Szkody związane z zalaniem mieszkania stanowią ponad połowę zgłoszeń wpływających do ubezpieczycieli. Wiążą się nie tylko z ogromnym stresem, ale także dużymi kosztami. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, a przezorny zawsze ubezpieczony, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa taka polisa, jakie są najczęstsze przyczyny zalania i kiedy ubezpieczenie mieszkania od zalania może nie zadziałać.
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenie od zalania mieszkania – najczęstsze przyczyny zalania
Pęknięty wężyk doprowadzający wodę do sprzętów takich jak chociażby pralka czy zmywarka. Rozszczelniona rura w podłodze lub cofnięcie się wody z sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Pozostawienie odkręconych kranów, rozbite akwarium czy wyciek wody z kaloryfera. Wszystko to brzmi jak zły sen, a jednak często staje się jawą. Jednocześnie są to jedne z najczęstszych zdarzeń, które mogą prowadzić do zalania mieszkania.
Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od powodzi
Co jednak najważniejsze – szkody związane z działaniem wody bardzo często nie dotyczą tylko nas samych, ale także naszych sąsiadów. W takich sytuacjach ktoś musi odpowiedzieć za powstałe szkody i pokryć koszty ich usunięcia.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada – kto odpowiada za szkodę?
W przypadku awarii w pionach, czyli instalacji biegnących pomiędzy ścianami, za szkody odpowiadać będzie zarządca i administracja budynku. Odpowiedzialność za zdarzenie może leżeć także po stronie dewelopera – jeśli ten popełni jakiekolwiek błędy podczas budowy czy remontu, a także producenta wadliwego sprzętu, który przyczynił się do zalania.
Jeśli natomiast do zalania dochodzi w wyniku awarii w poziomie, na przykład wówczas, gdy doszło do przebicia instalacji w podłodze – za tego rodzaju szkody odpowiada już właściciel lub lokator mieszkania. To on odpowiada także za naprawy wszelkich szkód spowodowanych chociażby wspomnianym wcześniej wyciekiem wody z kaloryferów czy pękniętego wężyka od pralki.
W takiej sytuacji, woda może zalać nie tylko naszą nieruchomość, ale także mieszkanie sąsiada z dołu. Koszty wszelkich napraw czy nawet gruntownego remontu mogą okazać się kolosalne, a w przypadku braku odpowiedniej polisy – wszystkie szkody będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Rozwiązaniem, które uchroni nas przed takimi wydatkami będzie ubezpieczenie mieszkania rozszerzone o OC w życiu prywatnym.
UWAGA: W przypadku zalania sąsiada, standardowe ubezpieczenie mieszkania od zalania może nie wystarczyć. W tym przypadku dobrze mieć polisę rozszerzoną o OC w życiu prywatnym, która pokryje koszty szkód spowodowane przez ubezpieczonego.
Dodatek taki możemy kupić razem z ubezpieczeniem nieruchomości. W przypadku posiadania takiej polisy to właśnie ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty szkód.
Ubezpieczenie od zalania mieszkania – jak ubezpieczyciel rozumie zalanie?
Ubezpieczenie nieruchomości ma na celu ochronę naszego lokalu mieszkalnego przed różnego rodzaju negatywnymi zdarzeniami. Jednymi z najważniejszych punktów, jakie powinna obejmować dobra polisa ubezpieczeniowa jest bez wątpienia ubezpieczenie mieszkania od zalania i pożaru. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w każdym OWU – już na samym początku dokumentu – znajdziemy słownik z definicjami poszczególnych zdarzeń losowych. Zwróćmy więc uwagę, jak dany ubezpieczyciel definiuje pojęcie zalania.
UWAGA: W produktach ubezpieczeniowych, zalanie definiowane jest jako wydostanie się wody, cieczy lub pary na ubezpieczone mienie w wyniku niezamierzonego działania. Ubezpieczyciele rozróżniają jednak zalanie od powodzi, która definiowana jest jako zalanie terenu w wyniku podniesienia się poziomu wody w korytach wód stojących lub płynących.
Jeśli chcesz uniknąć niemiłych niespodzianek i ewentualnego rozczarowania związanego z odmową ubezpieczyciela, przed podpisaniem umowy przeanalizuj dokładnie wszelkie wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie po prostu nie zadziała.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – kiedy ubezpieczyciel nie pokryje szkód?
Decydując się na konkretną ofertę ubezpieczyciela warto zweryfikować dokładny zakres polisy. Zwróć uwagę na zdarzenia, jakie obejmuje i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Zazwyczaj, ubezpieczenie mieszkania od zalania obejmuje nawet podstawowa wersja polisy.
Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel kształtuje jej zakres ustalając jednocześnie pewne odstępstwa. Ubezpieczenie mieszkania od zalania nie zadziała chociażby w przypadku zalania spowodowanego przez intensywne opady deszczu i niewłaściwy stan okien czy dachu, pozostawienie niezabezpieczonych otworów zewnętrznych (np. otwartych okien) czy wówczas, gdy do szkody doszło z powodu zaniedbań poszkodowanego czy braku należytej konserwacji i niezbędnych napraw.
Ubezpieczenie nie pokryje także szkód, do powstania których przyczyniło się chociażby wykorzystanie niewłaściwych materiałów budowlanych.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak postępować krok po kroku?
Pierwszą podstawową rzeczą, o której należy pamiętać to zabezpieczenie rzeczy, które mogłyby ucierpieć po zalaniu i zlokalizowanie źródła awarii po to, by zminimalizować rozmiar szkód. O zaistniałej sytuacji należy powiadomić także zarządcę budynku oraz ubezpieczyciela. Wcześniej warto sprawdzić w OWU, ile czasu mamy na zgłoszenie szkody do towarzystwa.
Warto zadbać o dokumentację szkód oraz spisanie protokołu zalania przez straż pożarną czy inne służby, który będzie pomocny podczas starań o odszkodowanie. Podczas zgłaszania szkody, ubezpieczyciel powinien poinformować Cię o dalszych krokach czy ewentualnych dokumentach, które należy skompletować. Kolejnym krokiem będzie już sporządzenie wyceny szkód przez rzeczoznawcę.
PODSUMOWANIE:
- Zalanie to jedno z podstawowych zdarzeń wchodzące w skład ubezpieczenia mieszkania.
- Zalanie definiowane jest jako wydostanie się wody, cieczy lub pary na ubezpieczone mienie w wyniku niezamierzonego działania.
- Właściciele mieszkań ponoszą odpowiedzialność za zalanie sąsiada będące skutkiem awarii rur w poziomie i urządzeń do nich podłączonych. Za awarie w pionie odpowiada administracja budynku.
- W przypadku zalania sąsiada warto mieć ubezpieczenie rozszerzone o OC w życiu prywatnym, które pokryje koszty szkód spowodowane przez ubezpieczonego.
- Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, należy sprawdzić dokładny zakres polisy i zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.