Zastanawiasz się, co powinna zawierać apteczka samochodowa? Albo czy jest ona obowiązkowa? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące samochodowego pakietu pierwszej pomocy.
Nigdy nie wiadomo, co ci się może przytrafić w trasie. Dlatego w aucie warto mieć kamizelkę odblaskową, dzięki której będziesz lepiej widoczny na drodze np. przy wymianie koła. Przyda ci się też dobrze wyposażona apteczka samochodowa, dzięki której zapewniasz szybką, doraźną pierwszą pomoc. Możesz wstępnie opatrzeć rany i złamania, a nawet podtrzymać życie rannej osoby do czasu przyjazdu pogotowania.
Z tego artykułu dowiesz się...
Apteczka samochodowa tylko dla chętnych
Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodów, polskie przepisy nie są zbyt wymagające. Na stanie w naszym aucie musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica z homologacją. Za ich brak grozi ci mandat. Możesz też mieć problemy z przedłużeniem ważności badania technicznego. Kliknij w link aby przeczytać więcej o karach za brak badań technicznych pojazdu. Co ciekawe, na polskiej liście wyposażenia obowiązkowego prywatnego auta nie ma apteczki pierwszej pomocy mimo ich niewątpliwej przydatności. Brak takiego wymogu czyni nasz kraj wyjątkowy na tle innych w Unii Europejskiej.
Apteczka samochodowa obowiązkowo musi znajdować się na wyposażeniu auta m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Estonii, na Litwie i Łotwie czy w Słowenii.
No dobrze. Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa, jeśli jedziesz autem do któregoś z tych krajów? Musu nie ma. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską każdy pojazd poruszający się w UE powinien być wyposażony zgodnie z przepisami kraju, w którym jest zarejestrowany. Tylko czy chcesz w razie kontroli drogowej w obcym kraju dyskutować z policją? W sądzie raczej wygrasz, ale jeśli trafisz na służbistę, który nie zna polskich przepisów, możesz doraźnie dostać mandat.
W jakich pojazdach musi być apteczka samochodowa?
Apteczki samochodowe nie są wymagane w autach prywatnych. Natomiast te pojazdy apteczki mieć muszą:
- autobusy,
- pojazdy nauki jazdy i egzaminacyjne
- samochody ciężarowe przewożące ludzi,
- taksówki.
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Bez względu na przepisy warto na wszelki wypadek mieć apteczkę pierwszej pomocy. Taki zestaw w samochodzie może przecież uratować komuś życie albo gdy sam będziesz potrzebował pomocy.
W dobrze wyposażonej apteczce znajduje się podstawowy zestaw do opatrywania ran i złamań, czyli:
- bandaże usztywniające i półelastyczne,
- chusty opatrunkowa duża i mała,
- kompresy,
- opatrunki jałowe,
Niewątpliwe przydatne będą też dodatkowe akcesoria – nożyczki z zaokrąglonymi końcami, rękawiczki lateksowe, maseczka ochronna oraz ustnik lub maska do wykonywania sztucznego oddychania, latarka i agrafki do spięcia np. bandaży. Dobrze, gdy w pakiecie znajduje się też koc ratunkowy. Będzie idealną ochroną przed wyziębieniem dla poszkodowanego w wypadku samochodowym. W końcu zanim przyjadą odpowiednie służby mija przynajmniej kilkanaście minut. Dla rannego z dreszczami ten czas może wydawać się znacznie dłuższy.
Co jeszcze warto mieć w apteczce samochodowej? Papierową instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Brzmi dziwnie? Nie powinno. W stresie, a takim jest niewątpliwie sytuacja pomocy ofiarom wypadku, możesz mieć mętlik w głowie. Łatwo dostępna instrukcja szybko ci go uporządkuje.
Aby mieć pewność, że w twoim zestawie pierwszej pomocy jest wszystko, co może się przydać w razie wypadku, sprawdź, czy apteczka spełnia europejską normę DIN 13164. Jest to standard, który ustanowił Niemiecki Instytut Normalizacyjny (o normach dla apteczek piszemy szerzej w dalszej części artykułu). Dokładnie opisuje, jakie elementy i ile powinno się znaleźć w samochodowym zestawie pierwszej pomocy. Dobrze też raz do roku zrobić przegląd apteczki, uzupełnić braki i wymienić nieprzydatną zawartość.
Czego w apteczce być nie powinno?
Jest jednak parę rzeczy, których apteczka pierwszej pomocy nie powinna zawierać. A przynajmniej nie przez cały czas. Chodzi o produkty z datą ważności lub wrażliwe na działanie temperatury, czyli przede wszystkim o medykamenty (np. leki przeciwbólowe) czy środki do dezynfekcji. Z lekami w sytuacji udzielania pierwszej pomocy jest też ten problem, że nigdy nie wiesz, czy dana osoba nie jest na dany środek uczulona.
Apteczka samochodowa – gdzie kupisz?
Apteczka kojarzy się ze sprzętem medycznym. Kupisz ją więc w każdym tego typu sklepie, jak również w aptece. Ale to nie jedyne miejsca, bo apteczki pierwszej pomocy dostępne są też w większości sklepów motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych. Ponadto możesz je znaleźć w marketach, sklepach wielobranżowych, przemysłowych, a nawet rolniczych. Innymi słowy apteczki znajdziesz niemal wszędzie. Nie wszędzie jednak znajdziesz zestawy takiej samej jakości czy z takim samym wyposażeniem. Produkty te będą się różniły też ceną, choć przyznać trzeba, że do co zasady nie są to rzeczy bardzo drogie.
Profesjonalnie przygotowana apteczka samochodowa będzie jednak kosztować nieco więcej niż jej podstawowa wersja. Za to jej zawartość nie będzie budzić wątpliwości, szczególnie, gdy będzie zgodna z normą DIN 13164.
Przy zakupie apteczki samochodowej, poza optymalnym wyposażeniem, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich ją wykonano. Dobrze, żeby materiał był trwały, odporny na uszkodzenia i chronił zawartość przez temperaturą i wilgocią. Równie ważna jest kompaktowość i funkcjonalność opakowania. Np. dodatkowe rzepy, które utrzymają apteczkę w jednym miejscu, dzięki czemu podczas jazdy nie będzie ona „wędrować” po całym aucie.
Rodzaje apteczek
Na rynku możesz trafić na apteczki o lepszym lub gorszym wyposażeniu. Na apteczki samochodowe, turystyczne, przemysłowe czy profesjonalne. Tylko od twojej wiedzy i potrzeb zależy, na jaki rodzaj zestawu pomocowego się zdecydujesz.
Istnieją jednak normy, na których wzoruje się większość krajów europejskich, a które regulują skład apteczek. Chodzi o normę DIN (Deutsches Institut für Normung), czyli Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, przedstawiciela ogólnoświatowych organizacji normalizujących. W zależności od rodzaju pojazdu czy potrzeb mamy kilka typów norm DIN dla apteczek:
- DIN 13164 – wspomniana już wcześniej norma dla apteczek samochodowych. Skład apteczki zgodny z tą normą jest dostosowany do udzielania pierwszej pomocy w terenie (dotyczy ran powstałych w wypadkach samochodowych, jak i podczas wędrówek). Środki opatrunkowe dostosowane są także do opatrywania samodzielnie własnych ran.
- DIN 13167 – norma m.in. dla apteczek motocyklowych, rowerowych i podobnych pojazdach oraz turystycznych. W porównaniu z apteczką samochodową, tego typu zestaw ma mniej środków opatrunkowych i gabarytowo jest mniejszy. W końcu ma być poręczny i lżejszy w trakcie wyprawy.
- DIN 13157 – norma dla apteczek przemysłowych, czyli używanych w urzędach, zakładach pracy czy szkołach. Dla odmiany zawartość tego typu apteczki jest znacznie szersza niż dwóch poprzednich. Powód jest prosty – przeznaczona jest ona dla większej liczby osób. Więcej jest też czynników, które mogą spowodować uraz w miejscu pracy, w szkole czy w biurze.
- DIN 13169 – apteczka spełniająca tę normę składowo praktycznie nie różni się od DIN 13157. Ma za to więcej opatrunków niż poprzednicza, bo docelowo ma zabezpieczyć znacznie więcej osób. Innymi słowy przeznaczona jest dla dużych firm czy zakładów.
PODSUMOWANIE:
- W Polsce w prywatnych autach apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa. Warto ją jednak mieć na wyposażeniu, bo dzięki niej można uratować komuś życie.
- Dobrze zaopatrzona apteczka samochodowa powinna zawierać podstawowy pakiet do zabezpieczenia ran i złamań oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
- Przy wyborze apteczki samochodowej warto upewnić się, czy jest ona zgodna z normą DIN 13164. Jest to przyjęty przez kraje europejskie standard obowiązkowego wyposażenia apteczki w samochodzie.
- W apteczce samochodowej nie powinno się na stałe przechowywać środków dezynfekujących oraz leków ze względu na ich wrażliwość na temperaturę i datę ważności.
- Warto co pewien czas zrobić przegląd zawartości apteczki samochodowej i uzupełnić brakujące rzeczy lub wymienić już zużyte.
Samochód zastępczy z AC
Wypadki drogowe w Polsce
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Mandat na raty