Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

W czasie podróży zagranicznej zdarzyć się może wiele nieprzewidzianych sytuacji. Wypadek, choroba, kradzież – na takie właśnie ewentualności wykupuje się polisę turystyczną. A kiedy już ją masz i zdarzyła się szkoda podczas wyjazdu, czy wiesz, jak ją zgłosić? Jeśli nie, z tego artykułu dowiesz się, jak w praktyce wygląda zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego. 

Pierwszy krok – powiadom ubezpieczyciela 

Jeśli doszło do szkody w czasie wyjazdu zagranicznego, chroni cię ubezpieczenie turystyczne. Jeśli ktoś jednak zastanawia się, czy czekają go skomplikowane procedury, nie musi się martwić. Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego nikogo nie przerośnie. Wszystko zaczyna się od powiadomienia swojego ubezpieczyciela o tym, że doszło do szkody. Jak to zrobić? Gdy przebywamy za granicą, wchodzą w grę dwie drogi.

Po pierwsze można zadzwonić na numer centrum alarmowego ubezpieczyciela. Tak poszkodowani zgłaszają szkodę najczęściej. Od razu w czasie rozmowy konsultant tłumaczy, co należy zrobić dalej i jakie dokumenty przygotować. Ale można też skorzystać z drogi elektronicznej. Wówczas wszystko opiera się na wypełnieniu odpowiednich formularzy. Wszelkie potrzebna namiary na kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym zawarte są w polisie.

Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego – ile masz czasu?

Ile masz w praktyce czasu na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego? To niezwykle ważna kwestia. Okazuje się, że jeśli w trakcie podróży doszło do wypadku, rozchorowałeś się lub zostałeś okradziony, nie możesz zwlekać. Dlatego powinieneś powiadomić ubezpieczyciela o tym zdarzeniu jak najszybciej. Liczy się każda godzina, ponieważ twoje zgłoszenie uruchamia całą procedurę. Od tego właśnie będzie zależało, jak szybko będziesz mógł rozliczyć koszty leczenia lub otrzymać odszkodowanie.

Przygotuj niezbędne dokumenty 

Gdy kontaktujesz się z ubezpieczycielem, aby dokonać zgłoszenia szkody z ubezpieczenia turystycznego, od razu dowiadujesz się, jakie dokumenty okażą się niezbędne w trakcie postępowania. Skompletowanie ich pozwala na załatwienie wszelkich formalności. Ewentualne braki z kolei wydłużą lub zatrzymają procedurę odszkodowawczą. Jakie dokumenty są zazwyczaj potrzebne? Otóż jako ubezpieczony musisz przygotować:

  • zeskanowany dowód osobisty lub paszport
  • uzupełniony formularz zgłoszenia szkody
  • polisę ubezpieczeniową
  • rachunki ze szpitala lub inną dokumentację medyczną
  • opis okoliczności zdarzenia np. protokół policyjny 
  • potwierdzenie pobytu zagranicznego np. potwierdzenie rezerwacji hotelu 

Jak wygląda formularz zgłoszenia szkody?

Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego wymaga uzupełnienia specjalnego formularza. Dokument dostępny jest w Internecie na stronie konkretnego ubezpieczyciela. Zawiera on podstawowe informacje potrzebne do rozpatrzenia szkody. Są to: 

  • dokładne dane ubezpieczonego
  • informacje o polisie turystycznej
  • informacje o podróży
  • opis szkody 
  • informacje dotyczące poniesionych kosztów podczas leczenia, transportu czy usługi ratownictwa
  • dane do przelewu.

Rozliczenie w przypadku szkody

Trafiłeś do szpitala? Musisz mieć badania, wizyty lekarskie? Potrzebujesz transportu? Oczywiście zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego jest bardzo ważne, ale pozostaje jeszcze kwestia samego rozliczenia za granicą. Bo co robić w sytuacji, gdy skazani jesteśmy na długie i znacznie droższe niż w Polsce leczenie? Czy musimy mieć przy sobie tyle pieniędzy, aby starczyło na wszystko? Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej ubezpieczycieli oferuje możliwość rozliczenia się bezgotówkowego w takich przypadkach.

Oznacza to, że placówka medyczna kontaktuje się na podstawie polisy z ubezpieczycielem. Ten z kolei płaci za powstałe koszty w ramach ubezpieczenia. Jednak musisz dokładnie sprawdzić, z którymi placówkami współpracuje twój ubezpieczyciel, aby było to możliwe. 

Uważaj na wyłączenia

Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego nie zawsze da odpowiedni efekt. Mimo że zrobisz wszystko zgodnie z procedurami, ubezpieczyciel może odmówić przejęcia odpowiedzialności. Dlaczego? Dzieje się tak w przypadku wyłączeń. Dlatego zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z OWU swojej polisy turystycznej, aby nie wpaść w pułapkę. Każdy ubezpieczyciel może zawrzeć w umowie nieco inne warunki. Jednak zazwyczaj wyłącza odpowiedzialność, jeśli:

  • do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, w tym leków
  • trwają działania wojenne
  • doszło do rażącego niedbalstwa ubezpieczonego
  • ubezpieczony usiłował lub popełnił przestępstwo 
  • ubezpieczony próbował popełnić samobójstwo lub się samookaleczyć.

Nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Kliknij w link i dowiedz się więcej!

PODSUMOWANIE:

  • Polisa turystyczna chroni w razie szkody, do której doszło za granicą.
  • Pierwszym krokiem po szkodzie jest natychmiastowe zgłoszenie jej do centrali ubezpieczyciela przez telefon lub drogą elektroniczną.
  • Następnie należy zgromadzić niezbędne dokumenty oraz wypełnić specjalny formularz zgłoszenia szkody.
  • Koniecznie trzeba zapoznać się z OWU polisy, by wiedzieć, jakie są zasady rozliczenia kosztów oraz jakie wyłączenia zawarte są w umowie. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej