Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.09.2022 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Jeśli Twoje dziecko prześladowane jest w sieci, dowiesz się, jako ostatni! Prześladowanie rówieśnicze online to nowa plaga wśród najmłodszych użytkowników internetu.

Jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko? Zazwyczaj rodzice myślą o powrocie ze szkoły, o zabawach z kolegami i koleżankami na podwórku czy też ewentualnych bójkach pod szkołą. Większość rodziców zupełnie nie jest przygotowana na cyber prześladowania oraz cyberprzemoc.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w szkole

Do zjawisk, o których wspominamy, należą takie sytuacje jak: oczernianie, prześladowanie, zastraszanie, wyzywanie, ośmieszanie przy użyciu na przykład telefonów komórkowych. Coraz częściej psychologowie spotykają się z sytuacjami gdy już małe dzieci posiadające telefony komórkowe, przerabiają zdjęcia kolegów i koleżanek, nagrywają prześmiewcze filmiki i publikują je w sieci.

Częściowo zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że wykorzystywanie cudzego wizerunku jest niezgodne z prawem, a częściowo licząc na anonimowość i bezkarność. Zdarza się, że dzieci zakładają fałszywe konta na popularnych serwisach społecznościowych, tworzą grupy ogniskujące się wobec zachowań przemocowych w stosunku do konkretnej osoby lub grupy osób w poczuciu pełnej anonimowości. Ta pozorna tylko bezkarność stanowi często siłę przemocy i mocne oręże w wykluczeniu z grupy rówieśniczej.

To bardzo niebezpieczne i niosące ze sobą wiele traum zachowanie dzieci często umyka osobom dorosłym, ponieważ nie jest tak ostentacyjne i widoczne w swojej realizacji jak działania przemocy fizycznej prześladowania czy bullyingu.

 Jakie zachowania przemocowe występują najczęściej wśród młodzieży?

Do najbardziej rozpowszechnionych działań należy cyberstalking, w którym to najczęściej prześladowana jest jedna osoba przez grupę rówieśniczą. Należy zwrócić uwagę na to, że do tego rodzaju prześladowań najczęściej dochodzi w znanej dziecku w grupie, na przykład klasie. Dzieci, które nie znalazły swojego miejsca w klasie czy szkole, dużo bardziej narażone są na agresję realizowaną nie w sposób bezpośredni – fizyczny,  ale w sposób wykorzystujący najnowsze technologie, czyli internet. Najczęściej dzieci oczerniane są i komentowane na forach i czatach. Nierzadko również skala wyśmiewania jest na tyle silna, że powoli przechodzi we flaming. Jest to działanie celowe uczestników dyskusji, które ma za cel budowanie zachowań agresywnych wobec wybranych przez grupę kozłów ofiarnych.

Co radzi psycholog?

Co psycholog i psychoterapeuta Monika Banach-Lechowska radzi rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji?

Zaczynajmy od prewencji. Na pewno podstawą będzie bezpieczna relacja budowana od najmłodszych lat. Bezpieczną relację buduje rodzic obecny, towarzyszący dziecku w jego zmaganiach i sukcesach. Rodzic, który nie ocenia zachowań dziecka, a stara się znaleźć przyczyny tych zachowań. I przede wszystkim rodzic, który swoją postawą okazuje szacunek do swojego dziecka.

Pożądaną konsekwencją tak budowanej relacji będzie ukształtowanie się w dziecku szacunku do samego siebie. W ten sposób młoda osoba dotknięta przemocą w sieci będzie świadoma tego, że ktoś przekracza jej granice. Naturalnym dla niej kierunkiem będzie zwrócenie się po pomoc do rodzica. To bardzo ważny aspekt. Dziecko zwracające się po pomoc nie jest samo i nie musi samo dźwigać ciężaru, który często jest nie do udźwignięcia.

Świetnie, że coraz więcej mówi się o cyberprzemocy, że rodzice mogą czerpać rzetelną wiedzę o zjawisku, które nie istniało w czasach ich dzieciństwa/ młodości. Jeśli problem dotyka Twoje dziecko, powiadom szkołę. Poproście o pomoc psychologa, możecie zorganizować specjalną rozmowę/debatę. Każda taka sytuacja powinna zostać nagłośniona, a młoda osoba otoczona wsparciem rówieśników i dorosłych. Budowanie świadomości i wrażliwości w młodych ludziach pozwoli uniknąć tragicznych konsekwencji  – dodaje psycholog Monika Banach-Lechowska.

Dalszymi krokami, jeśli jest taka potrzeba, będą poszukanie psychologa, psychoterapeuty dziecięcego lub rodzinnego lub grupy socjoterapeutycznej. Podczas spotkań dziecko wzmocni swoje kompetencje społeczne tj. komunikacja z rówieśnikami, inteligencja emocjonalna, poznaj swoje prawa, wzmocni asertywność, nauczy się sprawniej rozumieć i wyrażać emocje. Takie działania pomogą w powrocie do równowagi psychicznej po akcie przemocy i uzbroją dziecko w niezbędne narzędzia chroniące je przed podobnymi sytuacjami w przyszłości – podsumowuje psycholog.

Ubezpieczenie szkolne i ochrona dziecko w sieci”.

W Beesafe możesz liczyć na wsparcie psychologa oraz ochronę „dziecko w sieci”, czyli pomoc  w przypadku stalkingu, otwarcia podejrzanego maila lub włamania na skrzynkę mailową dziecka czy kradzieży lub zgubienia telefonu. Twoje dziecko uzyska konieczne wsparcie w trudnych momentach zarówno w przypadku prześladowania  w sieci, jak i w codziennych sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu, np. zgubiony smartfon.

Co wyróżnia ubezpieczenie szkolne NNW Beesafe?

  • Suma ubezpieczeniowa do 50 000 zł.
  • Ochrona „dziecko w sieci” i pomoc psychologa.
  • Zwracamy również koszty leczenia i rehabilitacji.

PODSUMOWANIE:

  • Podstawa działań z dzieckiem jest budowanie zaufania między dzieckiem a opiekunami.
  • Ochrona „dziecko w sieci” i pomoc psychologa to wsparcie, które w Beesafe uzyska Twoje ubezpieczone dziecko.
  • Możesz liczyć na pomoc Beesafe  w przypadku stalkingu, otwarcia podejrzanego maila lub włamania na skrzynkę mailową dziecka czy kradzieży lub zgubienia telefonu.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej