Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Nie jest tajemnicą, że single i singielki płacą za ubezpieczenie OC zdecydowanie więcej niż osoby zamężne. Coraz więcej osób decyduje się też wykorzystać ten fakt po to, by mieć szansę na tańsze ubezpieczenie. Jak działają zniżki OC w małżeństwie? Czy każdy może z nich skorzystać? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Obowiązek posiadania polisy OC może słono kosztować. Wydatek ten najbardziej odczują młodzi kierowcy czy osoby samotne. W oczach ubezpieczycieli single będą zdecydowanie bardziej brawurowi za kierownicą, niż stateczni małżonkowie. Fakt małżeństwa może nieść za sobą jeszcze jedną korzyść – zniżki OC w małżeństwie. Z ulg małżonka można jednak skorzystać pod pewnymi warunkami. Jakimi? 

Zniżki OC: za co są przyznawane? 

Wbrew pozorom zniżki w OC nie są przyznawane za wierne trwanie przy ubezpieczycielu przez długie lata. Najłatwiejszą drogą do ich wypracowania jest bezszkodowa jazda. Standardowo  (choć ubezpieczyciele mają w tym względzie pełną dowolność i prowadzą różną politykę premiowania), za rok bezszkodowej jazdy możesz uzyskać 10 proc. zniżki.

W przypadku przeciętnego Kowalskiego, bezszkodowa jazda, po 6 latach ostrożnego i bezpiecznego jeżdżenia, zostanie nagrodzona 60 proc. zniżki w OC. Czy nasz bohater musi cieszyć się nimi w samotności? Niekoniecznie. Z jego zniżek może skorzystać także jego żona. Co ważne – małżonka mogłaby skorzystać z jego zniżki nawet w sytuacji, gdy ubezpiecza swój pierwszy samochód i nie ma swojej historii ubezpieczeniowej. Jednak, aby skorzystać ze zniżki OC współmałżonka, musi zostać spełniony pewien warunek. 

Zniżki OC w małżeństwie: formalności 

Chcesz mieć na swoim koncie zniżki OC? Małżeństwo, a dokładniej korzystanie ze zniżek męża lub żony, może Ci to umożliwić. Jednak aby przejąć zniżki swojego partnera, musi spełnić pewien warunek. Jaki? Musicie posiadać wspólnotę majątkową lub oboje być współwłaścicielami samochodu.

Zabieg ze współwłasnością auta bardzo często wykorzystują także młodzi kierowcy, którzy nie mając jeszcze wypracowanych zniżek ani historii ubezpieczenia, muszą liczyć się z wysokimi kosztami ubezpieczenia. Dopisując do dowodu doświadczonego kierowcę z rodziny, gwarantują sobie znaczne zniżki. 

Wysokość zniżek: na jakie zniżki partnera może liczyć? 

Zasada przy korzystaniu ze zniżek OC w małżeństwie jest bardzo prosta. Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz bez problemu korzystać z całości zniżek małżonka. Przykładowo – jeśli sam nie masz jeszcze wypracowanej historii ubezpieczeniowej, a Twój mąż/żona ma na swoim koncie 30 proc. zniżkę w OC – Ty także zyskujesz 30 proc. Jeśli natomiast Twój partner latami bezszkodowej jazdy zasłużył sobie na 60 proc. zniżki – na Twoje konto przechodzi dokładnie taka sama wysokość zniżek. 

Czy zniżki OC w małżeństwie przechodzą na AC? 

Cieszysz się ponieważ już wiesz, że możesz skorzystać z ulg swojego partnera. Wiesz jednak, że mowa jest o zniżkach OC. A jak wygląda sytuacja w przypadku Autocasco. Czy decydując się na AC, musisz czekać lata, by wypracować sobie sensowne zniżki? A może zadajesz sobie pytanie: czy zniżki z OC przechodzą na ubezpieczenie AC? Tutaj sprawa już nie jest taka oczywista, ponieważ towarzystwa podchodzą do tego w sposób bardzo indywidualny.

Przepisy nie regulują tej kwestii. Niektóre towarzystwa umożliwiają przeniesienie zniżek z OC na AC. Jest to możliwe tylko w przypadku zakupu obu polis u tego samego ubezpieczyciela. Co najważniejsze – zniżki te migrują tylko w jedną stronę. Oznacza to, że zniżek w AC nie możesz przenieść na OC. 

PODSUMOWANIE:

  • Zniżki OC w małżeństwie otrzymasz w momencie posiadania wspólnoty majątkowej lub ustanawiając partnera współwłaścicielem auta. 
  • Jeśli chcesz zachować rozdzielność majątkową, musisz zostać wpisany jako współwłaściciel pojazdu. 
  • Korzystać ze zniżek partnera mogą nawet osoby bez historii ubezpieczeniowej. 
  • Niektóre towarzystwa umożliwiają przeniesienie zniżek z OC na AC.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej