Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 03.06.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Rosnące ceny energii spędzają sen z powiek nie jednemu gospodarstwu domowemu. Polacy są też bardziej świadomi i coraz chętniej przechodzą na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Jedną z najpopularniejszych metod jest montaż paneli fotowoltaicznych. Czy fotowoltaika się opłaca? Co się bardziej opłaca – solary czy fotowoltaika? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

Zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki

Na początku kwietnia 2022 roku przepisy dotyczące fotowoltaiki przeszły rewolucyjną zmianę. Trudno w to uwierzyć, ale rządzący sprawili, że o opłacalność tego typu instalacji jest teraz coraz trudniej. System net-metering dla nowych użytkowników został zastąpiony przez metodę rozliczania net-billing. Mimo wszystko nowy system wciąż sprawia, że fotowoltaika się opłaca.

Na czym ten nowy system polega? Nowi użytkownicy sprzedają prąd do zakładu energetycznego po cenach hurtowych, ale kupują go już po cenach detalicznych.

Czy zmiany wprowadzone przez rządzących faktycznie mogą odstraszyć od instalacji paneli słonecznych na dachu? I tak, i nie – nowa metoda nie jest tak korzystna, ale biorąc pod uwagę szaleńczo rosnące ceny energii pozyskiwanej z paliw kopalnianych (w Polsce to głównie węgiel) może się okazać, że i tak wyjdziemy na swoje.

Czytaj także: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Od 2020 roku ceny skoczyły o nawet 37 proc. Obecnie są niższe, jednak jest to zasługa wprowadzonych tarcz antyinflacyjnych. Pomoc rządowa kiedyś się skończy, a eksperci nie przewidują szybkiej poprawy sytuacji. Pod uwagę należy również wziąć dopłaty, które przysługują nowym użytkownikom. Obecnie na zwrot inwestycji trzeba czekać ok. 6 lat.

Czy fotowoltaika się opłaca? – dofinansowanie

W Polsce funkcjonuje rządowy program „Mój prąd”. To już czwarta edycja tego programu. Na szczęście rządzący postanowili ją rozwijać – teraz wsparcie finansowe otrzymają nie tylko właściciele mikroinstalacji, ale też magazynów energii i ciepła oraz inteligentnych systemów zarządzania energią. Wszystkie z wymienionych wyżej instalacji będą więc kwalifikować się do dofinansowania.

Pamiętajmy, że we wniosku możemy uwzględnić również koszt transportu i montażu.

Jaką dotację możemy otrzymać? Łącznie może być to nawet 20,5 tys. zł. Aby dostać tak wysokie dofinansowanie musielibyśmy jednak zdecydować się na montaż paneli oraz pozostałych systemów. Za same panele fotowoltaiczne otrzymamy od 4 do 5 tys zł. W przypadku magazynu ciepła należy spodziewać się zwrotu w wysokości 5 tys. zł, magazyn energii to 7,5 tys. zł, a inteligentny system zarządzania energią to 3 tys. zł.

Czy fotowoltaika się opłaca – termomodernizacja

W kwestii oszczędności należy wspomnieć również o uldze termomodernizacyjnej, która została wprowadzona w 2019 roku. Dzięki temu użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą zapłacić mniejszy podatek PIT, co automatycznie sprawia, że koszty fotowoltaiki są jeszcze niższe.

Termomodernizacja sama w sobie ma oczywiście też ogromne zalety – dobrze ocieplony dom łatwiej ogrzać, czyli zużycie energii będzie znacznie niższe.

Ulgę rozliczamy w ciągu 6 lat od zakończenia inwestycji, a jej łączna kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł. Za termomodernizację uznaje się nie tylko fotowoltaikę, ale również pompy ciepła, wymianę okien i ocieplenie budynku przy użyciu nowoczesnych materiałów.

O ile spadną rachunki po montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika niestety nie sprawi, że przestaniemy płacić rachunki za energię elektryczną. Ma ona na celu ich zredukowanie. Średnia oszczędność wynosi ok. 60 proc., a zwrot inwestycji następuje po ok. 6 latach.

Trzeba przyznać, że brzmi to bardzo kusząco. Pamiętajmy, że aby panele przyniosły nam maksymalne korzyści, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą instalację skrojoną pod nasze indywidualne potrzeby.

 

Czy fotowoltaika się opłaca – konieczna zmiana nawyków

Pamiętajmy również, że instalując fotowoltaikę musimy zmienić nasze nawyki. Najbardziej opłacalne jest korzystanie z pralki czy zmywarki w słoneczny dzień – wtedy bowiem energia produkowana jest na bieżąco. Warto zainwestować również w energooszczędne sprzęty – w dłuższej perspektywie powinno to pomóc nam obniżyć rachunki za prąd.

Fotowoltaika na kredyt czy się opłaca?

Kolejną szalenie istotną kwestią jest finansowanie, na które zdecydujemy się podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej. Większość osób nie chce lub nie może pozwolić sobie na duży, jednorazowy wydatek. Zakup paneli można sfinansować na dwa sposoby:

  • Kredyt celowy (ekologiczny)
  • Kredyt gotówkowy

Obie formy niewiele się od siebie różnią. Musimy jednak pamiętać, że przy kredycie celowym będziemy musieli przygotować się na więcej formalności. Kluczową kwestią podczas analizowania parametrów danej oferty będzie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), okres kredytowania czy ewentualna prowizja banku.

Obecnie przedsiębiorstwa finansowe prześcigają się w przeróżnych promocjach, aby tylko przyciągnąć klienta – pewne więc jest, że będziemy mogli przebierać w ofertach. Oczywiście duży wpływ na to ma nasza zdolność kredytowa, jednak trudno jest analizować tak indywidualne przypadki.

Warto więc udać się do oddziału swojego banku z prośbą o przedstawienie możliwości finansowania. Zebranie ofert z konkurencyjnych banków pozwoli wybrać najlepszą dla nas opcję.

Co ciekawe istnieje nieoprocentowany kredyt na montaż fotowoltaiki – oferuje go Grupa Tauron we współpracy z Alior Bankiem. Jest jednak jeden haczyk – okres kredytowania wynosi jedynie 20 miesięcy, a maksymalna kwota, którą możemy pożyczyć to 20 tys. zł. Niektóre banki oferują nawet 12 letni okres spłaty – różnica jest więc znacząca.

Co się bardziej opłaca: solary czy fotowoltaika?

Te dwie technologie wykorzystują promienie słoneczne, jednak ich cel jest zupełnie inny. Solary posłużą nam głównie do ogrzania wody. W przeciwieństwie do fotowoltaiki nie ogrzejemy nimi całego domu. Trudno jest więc zestawiać ze sobą te dwa rozwiązania.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeżeli przeczytałeś nasz artykuł nie będziesz musiał więcej wpisywać w internecie frazy „fotowoltaika czy się opłaca”. Opłacalność instalacji paneli zależy od wielu czynników – w większości przypadków powinno się opłacić.

Pamiętajmy jednak, że to duża inwestycja, która zwraca się przez kilka lat.

PODSUMOWANIE:

  • Fotowoltaika nie sprawi, że przestaniemy płacić rachunki za energię elektryczną. Ma ona na celu ich zmniejszenie.
  • Zakup paneli można sfinansować na dwa sposoby:
  1. kredyt celowy (ekologiczny),
  2. kredyt gotówkowy.
  • Fotowoltaika  pozwala na zredukowanie rachunków, ale wymaga zmiany zachowań i nawyków w ramach wykorzystywania sprzętu gospodarstwa domowego.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej