Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Zwykle, gdy myślimy o królu polskich szos, to myślimy –  Volkswagen. Przynajmniej 10-letni, w dieslu, nierzadko ze sporym przebiegiem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie pojazdy obecne są najczęściej na naszych drogach? Odpowiedź na to pytane znajdziemy m.in. w ostatnich statystykach CEPiK. Poznajcie najpopularniejsze marki samochodów w Polsce!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W 2019 roku „pękł” milion zarejestrowanych aut. Ogółem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zgłosiliśmy w ubiegłym roku ponad 1 016 000 pojazdów. Z czego największą grupę stanowiły marki samochodów osobowych, bo ponad 770 tys. sztuk. Ponadto, w rejestrze znalazło się 83 tys. ciężarówek, ponad 60 tys. jednośladów i prawie 3 tys. autobusów. W bazie zgłoszonych w 2019 roku pojazdów można znaleźć niemal wszystkie marki samochodów od A do Z. Nie brakuje też oryginalnych wehikułów, jak np. garderoby na kółkach, mobilne biblioteki czy laboratoria chemiczne. 

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów wśród nowych pojazdów?

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najczęściej rejestrowanych w ubiegłym roku marek nowych samochodów osobowych jest… Toyota. Potem jest długo, długo nic i dopiero kolejne marki. Nie zabrakło też najdroższych marek samochodów osobowych z tych masowo produkowanych, czyli Audi, BMW i Mercedesa. Zaskakuje natomiast, że w dziesiątce najpopularniejszych aut brakuje przedstawicieli francuskich koncernów.

TOP 10 najpopularniejszych marek (sprzedane nowe samochody w 2022 roku):

 1. Toyota (73 862)
 2. Skoda (42 067)
 3. KIA (33 174)
 4. Volkswagen (30 814)
 5. Hyundai (26 887)
 6. BMW (23 806)
 7. Mercedes-Benz (21 356)
 8. Dacia (20 718)
 9. Audi (19 323)
 10. Ford (16 426)

Najdroższe samochody na topie

Co zrozumiałe, najwięcej rejestracji dotyczyło nowych marek, czyli też najdroższych w ramach swoich klas – z rocznika 2019 i 2018. Odpowiednio było to 215 103 i  69 339 sztuk. Blisko więc jedna trzecia wszystkich zgłoszonych do ewidencji osobówek. Zgodnie z danymi ACEA za ubiegły rok, w Polsce rejestracja nowych aut wzrosła o 4,5 proc. rok do roku.

Czytaj także: Auto do 10 tys

Padł więc mit o starzejącym się parku samochodów osobowych w Polsce i malejącym popycie na nowe pojazdy. Oczywiście nadal największą grupę samochodów stanowią te kilku, a nawet kilkunastoletnie. Podium w raporcie CEPiKu zamyka rocznik 2008 roku (42 664 rejestracji). A zgodnie z ACEA średnia wieku samochodów obecnych na polskich drogach wynosi ok. 14 lat. 

Jeśli chodzi o wybór paliwa – stawialiśmy na samochody napędzane benzyną – dotyczy większości, bo ponad 487 tys. zarejestrowanych aut osobowych. Diesle stanowiły „zaledwie” niecałe 280 tys. rekordów w bazie. Symboliczny udział zaliczyły też elektryki – w bazie znalazło się 1241 sztuk samochodów napędzanych energią elektryczną. Ciekawostką jest, że w przypadku aż 2 228 dodanych do bazy samochodów właściciele zdecydowali się na inwestycję w indywidualne tablice rejestracyjne. 

Kupione w Polsce czy sprowadzane

Na liście popularnych aut brakuje marek samochodowych na z czy w. Nic dziwnego, trudno na polskich drogach spotkać Zaporożca czy Wołgę. Za to, jeśli będziemy mieli szczęście, to możemy trafić na egzotyczne modele ze względu na kraj, z którego zostały sprowadzone. Okazuje się, że w 2019 roku sprowadziliśmy po parę sztuk osobówek m.in. z Ekwadoru, Meksyku, Omanu czy Zimbabwe.

Chodzi tu o takie pojazdy, jak Audi A8, Chevrolet Trailblazer, Dodge Journey, Ford Expedition, Honda Jazz czy Jeep Wrangler. Zaskoczeniem nie będzie natomiast fakt, że używane auta różnych marek najczęściej sprowadzaliśmy z Niemiec, Francji i Belgii. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały park samochodowy w Polsce, to – zgodnie z danymi PZPM – używanych aut kupionych za granicą jest niemal 2 razy więcej niż nowych.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów w Polsce jeśli chodzi o pojazdy sprowadzane z zagranicy?  Znowu zaskoczenia nie będzie. Według danych Samar najwięcej wjechało do nas samochodów marki Volkswagen (11,7 proc.), Opel (10,1 proc.) i Ford (8,6 proc.). Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze modele – także od lat niezmiennie w zestawieniach przoduje Audi A4 przed Volkswagenem Golfem i Oplem Astra. 

Na koniec ciekawostka. Sprowadzamy znacznie młodsze „używki” niż do tej pory. W 2019 roku średni wiek sprowadzanego auta wyniósł niespełna 12 lat (wobec 15 lat w 2018 roku). 

PODSUMOWANIE:

 1. W 2019 roku zarejestrowaliśmy 1 016 000 pojazdów, z czego 770 tys. stanowiły marki samochodów osobowych. 
 2. Najpopularniejsze marki samochodów to: Volkswagen, Opel i Ford. 
 3. Najdroższe marki samochodów w TOP 10 rejestrowanych aut to: Audi, BMW i Mercedes-Benz.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]

[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej