Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Zwykle, gdy myślimy o królu polskich szos, to myślimy –  Volkswagen. Przynajmniej 10-letni, w dieslu, nierzadko ze sporym przebiegiem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie pojazdy obecne są najczęściej na naszych drogach? Odpowiedź na to pytane znajdziemy m.in. w ostatnich statystykach CEPiK. Poznajcie najpopularniejsze marki samochodów w Polsce!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W 2019 roku „pękł” milion zarejestrowanych aut. Ogółem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zgłosiliśmy w ubiegłym roku ponad 1 016 000 pojazdów. Z czego największą grupę stanowiły marki samochodów osobowych, bo ponad 770 tys. sztuk. Ponadto, w rejestrze znalazło się 83 tys. ciężarówek, ponad 60 tys. jednośladów i prawie 3 tys. autobusów. W bazie zgłoszonych w 2019 roku pojazdów można znaleźć niemal wszystkie marki samochodów od A do Z. Nie brakuje też oryginalnych wehikułów, jak np. garderoby na kółkach, mobilne biblioteki czy laboratoria chemiczne. 

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów wśród nowych pojazdów?

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najczęściej rejestrowanych w ubiegłym roku marek nowych samochodów osobowych jest… Toyota. Potem jest długo, długo nic i dopiero kolejne marki. Nie zabrakło też najdroższych marek samochodów osobowych z tych masowo produkowanych, czyli Audi, BMW i Mercedesa. Zaskakuje natomiast, że w dziesiątce najpopularniejszych aut brakuje przedstawicieli francuskich koncernów.

TOP 10 najpopularniejszych marek (sprzedane nowe samochody w 2022 roku):

  1. Toyota (73 862)
  2. Skoda (42 067)
  3. KIA (33 174)
  4. Volkswagen (30 814)
  5. Hyundai (26 887)
  6. BMW (23 806)
  7. Mercedes-Benz (21 356)
  8. Dacia (20 718)
  9. Audi (19 323)
  10. Ford (16 426)

Najdroższe samochody na topie

Co zrozumiałe, najwięcej rejestracji dotyczyło nowych marek, czyli też najdroższych w ramach swoich klas – z rocznika 2019 i 2018. Odpowiednio było to 215 103 i  69 339 sztuk. Blisko więc jedna trzecia wszystkich zgłoszonych do ewidencji osobówek. Zgodnie z danymi ACEA za ubiegły rok, w Polsce rejestracja nowych aut wzrosła o 4,5 proc. rok do roku.

Czytaj także: Auto do 10 tys

Padł więc mit o starzejącym się parku samochodów osobowych w Polsce i malejącym popycie na nowe pojazdy. Oczywiście nadal największą grupę samochodów stanowią te kilku, a nawet kilkunastoletnie. Podium w raporcie CEPiKu zamyka rocznik 2008 roku (42 664 rejestracji). A zgodnie z ACEA średnia wieku samochodów obecnych na polskich drogach wynosi ok. 14 lat. 

Jeśli chodzi o wybór paliwa – stawialiśmy na samochody napędzane benzyną – dotyczy większości, bo ponad 487 tys. zarejestrowanych aut osobowych. Diesle stanowiły „zaledwie” niecałe 280 tys. rekordów w bazie. Symboliczny udział zaliczyły też elektryki – w bazie znalazło się 1241 sztuk samochodów napędzanych energią elektryczną. Ciekawostką jest, że w przypadku aż 2 228 dodanych do bazy samochodów właściciele zdecydowali się na inwestycję w indywidualne tablice rejestracyjne. 

Kupione w Polsce czy sprowadzane

Na liście popularnych aut brakuje marek samochodowych na z czy w. Nic dziwnego, trudno na polskich drogach spotkać Zaporożca czy Wołgę. Za to, jeśli będziemy mieli szczęście, to możemy trafić na egzotyczne modele ze względu na kraj, z którego zostały sprowadzone. Okazuje się, że w 2019 roku sprowadziliśmy po parę sztuk osobówek m.in. z Ekwadoru, Meksyku, Omanu czy Zimbabwe.

Chodzi tu o takie pojazdy, jak Audi A8, Chevrolet Trailblazer, Dodge Journey, Ford Expedition, Honda Jazz czy Jeep Wrangler. Zaskoczeniem nie będzie natomiast fakt, że używane auta różnych marek najczęściej sprowadzaliśmy z Niemiec, Francji i Belgii. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały park samochodowy w Polsce, to – zgodnie z danymi PZPM – używanych aut kupionych za granicą jest niemal 2 razy więcej niż nowych.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów w Polsce jeśli chodzi o pojazdy sprowadzane z zagranicy?  Znowu zaskoczenia nie będzie. Według danych Samar najwięcej wjechało do nas samochodów marki Volkswagen (11,7 proc.), Opel (10,1 proc.) i Ford (8,6 proc.). Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze modele – także od lat niezmiennie w zestawieniach przoduje Audi A4 przed Volkswagenem Golfem i Oplem Astra. 

Na koniec ciekawostka. Sprowadzamy znacznie młodsze „używki” niż do tej pory. W 2019 roku średni wiek sprowadzanego auta wyniósł niespełna 12 lat (wobec 15 lat w 2018 roku). 

PODSUMOWANIE:

  1. W 2019 roku zarejestrowaliśmy 1 016 000 pojazdów, z czego 770 tys. stanowiły marki samochodów osobowych. 
  2. Najpopularniejsze marki samochodów to: Volkswagen, Opel i Ford. 
  3. Najdroższe marki samochodów w TOP 10 rejestrowanych aut to: Audi, BMW i Mercedes-Benz.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej