Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 19.06.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 13 minut.
5/5 - (1 vote)

Ważny bilet to za mało, by wejść na pokład samolotu. Najpierw musisz zgłosić się po kartę pokładową i nadać bagaż rejestrowany, jeśli taki masz. Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile czasu zajmuje i czy zawsze jest konieczna? Zapraszamy do lektury naszego poradnika dla podróżnych

Niemal każdy lubi podróżować, a latanie samolotem jest jedną z wygodniejszych i oszczędzających czas opcji, by dostać się do wybranego miejsca docelowego. Latanie rządzi się jednak swoimi prawami i towarzyszą mu określone procedury lotniskowe. Na szczęście ten obowiązkowy ciąg czynności, które trzeba załatwić na lotnisku, jest stały i zawsze taki sam w każdym porcie lotniczym na świecie. Wszędzie obowiązują podobne zasady kupowania biletów, rezerwacji miejsc, a nawet pakowania walizki, o czym więcej piszemy w tekście „Jak spakować się na wakacje„. Także odprawa na lotnisku należy do ustalonych procedur.

Co to jest odprawa na lotnisku?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, co to jest odprawa na lotnisku, inaczej też nazywana odprawą osobisto-bagażową. Z grubsza jest to zgłoszenie się na lotnisko z biletem i polega na sprawdzeniu dokumentów tożsamości oraz dokumentów podróży (bilet oraz numer rezerwacji). To jest też ten moment, kiedy nadaje się bagaż rejestrowany. Pod warunkiem, że taki masz, bo czasem latamy przecież tylko z bagażem podręcznym. Jest to też okazja do zapoznania się z zasadami, które obowiązują każdego pasażera podczas lotu.

Obecnie możliwe są dwa rodzaje odpraw:

  • odprawa na lotnisku,
  • odprawa online.

Przy czym warto na obie formy uważać. Nie dlatego, że są najeżone pułapkami, ale zdarzają się linie lotnicze, które każą sobie płacić dodatkowo np. za to, że nie zrobicie odprawy elektronicznie albo będziecie chcieli ją zrobić na miejscu. Zawsze warto się upewnić, czy u danego przewoźnika odprawa na lotnisku i online jest za darmo.

Odprawa na lotnisku, jak i ta online kończą się wydaniem karty pokładowej. Jest to dokument, który daje ci prawo do wejścia na pokład samolotu. Każdy pasażer ma swoją własną kartę pokładową, którą okazuje przy bramce. Jest też potrzebna, by zrobić zakupy w sklepach w strefie wolnocłowej.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku jest pierwszą procedurą lotniskową, przez którą przechodzi każdy pasażer szykujący się do wylotu. Odbywa się w punktach oznaczonych napisem „Check-in”. Nad każdym ze stanowisk znajdują się zazwyczaj monitory z nazwą linii lotniczych i czasem też określonym lotem. Chodzi o to, by było łatwo znaleźć właściwe okienko, które obsługuje twój lot. W razie czego możesz też zapytać o swój punkt odprawy osobisto-bagażowej w punkcie informacyjnym.

Uwaga: zdarza się, że jedno stanowisko obsługuje więcej niż jeden lot. Zwykle oznacza to też dłuższą kolejkę do punktu.

Odprawa na lotnisku – instrukcja krok po kroku:

  1. Stań do wyznaczonego okienka odprawy.
  2. Przygotuj dokument tożsamości, elektroniczny kod rezerwacji lub bilet (w większości linii lotniczych może być też w wersji mobile).
  3. Przekaż dokumenty osobie obsługującej punkt odprawy osobisto-bagażowej.
  4. Jeśli masz bagaż rejestrowany, połóż go na taśmie obok okienka. Zostanie zważony i jeśli nie przekracza dopuszczalnej masy, odprawiony do luku bagażowego. Jeśli nie spełnia jednak wymogów, będziesz musiał zapłacić za nadbagaż.
  5. Jeśli masz bagaż podręczny, obsługa może poprosić o jego zważenie. Jeśli jego waga przekracza normy ustalone dla tego typu bagażu, będziesz musiał nadać go jako bagaż rejestrowany i dopłacić do biletu.
  6. Po sprawdzeniu dokumentów i odprawie bagażu, dostajesz kartę pokładową oraz informację o właściwej bramce.

Po zakończonej odprawie osobisto-bagażowej udajesz się do kontroli bezpieczeństwa. Ostatnim etapem będzie okazanie karty pokładowej w bramce, która prowadzi na pokład samolotu.

Co to jest samodzielna odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku może być też przeprowadzona samodzielnie, co jest szczególnie dobrą opcją, gdy chcesz uniknąć kolejek do tradycyjnego punktu „Check-in”. Robi się to w specjalnych automatach (self-service check-in machine). Zwykle są one ustawione obok normalnych okienek odprawy osobisto-bagażowej.

Jak to działa? Jak już znajdziesz automat do samodzielnej odprawy, wprowadzasz dane dokumentu tożsamości i kod (potwierdzenie) rezerwacji. Dalej, jeśli dany system na to pozwala, wybierasz miejsce albo dostaniesz przydział z góry. Akceptujesz i pobierasz wydrukowaną kartę pokładową. Samodzielna odprawa na lotnisku może odbywać się pod pewnymi warunkami. Są lotniska, gdzie jest ona możliwa dla tych pasażerów, którzy podróżują jedynie z bagażem podręcznym. Największe porty lotnicze idą jednak dalej i pozwalają samoobsługowo nadać też bagaż rejestrowany. W takiej sytuacji dostaniesz też specjalną przywieszkę lub naklejkę do oznaczenia bagażu. Następnie samodzielnie zdajesz go w punkcie zrzutu bagażu

Automaty do samodzielnej odprawy znajdują się na większości międzynarodowych lotnisk. Zdarza się, że dany model obsługuje tylko pasażerów konkretnej linii lotniczej.

Ile trwa odprawa na lotnisku?

Sama odprawa na lotnisku nie zajmuje dużo czasu. W końcu chodzi o sprawdzenie dokumentów, zważenie bagażu i wydrukowanie karty pokładowej. Wydaje się proste i takie jest. Jednak z jakiś powodów są zalecenia, byś na lotnisku pojawił się na 2 godziny przed wylotem, a w dobie pandemii nawet 3 godziny wcześniej. Dlaczego? Nie tylko ty będziesz się w danej chwili odprawiał.

Wzmożony ruch lotniczy i procedury bezpieczeństwa sprawiają, że kolejki mogą być długie, zwłaszcza w tzw. wysokim sezonie – w wakacje, ferie, długie weekendy i w okresach około świątecznych. Są też inne czynniki, które wpływają na bufor czasowy, z jakim powinieneś pojawić się przed planowanym odlotem. Zapas czasowy zależy też od tego, w jakich godzinach masz lot, czy będziesz odprawiał bagaż rejestrowany, a nawet: jakimi liniami lotniczymi będziesz podróżował.

Średnio uznaje się, że 2 godziny w zupełności wystarczą, by przejść odprawę i potrzebne kontrole bezpieczeństwa. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, gdy ruch jest niewielki, przy późnowieczornych lotach lub tych krajowych. Wtedy można nieco bardziej luźno podejść do wytycznych danego portu lotniczego, ale w granicach rozsądku. Godzina przed odlotem powinna być absolutnym minimum, kiedy stawisz się do odprawy. Oczywiście przy założeniu, że po drodze na lotnisko nie trafisz na korki czy inne nieprzewidziane sytuacje, przez które możesz się spóźnić na odprawę.

Uwaga: za późne przybycie na lotnisko może skończyć się tym, że nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu.

Zalecany „zapas” godzinowy, w którym twoja odprawa na lotnisku powinna się odbyć, wynika z zasad danego miejsca. Każdy port lotniczy ustala bowiem swoje własne w jakim czasie przed danym odlotem otwierane są punkty odprawy „Check-in” i zamykane są bramki (gate) – okienka punkty „Check-in” są otwarte na 2 lub 3 godziny przed odlotem. Natomiast gate’y zamykane są na 30-40 minut przed odlotem. Informacje na ten temat dostajesz od przewoźnika w mailu lub SMSem. Są też drukowane na kartach pokładowych.

Ciekawostka: Swego czasu linie lotnicze Wizzair opublikowały statystyki swoich pasażerów, które pokazują, że aż 70 proc. z nich pojawia się w porcie lotniczym na 1-2 godziny przed startem samolotu. Z czego 33 proc. pasażerów melduje się na lotnisku przynajmniej na 2 godziny przed odlotem. Są też tacy, całe 10 proc., dla których odprawa na lotnisku zaczyna się 3 godziny przed planową godziną rozpoczęcia podróży. Z kolei ci, którzy zjawiają się na lotnisku na mniej niż 60 minut przed startem stanowią aż 1/5 pasażerów przewoźnika.

Jak odprawić się online?

Zanim wynaleziono internet i trochę czasu po, każdy pasażer musiał odstać co swoje w krótszej lub w dłuższej kolejce do punktu „Check-in”. Na szczęście od paru lat możliwa jest odprawa online, która szczególnie upowszechniła się teraz, w czasie pandemii. Wystarczy ci numer rezerwacji oraz dowód tożsamości, by w ciągu kilku minut uzyskać kartę pokładową, dzięki której będziesz mógł wejść na pokład samolotu.  Tego typu odprawa jest wygodniejsza i możesz później pojawić na lotnisku (koniecznie przed zamknięciem gate’u, najlepiej z zapasem).

Za pierwszym razem odprawa elektroniczna może budzić lekki niepokój. Niepotrzebnie, bo w rzeczywistości nie jest nadmiernie skomplikowana. Elektroniczny system poprosi cię o dane, które też standardowo sprawdza personel na lotnisku: imię, nazwisko, data urodzenia, numer dokumentu tożsamości i jego data ważności, numer rezerwacji. Dane mogą uzupełnić się też automatycznie  – zależy od systemu danych linii lotniczych. Grunt, żebyś przy wypełnianiu pól w formularzu online nie pomylił się w pisowni, bo możesz mieć kłopoty z wylotem. Szczególnie uważaj też na tzw. polskie znaki, choć większość elektronicznych formularzy nie przepuści takiej pisowni.

System poprosi cię też o potwierdzenie, że znasz politykę bezpieczeństwa, transportu bagażu i anulowania lotów. W zależności od celu twoje podróży, możesz też dostać kilka innych pytań. Elektroniczna odprawa to też okazja dla linii lotniczych na zaoferowanie ci swoich dodatkowych usług, jak np. wybór miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład czy wykupienie dodatkowego bagażu. Decyzja, czy skorzystasz z dodatkowych usług należy oczywiście od ciebie. Na koniec potwierdzasz odprawę, a na twój adres mailowy lub SMSem (wybór należy do ciebie) przychodzi karta pokładowa.

Nie musisz drukować karty pokładowej. Na lotnisku wystarczy, że ją pokażesz na ekranie telefonu.

Odprawa online ma swoje ramy czasowe. Nie możesz jej zrobić zupełnie w dowolnym momencie, a czas otwarcia wirtualnego check-in zależy od daty lotu. Może się więc okazać, że nie odprawisz się za jednym razem w tę i z powrotem, tylko czeka cię „robota” na raty. W zależności od linii lotniczych do odprawy online możesz podejść od kilku tygodni do paru godzin przed wylotem. Tutaj uwaga: są przewoźnicy, u których odprawa wcześniej niż na 48 godzin przed planowanym startem samolotu jest dodatkowo płatna. Inni wcześniejsze wirtualne okienka check-in otwierają tylko dla pasażerów z wykupionym miejscem (znowu: opcja dodatkowo płatna).

Niektóre linie lotniczy mają też model automatycznej odprawy elektronicznej. Jak to działa? W określonym czasie przed odlotem odprawa realizowana jest bez twojego aktywnego udziału (nie musisz nic wypełniać i nigdzie się logować). Kartę pokładową natomiast dostajesz na podanego maila.

Odprawa na lotnisku – klasa ma znaczenie

Niezależnie od klasy wykupionego biletu pasażerowie linii lotniczych mają te same możliwości odprawy, czyli mogą to zrobić samodzielnie, online lub w samoobsługowych automatach. Jednak ci, którzy lecą pierwsza klasą lub biznes, mają do dyspozycji przeznaczone tylko dla siebie punkty fizycznych odpraw (specjalnie oznaczone). Znacznie to przyspiesza formalności.

Ile trwa odprawa na lotnisku po przylocie?

Procedury odprawowe po przylocie zależą od rodzaju lotu. Jeśli podróżujesz w ramach strefy Schengen i nie masz nic do oclenia, odprawa na lotnisku po przylocie jest maksymalnie prosta. Nikt nie będzie ci już dodatkowo sprawdzał dokumentów. A w przypadku lotów transferowych nie obowiązuje cię kontrola bezpieczeństwa.

Jedyne, na co poczekasz to bagaż rejestrowany, jeśli taki miałeś. Czas oddania bagażu bywa różny – zwykle zajmuje to kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Chyba że linii lotnicze zgubią twoją walizkę. Wtedy na lotnisku po przylocie spędzisz nieco więcej czasu (więcej o tym co robić, gdy linie lotnicze zgubią ci bagaż piszemy w artykule „Odszkodowanie za zgubiony bagaż„).

Pasażerów, którzy przylatują spoza Schengen, czeka dodatkowo kontrola dokumentów. Zwykle trwa to kilka minut. W przypadku lotu transferowego obowiązkowo przechodzą też kontrolę bezpieczeństwa. Na nieco dłuższy pobyt na lotnisku po wylądowaniu powinni się nastawić też ci, którzy mają towary do oclenia.

Odwołany lot? Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Nikt nie lubi marnować czasu na lotnisku, ale czasem nie da się tego uniknąć. Szczególnie, gdy trafisz na opóźniony lot. Czy można się przed tym jakoś ubezpieczyć? Od pewnego czasu tak. Ubezpieczyciele w ramach polisy turystycznej dokładają ochronę w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Takie ubezpieczenie zadziała, gdy do tych zdarzeń dojdzie z przyczyn niezależnych od ciebie. Czyli np. zdarzą się problemy techniczne, nie ma jeszcze gotowego samolotu czy brakuje członków załogi (tak, oni też potrafią się spóźnić na swój samolot).

Na co możesz liczyć przy opóźnieniu lotu? Straconego czasu z powrotem nie dostaniesz, ale w ramach polisy możesz dostać zwrot kosztów dodatkowych posiłków czy noclegów, przejazdów z i na lotnisko, kosztów zakupu przyborów toaletowych czy odzieży. Sprawdź tylko, jak długie musi być opóźnienie, byś mógł liczyć na odszkodowanie w tym zakresie.

Ale uwaga: w ofertach towarzystw nie znajdziesz jak na razie polisy, która chroni cię w sytuacji, gdy to ty spóźnisz się na samolot. Istnieją natomiast ubezpieczenia, które chronią cię, gdy będziesz musiał z danej podróży lotniczej zrezygnować.

Tu też ogólne warunki ubezpieczenia dokładnie opisują przy jakich powodach rezygnacji lub przerwania podróży, zwrócą ci poniesione koszty (spóźnienia do bramki w OWU nie ma). Dodatkowo pamiętaj, że tego typu ubezpieczenia nie możesz kupić na ostatnią chwilę. Zakłady zastrzegają sobie, na ile konkretnie dni przed planowanym lotem możesz najpóźniej kupić tego typu polisę. Szukając polisy turystycznej, warto sprawdzić ofertę Compensa Voyage.

PODSUMOWANIE:

  1. Odprawa na lotnisku lub online jest obowiązkowa.
  2. W czasie odprawy sprawdzane są twoje dane osobowe, bilet lub kod rezerwacji oraz nadawany jest bagaż rejestrowany.
  3. Czas odprawy zależy od kilku czynników – może zając kilka minut lub kilkadziesiąt, jeśli będą kolejki do punktu odprawy osobisto-bagażowej.
  4. Standardowo lotniska zalecają, by do odprawy stawić się na 2 godziny przed planowanym odlotem.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Jarek pisze:

    Dzień dobry,
    czy przy odprawie online wypełnia się też jakieś dane związane z bagażem rejestrowanym? Na etapie kupna biletu w BA zapłaciłem od razu za taki bagaż – czy przy takiej odprawie muszę to jakoś uwzględniać?

  • Turyści Płock pisze:

    Fajny artykuł. Pomocny. Pozdrawiamy

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej