Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Zwykle, gdy myślimy o królu polskich szos, to myślimy –  Volkswagen. Przynajmniej 10-letni, w dieslu, nierzadko ze sporym przebiegiem. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie pojazdy obecne są najczęściej na naszych drogach? Odpowiedź na to pytane znajdziemy m.in. w ostatnich statystykach CEPiK. Poznajcie najpopularniejsze marki samochodów w Polsce!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W 2019 roku „pękł” milion zarejestrowanych aut. Ogółem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zgłosiliśmy w ubiegłym roku ponad 1 016 000 pojazdów. Z czego największą grupę stanowiły marki samochodów osobowych, bo ponad 770 tys. sztuk. Ponadto, w rejestrze znalazło się 83 tys. ciężarówek, ponad 60 tys. jednośladów i prawie 3 tys. autobusów. W bazie zgłoszonych w 2019 roku pojazdów można znaleźć niemal wszystkie marki samochodów od A do Z. Nie brakuje też oryginalnych wehikułów, jak np. garderoby na kółkach, mobilne biblioteki czy laboratoria chemiczne. 

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów?

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najczęściej rejestrowanych w ubiegłym roku marek samochodów osobowych jest… oczywiście Volkswagen. Potem jest długo, długo nic i dopiero kolejne marki. Nie zabrakło też najdroższych marek samochodów osobowych z tych masowo produkowanych, czyli Audi, BMW i Mercedesa. Zaskakuje natomiast, że w dziesiątce najpopularniejszych aut brakuje Volvo.

TOP 10 najpopularniejszych marek:

  1. Volkswagen (81 625)
  2. Opel (67 240)
  3. Ford (54 829)
  4. Audi (52 898)
  5. Toyota (52 572)
  6. Skoda (45 155)
  7. BMW (45 895)
  8. Renault (41 023)
  9. Peugeot (31 349)
  10. Mercedes-Benz (29 142)

Najdroższe samochody na topie

Co zrozumiałe, najwięcej rejestracji dotyczyło nowych marek, czyli też najdroższych w ramach swoich klas – z rocznika 2019 i 2018. Odpowiednio było to 215 103 i  69 339 sztuk. Blisko więc jedna trzecia wszystkich zgłoszonych do ewidencji osobówek. Zgodnie z danymi ACEA za ubiegły rok, w Polsce rejestracja nowych aut wzrosła o 4,5 proc. rok do roku.

Czytaj także: Auto do 10 tys

Padł więc mit o starzejącym się parku samochodów osobowych w Polsce i malejącym popycie na nowe pojazdy. Oczywiście nadal największą grupę samochodów stanowią te kilku, a nawet kilkunastoletnie. Podium w raporcie CEPiKu zamyka rocznik 2008 roku (42 664 rejestracji). A zgodnie z ACEA średnia wieku samochodów obecnych na polskich drogach wynosi ok. 14 lat. 

Jeśli chodzi o wybór paliwa – stawialiśmy na samochody napędzane benzyną – dotyczy większości, bo ponad 487 tys. zarejestrowanych aut osobowych. Diesle stanowiły „zaledwie” niecałe 280 tys. rekordów w bazie. Symboliczny udział zaliczyły też elektryki – w bazie znalazło się 1241 sztuk samochodów napędzanych energią elektryczną. Ciekawostką jest, że w przypadku aż 2 228 dodanych do bazy samochodów właściciele zdecydowali się na inwestycję w indywidualne tablice rejestracyjne. 

Kupione w Polsce czy sprowadzane

Na liście popularnych aut brakuje marek samochodowych na z czy w. Nic dziwnego, trudno na polskich drogach spotkać Zaporożca czy Wołgę. Za to, jeśli będziemy mieli szczęście, to możemy trafić na egzotyczne modele ze względu na kraj, z którego zostały sprowadzone. Okazuje się, że w 2019 roku sprowadziliśmy po parę sztuk osobówek m.in. z Ekwadoru, Meksyku, Omanu czy Zimbabwe.

Chodzi tu o takie pojazdy, jak Audi A8, Chevrolet Trailblazer, Dodge Journey, Ford Expedition, Honda Jazz czy Jeep Wrangler. Zaskoczeniem nie będzie natomiast fakt, że używane auta różnych marek najczęściej sprowadzaliśmy z Niemiec, Francji i Belgii. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały park samochodowy w Polsce, to – zgodnie z danymi PZPM – używanych aut kupionych za granicą jest niemal 2 razy więcej niż nowych.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów w Polsce jeśli chodzi o pojazdy sprowadzane z zagranicy?  Znowu zaskoczenia nie będzie. Według danych Samar najwięcej wjechało do nas samochodów marki Volkswagen (11,7 proc.), Opel (10,1 proc.) i Ford (8,6 proc.). Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze modele – także od lat niezmiennie w zestawieniach przoduje Audi A4 przed Volkswagenem Golfem i Oplem Astra. 

Na koniec ciekawostka. Sprowadzamy znacznie młodsze „używki” niż do tej pory. W 2019 roku średni wiek sprowadzanego auta wyniósł niespełna 12 lat (wobec 15 lat w 2018 roku). 

PODSUMOWANIE:

  • W 2019 roku zarejestrowaliśmy 1 016 000 pojazdów, z czego 770 tys. stanowiły marki samochodów osobowych. 
  • Najpopularniejsze marki samochodów to: Volkswagen, Opel i Ford. 
  • Najdroższe marki samochodów w TOP 10 rejestrowanych aut to: Audi, BMW i Mercedes-Benz.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Myjnia ręczna
Myjnia ręczna Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne Brak komentarzy
Myjnia ręczna samochodowa to miejsce, gdzie samochody są myte ręcznie z użyciem specjalistycznych narzędzi i środków czystości. Jest to alternatywna forma mycia samochodu w porównaniu do myjni automatycznych. Myjnia ręczna samochodowa pozwala na bardziej szczegółowe i dokładne mycie poj...
Czytaj dalej
Wymiana filtra paliwa
Wymiana filtra paliwa Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Wymiana filtra paliwa jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie samochodu. Filtr paliwa odpowiada za oczyszczenie paliwa z zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do układu wtryskowego lub gaźnika i powodować awarie silnika. W tym artykul...
Czytaj dalej