Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Przygotowania do wymarzonego wyjazdu zagranicznego zbliżają się do końca? Pozostaje trzymanie kciuków, żeby nic nie pokrzyżowało śmiałych planów. Katastrofą może się okazać utrata bagażu. Dlatego koniecznie zadbaj, by wyjazd nie zamienił się w koszmar i wykup polisę turystyczną, która obejmuje także kradzież podczas podróży zagranicznej.

Podstawowe składniki ubezpieczenia turystycznego 

Zazwyczaj przed wyjazdem zagranicznym klienci decydują się na podstawowy zakres ubezpieczenia turystycznego. Polisa ta najczęściej składa się z następujących składników:

  • ubezpieczenie zdrowotne – dzięki niemu masz pewność, że w razie zachorowania czy wypadku otrzymasz zwrot kosztów leczenia, możesz liczyć też na usługę ratownictwa i transportu   
  • polisa OC – gdybyś wyrządził komuś szkodę na mieniu lub zdrowiu, gwarantuje wypłatę odszkodowania osobie trzeciej
  • NNW – zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu.

Polisa turystyczna – dopasuj ją do swoich potrzeb

Wykupienie polisy turystycznej to jeden z niezbędnych elementów właściwego przygotowania się do wyjazdu zagranicznego. W przypadku niektórych krajów takich jak Rosja, USA czy Ukraina w ogóle nie można bez niego wjechać na ich terytorium. Oczywiście przed zakupem należy się dokładnie zastanowić, jak spędzisz czas na wyjeździe. Na tej podstawie dobierzesz składniki polisy turystycznej o odpowiednie rozszerzenia. Masz zamiar uprawiać sporty ekstremalne i wieziesz drogi sprzęt? Wykup polisę, która gwarantuje ochronę w takim zakresie. Masz zamiar imprezować przez cały wyjazd? Zadbaj o klauzulę alkoholową, która zagwarantuje odszkodowanie w razie wypadku, do którego doszło „pod wpływem”. Boisz się, że może zdarzyć się kradzież podczas podróży zagranicznejwykup ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży

To oczywiste, że tylko nieliczni turyści wybierają się za granicę, aby uprawiać wspinaczkę lub zjazdy z lodowca. Natomiast utrata bagażu może się zdarzyć każdemu z nas. Dlatego jednym z podstawowych dodatków do polisy turystycznej powinno być zawsze ubezpieczenie bagażu. Polisa ta chroni w razie, gdyby zdarzyła się kradzież podczas podróży zagranicznej. Przydaje się także w sytuacji, gdy bagaż z jakiegoś powodu zaginie w drodze, czy na lotnisku. Strata finansowa to nie wszystko, bo przecież utrata bagażu wiąże się z kłopotami innego typu. Pozbawieni ubrań, rzeczy osobistych, a czasem nawet pieniędzy i dokumentów turyści mogą przeżywać prawdziwy horror. Dlatego warto wykupić odpowiednią polisę, by chronić bagaż przed uszkodzeniem, zagubieniem lub kradzieżą. 

Ubezpieczeniowa ochrona na wypadek kradzieży

Kradzież podczas podróży zagranicznej zdarzyć się może po prostu wszędzie. Co więc w sytuacji, gdy faktycznie do tego dojdzie? Przede wszystkim należy zajrzeć do OWU i sprawdzić, jakie warunki spełnić, by zdarzenie zostało odpowiednio udokumentowane. Zazwyczaj trzeba po stwierdzeniu kradzieży:

  • zawiadomić miejscową policję o kradzieży – sporządzony protokół będzie zawierał potwierdzenie zajścia i listę utraconych przedmiotów
  • poinformować o zajściu przewoźnika lub hotel, w zależności od tego, gdzie doszło do kradzieży – tu też należy sporządzić notatkę
  • powiadomić o kradzieży ubezpieczyciela – trzeba to zrobić w terminie określonym w OWU.

Kradzież podczas podróży zagranicznej – kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Wybierając ubezpieczenie bagażu, musisz dokładnie zapoznać się z warunkami zawartymi w OWU. Przede wszystkim istotne są zawarte tam definicje. Czym więc jest bagaż, który się ubezpiecza? Są to przedmioty osobistego użytku stanowiące własność ubezpieczającego lub będące w jego posiadaniu (plecaki, walizki, torby) wraz z zawartością. Do zawartości zalicza się odzież, buty, kosmetyki, książki. Niektórzy ubezpieczyciele obejmują ochroną także zabrany w podróż sprzęt elektroniczny, czyli telefony, laptopy czy aparaty fotograficzne.

Przed wykupieniem polisy warto oszacować wartość swojego bagażu. Im droższa polisa, tym wyższe odszkodowanie w przypadku kradzieży. A ochrona może sięgać nawet tysięcy złotych. Jednak pamiętaj, że o bagaż w czasie podróży należy odpowiednio dbać. Należy go oddać przewoźnikowi, przechowalni, zamykać w pokoju lub bagażniku samochodu. A odszkodowanie zostanie wypłacone w sytuacji gdy:

  • dojdzie do kradzieży z włamaniem
  • zawini przewoźnik lub przechowalnia
  • utracisz możliwość opieki nad bagażem na skutek wypadku.

Kradzież podczas podróży zagranicznej – wyłączenia

Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie działa? Bardzo istotne w polisie ubezpieczającej bagaż są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może okazać się, że nawet ubezpieczony bagaż nie zapewnia wypłaty odszkodowania po kradzieży. Kiedy tak może się stać? Przede wszystkim podstawowym wyłączeniem niedostateczna opieka nad bagażem. Porzucone walizki, czy zniszczony bagaż, z którego wypadły rzeczy od razu dyskwalifikują w przypadku kradzieży. Nie ma mowy też o wypłacie odszkodowania, jeśli rzeczy zostaną skradzione z namiotu. Z definicji bagażu wyłączone są też pieniądze, dokumenty, biżuteria, żywność, alkohol, leki czy dzieła sztuki, więc za ich utratę także nie dostaniesz odszkodowania w przypadku kradzieży. 

PODSUMOWANIE:

  • Oprócz podstawowych składników polisy turystycznej warto wykupić ubezpieczenie bagażu, które jest podstawą do wypłaty odszkodowania, jeśli zdarzy się kradzież podczas podróży zagranicznej.
  • Podczas wyboru polisy należy dokładnie zapoznać się z OWU ubezpieczenia i dopasować je do swoich potrzeb.
  • Do definicji bagażu wlicza się walizki, plecaki i torby wraz z zawartością, a u niektórych ubezpieczycieli także sprzęt elektroniczny typu telefony i laptopy.
  • Ubezpieczenie bagażu nie obejmuje utraty pieniędzy i dokumentów. 
  • Warunkiem wypłaty odszkodowania jest właściwa opieka nad bagażem podczas wyjazdu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej