Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
1/5 - (1 vote)

Jeśli właśnie kupiłeś auto, musisz pamiętać o załatwieniu kilku ważnych kwestii, a potem możesz się już nim cieszyć do woli. Jednym z pierwszych czekających cię obowiązków jest wybór ubezpieczenia dla swojego samochodu. Szukać polisy na własną rękę, czy rozsądniej zdecydować się na pakiet dealerski? Dowiedz się, na czym polega ta oferta.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?  

Przy okazji zakupu auta w salonie trzeba mieć świadomość, że ubezpieczenie należy mieć już ważne podczas wyjazdu od dealera. Więc na decyzję nie mamy zbyt wiele czasu. Koniecznością jest zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach. Chroni ono w przypadku szkody wyrządzonej innemu uczestnikowi ruchu. Czy jednak wystarcza?

W przypadku nowych i zazwyczaj drogich aut, które wyjeżdżają z salonów, nie jest to w pełni satysfakcjonująca ochrona, bo nie obejmuje uszkodzeń auta spowodowanych różnymi przyczynami. Dlatego większość właścicieli decyduje się na pakiety ubezpieczeń. Można poszukać ofert samodzielnie albo skorzystać z propozycji dealera. Oto jakie możliwości daje pakiet dealerski.

Czym są pakiety dealerskie?

Pakiety dealerskie to propozycja dla osób, które decydują się na dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Jest to oferta ubezpieczeniowa, którą można kupić w salonie samochodowym.

W jej skład jako dodatek do OC wchodzą zazwyczaj polisy:

  • AC (autocasco), które stanowi ochronę ubezpieczeniową w razie uszkodzenia własnego pojazdu lub jego kradzieży. Ten podstawowy zakres ochrony może być znacznie poszerzony o np. ubezpieczenie szyb, uszkodzenie przez zderzenie ze zwierzęciem lub na skutek żywiołów
  • assistance niezbędne, gdy potrzebujemy pomocy technicznej (holowanie w razie awarii, pomoc w przypadku złapanej gumy, rozładowania akumulatora, udostępnienie samochodu zastępczego) lub informacji o najbliższym serwisie czy pomocy drogowej  
  • NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – polisa zapewniająca odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażerów
  • Zielona Karta – zastępuje ona polisę OC w krajach, gdzie nie jest ono uznawane oraz ubezpieczenie graniczne, które jest potrzebne przy wjeździe do niektórych państw takich jak np. Albania, Czarnogóra, Białoruś, Rosja, czy Ukraina.

Ubezpieczenie dealerskie – na to zwróć uwagę!

Oczywiście w każdym salonie samochodowym umowy dealerskie zawierane są tylko z jednym lub kilkoma ubezpieczycielami. Dealer ubezpieczeniowy upoważniony do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz towarzystwa lub pośredniczenia przy zawieraniu umów ma za zadanie zaoferować klientowi określone warunki. Czy pakiety dealerskie są wszędzie jednakowe? Absolutnie nie.

Każdy ubezpieczyciel za pośrednictwem dealera może w swojej ofercie proponować nieco inne rozwiązania. Dlatego warto sprawdzić, na co można liczyć w konkretnym pakiecie. A może to być np. zniesienie udziału w szkodach, bezgotówkowe naprawy z użyciem oryginalnych części czy możliwość skorzystania z auta zastępczego na czas naprawy pojazdu.

Wady pakietu dealerskiego

Podstawową wadą pakietu dealerskiego jest fakt, że nie mamy wyboru zarówno w kwestii towarzystwa ubezpieczeniowego jak i warunków ochrony. Dealer samochodowy podpisując umowę z firmą ubezpieczeniową, deklaruje dystrybucję jej usług bez możliwości zmian. Warunki zostają po prostu odgórnie ustalone i jako takie zostają przedstawione klientom. Do tego dochodzi też brak szansy uzyskania szczególnie korzystnych warunków w przypadku kierowców, którzy mają długą i bezszkodową historię ubezpieczeniową.  

Zalety pakietów dealerskich 

Zalet korzystania z oferty dealera jest znacznie więcej. Atutem może być nawet sam fakt, że właśnie nie daje się właścicielowi samochodu wyboru. Dzięki temu nie traci czasu na długie poszukiwanie ubezpieczenia. Wszystko jest już gotowe, więc umowę zawiera się w salonie, bez załatwiania zbędnych formalności. Czyli jest szybko i na miejscu. Do tego warto podkreślić, że pakiety dealerskie mają całkiem korzystną cenę. Dzieje się tak dlatego, że to dealer jest klientem ubezpieczyciela, więc długoletnia współpraca przekłada się na niższe ceny.

plusySzczególnie korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie zawarte u dealera w dwóch sytuacjach – jeśli ktoś ma na koncie stłuczkę lub jest młodym kierowcą. Można to łatwo wyjaśnić faktem, że w przypadku pakietu dealerskiego stosuje się ryczałtową wycenę ubezpieczenia, która liczona jest od wartości auta.

PODSUMOWANIE:

  • Pakiet dealerski to ubezpieczenie samochodu oferowane w salonie.
  • W skład pakietu wchodzi oprócz OC także AC, NNW, assistance oraz polisy przydatne podczas wyjazdu za granicę np. Zielona Karta.
  • Pakiety dealerskie mają różny zakres ochrony zależny od ubezpieczyciela.
  • Zalety ubezpieczenia dealerskiego to szybki i sprawny zakup polisy, korzystna cena oraz dobre warunki i szeroki zakres ochrony.     
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej