Rosną koszty paliwa, energii i rośnie też inflacja. Czy tanie latanie w takich warunkach jest możliwe? W naszym poradniku podpowiadamy, jak szukać tanich lotów.
Zastanawiasz się jak szukać tanich lotów do USA? A może, jak szukać tanich lotów do Azji czy Europy? Mimo że często w artykułach i na forach możemy przeczytać o tanim lataniu nawet w odległe zakątki świata, to opowieści o biletach za złotówkę warto włożyć między bajki. Te czasy chwilo odeszły w niepamięć. Nawet, jeśli trafimy na tak anonsowaną promocję, to po doliczeniu wszystkich opłat, bilet zwykle kosztuje znacznie więcej. Mimo że za prawie darmo nie polatamy, to warto wiedzieć, jak szukać tanich lotów. Łowienie okazji pod tytułem „półdarmo” wcale nie jest takie trudne.
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak najlepiej szukać tanich lotów?
Sposobów na znalezienie tanich połączeń lotniczych jest co najmniej kilka i …żaden nie jest idealny. Za to ich połączenie daje niesamowite efekty przede wszystkim w postaci okazyjnie kupionego biletu. Nastaw się jednak, że zajmie to dłuższą chwilę.
Planuj z wyprzedzeniem
Zakup biletu na 5 miesięcy przed urlopem? Czemu nie, tym bardziej, że zwykle oznacza to dobrą cenę za połączenie. Wprawdzie w czasach covidowych dalekosiężne plany mogą łatwo ulec zmianie. Niemniej zasady z wcześniejszym zakupem biletu się nie zmieniły. To, co jednak pandemia zmieniła, to sezonowe promocje. Przed Covid-19 linie lotnicze przyzwyczaiły podróżnych, że w określonym czasie otwierają pulę tańszych połączeń na określone destynacje, np. atrakcyjne loty do Ameryki Południowej w jednej z dużych linii lotniczych zwykle pojawiały w okolicy lutego i marca. Obecne po tego typu regularnych okazjach nie ma ślady, bo są jeszcze trudne do zaplanowania.
Korzystaj z porównywarek lotów i to najlepiej kilku
Nie jest tajemnicą, że niektóre agregatory mają podpisane umowy z liniami lotniczymi na promocyjne stawki dla danej platformy. O okazję więc nietrudno. W ramach porównania nie zapomnij o zestawianiu ofert tanich linii z regularnymi liniami. Czasami takie „ćwiczenie” może cię zaskoczyć na korzyć regularnych przewoźników. Wyszukiwarki warto uzupełnić własnym przeglądem stron linii lotniczych. Bo możesz np. trafić na błąd systemu lub chwilową promocję, która pojawiała się tylko na kilka godzin. Agregatory tego nie odnotują w swoich systemach, bo wolniej reagują na zmiany w systemach.
Porównaj ceny między lotniskami
Tak, tak, porównywanie nie kończy się na zestawieniu ofert różnych przewoźników. Warto sprawdzić też ceny przelotów z innych lotnisk. Może się zdarzyć, że dla warszawiaka nie tyle lot z Okęcia czy nawet pobliskiego Modlina będzie okazyjny, ale na przykład z Katowic czy Gdańska i to mimo dodatkowych kosztów dojazdu.
Poświęć trochę czasu
Jak szukać tanich lotów, to tylko często. Czy korzystasz z porównywarek, czy robisz ręczny przegląd na stronach przewoźników, warto sprawdzać ceny o różnych porach dnia. Czasem różnice między jednym wyszukiwaniem, a kolejnym mogą być kolosalne. Bywa, że stawki u danego przewoźnika zmieniają się nawet kilka razy w ciągu dnia.
Tryb incognito
To coś, o czym najczęściej się nie pamięta, czyli ustawienie przeglądarki w trybie prywatnym. Niestety, w świecie rządzonym przez big data nasze urządzenia zapamiętują nasze wyszukiwania. Przy kolejnej odsłonie mogą nam celowo pokazać wysoką cenę.
„Oszukaj system”, czyli zmień kraj i walutę
Chodzi o to, by zamiast w złotówkach poszukać okazji w euro lub na zagranicznych stronach, szczególnie niemieckich. Bardzo często na niemieckich www można trafić na prawdziwe okazje cenowe, które opłacają się nawet z kosztami dojazdu na lotnisko za zachodnią granicą.
Bądź elastyczny
Zazwyczaj urlopy planowane są precyzyjnie, warto jednak lekko nagiąć to przyzwyczajenie. Dlaczego? Bo jeśli w ramach wyszukiwarki lotów zaznaczysz opcję X dni przed i X dni po wybranej dacie, zwiększasz sobie szansę na znalezienie cenowej okazji. Warto też porzucić myślenie, że wyjazd musi zaczynać i kończyć się weekend, bo często na tańsze bilety możesz liczyć w zwykłe dni tygodnia. Wieść gminna niesie, że najtańsze połączenia są we wtorki (przynajmniej statystycznie).
Sprawdzaj promocje
Aby mieć rękę na pulsie, warto zapisać się do newsletterów wybranych linii lotniczych, w których ogłaszane są promocje. Jeśli mamy sporo czasu do wyjazdu, można z wyprzedzeniem wybrać coś dla siebie. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak szukać tanich lotów na ostatnią chwilę, też pomoże sprawdzenie aktualnych promocji. Szczególnie jak masz datę wyjazdu, ale niekoniecznie jesteś przywiązany do konkretnego kierunku.
Bądź na grupach FB
Na facebooku jest przynajmniej kilka grup hobbystów specjalizujących się w szukaniu okazji lotniczych. Warto korzystać z wiedzy freaków, którzy zasady, jak szukać tanich lotów mają w małym palcu. Swoje grupy na FB mają też agregatory, które na bieżącą wrzucają informacje o okazjach cenowych. Nierzadko są one uzupełnione o promocje na nocleg i wypożyczalnię samochodów.
Łącz loty
Kto powiedział, że musisz podróżować tylko jedną linią lotniczą? Czasem opłaca się korzystać z przesiadek, pod warunkiem, że zrobisz odpowiedni zapas czasowy między połączeniami. Ta metoda jest szczególnie opłacalna przy dalekich lotach do egzotycznych, ale drogich krajów. Przykładowo opłaca się taki myk przy lotach na Bali – najpierw połączenie do tańszej azjatyckiej destynacji, a stamtąd najlepiej przesiąść się na azjatyckie tanie linie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby jedną linią polecieć, a inną wrócić, jeśli tylko taka opcja jest lepsza cenowo. Wersją zaawansowaną ostatniego podejścia jest wylot do jednego miasta i powrót z innego. Pomysł opłacalny nie tylko cenowo, ale też czasowo, jeśli planujesz objazdówkę.
Szukaj błędów
Wprawdzie jest to metoda mało precyzyjna i jej skuteczność zależy od szczęścia. W końcu nieczęsto zdarza się, że programiści zapomną zmienić walutę i nagle zamiast za 500 dolarów lecisz do Nowego Jorku za 500 złotych. Czy promocja 5 proc., która zamienia się na 50 proc. Jednak takie przypadki się zdarzają, może i tobie się uda.
Przydatne strony z wyszukiwarkami połączeń:
- Fly4Free
- Kayak
- Kiwi
- Momondo
- Podróże z Hubertem
- Skiplagged
- Skyscanner
Jak szukać tanich lotów czarterowych?
Prawdziwi łowcy okazji nie powinni pominąć przelotów oferowanych przez biura podróży. Loty czarterowe, bo o takie chodzi w tym przypadku, często są znacznie tańsze od oferty linii lotniczych, nawet tych tanich. Do tego touroperatorzy nie mają problemów, by sprzedać wolne miejsca w samolocie bez powiązania go z pakietem wycieczkowym.
Loty czarterowe poza niską ceną mają też kilka innych zalet. Pozwalają dotrzeć do kilkudziesięciu destynacji na całym świecie. W cenie biletu na lot czarterowy najczęściej mieści się bagaż rejestrowany. Do tego dalekie, egzotyczne loty odbywają się bez przesiadek. Bilety na wybrane połączenia można rezerwować z wyprzedzeniem. Nawet na miesiąc czy dwa przed wylotem i nadal koszt potrafi być atrakcyjny. Warto jednak chwilę poczekać, bo bilety można kupować też na ostatnią chwilę, co się zazwyczaj najbardziej opłaca.
Polityką biur turystycznych jest oferowanie najtańszych połączeń na jeden lub dwa dni przed wylotem. Oczywiście jest ryzyko, że w ostatniej chwili ktoś cię ubiegnie.
Jedyną poważną wadą tego typu połączeń lotniczych jest ryzyko zmiany godzin podróży. Loty czarterowe mają na lotniskach najniższy priorytet, stąd to właśnie podróżujących w ten sposób najczęściej dotykają spore opóźnienia czy są skazani na koczowanie na lotniskach. No ale coś za coś – niezwykle niska cena może wynagrodzić niedogodności.
Jak szukać tanich lotów czarterowych? Czy trzeba odwiedzać bezpośrednio strony biur podróży? Najczęściej tak to właśnie wygląda. Sprawę można sobie ułatwić, ograniczając listę touroperatorów do przejrzenia. Podejścia mogą być z grubsza dwa. Pierwsze polega na sprawdzeniu oferty większych biur podróży, o szerokim wachlarzu destynacji. Drugie podejście natomiast sprowadza się do analizy oferty biur wyspecjalizowanych w określonych kierunkach.
Uwaga: loty czarterowe można też rezerwować u źródła, czyli w liniach, które je obsługą. Do zapamiętania są cztery nazwy czarterowych linii lotniczych: Aegean, Allinair, EnterAir, SmallPlanet,
Jak jeszcze obniżyć koszty latania?
Jak już wiesz, jak szukać tanich lotów, to na koniec garść podpowiedzi, jak ze znalezionej okazji zrobić jeszcze lepszą.
WSKAZÓWKA 1: lataj bez bagażu rejestrowanego, za który zwłaszcza w tanich liniach lotniczych płaci się dodatkowo. Wbrew pozorom można całkiem sprytnie spakować się w bagaż podręczny. Jeśli jedziesz większą grupą, do rozważenia jest wspólne spakowanie się do jednej lub dwóch walizek, które nadajecie na bagaż. Więcej o dobrym pakowaniu w podróż samolotem piszemy w tekście Jak spakować się na wakacje.
WSKAZÓWKA 2: wybieraj mniejsze lotniska. I chodzi tutaj zarówno o start podróży, jak i lotnisko docelowe. Zwykle mniejsze lotniska, oddalone od centrów miast mają niższe opłaty, bo władze miasta chcą przyciągnąć przewoźników. Ci natomiast dzięki temu mogą zaoferować lepszą cenę za bilet.
WSKAZÓWKA 3: szukaj lotów poza sezonem lub w nietypowych godzinach. Nocne połączenia, obok terminów poza ścisłym peakiem urlopowym, są zwykle tańsze, nawet kilkukrotnie od lotów w najbardziej popularnych okresach. Także loty w środku tygodnia mają lepsze ceny ze wspomnianym wtorkiem na czele.
Jak szukać tanich lotów w święta lub w szczycie sezonu? Z dużym wyprzedzeniem. W większości linii lotniczych to jedyny sposób na dobrą cenę bilety na loty w tzw. gorących okresach.
WSKAZÓWKA 4: unikaj usług dodatkowych. Szczególnie w przypadku tanich linii uważaj na dodatkowe opcje, które nierzadko są zaznaczone z automatu, gdy kupujesz bilet. Warto je odklikać i ewentualne udogodnienia dodać potem ręcznie. Ale tylko te, które uznasz za niezbędne. Co więcej, niektóre usługi standardowe są w dodatkowo płatne, np. standardowy bagaż podręczny czy wybór numeru miejsca.
WSKAZÓWKA 5: nie oszczędzaj na ubezpieczeniu. Nie polecamy wprawdzie kupowania polisy razem z biletem. Zwykle oferty linii lotniczych w tym zakresie są mało konkurencyjne. Dużo lepszą opcją jest samodzielny dobór odpowiedniego ubezpieczenia (więcej o tym, jak wybrać ubezpieczenie piszemy w naszym tekście…). Jedno jest pewne, rezygnacja z tego wydatku jest tylko pozorną oszczędnością. W razie kłopotów z bagażem, odwołaniem lotu czy innych problemów, tylko dzięki polisie możesz liczyć na rekompensatę finansową. Jeśli kupujesz bilet z dużym wyprzedzeniem, koniecznie pomyśl o polisie od kosztów rezygnacji z lotu. Ją też trzeba kupić wcześniej ze względu na karencje. Towarzystwa w tym przypadku mają twarde zasady. Muszą się chronić przed klientami, którzy na tego typu polisę decydowaliby się dopiero wtedy, gdy już wiedzą, że nigdzie nie wylecą.
Pułapka tanich lotów – o co chodzi?
Wiedzę o tym, jak szukać tanich lotów warto uzupełnić o informację, jak się na tanich lotach nie oszukać. Po pierwsze, pierwsza cena, którą widzisz to nie wszystko. Po doliczeniu wszystkich opłat końcowy rachunek może być mniej przyjemny. Szczególnie trzeba uważać na oferty tanich linii lotniczych, bo przeklikanie się przez szczegóły może pokazać, że jedyną opłatą, której nie ma na liście dodatków, to ta za oddychanie.
W pogoni za okazyjną ceną biletów czasem tracimy z oczu rachunek całościowy. Bardzo łatwo może się bowiem okazać, że od naszego biletu w super cenie tańszy jest… lot regularnych linii lotniczych. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że lecisz na podmiejskie lotnisko, na którym lądujesz późnym wieczorem. Do swojego celu już raczej nie dotrzesz, bo jest bardzo późno. Choćby dlatego, że wypożyczalnie samochodów na lotniskach, zwłaszcza mniejszych nie są całodobowe.
Na komunikację miejską tym bardziej nie ma co liczyć, a taksówki z definicji nie są najtańszym rozwiązaniem. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wynajęcie noclegu blisko lotniska. Wraz z kosztami dojazdu, który nas czeka kolejnego dnia, może się zrobić okrągła sumka.
Z kolei lot regularnych linii może cię dowieźć bliżej miejsca docelowego. Często też bagaż rejestrowany jest już w podstawowej cenie biletu. Niby droższej od biletu taniej linii lotniczej, ale pytanie, czy po dodaniu kosztów noclegu i dojazdu proporcje się nie zmienią. Dlatego zawsze przy szukaniu tanich lotów, porównuj ceny szeroko, a oferty tanich linii zestawiajmy z tymi od regularnych przewoźników.
PODSUMOWANIE:
- Nie ma jednej idealnej metody na szukanie tanich połączeń lotniczych. Zwykle warto skorzystać z kilku opcji, np. ręcznego szukania, porównywarek i promocji ogłaszanych na grupach facebookowych.
- Zawsze porównuj oferty, także między tanimi i regularnymi liniami lotniczymi. Do tego weź pod uwagę potencjalne koszty dodatkowe każdej z opcji i dopiero wtedy sprawdź, który wariant ci się bardziej opłaca.
- Tanie bilety lotnicze można znaleźć też w biurach podróży. Oferta lotów czarterowych może być niezwykle atrakcyjna cenowo.
- Przy zakupie biletów lotniczych warto pomyśleć o ubezpieczeniu podróżnym, w tym od kosztów rezygnacji z podróży.
Przeczytaj więcej na temat: wyjazd na wakacje
Staycation
Staycation
Glamping
Glamping
Strefy ZTL
Strefy ZTL
Karawaning
Karawaning
Zgubione dokumenty za granicą
Zgubione dokumenty za granicą
Gdzie można latać bez testów na Covid-19
Gdzie można latać bez testów na Covid-19