Uncategorized

Obszycie kierownicy

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 27.09.2022 Uncategorized
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia kierownicy i czy jest to trudne? W co najlepiej je „ubrać”?  Ile kosztuje obszycie kierownicy?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kupując używany samochód, trzeba pogodzić się z tym, że będzie on miał mniej lub bardziej widoczne ślady użytkowania. Zwłaszcza kierownica sporo może powiedzieć o faktycznym stanie i przebiegu pojazdu. Sposobem na zatuszowanie przetarć, pęknięć i zabrudzeń są obszycia kierownicy.

Czytaj także: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Dobrze dobrane nakładki na pewno polepszą estetykę wnętrza samochodu i nieco zamaskują wysoką eksploatację wozu. Obszycia kierownicy podnoszą też komfort jazdy. Czyste i estetyczne etui sprawia, że auto prowadzi się po prostu przyjemniej.

Ważne: nowe obszycie kierownicy podnosi też bezpieczeństwo jazdy, jeśli dotychczasowe nakrycie jest zużyte i wyślizgane.

Czym obszyć kierownicę?

Obszycie kierownicy wykonywane jest z różnych materiałów – od PVC, poliuretanu czy innych tworzyw sztucznych do pokrowców ze skóry. Najważniejsze, by tego typu materiały był wytrzymały, odporny na ścieranie, działanie ludzkiego potu czy promieni słonecznych. Zdecydowanie w tych właściwościach przoduje skóra.

Gwarantuje też pewny chwyt, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Skórzaną nakładkę na kierownicę bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć ją wilgotną szmatką. Nie bez znaczenia jest też wygląd skórzanych tkanin. Są one estetyczne i nadają wnętrzu samochodu bardziej luksusowy czy elegancki wygląd.

Żeby samemu obić kierownicę, najlepiej zamówić gotowy pokrowiec. Montaż takiego etui nie jest trudny nawet dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy Zajmuje średnio 2-3 godziny.

Jak obszyć kierownicę – krok po kroku:

  • znajdź etui pasujące do rozmiaru twoje kierownicy,
  • zdejmij stare obszycie kierownicy, jeśli takie jest,
  • naciągnij materiał na kierownicę, by szew znalazł się pośrodku,
  • zszyj oba brzegi materiału ze sobą, zaczynając od przeciągnięcia nitki od wewnętrznej strony poszycia; nitkę przeplataj co drugi ścieg,
  • pozostałą nić utnij, a końcówkę najlepiej wypal, żeby zapewnić trwałość łączenia.

Pamiętaj: w trakcie szycia obszycie kierownicy powinno być cały czas dobrze naciągnięte, by nie tworzyły się nieestetyczne fałdy.

Obszycia kierownicy można też zlecić tapicerowi, który specjalizuje się w tego typu usłudze.

Jaką skórą obszyć kierownicę?

Skóra do obszywania kierownicy ładnie wygląda, jest przyjemna w dotyku i odporna na zniszczenia. Sprawia też, że twoje ręce podczas trzymania kierownicy nie ślizgają się po jej powierzchni. Najczęściej do pokrycia kierownicy stosuje się  gładką pigmentowaną skórę. W tańszej wersji są to pokrycia z dwoiny, czyli „chropowatej” części, która pozostaje po rozcięciu skóry na warstwy.

W użyciu jest także skóra teflonowa. Można powiedzieć, że to taki mercedes wśród skórzanych pokryć, bo dodatkowa warstwa teflonu sprawia, że taka nakładka jest dużo bardziej odporna na pot niż zwykłe skórzane obszycie.

Bardzo rzadko zwykła czy teflonowa skóra do obszycia kierownicy zastępowana jest zamszem lub alcantarą. Takie pokrycie może i wygląda efektownie, ale nie jest łatwe w pielęgnacji. Do wyczyszczenia potu czy tłuszczu szmatka z  wodą nie wystarczą.

Za to na obszycia kierownicy zupełnie nie nadaje się skóra ekologiczna, mimo że takie etui można znaleźć w ofertach tapicerskich. Raz, że jest bardzo delikatna i łatwo się ściera. Dwa, materiał z ekologicznej skóry jest nierozciągliwy. Trzy, tkanina tego typu nie pochłania wilgoci, przez co niemożliwe jest stabilne trzymanie kierownicy podczas jazdy.

Ile kosztuje obszycie kierownicy skórą?

Jeśli chcesz zmienić obszycie kierownicy cena takiego zabiegu będzie zależała od użytego materiału. Najtańsze będą tworzywa sztuczne. Ich ceny zaczynają się od około 20-50 złotych. Znacznie więcej zapłacisz za obszycia kierownicy ze skóry naturalnej – w tym przypadku ceny za nakładki do samodzielnego montażu zaczynają się od 150 złotych. Welur i alcantara, mimo że trudniejsze w użytkowaniu, to koszt powyżej 250-300 złotych.

Jeśli zdecydujesz się na tapicerskie obszywanie kierownicy, cena będzie powiększona o robociznę, którą należy dodać do kosztów materiału. Koszt usługi u profesjonalistów wraz z tkaniną średnio waha się do 150 do nawet 650 złotych.

Może on jednak być jeszcze wyższy, jeśli masz dodatkowe oczekiwania, np.: klejenie kierownicy, użycie kolorowej nici do przeszyć czy rajdowy pasek na kierownicy. A może chcesz zmienić kształt kierownicy lub zamontować na niej ledy.

Pamiętaj: jeśli sporo zainwestowałeś w obszycia kierownicy warto uwzględnić to w wycenie auta przy ubezpieczeniu AC. Niestandardowe wyposażenie podniesie nieco stawkę za polisę, ale w razie uszkodzenia możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy stuingowanej wersji, a nie podstawowej.

Finalne stawki za usługę uzależnione są też od lokalizacji – więcej zapłacisz w dużych miastach niż w mniejszych miejscowościach. W aktualnych cennikach najlepiej rozeznasz się wpisując do wyszukiwarki: obszywanie kierownicy Warszawa, obszywanie kierownicy Łódź, obszywanie kierownicy Kraków itp. Możesz też dodać hasło cena lub przykładowy cennik, np. obszywanie kierownicy cena Krakow.

PODSUMOWANIE:

  • Obszycia kierownicy zwiększają estetykę samochodu, wpływają też na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
  • Obszywanie kierownic wykonuje się z tworzyw sztucznych oraz skóry.
  • Cena obszycia kierownicy zależy od użytego materiału, kosztów robocizny (jeśli nie robisz tego samodzielnie) i dodatkowych oczekiwań kierowcy.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.