Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 31.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłeś kontrolkę EPC na swoim desce rozdzielczej, prawdopodobnie zastanawiałeś się, co to oznacza. Kontrolka EPC jest jednym z wielu symboli ostrzegawczych, które mogą pojawić się na desce rozdzielczej twojego samochodu. W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza ta kontrolka, jakie mogą być przyczyny jej świecenia, oraz jakie kroki powinieneś podjąć, gdy się pojawi.

[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]

Co to jest kontrolka EPC?

EPC to skrót od „Electronic Power Control” (Elektroniczna Kontrola Mocy). Kontrolka EPC jest częścią systemu zarządzania silnikiem w samochodach. Jej zadaniem jest monitorowanie różnych czujników w silniku i układzie napędowym, aby zapewnić optymalną wydajność silnika.

Co oznacza świecąca kontrolka EPC?

Jeśli świeci się symbol EPC zaczyna świecić, oznacza to, że system zarządzania silnikiem wykrył problem, który może wpłynąć na wydajność silnika. Może to być coś prostego, jak luźna pokrywa zbiornika paliwa, lub coś poważniejszego, jak awaria czujnika położenia wału korbowego.

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie

Częste przyczyny świecenia kontrolki EPC

Wśród najczęstszych przyczyn świecenia się kontrolki EPC wyróżniamy problemy lub usterkę następujących podzespołów:

  • czujnik położenia przepustnicy
  • czujnik ciśnienia paliwa
  • czujnik położenia wału korbowego
  • układ zapłonowy
Kontrolka EPC

Co zrobić, gdy kontrolka EPC zaczyna świecić?

Jeśli symbol EPC zaczyna świecić, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy pokrywa zbiornika paliwa jest dobrze zamknięta. Jeśli jest luźna, może to powodować świecenie kontrolki EPC. Jeśli pokrywa zbiornika paliwa jest dobrze zamknięta, a kontrolka nadal świeci, powinieneś skontaktować się z mechanikiem lub serwisem samochodowym, aby sprawdzić, co może być przyczyną problemu.

Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza kontrolka EPC?

Symbol EPC oznacza, że system zarządzania silnikiem wykrył problem, który może wpłynąć na wydajność silnika.

Kontrolka EPC

Czy mogę jechać z zapaloną kontrolką EPC?

Jazda z zapaloną kontrolką EPC może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem. Jeśli EPC zaczyna świecić, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem lub serwisem samochodowym.

Czy kontrolka EPC oznacza problem z silnikiem?

Tak, symbol EPC oznacza, że system zarządzania silnikiem wykrył problem, który może wpłynąć na wydajność silnika.

Wnioski

Kontrolka odpowiadająca za EPC jest ważnym elementem systemu zarządzania silnikiem w samochodach. Jeśli zaczyna świecić, oznacza to, że system zarządzania silnikiem wykrył problem, który może wpłynąć na wydajność silnika.

[bee_quote_label message=’W takim przypadku powinieneś jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem lub serwisem samochodowym, aby sprawdzić, co może być przyczyną problemu.’] [bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]
Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

karta ekuz dla dziecka
Karta EKUZ dla dziecka By Katarzyna Matusiak Turystyczne
Podróżowanie z dzieckiem za granicę wiąże się z wieloma przygotowaniami, a jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego. Karta EKUZ dla dziecka to dokument, który umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego S...
Czytaj dalej
Napęd AWD
Napęd AWD By Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej