomości. Często jest to warunek, by zadziałała ochrona w przypadku uderzenia pioruna w budynek.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej