Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Polisa domu jednorodzinnego obejmuje również ogrodzenie. Zastanawiasz się, czy jest to standard czy element, za który dodatkowo zapłacisz? Chcesz wiedzieć, na jaki zakres możesz liczyć? Dla ciebie sprawdzamy, na czym polega ubezpieczenie ogrodzenia i ile kosztuje.

Czasy, kiedy zakres polis dla nieruchomości nie wykraczał poza tzw. cztery ściany, dawno minęły. Obecnie ubezpieczenie mieszkaniowe chroni „na bogato” i trudniej wymienić elementy posesji, który w tej ochronie się nie mieszczą niż te, które w niej są. Na pewno ogrodzenie wraz z bramą wjazdową mieści się w ramach mieszkaniówki i są traktowane jako część nieruchomości

Co to znaczy ogrodzenie?

Zanim przejdziemy do szczegółów i przyjrzymy się dokładnie, co może obejmować ubezpieczenie ogrodzenia, sprawdźmy, co pod tym pojęciem rozumieją towarzystwa. Jak już wspomnieliśmy, jest to integralna część nieruchomości, ale nie każdej. Ubezpieczenie mieszkania w bloku, nawet gdy budynek jest ogrodzony, nie będzie mieć w zakresie ogrodzenia. Za to polisa dla wolnostojącego domu, a także bliźniaka czy nieruchomości w zabudowie szeregowej już tak.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku

Pamiętaj: nie ma znaczenia materiał, z którego zrobiony jest płot. Ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej obejmuje wszelkie konstrukcje, w tym drewniane, metalowe czy murowane.

Ogrodzenie to tzw. obiekt małej architektury podobnie jak komórki, altanki czy drewutnie. Niekoniecznie w polisie ten element będzie nazwany ogrodzeniem. Czasem występuje w kategorii elementów działki, elementów budowy (jeśli nieruchomość jest w trakcie budowy) czy jako część domu. Do ogrodzenia zalicza się też wszystkie części, które są na stałe do niego przymocowane. Nie tylko więc odpowiednią polisą zabezpieczasz siatkę, mur czy drewniany płot, ale też bramę, furtkę, skrzynki na listy, elementy ozdobne czy instalacje domofonowe. Towarzystwa ubezpieczają również siłowniki, mechanizmy czy napędy do bram.

Od czego można ubezpieczyć ogrodzenie?

Koszt materiałów i montażu ogrodzenia oznacza spory wydatek. Dobrze więc, jeśli naprawę lub odtworzenie można wykonać z odszkodowania, a nie własnej kieszeni. Ogrodzenie to część posesji, która ze względu na zewnętrzne położenie, jest szczególnie narażona na przeróżne uszkodzenia, wypadki czy akty wandalizmu. Na pewno nie raz czytałeś o wypadku z autem „zaparkowanym” w czyimś płocie. Ogrodzenia lubią też złodzieje, szczególnie gdy są one częścią nieukończonej nieruchomości. Jak wiadomo, z budowy łupem złodziei potrafi paść wszystko. Przy nowoczesnych, naszpikowanych elektryką konstrukcjach sporym problemem mogą być też przepięcia.

Ubezpieczenie ogrodzenia, które otrzymasz w ramach polisy mieszkaniowej, obejmuje dokładnie taki sam zestaw ryzyk, jak te przypisane do całej nieruchomości. Na co możesz więc liczyć? Na ochronę od zdarzeń losowych jak np. pożar, uderzenie pioruna, upadek drzewa, deszcz nawalny, huragan, wichura, powódź, zalanie, osunięcie ziemi, przepięcia. Do tego dochodzą akty wandalizmu. W ramach polisy możesz też dostać ubezpieczenie ogrodzenia od kradzieży. Pod warunkiem, że taki zakres masz też dla głównej nieruchomości.

Ważne: ubezpieczenie ogrodzenia możesz kupić tylko w pakiecie z nieruchomością. Nie ma w tej chwili polis, które chronią tylko ten element posesji.

Wyłączenia w ubezpieczeniu ogrodzenia

Świat ubezpieczeń nie byłby pełen, gdyby w polisach nie było wskazanych sytuacji, w których one nie działają. Nie inaczej jest, gdy chodzi o ubezpieczenie ogrodzenia. Oczywistą sytuacją, w której towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania, jest umyśle spowodowanie szkody przez ubezpieczającego. Także szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających sprawi, że za takie zniszczenie przyjdzie zapłacić samodzielnie.

Uważać trzeba też na rażące niedbalstwo. W przypadku ogrodzenia tego typu okolicznością może być wycinka drzewa. Jeśli je nieprawidłowo zabezpieczysz i spadnie na ogrodzenie, możesz spotkać się z odmową wypłaty ze strony towarzystwa. I nie ma znaczenia, czy drzewo rosło na twojej posesji czy obok niej.

W katalogu wyłączeń często znajdują się też szkody, które powstały w wyniku działań terrorystycznych lub wojennych. Mniej oczywistym jest brak ochrony od określonego rodzaju dewastacji. Zdarzają się polisy mieszkaniowe, które nie obejmują zniszczonego ogrodzenia przez graffiti. Pełną listę zdarzeń, w których ubezpieczyciel może odmówić ci wypłaty odszkodowania, znajdziesz w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

 Odszkodowanie za zniszczone ogrodzenie

Aby dostać odszkodowanie za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież ogrodzenia, musisz niezwłocznie po stwierdzeniu szkody zgłosić ją do swojego towarzystwa. Możesz to zrobić mailem lub telefonicznie. Na likwidację zakład ma maksymalnie 30 dni. Ten czas może się wydłużyć o 15 dni, jeśli trzeba zrobić dodatkowe ustalenia. Ubezpieczyciel musi cię o przedłużeniu poinformować.

Odszkodowanie za zniszczone ogrodzenie powinno pokryć poniesioną stratę. Zdarza się jednak, że wypłacona kwota nie wystarczy na nowy płot. I to nie dlatego, że towarzystwo czegoś nie doszacowało. Niektóre zakłady ubezpieczeń przy kalkulacji odszkodowania biorą pod uwagę zużycie materiałów w czasie. Odliczany procent zależy od wieku płotu oraz budulca. Najwięcej w czasie tracą konstrukcje drewniane, najmniej murowane. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia sprawdzaj, w jaki sposób jest liczona wysokość świadczenia, żebyś nie był zaskoczony, gdy przyjdzie do wypłaty.

Ile kosztuje ubezpieczenie ogrodzenia?

Nie policzysz dokładnie kosztów samego ubezpieczenia ogrodzenia. Jak już wspomnieliśmy, nie da się kupić polisy tylko na płot. Jego ochronę dostaniemy w pakiecie z polisą mieszkaniową. Jej całościowy koszt może wynieść zarówno kilkaset złotych, jak i zbliżyć się lub przekroczyć tysiąc złotych. Ostateczna składka zależy bowiem od specyfikacji technicznej ubezpieczanej nieruchomości, jej przeznaczenia lokalizacji i od tego, jaką masz historię ubezpieczeniową. Przy czym koszty ogrodzenia nie są kluczowym elementem dla wyceny składki za tego typu polisę.

Pamiętaj: możesz obniżyć składkę za polisę dla nieruchomości. Niektóre towarzystwa premiują zniżkami zakup kolejnego rodzaju ubezpieczeń u siebie czy wykupienie polisy online.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie ogrodzenia posesji jest integralną częścią polisy mieszkaniowej.
  • W polisie mieszkaniowej ochronie podlega ogrodzenie oraz wszelkie elementy z nim zintegrowane, w tym także mechanika, napęd czy części ozdobne.
  • Ogrodzenie jest chronione od tych samych ryzyk, co główna nieruchomość. Mogą to być  zdarzenia losowe, akty wandalizmu oraz kradzież.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej