Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 28.02.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (2 votes)

Gwałtowne zjawiska pogodowe stają się powoli normą w naszym klimacie. Podtopienia, zalania, zerwane dachy czy powalone drzewa są coraz częstszymi przyczynami szkód w naszych nieruchomościach. Dzięki odpowiedniej polisie możemy się jednak zabezpieczyć finansowo. Sprawdzamy, jak wybrać i na czym polega ubezpieczenie domu od upadku drzewa.

Wbrew pozorom szkody mieszkaniowe spowodowane przez powalone drzewa nie są rzadkie, a już na pewno nie sezonowe. Mogą się zdarzyć praktycznie przez cały rok, bo wraz z ociepleniem klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe, szczególnie silne wiatry, nie występują tylko wiosną czy latem, ale też na jesieni lub zimą. Rok rocznie wzrasta liczba wietrznych dni. Jednym ze skutków wichur są szkody spowodowane zwalonym drzewem lub spadającymi gałęziami. Warto więc pomyśleć o takiej polisie dla swojej nieruchomości, która w swoim zakresie zawiera ubezpieczenie domu od upadku drzewa.

Co oznacza upadek drzewa w polisie mieszkaniowej?

Ubezpieczenie domu od upadku drzewa najczęściej mieści się już w podstawowym wariancie polisy mieszkaniowej. Jak to jednak bywa z ubezpieczeniami dobrowolnymi, tego typu zdarzenie może być odmiennie opisywane przez poszczególne towarzystwa w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Najczęściej w definicjach ubezpieczycieli pojawia się kategoria „upadku drzewa” lub „upadku przedmiotu”, przy czym w drugim przypadku poza drzewami w definicji mieszą się też inne obiekty, które mogą spać na dom, jak na przykład maszty, dźwigi, latarnie, słupy czy tablice reklamowe.

Ważne: niektóre towarzystwa przez upadek drzewa rozumieją tylko te sytuacje, gdy doszło do niego bez udziału człowieka, czyli w wyniku zdarzeń losowych.

Co obejmuje polisa od upadku drzewa?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie domu od upadku drzewa chroni naszą główną nieruchomość i taki zakres mieści się w podstawowym wariancie polisy mieszkaniowej. Można jednak pokusić się o dużo szerszą ochronę i skorzystać z opcji dodatkowych. Wtedy możemy liczyć na odszkodowanie za szkody, które spowodowało zwalone drzewo w innych elementach naszego majątku. Pełny katalog obiektów w ochronie jest naprawdę szeroki i w zależności o wybranego wariantu ubezpieczenia nieruchomości może obejmować:

  • wszelkie ruchomości domowe,
  • budynki gospodarcze, w tym piwnice, drewutnie, stodoły itp.,
  • garaż wolnostojący na posesji, jak i poza posesją,
  • ogrodzenie i bramę wjazdową (więcej o ubezpieczeniu tych elementów piszemy w artykule Ubezpieczenie ogrodzenia),
  • domek letniskowy,
  • architekturę zieloną i tzw. małą architekturę (fontanny, posągi itp.).

Ciekawostka: ubezpieczenie domu od upadku drzewa chroni także nagrobki. Tego typu zakres najczęściej dostaniemy w poszerzonych wariantach polisy mieszkaniowej.

Przed wyborem wariantu ubezpieczenia dla domu warto zawsze sprawdzić, co w nim dostajemy. Dokładny zakres znajduje się ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Jak wysokie odszkodowanie za przewrócone drzewo?

Co do zasady, odszkodowanie za przewrócone drzewo powinno wynieść tyle, ile poniesiona strata. Stanie się tak pod warunkiem wyboru odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Przypominamy, że w przypadku polisy mieszkaniowej określa się ją oddzielne dla murów, elementów stałych i mienia ruchomego.

W ustalaniu sum ubezpieczeniowych ważne jest, by w miarę oddać rzeczywistą wartość mienia. Jeśli zawyżymy poszczególne sumy ubezpieczenia, zapłacimy wyższą składkę, jednak odszkodowanie nam odpowiednio nie urośnie. Dostaniemy bowiem tyle pieniędzy, ile wyniosła strata. Na ubezpieczeniach majątku nie można się bowiem wzbogacać.

Nie opłaca się też zaniżać sumy ubezpieczenia, bo wprawdzie zapłacimy mniejszą składkę, ale gdy dojdzie do dużej szkody, może nam nie starczyć wypłaty na pokrycie faktycznej straty. Górną granicą każdego odszkodowania jest suma ubezpieczeniowa. Wtedy resztę strat będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Więcej nigdy nie dostaniemy.

Jak dostać odszkodowanie za upadek drzewa?

Procedura uzyskania odszkodowania za szkody spowodowane przez spadające drzewo jest taka sama, jak w przypadku innych szkód mieszkaniowych. Niezwłocznie po zauważeniu zniszczenia zgłaszamy się do ubezpieczyciela, a ten ma 30 dni na likwidację szkody. Tylko w wyjątkowych okolicznościach termin ten może zostać przedłużony o kolejne 14 dni, ale o powodach wydłużenia terminu na decyzję, musimy być powiadomieni pisemnie.

Ważne: W przypadku, gdy nie jesteśmy zadowoleni z decyzji ubezpieczyciela, możemy się od niej odwołać do towarzystwa. Ostateczną natomiast ścieżką jest postępowanie sądowe.

Oczywistym jest, że, żeby dostać odszkodowanie za upadające drzewo, musimy mieć taki zakres w naszej polisie. Co więcej, okoliczności zdarzenia nie mogą być objęte wyłączeniem. Typowym wyłączeniem w części produktów w przypadku szkód z drzewami, a o którym już wspominaliśmy, jest sytuacja, gdy do upadku drzewa przyczynił się człowiek np. poprzez wycinkę drzew, celowe działanie lub rażące niedbalstwo.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od upadku drzewa?

Ubezpieczenie domu od upadku drzewa nie jest samodzielnym produktem, za to może być jednym z elementów naszej polisy mieszkaniowej. Jej koszt zależy od wielu czynników, jak np. wieku, metrażu nieruchomości, standardu wykończenia, zakresu, adresu i oczywiście wariantu.

Jak już wyżej wspomnieliśmy ubezpieczenie domu od upadku drzewa może mieścić się w wariancie podstawowym. Jeśli zależy nam jednak na kompleksowej ochronie w tym zakresie, zwykle powinniśmy wybrać opcję poszerzonej polisy lub dodatki. A to oznacza wyższe koszty. O ile? Różnica między podstawowym wariantem, a tym z opcjami dodatkowymi, może wynieść od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych i więcej.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie domu od upadku drzewa możemy kupić wraz z polisą mieszkaniową.
  • Zakres ubezpieczenia od upadku drzewa zależy od wariantu polisy. W wersji podstawowej, jeśli tego typu ochrona jest, może dotyczyć tylko budynku mieszkalnego. W wersjach poszerzonych o dodatkowe opcje ochroną mogą być ruchomości oraz inne obiekty na ternie naszej posesji, a także poza nią.
  • Koszt polisy uwzględniającej ochronę od upadku drzewa rośnie wraz z poszerzeniem zakresu ubezpieczenia.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej