Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.02.2023 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Dane MEN są jasne! Do wypadków dochodzi najczęściej w szkołach podstawowych, a sale gimnastyczne, boiska i korytarze (ciągi komunikacyjne) to miejsce prawdziwych tragedii.

Statystyki wypadków dzieci w szkołach w Polsce

Wypadki z udziałem dzieci zdarzają się bardzo często zarówno przez uwagę opiekunów, jak również przez małe doświadczenie życiowe dzieci lub nierozsądne zachowanie kolegów i koleżanek. Dawać by się mogło, że szczególnie niebezpieczne mogą okazać się wyjścia na przykład do zoo, Zielone Szkoły lub wyjścia do kina, ale okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla ucznia często może być szkoła.

Dzieci spędzają bardzo dużo czasu w placówce edukacyjnej i z badań, że na szczególną uwagę na dzieci należy zwrócić w takich miejscach jak sala gimnastyczna, boisko szkolne, oraz korytarze, czyli tak zwane ciągi komunikacyjne kropka To tu dochodzi najczęściej do różnego rodzaju zdarzeń z udziałem najmłodszych.

Gdzie najczęściej dochodzi do tego rodzaju zdarzeń? Tu odpowiedź jest praktycznie jednoznaczna. Najbardziej niebezpieczne są szkoły podstawowe. Do wypadków dochodzi najczęściej w trzech województwach, na czele plasuje się województwo śląskie, następnie województwo małopolskie oraz województwo mazowieckiego.

Do zdarzeń, do których dochodzi najczęściej, możemy zaliczyć zmiażdżenia, zwichnięcia oraz złamania. Najwięcej problemów związanych jest z urazami dotyczącymi zębów, ponieważ w większości szkół nie ma gabinetu stomatologicznego.

W szkołach są tylko dyżury pielęgniarki w związku z tym, gdy niespodziewanie przytrafia się zdarzenie poważniejsze, szkoła nie tylko odsyła dziecka, ale również sama podejmuje działania.

Co robi szkoła, gdy dojdzie do wypadku?

Po pierwsze szkoła zobowiązana jest do udzielenia pomocy, czyli w razie wypadku najczęściej to nauczyciel zapewnia zabezpieczenie osoby poszkodowanej i samodzielnie lub wraz z pielęgniarką udziela pierwszej pomocy. Do udzielenia pierwszej pomocy zgodnie z przepisami zobowiązany jest każdy.

Moment, kiedy dziecko nie uzyska pierwszej pomocy ze strony osób dorosłych, naraża je na odpowiedzialność. Nie możemy się za to spodziewać udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej przez osoby niepełnoletnie, nawet z klas starszych szkoły podstawowej. Później nauczyciel musi postępować zgodnie z tym, jak regulamin obowiązuje go w szkole. Zazwyczaj oznacza to, że nauczyciel powinien powiadomić dyrektora szkoły, jak również powiadomić opiekunów, najczęściej rodziców dziecka, a nierzadko należy niezwłocznie powiadomić organ prowadzący.

W wypadku zdarzeń w ciężkich i śmiertelnych koniecznie jest również zawiadomienie policji i prokuratury. Może zdarzyć się tak, że zanim rodzice zdążą dojechać do szkoły, przyjedzie już do niej karetka. Wtedy dziecko nie może zostać samo i jedzie z nim do szpitala albo dyrektor, albo upoważniony przez niego pracownik. Dziecko na tym etapie nie może zostać samo, bez opieki.

Miejsce wypadku w szkole powinno zostać zabezpieczone w zależności od tego, czy konieczna jest inspekcja, w ramach której będziemy sprawdzać, co się wydarzyło, czyli najczęściej chodzi o to, jak bardzo poważnie było zdarzenie i czy będzie wymagało interwencji na przykład policji.

Ile kosztuje leczenie?

Co do zasady leczenie w Polsce jest bezpłatne, jednakże w momencie, gdy decydujemy się na przykład na prywatną pomoc lekarską, musimy liczyć się z niemałymi kosztami. Zapłacimy również za tak zwane „pomoce” w postaci kul, wózka inwalidzkiego, ortezy. Są to niemałe koszta, które musi ponieść rodzic z własnego budżetu domowego.

O ile szkoła może pomóc i wesprzeć ucznia w ramach indywidualnego nauczania, o tyle ewentualne koszty korepetycji również potrafią mocno nadużyć finanse rodziców, nie wspominając nawet o rehabilitacji.

Koszt naprawy zęba zaczyna się od 300 zł. Koszt wózka to ok. 600 zł, a ortezy na kolano to nie mniej niż 250 zł.

Ubezpieczenie NNW szkolne Beesafe

Choć ubezpieczenie NNW szkolne nie jest obowiązkowa, to warto w kwocie kilkudziesięciu złotych ubezpieczyć dziecko przed tym rodzajem zdarzeń. W razie, gdy dojdzie do wypadku, w Beesafe możesz liczyć wsparcie. Jakie? Sprawdź na https://beesafe.pl/ubezpieczenie-szkolne/

PODSUMOWANIE:

  • W Polsce najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci w szkołach podstawowych.
  • Do najczęstszych zdarzeń dochodzi na salach gimnastycznych w boiskach oraz w ciągach komunikacyjnych.
  • Największą liczbę wypadków odnotowano województwie: śląskim, małopolskim oraz mazowieckim.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Jesień to czas, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające, a krótszy dzień wpływa na widoczność na drodze. W związku z tym, przestrzeganie przepisów drogowych staje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jednym z podstawowych aspektów, ...
Czytaj dalej
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej