Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 26.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Drgania kierownicy przy hamowaniu to objaw, którego w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć. Może on być objawem bardzo poważnej usterki zawieszenia lub układu hamulcowego. Oba układy odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Skuteczne hamowanie, to kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Czasem zdarza się, że podczas próby zatrzymania pojazdu na kierownicy odczuwamy nieprzyjemne drgania. Skąd się one biorą i jak się ich pozbyć? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

Drgania kierownicy przy hamowaniu – skąd się biorą

Drgania kierownicy mogą obniżać naszą koncentrację oraz doprowadzić do utraty przyczepności. Skąd się biorą? Najczęściej spowodowane są złym stanem tarcz hamulcowych i od tego elementu powinniśmy rozpoczynać diagnozę problemu.

Tarcze hamulcowe pod wpływem dużych obciążeń, ale także czasu i przebiegu pojazdu mogą się odkształcać, wyszczerbiać lub połamać. Na ich żywotność wpływa też brawurowa jazda czy częsty kontakt z wodą.

Podczas diagnozowania usterki należy zwrócić uwagę również na stan klocków hamulcowych i zacisków. Ich zużycie lub nieprawidłowe działanie może powodować znacznie szybsze zużycie tarcz hamulcowych. Przy tej okazji warto też skontrolować tylny układ hamulcowy.

Winny może być też układ zawieszenia. Jego usterki w znaczący sposób wpływają na komfort jazdy. Czasem niewielki luz na którymś z elementów może wprawić naszą kierownicę w drgania. Diagnozując tę usterkę, należy zwrócić uwagę na geometrię kół i wyważenie opon. Te z pozoru błahe usterki mogą być bardzo niebezpieczne. Drgania kierownicy przy hamowaniu mogą pojawić się również bezpośrednio po wymianie kół.

W tym przypadku zbyt lekko lub zbyt mocno dokręcona śruba może powodować tego typu objawy. Bardzo ważne jest, aby w takiej sytuacji natychmiast przerwać jazdę i sprawdzić mocowanie koła. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak może skończyć się jazda z niedokręconym kołem.

Drgania kierownicy przy hamowaniu – wpływ na inne podzespoły

Musimy pamiętać, że zlekceważenie drgania na kierownicy przy hamowaniu może doprowadzić do szybszego zużywania się innych elementów układu kierowniczego. Im dłużej będziemy zwlekać z naprawą, tym bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzimy inne części naszego samochodu i narazimy się na dużo większe koszty.

Nie warto więc zwlekać z naprawą usterki.

Drgania kierownicy przy hamowaniu – jak je wyeliminować

Jak wspominaliśmy wcześniej, w pierwszej kolejności powinniśmy zdiagnozować przyczynę problemu. W tym przypadku najlepiej udać się do specjalistycznego warsztatu samochodowego. Samodzielna diagnoza może nie być dobra, a pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo. Warsztat sprawdzi hamulce i zawieszenie.

Czytaj także: Jazda pod wpływem alkoholu

Po wykonaniu diagnozy przyjdzie czas na naprawę. Bardzo ważne jest, aby usunąć bezpośrednią przyczynę (np. krzywe tarcze hamulcowe czy uszkodzony drążek kierowniczy). Wymiana tarcz hamulcowych to koszt od ok. 300 zł w zależności od modelu. Za wymianę drążka możemy zapłacić od ok. 150 zł. Koniecznie poprośmy mechanika o sprawdzenie pozostałych podzespołów, które mogły uszkodzić się na skutek usuwanej awarii.

Koszt naprawy z pewnością wzrośnie, ale na bezpieczeństwie nigdy nie można oszczędzać.

Drgania kierownicy przy lekkim hamowaniu

Należy pamiętać, że niepokojące objawy mogą pojawić się przy lekkim hamowaniu, ale drgania kierownicy podczas hamowania przy dużej prędkości są szczególnie niebezpieczne. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której nie jesteśmy w stanie utrzymać kierownicy i tracimy panowanie nad pojazdem. Jest to wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, która zagraża nam, naszym pasażerom, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego.

Drgania kierownicy przy hamowaniu – kluczowe informacje

Każda usterka samochodu może wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Drgania kierownicy potrafią być jednak wyjątkowo niebezpieczne. O ile z wymianą filtra powietrza czy uzupełnieniem płyny do spryskiwaczy możemy poczekać, o tyle drgania przy hamowaniu mogą doprowadzić do tragedii.

Jeżeli więc odczuwasz w swoim samochodzie tego typu usterkę, powinieneś jak najszybciej skierować się do specjalistycznego warsztatu. Po zdiagnozowaniu usterki, którą może być uszkodzony układ hamulcowy lub zawieszenie, przyjdzie czas na naprawę. Odpowiednio szybka reakcja może pozwolić uniknąć nam usterek innych podzespołów mechanicznych, których wymiana również potrafi generować wysokie koszty.

PODSUMOWANIE:

  • Drgania kierownicy przy hamowaniu mogą mieć wiele przyczyn. Konieczna jest wizyta w warsztacie.
  • Przyczyna mogą być krzywe tarcze hamulcowe lub uszkodzony drążek kierowniczy.
  • Drgania kierownicy podczas hamowania przy dużej prędkości są niebezpieczne.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej