Budowa domu to poważna decyzja. Zanim podejmiemy się tego wyzwania musimy się odpowiednio przygotować. Pozwoli nam to uniknąć wielu problemów i niepotrzebnych kosztów – w tym przypadku liczonych w tysiącach złotych. Najlepszym sposobem będzie przygotowanie listy z dokładnymi etapami budowy domu. W naszym artykule przedstawimy etapy budowy domu krok po kroku.
Budowę domu możemy podzielić na pięć etapów. Perfekcyjne zadbanie o zrealizowanie każdego z nich pozwoli cieszyć się nam dobrze zbudowanym domem i zaoszczędzonymi pieniędzmi. Niedopatrzenia mogą nas słono kosztować, dlatego warto sprawdzić, jakie są etapy budowy domu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Etap I – przygotowania formalne
Zanim na naszej działce zostanie wbita pierwsza łopata musimy zadać o niezbędne zgodny. Ten etap jest najistotniejszy i w żadnym wypadku nie możemy popełnić najmniejszego błędu. Na tym etapie zbieramy wszystkie dokumenty, pozwolenia i zgody oraz określamy, jak będzie wyglądał nasz dom.
Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie domu
Formalnie ten etap możemy rozpocząć po zakupie działki budowlanej. Następnie musimy zakupić lub wykonać projekt budowlany. To szczególnie istotny moment, ponieważ zakładamy, że w wybudowanym domu będziemy mieszkać przez wiele lat. Gotowe projekty są nieco tańsze, ale na pewno nie będą spełniać wszystkich indywidualnych preferencji. Ich przewagą jest jednak to, że otrzymamy je od ręki.
Przygotowanie projektu od nowa z pewnością zajmie więcej czasu.
Projekt naszego domu jest podstawą ubiegania się o pozwolenie na budowę, bez którego nie możemy wykonywać żadnych prac. Taki wniosek składamy w Starostwie Powiatowym. Musimy dołączyć do niego następujące dokumenty:
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (otrzymamy ją w miejscowym Urzędzie Miasta – Wydział Architektury).
- Warunki techniczne dostawy mediów (do nabycia w zakładach: energetycznym, elektrycznym, wodociągów i kanalizacji).
- Mapa sytuacyjno wysokościowa w skali 1: 500 (wykonana przez uprawnionego geodetę).
- Dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego.
Kiedy skompletujemy już wszystkie dokumenty możemy składać wniosek. W tym przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość. Termin, jaki starostwo ma na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia wniosku. Warto pamiętać, że po otrzymaniu decyzji musimy poczekać 14 dni na jej uprawomocnienie.
W tym czasie strony mają możliwość złożenia odwołania od decyzji.
Uwaga, należy bezwzględnie pamiętać, że ważność decyzji wygasa po 3 latach. Jeżeli przez ten czas nie rozpoczniemy prac, konieczne będzie ponowne rozpoczęcie procesu.
Etap II – przygotowania do prac budowlanych
Ten etap rozpoczynamy od ogrodzenia terenu, na którym będzie stał nasz dom. Następnie fachowiec powinien wytyczyć dokładną lokalizację na działce. To szczególnie istotne, ponieważ zazwyczaj gminy mają swoje zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Ten etap może wykonać wyłącznie uprawniony do tego geodeta.
Po wytyczeniu lokalizacji przychodzi czas na wyrównanie terenu i przygotowanie fundamentów. Na fundamentach będzie utrzymywała się cała budowla, dlatego warto dopilnować, aby zostały wykonane poprawnie – kluczowe będą izolacja części podziemnej oraz rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Może się zdarzyć, że będziemy musieli wykonać też drenaż, który zabezpieczy fundamenty przed wilgocią.
Etap III – stan surowy otwarty
Jakie są kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego? Po wykonaniu dwóch pierwszych możemy przejść do właściwej budowy, kiedy nasz dom zacznie przybierać docelowe kształty. Warto pamiętać, że III etap budowy powinniśmy zaplanować na miesiące wiosenne. Murowanie ścian przy ujemnych temperaturach może być nieskuteczne.
Na tym etapie musimy wykonać wszystkie ściany zewnętrzne, stropy oraz schody (jeżeli nasz projekt jest uwzględnia). Następnie przystępujemy do wykonania więźby dachowej, komina oraz pokrycia dachu. Jeżeli projekt uwzględnia okna dachowe, to będzie to odpowiedni czas na ich montaż.
Pamiętajmy, że ten etap budowy pochłonie największą ilość gotówki.
Prace związane ze stawianiem fundamentów, murowaniem ścian oraz wykonywaniem dachu pochłaniają ogromne ilości drewna czy stali, których ceny obecnie są bardzo wysokie. Również sprawdzeni specjaliści policzą sobie sporą kwotę.
Etap IV – stan surowy zamknięty
Na tym etapie nasz dom z zewnątrz wygląda na niemal gotowy. Jednak w środku wciąż czeka nas dużo pracy. Musimy wykonać instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową. Aby dom był przygotowany na nadchodzącą zimę gotowa musi być również stolarka okienna oraz drzwi wejściowe i garażowe.
Pamiętajmy, że powyższe instalacje powinni wykonać certyfikowani fachowcy. Źle położona elektryka może być stwarzać ogromne niebezpieczeństwo.
Po wykonaniu instalacji przychodzi czas na wykonanie tynków, docelowego ogrodzenia oraz uprzątnięcie terenu – w tym momencie jesteśmy już na ostatniej prostej.
Etap V – wykończenie
Ten etap jest jednym z najprzyjemniejszych. Przed nami wybór pieca, malowanie ścian, układanie podłóg, instalacja gniazdek czy urządzanie łazienki. Po wykonaniu tak zwanych brudnych prac możemy przystąpić do urządzania naszego mieszkania. Kluczowe zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni, przytulnego pokoju dziennego czy wygodnej sypialni.
Pamiętajmy, że zastosowane rozwiązania pozostaną z nami przez wiele lat, dlatego dobrze się zastanowić przed wyborem płytek do łazienki czy koloru kuchni.
Dużym wydatkiem będzie wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Wiele osób odkłada ten etap na później, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że ocieplenie wpływa na rachunki za ogrzewanie. Może się więc okazać, że zwlekając z wykonaniem elewacji będziemy tracić sporo pieniędzy.
Podsumowując przypominamy jeszcze raz etapy budowy domu w punktach:
- Etap I – przygotowania formalne
- Etap II – przygotowania do prac budowlanych
- Etap III – stan surowy otwarty
- Etap IV – stan surowy zamknięty
- Etap V – prace wykończeniowe
Etapy budowy domu – Każdy z nich jest inny, ale równie ważny. Pominięcie któregoś z nich lub pewne niedopatrzenia mogą zemścić się na nas w przyszłości. Źle położona elektryka jest niebezpieczna, niskiej jakości podłogi będą się szybko zużywać, a ekstrawaganckie płytki w łazience mogą szybko wyjść z mody i przestać nam się podobać. Poprawki mogą być niezwykle kosztowne, dlatego dopilnujmy, aby etapy budowy domu były dopięte na ostatni guzik.
PODSUMOWANIE:
- Najważniejszy jest plan działań, który warto rozpisać zanim zaczniemy działać.
- Etap pierwszy to działania formalne – zweryfikuj, jaką dokumentację musisz zebrać, aby wszystko przebiegło szybko i legalnie.
- Etap drugi – przygotowanie działki i prac budowlanych to moment kluczowy w którym nie możesz sobie pozwolić na błędy.
- Etap trzeci – stan surowy otwarty – pamiętaj, że tu kluczowa jest aura.
- Etap czwarty to stan surowy zamknięty – musimy wykonać instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową.
- Etap piąty to czas na działania kreatywne i rozwiązania, które odpowiadają mieszkańcom domu.