Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Gwałtowne burze ulewy z roku na rok stanowią nieodzowny element polskiej wiosny oraz lata. Pomimo szalejących susz równie często nawiedzają zarówno miasta, jak i wsie, potężne nawałnice. Z tego tytułu zalane zostają nie tylko miejskie studzienki, ale również i samochody. Jak  się zabezpieczyć? Czy ubezpieczenie samochodu od powodzi nam pomoże? Wyjaśniamy! 

Ubezpieczenie samochodu od powodzi – OC nie wystarczy

Niestety mamy złą wiadomość. Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjna nie ochroni Twojego pojazdu w przypadku powodzi lub zalania. OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych i ustawodawca przymuszając właścicieli pojazdów do zakupu tej polisy ma na celu ochronę zarówno osób potencjalnie powodujących wypadek, jak również poszkodowanych. 

Jeżeli chcemy zabezpieczyć swój pojazd dodatkowo, musimy przyjrzeć się nieobowiązkowym polisom komunikacyjnym. Do tego rodzaju ubezpieczeń należą między innymi: autocasco, NNW i assistance. W ramach ubezpieczenia AC otrzymamy też ubezpieczenie samochodu od powodzi. Ponieważ w ramach tego rodzaju umów towarzystwa ubezpieczeniowe mają pewną dowolność zapisów umownych, za każdym razem należy uważnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia, w których to ubezpieczyciel określa wszystkie czynności, do których zobowiązany jest podczas trwania ochrony polisą. W ramach umowy autocasco najczęściej znajdziemy ochronę przed zniszczeniami, wandalizmem, a także przed kradzieżą pojazdu. 

Czy pełne AC się opłaca? 

Ubezpieczenie samochodu od powodzi oferowane jest przez zakłady ubezpieczeń najczęściej w ramach pełnego AC. Każdorazowo w zakresie polisy określone są czynności, do których zobowiązany jest ubezpieczyciel, jak również tak zwane wykluczenia. Są to takie zdarzenia, w ramach których odpowiedzialność zostaje przypisana właścicielowi pojazdu i towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zobowiązane do wypłaty rekompensaty. 

Co do zasady można przyjąć, że tego rodzaju dobrowolne ubezpieczenie obejmuje: 

  • zniszczenia pojazdu dokonane zarówno przez człowieka, jaki przez zwierzęta,
  • pożar lub eksplozję,
  • wypadki (zarówno z pojazdami, ludźmi, jak i zwierzętami),
  • zjawiska atmosferyczne w tym: grad, uderzenia pioruna czy powodzie i podtopienia.

Naturalnie, każda z firm samodzielnie określa, w jakich sytuacjach ubezpieczenie samochodu od powodzi będzie działać. Dlatego też staramy się z uwagą czytać ogólne warunki ubezpieczenia w każdej z firm ze sprzedających polisę autocasco. 

Szkoda całkowita od wilgoci?

Pamiętaj, że zalanie dotyczy nie tylko wnętrza, foteli, deski rozdzielczej, mówimy również o zamkniętym silniku czy układzie zapłonowym. Dodatkowo sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna, gdy wilgoć zaatakuje elektrykę samochodu. W starszych modelach wielokrotnie wystarczało jedynie wysuszenie wszystkich elementów, jednak w dzisiejszych pojazdach mnogość układów elektrycznych niejednokrotnie spowodować może wręcz szkodę całkowitą na pojeździe. 

W takiej sytuacji zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o wycenę szkód rzeczoznawcę. Ekspert weryfikuje stopień zalania samochodu oraz ogólnych zniszczeń, które powstały w ramach powodzi lub zalania. Na podstawie jego pisemnej oceny zniszczeń oraz w ramach świadczeń określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco, to ubezpieczyciel ocenia wysokość rekompensaty z tytułu powstałych zniszczeń. Następnie przedstawia wycenę właścicielowi pojazdu. 

W sytuacji gdy zniszczenia powstałe na pojeździe przekraczają około 70% pełnej wartości auta, zakład ubezpieczeń ma możliwość stwierdzenia, że szkoda jest całkowita. To bardzo istotne, aby wiedzieć, że w ramach dobrowolnego ubezpieczenia autocasco wystarczy tylko 70% zniszczeń, natomiast w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC, rzeczoznawca samochodowy musi stwierdzić ze szkodą objęte jest 100% wartości pojazdu.

Naturalnie, każdorazowo właściciel pojazdu może się od tej decyzji odwołać. Jeżeli jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie uwzględni jego argumentów, może on również skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym, który zweryfikuje sytuację pomiędzy kierowcą a zakładem wystawiającym polisę autocasco. Jeżeli i to nie przyniesie pożądanego skutku kierowca ma prawo zgłosić sprawę do odpowiedniego sądu. Często jednak tego rodzaju rozwiązanie jest nieopłacalne i powoduje jedynie wieloletnie oczekiwanie na rozstrzygnięcie przez odpowiednią instancję. 

Autocasco – warto? 

Ubezpieczenie samochodu od powodzi w ramach ubezpieczenia Autocasco to oczywiście niemały wydatek. Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel, u którego wykupujesz polisę, nie oferuje z pakietów autocasco wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Tego rodzaju warianty ubezpieczeń zazwyczaj są o wiele tańsze i w takim wypadku pozostaje jedynie zweryfikowanie zakresu ochrony. 

PODSUMOWANIE

  • Autocasco obejmuje ubezpieczenie samochodu od powodzi.
  • Autocasco jest polisą dobrowolną i właściciel pojazdu nie ma obowiązku kupowania jej. 
  • Polisa AC chroni pojazd przed kradzieżą, zniszczeniem oraz uszkodzeniem.
  • W przypadku polisy dobrowolnej pamiętaj o wnikliwym przeanalizowaniu ogólnych warunków ubezpieczenia.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej