Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.11.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Zwykle, gdy myślimy o królu polskich szos, to myślimy –  Volkswagen. Przynajmniej 10-letni, w dieslu, nierzadko ze sporym przebiegiem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie pojazdy obecne są najczęściej na naszych drogach? Odpowiedź na to pytane znajdziemy m.in. w ostatnich statystykach CEPiK. Poznajcie najpopularniejsze marki samochodów w Polsce!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju blisko 500 tys. nowych samochodów osobowych. To aż o 13% więcej, niż rok wcześniej. Co więcej, trend wzrostowy utrzymujemy także w obecnym roku. Do końca pierwszej połowy 2024 roku w naszym kraju salony samochodowe opuściło niemal 277 tys. nowych aut. Jednak która marka zdobyła największe uznanie ze strony polskich klientów? Jakie auta sprzedawały się najlepiej? Przedstawiamy poniżej ranking „Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce”.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów wśród nowych pojazdów?

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najczęściej rejestrowanych w 2024 roku marek nowych samochodów osobowych jest… Toyota. Potem jest długo, długo nic i dopiero kolejne marki. Nie zabrakło też najdroższych marek samochodów osobowych z tych masowo produkowanych, czyli Audi, BMW i Mercedesa. Zaskakuje natomiast, że w dziesiątce najpopularniejszych marek jest tylko jeden przedstawiciel francuskich koncernów.

TOP 10 najpopularniejszych marek (sprzedane nowe samochody w I poł. 2024 roku):

  1. Toyota (52 126)
  2. Skoda (30 358)
  3. Volkswagen (17 677)
  4. Kia (16 161)
  5. Hyundai (15 267)
  6. Mercedes-Benz (14 022)
  7. BMW (13 682)
  8. Audi (13 260)
  9. Renault (10 543)
  10. Volvo (9 619)

Najdroższe samochody na topie

W Polsce najczęściej kupowane są samochody z napędem hybrydowym (HEV). W pierwszym półroczu 2024 roku ich udział w rynku wyniósł 46,4%, co oznacza znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Na drugim miejscu znalazły się pojazdy z silnikami benzynowymi, z udziałem 36,3%. Samochody z silnikami Diesla stanowiły 8,7% rynku, a pojazdy elektryczne (BEV) 3,2%.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach obserwuje się rosnącą popularność napędów alternatywnych, zwłaszcza hybrydowych, co wpływa na zmniejszenie udziału tradycyjnych silników spalinowych w rynku.

Kupione w Polsce czy sprowadzane

Na liście popularnych aut brakuje marek samochodowych na z czy w. Nic dziwnego, trudno na polskich drogach spotkać Zaporożca czy Wołgę. Za to, jeśli będziemy mieli szczęście, to możemy trafić na egzotyczne modele ze względu na kraj, z którego zostały sprowadzone. Okazuje się, że w 2019 roku sprowadziliśmy po parę sztuk osobówek m.in. z Ekwadoru, Meksyku, Omanu czy Zimbabwe.

Chodzi tu o takie pojazdy, jak Audi A8, Chevrolet Trailblazer, Dodge Journey, Ford Expedition, Honda Jazz czy Jeep Wrangler. Zaskoczeniem nie będzie natomiast fakt, że używane auta różnych marek najczęściej sprowadzaliśmy z Niemiec, Francji i Belgii. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały park samochodowy w Polsce, to – zgodnie z danymi PZPM – używanych aut kupionych za granicą jest niemal 2 razy więcej niż nowych.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów w Polsce jeśli chodzi o pojazdy sprowadzane z zagranicy?  Znowu zaskoczenia nie będzie. W 2024 roku najwięcej wjechało do nas samochodów marki Volkswagen (98 208), Opel (95 144) i Ford (86 640 proc.).

Na koniec ciekawostka. Sprowadzamy znacznie młodsze „używki” niż do tej pory. W 2019 roku średni wiek sprowadzanego auta wyniósł niespełna 12 lat (wobec 15 lat w 2018 roku). 

PODSUMOWANIE:

  1. W I poł. 2024 roku zarejestrowaliśmy 475 tys. pojazdów
  2. Najpopularniejsze marki nowych samochodów to: Toyota, Skoda i Volkswagen. 
  3. Najdroższe marki samochodów w TOP 10 rejestrowanych aut to: Audi, BMW i Mercedes-Benz.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Napęd AWD
Napęd AWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej
napęd RWD
Napęd RWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd RWD (Rear-Wheel Drive), czyli napęd na tylne koła, to rozwiązanie, w którym moc silnika jest przekazywana na tylne koła pojazdu. W odróżnieniu od napędu na przednie koła, w RWD to tylna oś odpowiada za napędzanie samochodu, podczas gdy przednie koła pełnią głównie funkcję ki...
Czytaj dalej